سفید کردن دندان و بلیچینگ: راه ها و روش ها

سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان باعث درخشیدن دندان ها می شود و به حذف لکه ها و رنگ رفتگی و زردی دندان ها کمک می کند. روش سفید کردن دندان یکی از محبوب ترین روش های زیبایی دندان و طرح لبخند است، زیرا ظاهر دندان های شما را به شدت بهبود می خشد. اغلب دندان پزشکان اینکار را انجام می دهند. این روش اصلاح طرح لبخند یک مرحله ای است. در صورتی که می خواهید دندان های شما درخشان تر به نظر برسند با تقبل قیمت اصلاح طرح لبخند باید چند وقت یک بار آن را تکرار کنید.

مزایای سفید کردن دندانها & BLEACHING

 • سفیید کردن ،توسط اکسید کردن رنگدانه درون ساختمان دندانها انجام میشود و آسیبی به مینای دندان نمی زند.
 • دوام این درمان 1تا 3 سال می باشد.
 • دندانهایی که بدلیل افزایش سن ، مصرف دارو،
 • نقص مادرزادی ساختمان مینا بدرنگ شده اند را با این روش می توان درمان کرد.
 • با این روش می توان دندانی که بدلیل درمان ریشه تغییر رنگ داده است را سفید کرد.

علت تغییر رنگ دندان

به لایه خارجی دندان مینا گفته می شود. رنگ دندان طبیعی با بازتاب و پراکنده کردن رنگ مینا که با رنگ عاج دندان ترکیب می شود، ایجاد می گردد. ژن های شما بر ضخامت و صافی مینا تاثیر گذار هستند. باریک تر بودن مینا باعث می شود که رنگ عاج دندان بیشتر نمایان شود. داشتن مینای زبرتر یا صاف تر نیز بر بازتاب نور و در نتیجه رنگ دندان تاثیر گذار است. هر روز، یک پوشش نازک (لایه پلیکل) بر روی مینا شکل می گیرد و لکه ها را جمع می کند. مینای دندان همچنین حفره هایی دارد که لکه ها را نگه می دارند. شایع ترین دلایل برای زرد شدن یا لکه دار شدن دندان هسفید کردن دندان هاینگ دندان شامل موارد زیر می شود:

 • استعمال توتون و تنباکو
 • نوشیدن مایعات تیره رنگ مثل قهوه، نوشابه، چای و شراب قرمز
 • عدم مراقبت صحیح از دندان ها

افزایش سن باعث می شود که مینای دندان باریک تر و عاج دندان تیره شود و در نتیجه دندان درخشندگی خود را از دست می دهد. همچنین لکه ها می توانند داخل دندان وجود داشته باشد. به این لکه ها لکه های داخلی گفته می شود. برای مثال، لکه های داخلی می تواند ناشی از قرار گرفتن بیش از حد کودک در معرض فلوئورید در حین رشد دندان ها می شود. علت های دیگر شامل آنتی بیوتیک های تتراسایکلین می شود. در صورتی که این آنتی بیوتیک ها در طول نیمه دوم بارداری توسط مادر کودک  یا توسط کودکان زیر 8 سال مصرف شود، باعث زرد شدن دندان کودک می شود. دندان ها هنوز در طول این سال ها در حال رشد هستند. آسیب نیز باعث تیره شدن دندان می شود. سفید کردن دندان(بلیچینگ) برای لکه های سطحی (خارجی) بیشتر کارایی دارد.

عملکرد

مشکلات دیگر بدن بر کارایی راه های سفید شدن دندان تاثیر می گذارد. برای مثال، پوسیدگی دندان باید قبل از سفید کردن آن درمان شود. علت این امر این است که محلول سفید کننده دندان از نواحی پوسیده می تواند عبور کند و به بخش های داخلی دندان برسد. در صورتی که لثه های شما عقب رفته باشند، ریشه های دندانی که نمایان می شوند زرد یا بی رنگ می شوند. محصولات سفید کننده دندان باعث سفید تر شدن آنها می شود.

در صورتی که پوسیدگی دندان دارید یا لثه های شما عقب رفته اند، استفاده از روش سفید شدن دندان باعث حساس شدن دندان ها شما می شود. سفید کردن دندان بر روی روکش های چینی یا سرامیکی جواب نمی دهد. اینکار هم در مطب دندان پزشکی و هم در خانه صورت می گیرد. دندانپزشک شما احتمالا ابتدا عکسی از دندان های شما می گیرد. این مرحله به او کمک می کند تا پیشرفت درمانی شما را نظارت کند. دندان پزشک همچنین دندان های شما را معاینه می کند و سوالاتی از شما می پرسد تا متوجه شود که علت لکه دار شدن و تغییر رنگ دندان های شما  چه بوده است. دندان پزشک یا دستیار دندان پزشکی دندان های شما را از پلاک دندان تمیز می کند. این کار باعث حذف قشر باکتری، غذا و مواد دیگری که روی دندان ها ایجاد شده اند و در لکه دار شدن دندان ها نقش دارند، می شود. وقتی این کار صورت گرفت، فرآیند سفید کردن دندان آغاز می شود.

برای سفید کردن دندان و جرمگیری دندان درخانه، دندان پزشک برای نگه داشتن ژل سفید کننده که دقیقا در دندان های شما قرار گیرند، سینی هایی را درست می کند. ژل سفید کننده دندان خانگی معمولا برای دو تا سه هفته مورد استفاده قرار گیرد و باعث جرم گیری دندان میشود. همچنین کیت های بازاری برای مصرف خانگی به صورت گسترده در دسترس هستند. آنها سینی هایی برای نگهداری از ژل، یا نوارهای سفیدکننده ارائه می کنند که به دندان های شما می چسبند. در صورتی که می خواهید از این محصولات خانگی مانند پودر سفید کننده دندان و... استفاده کنید، با دندان پزشک خود مشورت کنید. برای جلوگیری از استفاده بیش از حد و آسیب دیدگی احتمالی به دندان ها و دهان در طول بلیچینگ دندان از دستورالعمل ها پیروی کنید.

راه و روش

راه های سفید شدن دندان به دو گونه می باشد. سفید کردن دندان های غیر زنده بر روی دندانی صورت می گیرد  که عصب کشی بر روی آن صورت گرفته و هیچ عصب زنده ای ندارد. بلیچینگ دندان زنده بر روی دندان هایی صورت می گیرد که عصب های زنده ای دارند.

سفید کردن دندان غیر زنده: بلیچینگ دندان زنده باعث بهبود ظاهر دندانی که عصب کشی شده است، نمی شود، زیرا لکه از داخل دندان می آید. در صورتی که چنین باشد، دندان پزشک از روش های مختلفی استفاده می کنند که دندان را از داخل سفید می کند. پزشک یک عامل سفید کننده داخل دندان قرار می دهد و یک ماده پر کننده موقتی روی آن می گذارد. دندان برای چندین روز به این شکل رها می شود. این کار باید تنها یک بار برای شما صورت بگیرد یا تا زمانی که به حد مطلوب رسیدید تکرار کنید.

سفید کردن دندان زنده: رایج ترین نوع بلیچینگ دندان استفاده از محلول سفید کننده ژل مانندی است که مستقیما بر روی سطح دندان مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول نوعی هیدروژن پیروکیسد دارد.

سفید کردن دندان و از بین بردن زردی دندان در مطب دندان پزشک یا در خانه صورت می گیرد. بلیچینگ دندان در مطب به دندان پزشک این امکان را می دهد تا از سفید کننده دندان قدرتمندتر استفاده کند. با تقبل هزينه سفيد كردن دندان با ليزر ، لیزر یا نور مخصوص ژل را فعال سازی می کند و باعث می شود که عمل سفید کردن سریع تر صورت بگیرد. سفید کردن دندان در مطب عموما بین سی تا نود دقیقه طول می کشد. شما به یک تا سه جلسه درمانی نیاز دارید. تعداد جلسات به نوع روش مورد استفاده، شدت لکه سفید روی دندان و اینکه می خواهید دندان های شما تا چه حد سفید شود بستگی دارد. انواع مختلف لکه واکنش های مختلفی به درمان دارند.

در ابتدا، دندان پزشک ماده ای را مورد استفاده قرار می دهد که لثه های دور دندان را پوشش می دهند و از آنها محافظت می کنند. سپس، عامل سفید کننده دندان که معمولا هیدروژن پیروکسید است، بر روی دندان ها قرار داده می شود. بعضی از مواد سفید کننده با نور لیزر دندان ، نورهای مخصوص یا با گرمای این نورها فعال سازی می شوند. پس از اینکه عامل سفید کننده مورد استفاده قرار گرفت، باعث درخشنده شدن دندان های شما می شود. در صورتی که دندان های شما شدیدا بی رنگ شده باشد، دندان پزشک به شما توصیه می کنید که این فرآیند را برای چند روز تا چندین هفته در خانه ادامه دهید.

برای سفید کردن دندان در خانه، دندان پزشک دندان های بالایی و پایینی شما را بررسی می کند و دهان گیرها که مناسب شما هستند را برای شما درست می کنند. دهان گیر باید به خوبی انطباق داده شود. انطباق مناسب به عامل سفید کننده کمک می کند تا در تماس با دندان های شما باقی بماند. در خانه، شما می توانید در داخل هر کدام از دهان گیرها را با  ژل سفید کننده دندان که دندان پزشک برای شما تجویز کرده است، پر کنید. شما هر ورز به مدت چندین ساعت این دهان گیرها را داخل دهان خود قرار می دهد. بسیاری از افراد میزان سفید کنندگی مورد نیاز خود را در عرض یک هفته یا بیشتر بدست می آورند. با این حال، باید به مدت چهار هفته یا بیشتر دهان گیر را مورد استفاده قرار دهید.

شما همچنین می توانید محصولاتی مانند پودر سفید کننده دندان را از بازار خریداری کنید. آنها نسبت به محصولاتی که دندان پزشک به شما ارائه می کند، عامل سفید کننده ضعیف تری دارند. ازاین رو، روش سفید کردن دندان در مدت زمان طولانی تری صورت می گیرد. عامل سفید کننده به عنوان ژلی که داخل دهان گیر قرار داده می شود یا نواری که به دندان های شما می چسبند، مورد استفاده قرار می گیرد. دهان گیرهای بازاری به خوبی دهان گیرهایی که دندان پزشک برای شما ارائه می کند، در دهان جای نمی گیرند. خمیردندان های سفید کننده نیز موجود هستند. این خمیر دندان ها حاوی مواد ساینده ای هستند که لکه ها را از روی مینای دندان از بین می برند. آنها در واقع رنگ کلی دندان های شما را تغییر نخواهند داد.

نحوه انجام

نحوه سفید کردن دندان روش های مختلفی دارد از خمیر دندان های سفید کننده و محصولات دیگری که لکه های سطحی را با قیمت بسیار ارزان از بین می برند گرفته تا روش های سفید کردن دندان با لیزر که در مطب دندانپزشکی استفاده می شود و قیمت سفید کردن دندان در آنها نسبتا بالا است. همه روش های بلیچینگ دندان به یکی از طریقه های زیر عمل می کنند.

123

با تقبل قیمت سفید کردن دندان ، روش های سفید کردن دندان باعث تغییر رنگ طبیعی دندان می شوند و عموما دندان را بین پنج تا هفت درجه روشن تر می کنند. این کار در مطلب و در خانه هر دو مبتنی بر بلیچینگ دندان هستند. بلیچ ها حاوی ماده اولیه کاربامید پراکسید (کاربامید پروکسید) یا هیدروژن پراکسید است که غلظت آنها بین 10 تا 22 درصد می باشد و به از بین بردن لکه های سطحی و عمیق کمک می کنند. بین روش های بلیچینگ دندان مختلف اختلاف قیمت قابل توجهی وجود دارد.

یک جلسه سفید کردن دندان با لیزر یا با استفاده از نور در مطلب دندان پزشک هزینه و قیمت نسبتا بالایی را در بردارد و منجر به نتایج فوری سفید کردن دندان و درخشنده گی بیشتر می شود. با این حال، پس از یک سال یا بیشتر مصرف معمولی خوراکی ها و نوشیدنی ها ( قهوه، چای، نوشابه)، دندان های شما بار دیگر رنگ پریده می شوند و لکه های جدیدی روی آنها بوجود می آید.

قیمت اصلاح طرح لبخند و هزینه سفید کردن دندان ها با دهان گیر سفارشی که توسط دندانپزشک ساخته می شود و در خانه استفاده می شود قیمت کمتری نسبت به روش قبل دارد و معمولا چندین ساعت در روز یا در طول شب برای دو هفته آن را دهان قرار می دهید. وقتی متوجه لکه های جدید شدید، کافی است بار دیگر دهان گیر را برای یک یا دو شب داخل دهان قرار دهید تا لکه ها از بین بروند.

محصولات بازاری مخصوص بلیچینگ دندان ها (که در داروخانه ها یافته می شود) شامل استفاده از سینی های سفید کننده، ژل های سفید کننده دندان که با مسواک استعمال می شود و نوارهای سفید کننده می شود که هزینه سفید کردن دندان با آنها کمتر می باشد.

1234

بجز روش سفید کردن دندان، روش های دیگری نیز وجود دارد که با فعالیت شیمایی یا فیزیکی به از بین رفتن لکه های سطحی کمک می کنند. تمامی خمیردندان ها برای از بین بردن لکه های سطحی در فاصله بین جلسات دندان پزشکی بر سایش خفیف متکی هستند. خمیردندان های سفید کننده دندان عامل های شیمایی یا براق کننده مخصوصی دارند که باعث از بین رفتن بیشتر لکه ها می شود. در  پاکسازی حرفه ای که توسط دندان پزشک یا دستیار او صورت می گیرد، برای از بین بردن اغلب لکه های خارجی که با مصرف غذا و دخانیات ایجاد می شود، از سایش و براق کاری استفاده می شود.

هر کسی واکنش متفاوتی نسبت به محصولات سفید کننده دندان و بلیچینگ دندان مختلف دارد. بعضی از افراد به خمیر دندان به خوبی واکنش نشان می دهند، در حالی که افراد دیگر که دندان های خاکستری یا رنگ رفتگی های شدید دیگری دارند، برای دستیابی به نتایج دلخواه  به روکش چینی یا باندینگ نیاز دارد. تنها دندان پزشک یا دستیار او می توانند تعیین کنند که کدام روش برای شما از همه مناسب تر است.

مراقبت های بعدی

در صورتی که متوجه شوید لثه های شما سفید یا زخمی شده اند، جلسات دیگری را با دندان پزشک خود تنظیم کنید. سفید کردن دندان یک راه حل دائمی نیست. لکه ها باز خواهند گشت. در صورتی که سیگار بکشید یا غذاها یا نوشیدنی های رنگ دار مصرف کنید، خواهید دید که نتایج سفید کردن دندان در مدت حدود یک الی دو ماه کم رنگ می شود. در صورتی که از این منابع لکه دار شدن پرهیز کنید، تا 6 تا 12 ماه آینده به سفید شدن دندان های خود نیازی نخواهید داشت.

سفید کردن مجدد دندان ها هم در مطب دندان پزشک و هم در خانه قابل انجام است. در صورتی که عامل سفید کننده و دهان گیر سفارشی در خانه دارید، می توانید هر موقع که نیاز شد، دندان های خود را سفید کنید. در مورد زمان بلیچینگ دندان ها با دندان پزشک مشورت کنید. می توانید در مورد بهترین محصولات سفید شدن دندان که بیشترین کارایی را برای دندان های شما دارند با دندان پزشک مشورت کنید.

عوارض

بیش از یک دهه تحقیق ثابت کرده است که بلیچینگ و روش های دیگر سفید کردن دندان ایمن، کارآمد و بدون عوارض سفید کردن دندان هستند. امروزه بسیاری از محصولات سفید کننده دندان در آزمایشات آزمایشگاهی یا بالینی هیچ عوارض سفید کردن دندان را بر دندان ها یا لثه ها نشان نداده اند. محصولات سفید کردن دندانی را انتخاب کنید که از لحاظ پزشکی مورد تایید هستند، از دستورالعمل های آن پیروی کنید و با دندان پزشک خود مشورت کنید.

دندان زرد عارضه ای است که می تواند برای هر فردی به وجود بیاید و می تواند لبخند فرد را تحت تاثیر قرار دهد. روش های سفید کردن دندان به راحتی این مشکل را حل می کنند، در گذشته راه ها و روش های لبخند زیبا ، برای بیمار دردناک بود و حتی گاهی باعث حساسیت دندان ها می شد، اما با روش های جدید و با استفاده از بلیچینگ دندان با لیزر علاوه بر اینکه عوارض و دردی را برای بیمار به همراه ندارد، نتایج آن دائمی می باشد.

در گذشته، مواد سفید کردن دندان غلیظ تری در مطب دندان پزشکان مورد استفاده قرار می گرفت که منجر به حساسیت بیشتر می شد. با این حال، امروزه ژل های سفید کننده دندان غلظت خوبی دارند و حساسیت کمتر پیش می آید. حساسیت پس از انجام روش های سفید کردن، مخصوصا در حین خوردن غذاهای سرد یا گرم بوجود می آید، اما معمولا پس از 48 ساعت از بین می رود و وقتی درمان به پایان رسید، به طور کامل متوقف می شود. در صورتی که دچار حساسیت شدید، روش های متنوعی برای کمک به از بین بردن آن وجود دارد:

 • در صورتی که از یک اپلیکاتور دندان استفاده می کند، برای مدت کوتاه تری از سینی استفاده کنید
 • دندان های خود را با خمیر دندان هایی که برای دندان های حساس ساخته شده است، مسواک کنید.
 • از دندان پزشک یا محصول داروخانه محصولی حاوی فلوئورید را درخواست کنید که به سرشار از مواد معدنی کردن مجدد دندان ها کمک می کند. چهار دقیقه قبل و پس از سفید کردن دندان ها، سینی های خود را بشوئید و مورد استفاده قرار دهید
 • برای چندین روز فرآیند بلیچینگ دندان را متوقف کنید تا دندان های شما با این فرآیند سازگار شوند. در عرض 24 ساعت، حساسیت از بین می رود. هر چه مدت سفید کردن دندان ها بیشتر باشد، حساسیت کمتری را در موارد کم تجربه می کنید.

از جمله مواردی که دندانپزشک در آن مصرف سفید کننده دندان را منع می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورتی که مبتلا به بیماری لثه هستید، دندان هایی با مینای فرسوده دارید، کرم خوردگی دارید یا دندان های شدیدا حساسی دارید.
 • در صورتی که باردار هستید یا به بچه شیر می دهید.
 • در صورتی که روکش ها یا ابزارهای دیگری در دندان شما مورد استفاده قرار گرفته و نمی توان آن را سفید کرد.

استفاده از بلیچینگ دندان بجز ایجاد حساسیت در بعضی موارد خطر و عوارض دیگری را در بر ندارند. سفید کردن دندان در منزل و یا در مطب دندانپزشکی انجام می شود. یکی از راههای سفید شدن دندان فوری استفاده از لیزر می باشد. همچنین می توان از خمیر دندان برای سفید کردن دندان کار کمک گرفت و گاهی ممکن است داروهای گیاهی مانند جوش شیرین، نمک و... به شما کمک کند اما در مصرف آنها احتیاط کنید و حتی الامکان با دندان پزشک مشورت کنید.تعرفه

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است