کامپوزیت ونیر: مزایا و معایب مرتب کردن دندان با کامپوزیت ونیر

با وجود مزایای شناخته شده‌ای که براي ونيرهای پرسلن يا همان لمينت دندان وجود دارد، گزینه‌های دیگری نیز برای بیمارانی که مایل به انجام درمان زیبایی بر روی دندان‌های خود هستند وجود دارد. ونيرهای کامپوزیت یکی از این روش‌های درمانی دیگر است. کامپوزیت ونيرها مزایای بی‌شماری را به همراه دارد. آن‌ها می‌توانند چندین مشکل ظاهری دندان را هم‌زمان رفع کنند و درماني بسیار مقرون به صرفه‌تر است. ونير کامپوزیتی دندان، پس از تکمیل درمان، می‌تواند لبخند شما را متقارن و سالم‌تر نشان دهد،و به شما کمک می‌کند تا در زندگی شخصی و شغلی خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

مزایای ونيرهای کامپوزیت 


درمان دندانپزشکی که با ونيرهاي کامپوزیت انجام می‌شود جنبه‌های بسیار مثبتی دارد: این روکش‌ها لایه‌های بسیار نازکي هستند که می‌توان در یک جلسه و بدون هیچ‌گونه تغییر اندازه دندان و کار لابراتواري بر روي دندان‌ها قرار داد. قرار دادن روکش کامپوزیت، روشي سریع، آسان و با هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌های روکش است. براي اين روکش‌ها، نيازی به تراش دادن سطح دندان‌ها نيست بنابراین این روش کاملاً برگشت‌پذیر است.

بیماران می‌توانند قبل از شروع روش کار، با قرار دادن اين ونيرها بر روی دندان‌ها، فوراً نتایج نهایی اين روش را ببینند. این امر بسیار مهم است زیرا بیماران می‌توانند رنگ دندان خود را انتخاب کرده و آن را با فرم و ظاهر دندان شخصی خود سازگار کنند. روکش‌های کامپوزیت نتایج زیبایی و عملکردی بسیار خوبی ارائه می‌دهند زیرا کامپوزیت ماده‌ای است که کیفیت دراز مدتی را در خود دارد.

در واقع، ونيرهاي کامپوزیتی دندان یک روش ساده، برگشت‌پذیر و بدون درد است که نتایج زیبایی و عملکردی را تقریباً درجا ارائه می‌دهد، به همین دلیل بسیاری از بیماران به دنبال این روش درمانی می‌روند. روکش‌های کامپوزیت، پوسته‌های بسیار نازکی هستند که روی سطح دندان قرار می‌گیرند و کاملاً با شکل طبیعی دندان سازگار و تطبيق داده می‌شوند.

این روش خصوصيات مشترک زیادی با پر کردن دندان دارند زیرا رزین کامپوزیت، يک ماده پرکننده رنگ دندان است که برای ترمیم و پر کردن دندان استفاده می‌شود. روکش‌های کامپوزیت به راحتی دندان‌های لک شده را پنهان می‌کنند و به اصلاح شکل، موقعیت و اندازه دندان‌ها کمک می‌کنند تا کاملاً با تمام شرایط دندان سازگار شوند.

ونيرهاي پرسلنی (لمينت) و کامپوزیت امروزه یکی از پرکاربردترین درمان‌های زیبایی براي دندان‌ها است. مدت زمان روکش کامپوزیت به رعايت توصیه‌های دندان‌پزشکان برای حفظ روکش‌های کامپوزیت بستگی دارد و با اين کار می‌توان حالت کامل و لبخند زيبا شده‌ای را برای بیشترین زمان ممکن حفظ کرد.

آیا ونيرهای کامپوزیت برای شما مناسب هستند؟ 


ونيرهای کامپوزیت می‌تواند طیف وسیعی از نقایص زیبایی را پنهان کنند. آن‌ها می‌توانند یک راه حل عالی برای کسانی باشند که مایل‌اند مشکلات زير را برطرف کنند:

 • لکه‌های داخلي دندان که معمولاً به روش‌های بليچينگ يا سفیدکننده دندان پاسخ نمی‌دهند
 • فاصله‌های کوچک بین دندان‌ها
 • دندان‌هاي کمی کج یا دندان‌های روی هم قرار گرفته
 • دندان‌های فرسوده یا به طور طبیعی ریز
 • دندان‌های نامنظم یا شکسته
 • ترک یا لب پريدگي کوچک

دندان‌پزشکان در بیشتر موارد از روکش کامپوزیت برای اهداف زیبایی استفاده می‌کنند. اگرچه در برخی موارد، اين روکش می‌تواند دندان‌های شما را صاف کرده و از آسیب بیشتر جلوگیری کنند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای روکش کامپوزیت نیستند؟ 


کاندیدا مناسب ونيرهای کامپوزیت

بیماران مبتلا به پوسیدگی دندان معمولاً کاندیداهای خوبی برای روکش دندان نیستند. البته دندان‌پزشکان ممکن است پوسیدگی را از بین ببرند تا دندان‌هایتان را برای روکش کردن آماده کنند.

در طول مشاوره، دندان‌پزشک سلامت دهان و دندان شما را ارزیابی می‌کند، درباره اهداف زيبايي لبخندتان با شما صحبت می‌کند و یک برنامه درمانی مخصوصی را بر اساس نیازهای شما ارائه می‌دهد. اگر روکش برای شما مناسب نباشد، ممکن است از روش‌های جایگزین برای دستیابی به اهداف شما استفاده می‌شود.

ونيرهای کامپوزيتی دندان چگونه روی دندان‌ها کار گذاشته می‌شوند؟


ونيرهاي کامپوزيتي دندان چگونه روي دندان‌ها کار گذاشته می‌شوند؟

درمان با مشاوره اولیه آغاز می‌شود که در آن شما اهداف و نگرانی‌های خود را به طور کامل برای دندان‌پزشک توضیح می‌دهید. درمان شما معمولاً در طي ویزیت بعدی انجام می‌شود. دندان‌پزشک در ابتدا دندان‌های شما را اچ می‌کند و یک ماده باندینگ بر روي آن استعمال می‌کند. سپس رنگی از کامپوزیت را انتخاب می‌کند که با رنگ دندان‌های شما هماهنگ است. دندان‌پزشک ممکن است فقط یک دندان را درمان کند، یا ممکن است ونير کامپوزیتی بروي تمام دندان‌های جلویی‌تان قرار دهد. دندان‌پزشک شما با دقت اين کار را انجام خواهد داد تا نقص مورد نظر را پنهان کند، شکاف‌های بين دندان‌ها را پر کند و دندان‌ها را زيباتر کند تا شکل آن‌ها بهتر شود. هنگامی که او به نتایج مطلوب رسید، از یک نور مخصوص برای سخت شدن کامپوزیت استفاده می‌کند. در آخر، دندان‌های روکش شده را جلا می‌دهد تا کاملاً طبیعی به نظر برسد.

خطرات ونيرهای کامپوزیت


از آنجا که براي قرار دادن ونير کامپوزيتی، ساختار دندان شما دست نخورده و بدون تراش باقی می‌ماند، اين روکش‌ها در واقع هیچ خطری براي دندان ندارند. توجه به این نکته مهم است که بعد از چند سال ونير کامپوزیت باید جایگزین شود. اگرچه با مراقبت‌های مناسب، روکش کامپوزیت شما می‌تواند سال‌ها دوام داشته باشد.

چگونه می‌توانم از روکش‌های کامپوزیت خود مراقبت کنم؟ 


هنگامی که روکش‌های کامپوزیتی بر روي دندان‌هایتان قرار داده شد، برای محافظت از آن‌ها و حفظ شرایط مناسب باید اقداماتی را انجام دهید:

 • بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعايت کنید: پایه دندان هنوز مستعد پوسیدگی دندان است، به این معنی که رعایت بهداشت دندان شما مانند گذشته، بسیار مهم است. این کار ممکن است به شما کمک کند که دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی به فکر روکش‌های خود نيز باشيد، زیرا آن‌ها هنوز هم به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه نیاز دارند، به علاوه معاینات منظم دندانپزشکی و تمیزکاری های معمول هر شش ماه برای جلوگیری از تجمع و پوسیدگی پلاک لازم است.
 • مسواک زدن دقیق: بسیاری از دندان‌پزشکان زیبایی استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان ملایم را براي با روکش‌های کامپوزيتی توصیه می‌کنند. برس هاي سفت و خمیر دندان‌هایي با سایندگي بیشتر، می‌توانند پوشش طبیعی روکش‌های شما را از بین ببرند و باعث ایجاد خراش و کدر شدن آن‌ها شوند.

چه غذاهایی می‌توانم بخورم و از چه چیزهایی باید اجتناب کنم؟ 


دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند که در حالی داريد با حالت دندان‌های جدید خود را تطبیق می‌دهید، برای چند روز اول غذاهای نرم‌تری بخورید. پس از چندین هفته، هیچ محدودیتی در غذاهایی که می‌توانید بخورید وجود ندارد، مگر اینکه توسط دندان‌پزشک پرهيزهايی تعیین شده باشد.

غذاهایی که معمولاً براي افرادي که ونير کامپوزيت دارند، توصيه نمی‌شود عبارت‌اند از:

 • یخ
 • آب‌نبات
 • کارامل
 • آجیل
 • ذرت بو داده

اگرچه هنوز می‌توانید این غذاها را بخورید، جویدن آن‌ها بدون احتیاط احتمال آسیب دیدن روکش‌های شما را افزایش می‌دهد.

آیا عاداتی وجود دارد که بتواند طول روکش کامپوزیت را کوتاه کند؟ 


هنگامی که ونير کامپوزيتي دندان دارید، یادگیری نحوه مراقبت صحیح از آن‌ها امری حیاتی است. به همان اندازه فرایند یادگیری کارهایی که نباید انجام دهید تا سلامتی و یکپارچگی روکش‌های شما را تا حد ممکن طولانی کنید بسیار ضروري است.

 • دندان‌قروچه یا ساییدن دندان روی هم: دندان‌قروچه نیز می‌تواند بر دندان‌های طبیعی و روکش‌ها تأثیر زیادی بگذارد، باعث ایجاد لب پرشدگی و ترک یا حتی در رفتن روکش شود. اگر دچار دندان‌قروچه در هنگام خواب شب هستيد، در مورد نصب محافظ دهان برای محافظت از دندان‌ها و روکش‌ها در برابر سایش و آسیب غیرضروری با دندان‌پزشک صحبت کنید.
 • عادت‌های بد جویدن: بسیاری از افراد طی سال‌های گذشته عادت‌های بدی را کسب کرده‌اند، مانند یخ خوردن، جویدن قلم یا ناخن. این عادت‌ها می‌توانند به دندان‌های طبیعی آسیب برسانند و باعث خراب شدن روکش‌ها شوند و باعث استرس و شکستگی کلی شوند.

چگونه می‌توان بین ونير کامپوزیت یا لمينت دندان یکی را انتخاب کرد؟ 


چگونه می‌توان بین ونير کامپوزیت یا لمينت دندان یکی را انتخاب کرد؟

با وجود تفاوت‌هایی که در قیمت، ظاهر و وضعيت سلامت دندان‌ها وجود دارد، تصمیم‌گیری در مورد اينکه کدام نوع روکش برای شما مناسب است ممکن است مشکل باشد. برای انتخاب بهترین روکش‌ها برای شما، همیشه بهتر است که از طریق سؤالات خود با یک دندان‌پزشک یا حتی بهتر از آن، یک متخصص پروتز دندان – صحبت کنید.

اگر به یک راه حل سریع نیاز دارید و تمايلي به انجام روشي طولانی‌مدت براي سلامت دهان خود نداريد، روکش‌های کامپوزیتی می‌تواند انتخاب خوبی باشد. این یک سرمایه‌گذاری با نتیجه‌ی سریع‌تر است و برگرداندن اين روش (برداشتن روکش) آسان‌تر است.

از آنجا که براي لمينت دندان، دندان‌پزشک مجبور است مقدار بیشتری از مینای دندان را برای قرار دادن روکش‌های پرسلن تراش دهد، این روش به راحتی برگشت‌پذیر نیست و به شايد مجبور باشيد که در هنگام بروز هر گونه شکستگی آن را با روکش‌های کاملاً جدید جایگزین کنید. با دندان‌پزشک یا پروتز دندان خود صحبت کنید و به او بگویید که به دنبال چه چیزی هستید. این مشاوره حتی ممکن است به شما کمک کند تا اهداف و نيازهاي خود را بیان کنید.

روکش‌های کامپوزیت تا چه مدت دوام دارند؟ 


روکش‌های کامپوزیت، در صورت حفظ و نگهداری مناسب معمولاً بین 3-5 سال دوام می‌آورند. این بدان معناست که حداقل سالی یک بار برای معاینه به دندان‌پزشک خود مراجعه کنيد. اين روکش‌های کامپوزيتي معمولاً بعد از چند سال جلوه کمتري پيدا می‌کنند، به عنوان مثال ممکن است لکه‌دار شوند یا لب پر شوند. شکستن کامل روکش بسیار نادر است مگر اینکه دندان به شدت خراب شود. اگر دندان‌های خود را بسیار تمیز نگه دارید و دندان‌های خود را روي هم نسایید، معمولاً دوام بیشتری خواهند داشت.

چرا لازم است روکش‌ها تعویض شوند؟ 


در صورت شرايط زير، روکش‌های دندان ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند:

 • لثه‌ها به تدریج عقب روند و حاشیه بین ریشه دندان و روکش نمايان شود. ممکن است روی این حاشیه یک لکه یا خط قهوه‌ای ظریف به وجود بيايد.
 • با کهنه شدن مواد (هم مواد پرسلني و هم کامپوزیت)، در صورت اعمال فشار ناشي از استفاده روزانه، ممکن است روکش‌ها خرد و لب پر شوند.
 • ونيرها بر اثر تغییرات نیش ناشی از کندن و کشيدن دندان، فرسایش یا پوسیدگی شکسته شوند.

ونيرهای مختلف دندان چه قدر هزینه دارند؟ 


همه ونيرهاي دندان با هم یکسان نیستند و بنابراین همه روکش‌ها قیمت یکسانی ندارند. راه تشخیص تفاوت این است که بدانید دقیقاً براي چه کاری می‌خواهید هزينه کنميد.

مواد بکار رفته در ونيرها بیشترین تأثیر را در هزینه خواهد داشت. ونيرها به طور سنتی یا از رزین پرسلني یا کامپوزیت ساخته می‌شوند. روکش‌های کامپوزیت بسیار کم هزینه‌تر از روکش‌های پرسلني (لمينت) هستند و گرچه قیمت‌ها بسیار متفاوت است، اما هر دو گزینه مزایای منحصربه‌فرد خود را دارند. آنچه در آخر انتخاب می‌کنید به آنچه برای آن ارزش قائل هستید بستگی دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس