بلیچینگ دندان (سفید کردن): رفع زردی دندان در مطب با ژل و لیزر

میلیون‌ها نفر از بدرنگی دندان در درجات مختلف رنج می‌برند. حتی کسانی که مسواک می‌زنند، نخ دندان می‌کشند و به طور منظم به پزشک مراجعه می‌کنند ممکن است متوجه شوند که غذا، عوامل محیطی، و گذشت زمان در نهایت باعث تغییر رنگ دندان‌هایشان می‌شوند. خوشبختانه، سفید کردن حرفه‌ای دندانها یک روش فوق العاده مؤثر برای روشن کردن یا کلا از بین بردن لکه‌ها و دستیابی به لبخندی سفید و طبیعی است. امروزه نسبت به قبل گزینه‌های بیشتری برای سفید کردن دندان وجود دارد. اگرچه بسیاری از محصولات بدون نسخه وجود دارند که می‌توانید انتخاب کنید، درمان حرفه‌ای تحت نظارت دندانپزشک امن‌تر است و نتایج قابل اعتمادتری را ارائه می‌دهد. بسیاری از دندانپزشکان زیبایی خدمات را در مطب ارائه می‌دهند.

سفیدکردن دندان تحت نظر دندانپزشک نسبت به استفاده از روش‌های خانگی با سرعت بیشتری انجام می‌شود. محلول‌های سفیدکننده‌ای که دندانپزشکان استفاده می‌کنند معمولا بسیار قوی‌تر از مواد مورد استفاده در روش‌های خانگی هستند. به‌علاوه دندانپزشک ممکن است از گرما، نور یا ترکیبی از هر دو برای سرعت و شدت بخشیدن به روند سفید کردن دندان استفاده کند.

برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت از متخصصین مجرب و حرفه ای کلینیک دندانپزشکی سروش با شماره تلفن های 03132298102 , 03132285822 , 03132285810 , 03132280376 تماس بگیرید. همچنین کادر متخصص این کلینیک به صورت آنلاین به سوالات شما در زمینه ی بلیچینگ پاسخ خواهند داد، کافیست سوالات خود را در اینجا  ارسال کنید.

علت تغییر رنگ دندان


علت تغییر رنگ دندان

به لایه خارجی دندان مینا گفته می شود. رنگ دندان طبیعی با بازتاب و پراکنده کردن رنگ مینا که با رنگ عاج دندان ترکیب می شود، ایجاد می گردد. ژن های شما بر ضخامت و صافی مینا تاثیر گذار هستند. باریک تر بودن مینا باعث می شود که رنگ عاج دندان بیشتر نمایان شود. داشتن مینای زبرتر یا صاف تر نیز بر بازتاب نور و در نتیجه رنگ دندان تاثیر گذار است. هر روز، یک پوشش نازک (لایه پلیکل) بر روی مینا شکل می گیرد و لکه ها را جمع می کند. مینای دندان همچنین حفره هایی دارد که لکه ها را نگه می دارند. شایع ترین دلایل برای زرد شدن یا لکه دار شدن دندان هسفید کردن دندان هاینگ دندان شامل موارد زیر می شود:

بلیچینگ دندان

  • استعمال توتون و تنباکو
  • نوشیدن مایعات تیره رنگ مثل قهوه، نوشابه، چای و شراب قرمز
  • عدم مراقبت صحیح از دندان ها

افزایش سن باعث می شود که مینای دندان باریک تر و عاج دندان تیره شود و در نتیجه دندان درخشندگی خود را از دست می دهد. همچنین لکه ها می توانند داخل دندان وجود داشته باشد. به این لکه ها لکه های داخلی گفته می شود. برای مثال، لکه های داخلی می تواند ناشی از قرار گرفتن بیش از حد کودک در معرض فلوئورید در حین رشد دندان ها می شود. علت های دیگر شامل آنتی بیوتیک های تتراسایکلین می شود. در صورتی که این آنتی بیوتیک ها در طول نیمه دوم بارداری توسط مادر کودک  یا توسط کودکان زیر 8 سال مصرف شود، باعث زرد شدن دندان کودک می شود. دندان ها هنوز در طول این سال ها در حال رشد هستند. آسیب نیز باعث تیره شدن دندان می شود. سفید کردن دندان(بلیچینگ) برای لکه های سطحی (خارجی) بیشتر کارایی دارد.

انواع روش‌های سفیدکردن دندان


سفیدکردن دندان

چندین روش برای سفیدکردن دندان‌ها وجود دارد.

سفیدکردن با استفاده از سینی یا تری متناسب با اندازه دندان‌های بیمار

این روش به صرفه‌ترین و مطمئن‌ترین روش در دسترس است. در این  روش، فرد باید بر اساس توصیه دندانپزشک از  یک لثه پلاستیکی هر روز و به مدت یک هفته و  هر دفعه به مدت 3-2 ساعت استفاده کند. در داخل این لثه مصنوعی ژلی قرار دارد که در تماس با دندانهای فرد جادو می‌کند.

نوارهای سفیدکننده

این روش بدون نسخه به صورت گسترده‌ای در دسترس عموم قرار دارد.  استفاده از این نوارها ساده است و مانند این است که یک نوار چسب پهن روی دندان‌ها چسبانده شده باشد با این تفاوت که این چسب حاوی مواد سفیدکننده است که دندان‌ها را سفید می‌کند. قبل از اقدام به استفاده از این نوارها دستورالعمل نوشته شده در بروشور آن را بخوانید.

سفیدکردن دندان به روش برایت اسمایل

این محصولی است که به صورت ویژه برای تسهیل امور دندانپزشکی تولید شده است. کیت اصلی دو بخش دارد. یکی برای دندانپزشک و دیگری برای بیمار. کیت دندانپزشک حاوی ژلی است که پس از اینکه به صورت یکنواخت روی سطح دندانها پخش شد نوری روی آن تابانیده می‌شود. کیت بیمار حاوی محصولات نگه‌دارنده‌ و ترکیب غرغره‌شونده‌ای است که باعث ماندگاری اثر سفیدکردن دندان می‌شود.

خمیردندان سفیدکننده

این خمیردندان‌ها ممکن است در ظاهر معمولی به نظر برسند اما در واقع به طور ویژه‌ طراحی شده‌اند تا دندان‌ها را سفیدتر کنند. این خمیردندان‌ها گرانقیمت هستند و ممکن است برای تهیه آنها نیاز به نسخه دندانپزشک باشد. برای حداکثر تاثیرگذاری محصول، بهتر است از دستورالعمل‌های خاصی که در بروشور آن نوشته شده  یا بر اساس دستور دندانپزشک عمل شود.

اگر خمیردندان سفیدکننده دوبار در روز مورد استفاده قرار گیرد دو تا شش هفته طول می‌کشد تا اثر آن مشاهده شود. تاثیر خمیردندان‌های سفیدکننده‌ای که حاوی کووارین آبی هستند فورا قابل مشاهده است. اگرچه خمیردندان‌های سفیدکننده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با حداکثر تاثیرگذاری کمترین آسیب را به مینای دندان وارد کنند. در استفاده از این خمیردندانها با احتیاط و بر اساس توصیه‌های شرکت سازنده عمل کنید.

سفیدکردن با لیزر

 

سفیدکردن دندان با لیزر

اثرات درمان لیزر تنها ظرف چند ساعت قابل مشاهده هستند و به همین دلیل است که به عنوان سریع‌ترین درمان دندانپزشکی در تمام دوره‌ها نامیده می‌شود. لیزر یکی از بهترین ابزارهایی است که در زمینه پزشکی استفاده می‌شود و دارای قابلیت دستیابی به بهترین نتایج است. سرعت این روش نیز برای بیمار خوب است. همه این روزها بیش از حد مشغله دارند، به همین دلیل است که به دنبال روش‌های سریع می‌باشند. تصور کنید با دوستانتان یا هر کس دیگری قبل از انجام این درمان ملاقات می‌کنید، پس از آن تصور کنید بعد از انجام این درمان نیز دوباره با همان افراد ملاقات کنید. سطح اعتماد به نفس پس از سفید کردن دندان با لیزر بالاتر از هر زمان دیگری خواهد بود.

 

مزایای کلی سفیدکردن دندان


مزایای کلی سفیدکردن دندان

5 مزیت برای سفید کردن دندان‌ها عبارتند از:

سفید کردن ساده‌ترین روش ضد پیری است که تاکنون کشف شده است، و نیازی به استفاده از سوزن ندارد!

دندان‌های سفیدتر باعث زیباتر به نظر رسیدن ظاهر می‌شوند، به همین دلیل است که ما داشتن دندان سفید را با زیبایی و جوانی مرتبط می‌دانیم، و به همین دلیل است که زمانی که می‌خندیم به طور طبیعی جوانتر به نظر می‌رسیم و زمانی که لبخندمان را دوست داریم بیشتر می‌خندیم.

سفید کردن دندان باعث ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس می‌شود

لبخند یکی از اولین چیزهایی است که افراد برای ارزیابی شما و شخصیتتان استفاده می‌کنند. سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها لکه‌های ماندگار را از بین می‌برد و لبخند شما را درخشان‌تر می‌کند، اعتماد به نفس بیشتری در شما ایجاد می‌کند و باعث می‌شود هنگام لبخند زدن دیگر احساس خجالت نکنید. پس از سفید کردن دندان دیگر نیازی نیست با دهان بسته لبخند بزنید، و یا هنگام خندیدن یا صحبت کردن جلوی دهان خود را بگیرید. در عوض شما می‌توانید لبخند خود را با اعتماد به نفس نشان دهید. به علاوه، سفید کردن دندان توسط یک فرد حرفه‌ای در کلینیک دندانپزشکی زیبایی ما نه تنها ایمن است، بلکه مؤثرتر از استفاده از محصول سفید کننده بدون نسخه است.

بلیچینگ دندان محافظه کارترین راه برای سفید کردن دندان است

برخلاف درمان‌هایی مانند ونیر و روکش، در این روش هیچگونه آماده سازی برای سفید کردن دندان وجود ندارد. در حالی که این درمان‌ها می‌توانند دندان‌های سفیدتری را به شما بدهد، کمی از ساختار دندان‌ها در فرآیند تراشیدن برای آماده سازی دندان الزاما از دست می‌رود. این کار برای اطمینان از اینکه ونیر یا روکش به درستی به دندان وصل می‌شود لازم است. بنابراین با سفید کردن، یک نتیجه دلخواه را به شیوه‌ای محافظه کارانه‌‌تر به دست خواهید آورد.

حفظ سفیدی دندان راحت است

 شما همچنین می‌توانید از کیت برای حفظ سفیدی دندان در خانه استفاده کنید. با تری‌های سفارشی و ژل سفید کننده، می‌توانید دندان‌های سفید خود را هر زمان که می‌خواهید دوباره سفید کنید. تنها 30 دقیقه زمان می‌برد و دندان‌هایتان رنگشان را حفظ می‌کنند. برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید در صورت امکان باید به مدت 24 ساعت صبر کنید و از خوردن غذاها و نوشیدنی‌هایی که باعث لکه شدن دندان‌ها می‌شوند پرهیز کنید. دندان‌های تمام افراد یک لایه‌ی حفاظتی به اسم لایه‌ی اکتسابی دارند. این لایه دارای لکه‌های سطحی است و در طی روش سفیدسازی حذف می‌شود. حدود 24 ساعت طول می‌کشد تا این مانع به طور کامل دوباره ایجاد شود.

مراقبت‌های سلامت دهان بهبود می‌یابد

دیده شده که کسانی که دندان‌های خود را سفید کرده‌اند روند مراقبت سلامت دهان و دندان خود را بهبود بخشیده‌اند. تجربه‌ی مزایای دندان‌های سفیدتر اغلب ما را به سمت مراقبت خوب هنگام مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و مراجعه به دندانپزشک برای تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها سوق می‌دهد، بنابراین از آنجایی که سلامت دهان و دندان خوب، سلامت کلی شما را بهبود می‌بخشد و باعث جلوگیری از ایجاد بسیاری از بیماری‌ها می‌شود، انجام بلیچینگ ممکن است بهترین دلیل برای سفید کردن دندان‌هایتان باشد.

بهترین افراد کاندیدا برای سفیدکردن دندان‌ها


بهترین افراد کاندیدا برای سفیدکردن دندان‌ها

بر اساس بررسی‌های انجمن دندانپزشکان ایرلند درمان‌های سفیدکردن دندان با توجه به میزان جرمی که روی دندانها جمع شده متفاوت عمل می‌کنند. در هر فردی روش درمان باید بر اساس وضعیت دندانهای وی انتخاب شود. در شرایط زیر سفیدکردن دندانها توصیه نمی‌شود یا اگر انجام شود میزان موفقیت آن کم است:

مشکلات سن و بارداری

سفیدکردن دندان در کودکان زیر 16 سال توصیه نمی‌شود زیرا ﭘﺎﻟﭗ ﭼﻤبر یا عصب دندان تا سن 16 سالگی رشد می‌کند. سفیدکردن دندان تحت این شرایط می‌تواند باعث تحریک پالپ و حساس شدن آن شود. سفیدکردن دندان در زنان باردار و شیرده توصیه نمی‌‌شود.

حساس شدن دندانها و حساسیت به محصولات

افراد دچار حساسیت دندانی و لثه‌ها، تحلیل لثه‌ها و یا کسانی که ترمیم دندان انجام داده‌اند بهتر است پیش از استفاده از روش‌های سفیدکننده دندان با دندانپزشک خود مشورت کنند. هر کسی که به پراکسید(عامل سفیدکننده) حساسیت داشته باشد بهتر است از محصولات سفیدکننده استفاده نکند.

بیماری لثه، ساییدگی مینای دندان، پوسیدگی و ریشه‌های دندانی عریان

فرد مبتلا به بیماری لثه یا دندان‌هایی که مینای آنها دچار ساییدگی شده معمولا نمی‌توانند تحت درمان سفیدکردن دندان قرار گیرند. نیاز است که پیش از اقدام به هر گونه سفیدکردن دندان پوسیدگی‌ها درمان شوند به این دلیل که محلول‌های سفیدکننده داخل هر نوع پوسیدگی و نواحی داخلی دندانها نفوذ می‌کنند و این باعث حساسیت در دندان می‌شود. در ضمن، روش‌های سفیدکردن روی ریشه‌های عریان دندان اثری ندارند زیرا ریشه‌ها مینا یا عاج ندارند.

پرکردگی‌ها، روکش و سایر روش‌های ترمیمی

پرکردگی‌هایی که همرنگ دندان هستند و مواد کامپوزیتی رزینی که در روش‌های ترمیمی دندان(روکش‌ها، لمینت‌ها، باندینگ، بریج‌ها) مورد استفاده قرار می‌گیرد سفید نمی‌شوند. بنابراین استفاده از یک عامل سفیدکننده روی دندان‌هایی که بخشی از آنها تحت ترمیم قرار گرفته‌اند باعث سفیدشدن غیریکنواخت و ناهمگون دندان‌ها می‌شود به صورتیکه دندانهایی که ترمیم نشده‌اند نسبت به دندان‌هایی که ترمیم شده‌اند سفیدتر به نظر می‌رسند. هر روشی برای سفیدکردن دندان باید پیش از پرکردن دندان، استفاده از باندینگ، لمینت، روکش، دندان مصنوعی یا ترمیم‌های سرامیکی انجام شود تا دندانپزشک بتواند تا حد امکان رنگ‌آنها را با رنگ دندانهای طبیعی فرد هماهنگ کند. قرار دادن روکش، باندینگ و لمینت باید حداقل دو هفته پس از سفیدکردن دندان‌ها انجام شود. این مدت زمان کافی را برای مینای دندان فراهم می‌کند تا مجددا مینرالیزه شود و باندینگ به میزان کافی محکم شود.

افرادی که ترمیم‌های مختلفی انجام داده‌اند که باعث شده رنگ دندانهای آنها یکدست به نظر نرسد بهتر است به جای استفاده از یک روش سفیدکننده دندان از باندینگ، روکش یا لیمنت استفاده کنند. از دندانپزشک خود بپرسید که استفاده از کدام روش برای شما بهتر است.

توقعات غیرواقعی

افرادی که انتظار دارند دندانهایشان درخشش خیره‌کننده‌ای داشته باشند ممکن است با دیدن نتیجه کار سرخورده شوند. سیگاری‎‌ها باید متوجه این نکته باشند که اگرسیگار را به خصوص در طی روند سفیدکردن دندان ترک نکنند نتیجه خوبی از اینکار نمی‌گیرند. میزان سفیدی دندان که در فرآیند سفیدکردن حاصل می‌شود باید کمی بیشتر از سفیدی چشم باشد تا دندانها طبیعی به نظر برسند.

آماده‌شدن برای سفیدکردن دندان


آماده‌شدن برای سفیدکردن دندان

قبل از شروع هر درمان دندانی، با دندان پزشک زیبایی یک جلسه مشاوره کامل خواهید داشت. برای تعیین اینکه آیا روش سفید کردن دندان‌ها برای شما خوب است یا خیر، دندانپزشک ابتدا دندان‌ها و لثه‌هایتان را بررسی خواهد کرد. پس از تعیین اینکه آیا برای انجام این درمان متقاضی مناسبی هستید یا خیر، در مورد اهداف و نتایج احتمالی با دندان پزشک صحبت خواهید کرد. دندانپزشک به شما در دستیابی به نتایج طبیعی و رضایت بخش کمک می‌کند. اگر از درمان انتظارات واقع بینانه داشته باشید، احتمالا بیشتر از نتایج راضی خواهید بود. شما همچنین در مورد بودجه و سبک زندگی‌تان با دندانپزشک صحبت خواهید کرد. با توجه به این اطلاعات، پزشک به شما کمک می‌کند که تصمیم بگیرید آیا سفید کردن دندان در خانه برای شما مناسب‌تر است یا سفید کردن در مطب. در نهایت پزشک رنگ دندان را بررسی می‌کند. دندانپزشک قبل و بعد از درمان دندان‌های شما را با راهنمای رنگ دندان تطبیق می‌دهد. با ایجاد تغییر، شما قادر به دیدن تفاوت زیاد و قابل توجه در رنگ دندان‌های خود خواهید بود.

در سفیدکردن دندان در مطب پزشک، دندانپزشک احتمالا  ابتدا از دندانهای شما عکس می‌گیرد. این کار به او کمک می‌کند تا بر پیشرفت درمان نظارت داشته باشد. به علاوه دندانپزشک دندانهای فرد را معاینه می‌کند و از وی سوالاتی می‌پرسد تا متوجه شود که علت تغییر رنگ دندانها چیست. سپس، دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان دندانهای فرد را تمیز می‌کند. این کار باعث برداشته شدن پوشش باکتریایی، غذا و سایر موادیکه روی دندانها تجمع پیدا می‌کنند و در تغییر رنگ دندانها نقش دارند می‌شود. پس از انجام این کار روند سفیدکردن می‌تواند آغاز شود. برای سفیدکردن دندانها در منزل، دندانپزشک تری‌هایی را روی دندانها جا می‌اندازد که حاوی ژل‌هایی برای سفیدکردن دندان هستند. ژل سفیدکننده معمولا باید به صورت روزانه و به مدت دو تا سه هفته  مورد استفاده قرار گیرد. کیت‌های بدون نسخه پزشک برای استفاده خانگی به صورت گسترده در دسترس عموم قرار دارند. در این کیت‌ها تری‌هایی  برای نگه‌داشتن ژل یا نوارهای  سفیدکننده وجود دارد. چنانچه قصد دارید از این محصولات خانگی استفاده کنید با دندانپزشک خود مشورت کنید. برای اجتناب از استفاده بیش از حد و آسیب احتمالی به دندان‌ها و دهان طبق دستور عمل کنید.

روند بلیچینگ دندان


روند بلیچینگ دندان

دو روش اصلی برای سفیدکردن دندان وجود دارد. بلیچینگ دندانهای زنده و بلیچینگ دندانهای غیرزنده. بلیچینگ دندانهای غیر زنده روی دندانهایی که عصب‌کشی شده‌اند و دارای عصب زنده نیستند انجام می‌شود.

بلیچینگ دندانهای زنده

به صورت رایج در سفیدکردن دندان زنده ژلی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به صورت مستقیم در تماس با دندان قرار می‌گیرد. این محصول حاوی هیدروژن پراکسید است.

سفیدکردن دندان می‌تواند در مطب پزشک یا در خانه انجام شود. در سفیدکردن دندان در مطب این امکان برای دندانپزشک فراهم می‌شود تا از یک ژل سفیدکننده قدرتمندتر استفاده کند. با استفاده از یک نور ویژه یا لیزر ژل فعال شده و به این ترتیب روند سفیدشدن تسریع می‌شود.

سفیدکردن دندان در مطب 30 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. فرد نیاز به یک تا سه جلسه ویزیت دارد. تعداد جلسات بستگی به روش مورد استفاده، شدت تغییر رنگ و میزانی از سفید شدن که فرد تمایل دارد روی دندانهای خود مشاهده کند بستگی دارد. انواع مختلف تغییر رنگ‌ها به شکل متفاوتی به درمان پاسخ می‌دهند.

ابتدا، دندانپزشک با استفاده از نوعی ماده لثه‌های اطراف دندانها را می‌پوشاند و به این ترتیب از آسیب دیدن آنها جلوگیری می‌کند. سپس ماده سفیدکننده روی دندانها قرار داده می‌شود.

برخی عوامل سفیدکننده بوسیله نور لیزر، نورهای خاص یا به وسیله گرمای ناشی از این نورها فعال می‌شوند. پس از استفاده از ماده سفیدکننده، دندانپزشک نوری را روی دندان‌های فرد می‌تاباند. اگر میزان تغییر رنگ دندانها شدید باشد دندانپزشک ممکن است پیشنهاد دهد که فرآیند بلیچینگ به مدت چند روز یا چند هفته در منزل ادامه پیدا کند.

سفیدکردن دندانهای غیرزنده

سفیدکردن دندانهای غیرزنده که تحت عصب‌کشی قرار گرفته‌اند ممکن است روی رنگ دندان تغییر خاصی ایجاد نکند زیرا رنگ دندان از داخل دندان ناشی می‌شود. در این صورت، دندانپزشک از روش دیگری استفاده می‌کند و دندانها را از داخل سفید می‌کند. وی یک ماده سفیدکننده را داخل دندان قرار می‌دهد و به صورت موقت یک پرکردگی را روی آن می‌گذارد. دندان به همین شکل به مدت چند روز به حال خود رها می‌شود. با توجه به وضعیت دندان این کار ممکن است یک بار یا بیشتر انجام شود تا سفیدی موردنظر حاصل شود.

پیگیری‌ها پس از سفیدکردن دندان


پیگیری‌ها پس از سفیدکردن دندان

اگرچه نتایج درمان می‌توانند فوری باشند، چند ماه یا چند سال پس از سفید کردن دندان ممکن است لکه‌ها ظاهر شوند. از آنجایی که بلیچینگ نمی‌تواند دندان‌های شما را بیشتر مستعد لکه‌دار شدن کند، به منظور حفظ نتایج مطلوب ممکن است در آینده نیاز به درمان‌های مداوم بلیچینگ داشته باشید. با این وجود راه‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید برای حفظ سفیدی دندان‌ها و رسیدن به نتایج طولانی مدت درمان انجام دهید.

بهداشت دهان و دندان

مهمترین کاری که می‌توانید برای حفاظت از سفیدی دندان‌هایتان انجام دهید، داشتن بهداشت دهان و دندان خوب است. دندان‌های خود را حداقل دوبار در روز مسواک بزنید. اگر چه بعد از وعده‌ی غذایی باید مسواک بزنید، دندانپزشکان توصیه می‌کنند که حدود 30 دقیقه قبل از مسواک زدن صبر کنید. اگر بلافاصله پس از خوردن مسواک بزنید، مولکول‌های تولید کننده لکه‌ها و قندهای مضر را به مینای نرم دندان خود می‌مالید. در عوض، دهان خود را بلافاصله پس از غذا خوردن با آب بشویید. همچنین باید هروز از نخ دندان و دهانشویه ضد باکتری استفاده کنید. مطمئن شوید که هر 6 ماه یکبار برای معاینه و تمیز کردن دندان‌ها نزد پزشک می‌روید.

عادت‌هایی که منجر به لکه شد دندان‌ها می‌شوند

عادت‌های خاص شما می‌توانند خطر ابتلا به تغییر رنگ و همچنین شدت لکه‌های دندانی را افزایش دهند. برای محافظت از دندان‌های سفید خود در برابر لکه‌ها باید از موارد زیر اجتناب کنید:

  • سیگار کشیدن
  • استفاده مداوم از چای سیاه، سودا، قهوه و شراب قرمز
  • مصرف مکرر انواع توت‎ها، سس گوجه فرنگی، سویا سس و سایر غذاهای حاوی مواد رنگی بالا
  • مصرف مکرر مرکبات، آبمیوه‌های میوه‌ای و سایر مواد غذایی و نوشیدنی اسیدی

علاوه بر این، بعضی از داروها نیز می‌توانند باعث ایجاد لکه‌های دندانی شوند. با پزشک خود برای مبارزه با اثرات ناشی از این داروها صحبت کنید.

خطرات و عوارض بلیچینگ


 بعید است که سفیدکردن دندان اثرات جانبی جدی ایجاد کند اما ممکن است دندانهای فرد برای یک مدت کوتاه حساس شوند یا فرد در لثه‌های خود احساس سوزش و تحریک داشته باشد. بهتر است زنان باردار از سفیدکردن دندانها اجتناب کنند. اثر مواد سفیدکننده روی رشد و تکامل جنین شناخته شده نیست. از آنجا که این کار جنبه زیبایی دارد بهتر است به پس از زایمان موکول شود.

رایج‌ترین سوالاتی که درباره سفیدکردن دندان پرسیده می‌شود


رایج‌ترین سوالاتی که درباره سفیدکردن دندان پرسیده می‌شود

 در اینجا به برخی از رایج ترین سوالات مراجعین پاسخ داده شده است. اگر در پایان همچنان سوال بی پاسخی در ذهن شما باقی ماند تعلل نکرده و در قسمت پرسش و پاسخ آن را مطرح کنید. پاسخ شما در اسرع وقت توسط پزشک متخصص برای شما ارسال خواهد شد.

آیا ماده مورد استفاده در سفیدکردن دندان سمی است؟

محصولاتی که از پراکسیدکربامید، هیدروژن پراکسید و اوره(ماده‌ای که در هر سلول انسانی یافت می‌شود) ساخته شده‌اند بهتر است با احتیاط مصرف شوند. کسانی که با استفاده از این مواد دچار مشکل شده‌اند کسانی هستند که طبق دستور از این ماده استفاده نکرده‌اند یا ماه‌ها یا سال‌ها از این محصول بیش از حد مجاز استفاده کرده‌اند.

یا سفیدکردن دندان به مینای دندان صدمه می‌زند؟

با سفیدکردن دندان هیچگونه آسیب دائمی به مینا یا هر ساختار دیگری در دندانها دیگر وارد نمی‌شود.

آیا سفیدکردن دندان باعث ایجاد حساسیت دائمی در دندانها می‌شود؟

حساسیت ناشی از سفیدکردن دندان همیشه موقتی است. یعنی چنانچه هر نوع حساسیتی به دلیل سفیدکردن دندانها ایجاد شود در عرض یک تا دو روز پس از درمان از بین می‌رود.

دندان‌ها تا چه مدت سفید می‌مانند؟

معمولا انتظار می‌رود سفیدکردن دندان 6 ماه تا دو سال دوام داشته باشد اگرچه در برخی مطالعات دوام آن تا 10 سال هم گزارش شده است. اجتناب از مصرف شراب قرمز، قهوه و کشیدن سیگار -همه این موارد می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شوند- به حفظ سفیدی دندان کمک می‌کنند.

آیا سفیدکردن دندان بی‌خطر است؟

بر اساس بررسی‌های انجمن دندانپزشکی انگلستان اگر این کار توسط یک متخصص دندانپزشکی آموزش‌دیده انجام شود کاملا بیخطر است.

اگر سوال دیگری در زمینه ی بلیچینگ دندان هایتان دارید، آن را در اینجا وارد کرده و منتظر پاسخ متخصصین کلینیک سروش بمانید.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس