بلیچینگ دندان (سفید کردن): رفع زردی دندان در مطب با ژل و لیزر

سفید کردن دندان

امروزه، با پیشرفت تکنولوژی افراد سرمایه‌گذاری بیشتری روی ظاهر خود انجام می‌دهند تا زیباتر، تمیزتر و جذاب‌تر به نظر برسند. از کارمندان ساده تا افراد رده بالا همگی بیشتر به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می‌دهند و به دنبال راه‌هایی برای بهبود آن هستند. در زمینه روبه رشد دندانپزشکی زیبایی یکی از رایج‌ترین کارهای مورد درخواست سفیدکردن دندان است. سفیدکردن دندان با توجه به توان مالی و نیاز فرد به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. انجام این کار تاثیر زیادی روی افزایش خودباوری و اعتمادبه‌نفس فرد دارد.

سفیدکردن دندان تحت نظر دندانپزشک نسبت به استفاده از روش‌های خانگی با سرعت بیشتری انجام می‌شود. محلول‌های سفیدکننده‌ای که دندانپزشکان استفاده می‌کنند معمولا بسیار قوی‌تر از مواد مورد استفاده در روش‌های خانگی هستند. به‌علاوه دندانپزشک ممکن است از گرما، نور یا ترکیبی از هر دو برای سرعت و شدت بخشیدن به روند سفید کردن دندان استفاده کند.

برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت از متخصصین مجرب و حرفه ای کلینیک دندانپزشکی سروش با شماره تلفن های

031-32298102

32285822

32285810

32280376

تماس بگیرید.همچنین کادر متخصص این کلینیک به صورت آنلاین به سوالات شما در زمینه ی بلیچینگ پاسخ خواهند داد، کافیست سوالات خود را در اینجا  ارسال کنید.

فهرست مطالب

علت تغییر رنگ دندان

به لایه خارجی دندان مینا گفته می شود. رنگ دندان طبیعی با بازتاب و پراکنده کردن رنگ مینا که با رنگ عاج دندان ترکیب می شود، ایجاد می گردد. ژن های شما بر ضخامت و صافی مینا تاثیر گذار هستند. باریک تر بودن مینا باعث می شود که رنگ عاج دندان بیشتر نمایان شود. داشتن مینای زبرتر یا صاف تر نیز بر بازتاب نور و در نتیجه رنگ دندان تاثیر گذار است. هر روز، یک پوشش نازک (لایه پلیکل) بر روی مینا شکل می گیرد و لکه ها را جمع می کند. مینای دندان همچنین حفره هایی دارد که لکه ها را نگه می دارند. شایع ترین دلایل برای زرد شدن یا لکه دار شدن دندان هسفید کردن دندان هاینگ دندان شامل موارد زیر می شود:

  • استعمال توتون و تنباکو
  • نوشیدن مایعات تیره رنگ مثل قهوه، نوشابه، چای و شراب قرمز
  • عدم مراقبت صحیح از دندان ها

افزایش سن باعث می شود که مینای دندان باریک تر و عاج دندان تیره شود و در نتیجه دندان درخشندگی خود را از دست می دهد. همچنین لکه ها می توانند داخل دندان وجود داشته باشد. به این لکه ها لکه های داخلی گفته می شود. برای مثال، لکه های داخلی می تواند ناشی از قرار گرفتن بیش از حد کودک در معرض فلوئورید در حین رشد دندان ها می شود. علت های دیگر شامل آنتی بیوتیک های تتراسایکلین می شود. در صورتی که این آنتی بیوتیک ها در طول نیمه دوم بارداری توسط مادر کودک  یا توسط کودکان زیر 8 سال مصرف شود، باعث زرد شدن دندان کودک می شود. دندان ها هنوز در طول این سال ها در حال رشد هستند. آسیب نیز باعث تیره شدن دندان می شود. سفید کردن دندان(بلیچینگ) برای لکه های سطحی (خارجی) بیشتر کارایی دارد.

انواع روش‌های سفیدکردن دندان


چندین روش برای سفیدکردن دندان‌ها وجود دارد.

سفیدکردن با استفاده از سینی یا تری متناسب با اندازه دندان‌های بیمار

این روش به صرفه‌ترین و مطمئن‌ترین روش در دسترس است. در این روش، فرد باید بر اساس توصیه دندانپزشک از  یک لثه پلاستیکی هر روز و به مدت یک هفته و  هر دفعه به مدت 3-2 ساعت استفاده کند. در داخل این لثه مصنوعی ژلی قرار دارد که در تماس با دندانهای فرد جادو می‌کند.

نوارهای سفیدکننده

این روش بدون نسخه به صورت گسترده‌ای در دسترس عموم قرار دارد.  استفاده از این نوارها ساده است و مانند این است که یک نوار چسب پهن روی دندان‌ها چسبانده شده باشد با این تفاوت که این چسب حاوی مواد سفیدکننده است که دندان‌ها را سفید می‌کند. قبل از اقدام به استفاده از این نوارها دستورالعمل نوشته شده در بروشور آن را بخوانید.

سفیدکردن دندان به روش برایت اسمایل

این محصولی است که به صورت ویژه برای تسهیل امور دندانپزشکی تولید شده است. کیت اصلی دو بخش دارد. یکی برای دندانپزشک و دیگری برای بیمار. کیت دندانپزشک حاوی ژلی است که پس از اینکه به صورت یکنواخت روی سطح دندانها پخش شد نوری روی آن تابانیده می‌شود. کیت بیمار حاوی محصولات نگه‌دارنده‌ و ترکیب غرغره‌شونده‌ای است که باعث ماندگاری اثر سفیدکردن دندان می‌شود.

خمیردندان سفیدکننده

این خمیردندان‌ها ممکن است در ظاهر معمولی به نظر برسند اما در واقع به طور ویژه‌ طراحی شده‌اند تا دندان‌ها را سفیدتر کنند. این خمیردندان‌ها گرانقیمت هستند و ممکن است برای تهیه آنها نیاز به نسخه دندانپزشک باشد. برای حداکثر تاثیرگذاری محصول، بهتر است از دستورالعمل‌های خاصی که در بروشور آن نوشته شده  یا بر اساس دستور دندانپزشک عمل شود.

اگر خمیردندان سفیدکننده دوبار در روز مورد استفاده قرار گیرد دو تا شش هفته طول می‌کشد تا اثر آن مشاهده شود. تاثیر خمیردندان‌های سفیدکننده‌ای که حاوی کووارین آبی هستند فورا قابل مشاهده است. اگرچه خمیردندان‌های سفیدکننده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با حداکثر تاثیرگذاری کمترین آسیب را به مینای دندان وارد کنند. در استفاده از این خمیردندانها با احتیاط و بر اساس توصیه‌های شرکت سازنده عمل کنید.

سفیدکردن با لیزر

ابتدا باید دندانها از وجود هر گونه جرم پاکسازی شوند. از آنجا که این پروسه در نزدیکی خط لثه انجام می‌شود یک روش حساس است. یک ژل پراکسید ویژه به صورت یکنواخت روی سطح دندان‌ها پخش می‌شود و سپس با استفاده از لیزر این ژل فعال می‌شود.

مزایای کلی سفیدکردن دندان


 مزایا

مهم نیست از چه روشی برای سفیدکردن دندانهای خود استفاده می‌کنید انجام این کار مزایای زیادی دارد که در اینجا به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود:

  • بهبود ظاهر فردی. افرادی که لبخندی درخشان‌تر و زیباتر دارند اعتماد به نفس بالاتری دارند. به علاوه وقتی صحبت از زیبایی می‌شود افرادی با لبخند زیبا و دندانهایی سفید ظاهری جذاب‌تر و دلنشین‌تر دارند.
  • لبخندهای زیبا با سلامتی، اعتماد به نفس و زیبایی ارتباط مستقیم دارند. افراد دارای لبخند زیبا، متقاعدکننده، جذاب و قابل اعتماد به نظر می‌رسند. جذابیت و بهبود ظاهر چیزی است که هر فردی که تصمیم دارد دندانهای خود را سفید کند به دنبال آن است. لبخند زدن مشخصه افراد سالم، زیبا با یک سبک زندگی متناسب و ایده‌آل است(بر خلاف افرادی که برخی دندانهای خود را از دست داده‌اند و ظاهر آنها افراد بی‌خانمان و فقیر را تداعی می‌کند).
  • هماهنگی و سازگاری بیشتر در جامعه. در دنیای امروز بهترین راه برای اجتناب از تنها ماندن داشتن یک لبخند درخشان و دندانهایی تمیز است. به علاوه فرد دارای دندانهای تمیز و سفید تمایل بیشتری به لبخند زدن دارد و به این ترتیب می‌تواند احساس مثبتی در اطرافیان خود ایجاد کند. این معجزه سفیدکردن دندانهاست. فرد کمتر احساس خجالت می‌کند و بدون هیچ تلاشی جوی گرم و صمیمانه به وجود می‌آورد.
  • تاثیرگذاری اولیه خوب روی دیگران. به خاطر داشته باشید که افراد همیشه حسی که نسبت به فرد در جلسه اول ملاقات با وی را داشته‌اند به خاطر می‌سپارند پس با یک لبخند درخشان آنها را در برخورد اول تحت تاثیر قرار دهید. افراد تمایل دارند اطراف کسانی جمع شوند که به آنها احساس راحتی و ایمنی را منتقل می‌کنند. با داشتن یک لبخند درخشان(و یاد گرفتن اینکه چطور لبخند بزنید تا لبخند شما ناخوشایند یا شبیه پوزخند موذیانه به نظر نرسد)، شما به همه دنیا این پیام را مخابره می‌کنید که فردی قابل اعتماد، قابل احترام و راستگو هستید.
  • تقویت اعتمادبه‌نفس. هر چه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید شانس موفقیت شما بیشتر است. به همین دلیل است که افراد موفق اعتمادبه نفس بیشتری دارند. در حالیکه برخی ممکن است نظر دیگری داشته باشند و بگویند که این اعتمادبه نفس است که باعث ایجاد موفقیت می‌شود. اما با این وجود فرد جهت رسیدن به موفقیت باید اعتماد به نفس داشته باشد. در ضمن فرد برای مقابله با شکست به جای یاس و ناامیدی به اعتماد به نفس و خودباوری نیاز دارد.
  • حواس بقیه را از عیب‌های صورت پرت می‌کند. این دلیلی است که چرا یک لبخند خوب می‌تواند باعث شود تا یک فرد مسن ده تا بیست سال جوانتر به نظر برسد. یک لبخند زیبا و درخشان که با سفیدکردن دندانها به صورت حرفه‌ای انجام می‌شود به عنوان ابزاری برای منحرف کردن توجه سایرین از عیوب چهره مانند لکه‌های قهوه‌ای، غبغب، چروک دور چشم، خطوط خنده و سایر چروک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک لبخند زیبای تمام عیار باعث می‌شود فرد جوانتر به نظر برسد و احساس کند.

بهترین افراد کاندیدا برای سفیدکردن دندان‌ها


 کاندیدا

بر اساس بررسی‌های انجمن دندانپزشکان ایرلند درمان‌های سفیدکردن دندان با توجه به میزان جرمی که روی دندانها جمع شده متفاوت عمل می‌کنند. در هر فردی روش درمان باید بر اساس وضعیت دندانهای وی انتخاب شود. در شرایط زیر سفیدکردن دندانها توصیه نمی‌شود یا اگر انجام شود میزان موفقیت آن کم است:

مشکلات سن و بارداری

سفیدکردن دندان در کودکان زیر 16 سال توصیه نمی‌شود زیرا ﭘﺎﻟﭗ ﭼﻤبر یا عصب دندان تا سن 16 سالگی رشد می‌کند. سفیدکردن دندان تحت این شرایط می‌تواند باعث تحریک پالپ و حساس شدن آن شود. سفیدکردن دندان در زنان باردار و شیرده توصیه نمی‌‌شود.

حساس شدن دندانها و حساسیت به محصولات

افراد دچار حساسیت دندانی و لثه‌ها، تحلیل لثه‌ها و یا کسانی که ترمیم دندان انجام داده‌اند بهتر است پیش از استفاده از روش‌های سفیدکننده دندان با دندانپزشک خود مشورت کنند. هر کسی که به پراکسید(عامل سفیدکننده) حساسیت داشته باشد بهتر است از محصولات سفیدکننده استفاده نکند.

بیماری لثه، ساییدگی مینای دندان ، پوسیدگی و ریشه‌های دندانی عریان

فرد مبتلا به بیماری لثه یا دندان‌هایی که مینای آنها دچار ساییدگی شده معمولا نمی‌توانند تحت درمان سفیدکردن دندان قرار گیرند. نیاز است که پیش از اقدام به هر گونه سفیدکردن دندان پوسیدگی‌ها درمان شوند به این دلیل که محلول‌های سفیدکننده داخل هر نوع پوسیدگی و نواحی داخلی دندانها نفوذ می‌کنند و این باعث حساسیت در دندان می‌شود. در ضمن، روش‌های سفیدکردن روی ریشه‌های عریان دندان اثری ندارند زیرا ریشه‌ها مینا یا عاج ندارند.

پرکردگی‌ها، روکش و سایر روش‌های ترمیمی

پرکردگی‌هایی که همرنگ دندان هستند و مواد کامپوزیتی رزینی که در روش‌های ترمیمی دندان(روکش‌ها، لمینت‌ها، باندینگ، بریج‌ها) مورد استفاده قرار می‌گیرد سفید نمی‌شوند. بنابراین استفاده از یک عامل سفیدکننده روی دندان‌هایی که بخشی از آنها تحت ترمیم قرار گرفته‌اند باعث سفیدشدن غیریکنواخت و ناهمگون دندان‌ها می‌شود به صورتیکه دندانهایی که ترمیم نشده‌اند نسبت به دندان‌هایی که ترمیم شده‌اند سفیدتر به نظر می‌رسند. هر روشی برای سفیدکردن دندان باید پیش از پرکردن دندان، استفاده از باندینگ، لمینت، روکش، دندان مصنوعی یا ترمیم‌های سرامیکی انجام شود تا دندانپزشک بتواند تا حد امکان رنگ‌آنها را با رنگ دندانهای طبیعی فرد هماهنگ کند. قرار دادن روکش، باندینگ و لمینت باید حداقل دو هفته پس از سفیدکردن دندان‌ها انجام شود. این مدت زمان کافی را برای مینای دندان فراهم می‌کند تا مجددا مینرالیزه شود و باندینگ به میزان کافی محکم شود.

افرادی که ترمیم‌های مختلفی انجام داده‌اند که باعث شده رنگ دندانهای آنها یکدست به نظر نرسد بهتر است به جای استفاده از یک روش سفیدکننده دندان از باندینگ، روکش یا لیمنت استفاده کنند. از دندانپزشک خود بپرسید که استفاده از کدام روش برای شما بهتر است.

توقعات غیرواقعی

افرادی که انتظار دارند دندانهایشان درخشش خیره‌کننده‌ای داشته باشند ممکن است با دیدن نتیجه کار سرخورده شوند. سیگاری‎‌ها باید متوجه این نکته باشند که اگرسیگار را به خصوص در طی روند سفیدکردن دندان ترک نکنند نتیجه خوبی از اینکار نمی‌گیرند. میزان سفیدی دندان که در فرآیند سفیدکردن حاصل می‌شود باید کمی بیشتر از سفیدی چشم باشد تا دندانها طبیعی به نظر برسند.

آماده‌شدن برای سفیدکردن دندان


سایر مشکلات دندانی می‌توانند موفقیت سفیدکردن دندان را تحت تاثیر قرار دهند. برای مثال، پوسیدگی‌ها نیاز است که پیش از سفیدکردن دندانها تحت درمان قرار گیرند. زیرا محلول سفیدکردن دندان می‌تواند از نواحی پوسیده عبور کند و  به نواحی داخلی دندانها دسترسی پیدا کند. اگر لثه‌های شما دچار پس‌روی شده‌باشند ریشه عریان دندان ممکن است زردرنگ دیده شود یا تغییر رنگ دهد. محصولات سفیدکننده آنها را سفیدتر نمی‌کنند.

چنانچه دچار پوسیدگی دندان با پس‌روی لثه هستید سفیدکردن دندان ممکن است باعث حساس شدن دندانها شود. سفیدکردن روی روکش‌‌ها و لمینت‌های سرامیکی نیز تاثیر نمی‌گذارد.

سفیدکردن دندان می‌تواند در مطب پزشک یا در خانه انجام شود. در سفیدکردن دندان در مطب پزشک، دندانپزشک احتمالا  ابتدا از دندانهای شما عکس می‌گیرد. این کار به او کمک می‌کند تا بر پیشرفت درمان نظارت داشته باشد. به علاوه دندانپزشک دندانهای فرد را معاینه می‌کند و از وی سوالاتی می‌پرسد تا متوجه شود که علت تغییر رنگ دندانها چیست.

سپس، دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان دندانهای فرد را تمیز می‌کند. این کار باعث برداشته شدن پوشش باکتریایی، غذا و سایر موادیکه روی دندانها تجمع پیدا می‌کنند و در تغییر رنگ دندانها نقش دارند می‌شود. پس از انجام این کار روند سفیدکردن می‌تواند آغاز شود.

برای سفیدکردن دندانها در منزل، دندانپزشک تری‌هایی را روی دندانها جا می‌اندازد که حاوی ژل‌هایی برای سفیدکردن دندان هستند. ژل سفیدکننده معمولا باید به صورت روزانه و به مدت دو تا سه هفته  مورد استفاده قرار گیرد. کیت‌های بدون نسخه پزشک برای استفاده خانگی به صورت گسترده در دسترس عموم قرار دارند. در این کیت‌ها تری‌هایی  برای نگه‌داشتن ژل یا نوارهای  سفیدکننده وجود دارد. چنانچه قصد دارید از این محصولات خانگی استفاده کنید با دندانپزشک خود مشورت کنید. برای اجتناب از استفاده بیش از حد و آسیب احتمالی به دندان‌ها و دهان طبق دستور عمل کنید.

روند بلیچینگ دندان


 روند

دو روش اصلی برای سفیدکردن دندان وجود دارد. بلیچینگ دندانهای زنده و بلیچینگ دندانهای غیرزنده. بلیچینگ دندانهای غیر زنده روی دندانهایی که عصب‌کشی شده‌اند و دارای عصب زنده نیستند انجام می‌شود.

بلیچینگ دندانهای زنده

به صورت رایج در سفیدکردن دندان زنده ژلی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به صورت مستقیم در تماس با دندان قرار می‌گیرد. این محصول حاوی هیدروژن پراکسید است.

سفیدکردن دندان می‌تواند در مطب پزشک یا در خانه انجام شود. در سفیدکردن دندان در مطب این امکان برای دندانپزشک فراهم می‌شود تا از یک ژل سفیدکننده قدرتمندتر استفاده کند. با استفاده از یک نور ویژه یا لیزر ژل فعال شده و به این ترتیب روند سفیدشدن تسریع می‌شود.

سفیدکردن دندان در مطب 30 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. فرد نیاز به یک تا سه جلسه ویزیت دارد. تعداد جلسات بستگی به روش مورد استفاده، شدت تغییر رنگ و میزانی از سفید شدن که فرد تمایل دارد روی دندانهای خود مشاهده کند بستگی دارد. انواع مختلف تغییر رنگ‌ها به شکل متفاوتی به درمان پاسخ می‌دهند.

ابتدا، دندانپزشک با استفاده از نوعی ماده لثه‌های اطراف دندانها را می‌پوشاند و به این ترتیب از آسیب دیدن آنها جلوگیری می‌کند. سپس ماده سفیدکننده روی دندانها قرار داده می‌شود.

برخی عوامل سفیدکننده بوسیله نور لیزر، نورهای خاص یا به وسیله گرمای ناشی از این نورها فعال می‌شوند. پس از استفاده از ماده سفیدکننده، دندانپزشک نوری را روی دندان‌های فرد می‌تاباند. اگر میزان تغییر رنگ دندانها شدید باشد دندانپزشک ممکن است پیشنهاد دهد که فرآیند بلیچینگ به مدت چند روز یا چند هفته در منزل ادامه پیدا کند.

سفیدکردن دندانهای غیرزنده

سفیدکردن دندانهای غیرزنده که تحت عصب‌کشی قرار گرفته‌اند ممکن است روی رنگ دندان تغییر خاصی ایجاد نکند زیرا رنگ دندان از داخل دندان ناشی می‌شود. در این صورت، دندانپزشک از روش دیگری استفاده می‌کند و دندانها را از داخل سفید می‌کند. وی یک ماده سفیدکننده را داخل دندان قرار می‌دهد و به صورت موقت یک پرکردگی را روی آن می‌گذارد. دندان به همین شکل به مدت چند روز به حال خود رها می‌شود. با توجه به وضعیت دندان این کار ممکن است یک بار یا بیشتر انجام شود تا سفیدی موردنظر حاصل شود.

پیگیری‌ها پس از سفیدکردن دندان


 پیگیری

چنانچه لثه‌های شما سفید شده‌اند یا دردناک هستند دندانپزشک خود را در جریان قرار دهید.

سفیدکردن یک راه‌حل دائمی نیست. تغییر رنگ مجددا ایجاد خواهد شد. اگر سیگار می‌کشید یا خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی که باعث تغییر رنگ و زرد شدن دندان می‌شوند را به میزان زیاد مصرف می‌کنید سفیدی دندان حتی در عرض یک ماه شروع به کاهش یافتن می‌کند. چنانچه از هر چیزی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شود اجتناب کنید بیا در مصرف آن دقت کنید ممکن است تا 12-6 ماه آینده نیاز به سفیدکردن مجدد دندان نداشته باشید.

سفیدکردن مجدد دندان می‌تواند در مطب پزشک یا در منزل انجام شود. چنانچه از دهان‌گیر سفارشی و عامل سفیدکننده در منزل استفاده ‌کنید می‎‌توانید هر چند وقت یک بار هر زمان که نیاز بود دندانهای خود را سفید کنید. دندانپزشک خود را در جریان برنامه بلیچینگ خود قرار دهید و از وی درباره محصولی که بیشترین تاثیر را روی دندانهای شما می‌گذارد بپرسید.

خطرات و عوارض بلیچینگ


 بعید است که سفیدکردن دندان اثرات جانبی جدی ایجاد کند اما ممکن است دندانهای فرد برای یک مدت کوتاه حساس شوند یا فرد در لثه‌های خود احساس سوزش و تحریک داشته باشد. بهتر است زنان باردار از سفیدکردن دندانها اجتناب کنند. اثر مواد سفیدکننده روی رشد و تکامل جنین شناخته شده نیست. از آنجا که این کار جنبه زیبایی دارد بهتر است به پس از زایمان موکول شود.

رایج‌ترین سوالاتی که درباره سفیدکردن دندان پرسیده می‌شود


 در اینجا به برخی از رایج ترین سوالات مراجعین پاسخ داده شده است. اگر در پایان همچنان سوال بی پاسخی در ذهن شما باقی ماند تعلل نکرده و در قسمت پرسش و پاسخ آن را مطرح کنید. پاسخ شما در اسرع وقت توسط پزشک متخصص برای شما ارسال خواهد شد.

آیا ماده مورد استفاده در سفیدکردن دندان سمی است؟

محصولاتی که از پراکسیدکربامید، هیدروژن پراکسید و اوره(ماده‌ای که در هر سلول انسانی یافت می‌شود) ساخته شده‌اند بهتر است با احتیاط مصرف شوند. کسانی که با استفاده از این مواد دچار مشکل شده‌اند کسانی هستند که طبق دستور از این ماده استفاده نکرده‌اند یا ماه‌ها یا سال‌ها از این محصول بیش از حد مجاز استفاده کرده‌اند.

یا سفیدکردن دندان به مینای دندان صدمه می‌زند؟

با سفیدکردن دندان هیچگونه آسیب دائمی به مینا یا هر ساختار دیگری در دندانها دیگر وارد نمی‌شود.

آیا سفیدکردن دندان باعث ایجاد حساسیت دائمی در دندانها می‌شود؟

حساسیت ناشی از سفیدکردن دندان همیشه موقتی است. یعنی چنانچه هر نوع حساسیتی به دلیل سفیدکردن دندانها ایجاد شود در عرض یک تا دو روز پس از درمان از بین می‌رود.

دندان‌ها تا چه مدت سفید می‌مانند؟

معمولا انتظار می‌رود سفیدکردن دندان 6 ماه تا دو سال دوام داشته باشد اگرچه در برخی مطالعات دوام آن تا 10 سال هم گزارش شده است. اجتناب از مصرف شراب قرمز، قهوه و کشیدن سیگار -همه این موارد می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شوند- به حفظ سفیدی دندان کمک می‌کنند.

آیا سفیدکردن دندان بی‌خطر است؟

بر اساس بررسی‌های انجمن دندانپزشکی انگلستان اگر این کار توسط یک متخصص دندانپزشکی آموزش‌دیده انجام شود کاملا بیخطر است.

اگر سوال دیگری در زمینه ی بلیچینگ دندان هایتان دارید، آن را در اینجا وارد کرده و منتظر پاسخ متخصصین کلینیک سروش بمانید.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.تعرفه

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است