روکش و بریج دندان چیست؟

هزینه روکش زیرکونیاروکش دندان ها و اغلب بریج ها پروتز دندان ثابت هستند. برخلاف ابزارهای مثل دندان مصنوعی که هر روز می توان آن را از دهان بیرون آورد و شست و شو داد، روکش ها و بریج ها در دندان ها یا ایمپلنت(کاشت دندان) موجود سفت و ثابت شده اند و تنها دندانپزشک می تواند آنها را جدا کند.

روکش دندان چیست؟

url646

روکش دندان برای پوشش کامل دندان آسیب دیده مورد استفاده قرار می گیرد بطور مثال روکش کردن دندان عصب کشی شده. روکش علاوه بر استحکام دندان آسیب دیده، نیز برای بهبود ظاهر و اصلاح طرح لبخند، شکل و هم سطحی دندان، بکار می رود. روکش کردن دندان و سفید کردن آن (بلیچینگ) باعث می شود که از نظر زیبایی طرح لبخند و کارایی دندان مناسب باشد. انواع روکش دندان چینی یا سرامیکی و زیرکونیا را می توان با رنگ دندان طبیعی شما انطباق داد البته هزینه روکش زیرکونیا به نسبت بالاتر است. همچنین روکش ها از جنس طلا و آلیاژهای فلزی، آکریلیک و سرامیک نیز تهیه می شود. این آلیاژها عموما استحکام بیشتری نسبت به نوع چینی دارند و برای دندان های عقبی توصیه می شود. جنس چینی دارای پوسته فلزی نیز اغلب مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا درعین مستحکم بودن، زیبا نیز هست. اصلاح طرح لبخند یک عمل انتخابی و اختیاری است بنابراین هزینه اصلاح طرح لبخند تحت پوشش شرکت‌های بیمه قرار نمی‌گیرد. هزینه‌های این عمل به برخی از عوامل مانند گستردگی اقدامات درمانی مورد نیاز، تبحر دندانپزشک، هزینه کلینیک و مواد مورد استفاده بستگی دارد. مدت درمان و قیمت اصلاح طرح لبخند دندان به دندان پزشک، نوع بیمه درمانی، وضعیت بهداشتی دندان و میزان اصلاح بستگی دارد. هر چند برای داشتن لبخند زیبا به درمان پیچیده تری نیاز باشد قیمت اصلاح طرح لبخند و هزینه درمان نیز افزایش می یابد. اصلاح طرح لبخند فرآیند بهبود ظاهر لبخند و داشتن لبخند زیبا از طریق یک یا چند روش زیبایی و اصلاح فرم و سایز دندان از قیبل لمینیت، روکش گذاری، باندینگ کامپوزیت، کاشت دندان و سفید کردن دندان است. در اصل، تقبل قیمت اصلاح لبخند لثه ای فرآیندی است که انجام آن اختیاری است، در حالی که بازسازی و ترمیم کامل دندان ها فرآیندی است که باید انجام بگیرد.

لزوم استفاده

از جمله مواردی که دندان پزشک(دکتر زیبایی دندان) استفاده از روکش دندان را تجویز می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محافظت از یک دندان ضعیف در برابر شکستگی یا پوسیدگی و یا نگه داشتن قسمت های یک دندان شکسته شده
 • ترمیم یک دندان شکسته یا دندانی که شدیدا پوسیده شده است
 • پوشش و محافظت از دندانی که میزان پر شدگی آن زیاد است و دندان زیادی باقی نمانده است
 • متصل کردن یک بریج دندان
 • پوشاندن یک ایمپلنت دندان
 • پوشاندن دندانی که شکل یا رنگ مناسبی ندارد و رفع زردی دندان
 • پوشاندن دندانی که عصب کشی شده است

dental_bridge

معمولا بریج دندان در صورتی توصیه می شود که شما در حال از دست دادن یک یا چند عدد از دندان های خود باشید. شکاف های باقی مانده ناشی از دندان از دست رفته در نهایت باعث می شود که دندان های باقی مانده به سمت فضاهای خالی بچرخند یا حرکت کنند ومنجر به گاز گرفتن زبان می شود. عدم از بین بردن فاصله بین دندان و عدم تعادل ناشی از دندان های از دست رفته همچنین منجربه بیماری لثه و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی می شود. پل دندان عموما بجای یک یا چند دندان از دست رفته مورد استفاده قرارمی گیرند. بریج ها دقیقا اندازه فضای دندانی که از دست رفته است، می باشند. با تقبل هزینه بریج دندان ، بریج ها در دندان های طبیعی یا ایمپلنت های دور فضای خالی قرار می گیرند، این دندان ها نقش تکیه گاه را برای بریج ها ایفا می کنند. یک دندان جایگزین شده به روکش دندانی که نقش تکیه گاه را ایفا می کند، متصل می شود. همانند روکش ها، بریج ها نیز از انواع مختلفی دارند و قیمت بریج دندان در هر نوع متفاوت می باشد . دندان پزشک به شما کمک می کند تا براساس محل دندان یا دندان های افتاده، کارایی آن، زیبایی و هزینه روکش دندان، بریج مورد نظر خود را انتخاب کنید. بنابراین هزینه روکش دندان برای افراد متفاوت است. در صورت لق بودن یا نداشتن دندان با تقبل هزینه ایمپلنت و انجام بریج دندان کودکان و بزرگسالان میتوانید زیبایی دندان را باز گردانید. که حتی میتوان بریج های چینی یا سرامیکی را می توان با رنگ دندان طبیعی شما مطابقت داد.

نحوه و مراحل

نحوه و مراحل بریج دندان به شرح زیر می‌باشد:

روش جدید روکش دندانی وجود دارد که با استفاده از آن دندان پزشکان می توانند در یک روز در مطب عمل گذاشتن انواع روکش دندان را انجام دهند. یک قالب از دندانی که به روکش نیاز دارد گرفته می شود وبه دستگاهی که در مطب قرار دارد منتقل می گردد. ده تا پانزده دقیقه بعد، روکش را می توان بر روی دندان قرار داد. یکی از مزیت های دیگر این روش این است که قالب دیجیتالی را می توان برای ساخت روکش به آزمایشگاه فرستاد.

در روش سنتی آزمایشگاه ها روكش سراميكي دندان قابل فشار را ارائه می کنند. این روکش ها هسته داخلی سفتی دارند که جایگزین زیر ساخت فلزی می شود و برای پوشاندن دندان از یک ماده چینی استفاده می کنند. چینی فلزی است که به بهترین شکل با رنگ دندان های مجاور مطابقت پیدامی کند. این روش روکش گذاری دندان رواج زیادی پیدا کرده است. روکش های سرامیکی قابل فشار نسبت به روکش های چینی پوش دوام بیشتری دارند. در روشهای سنتی برای آماده سازی دندان برای روکش گذاری به دو جلسه نیاز است:

جلسه اول

دندان معاینه و آماده می شود. تصویرهایی با اشعه ایکس گرفته می شود تا ریشه های دندانی که روکش دندان را دریافت می کنند واستخوان مجاور آن بررسی شود. در صورتی که دندان پوسیدگی زیادی داشته باشد، یا در صورتی که احتمال عفونت یا آسیب دیدگی پالپ دندان وجود داشته باشد، در ابتدا ترمیم دندان با عصب کشی صورت می گیرد.

سپس، دندان پزشک دندان و بافت لثه دور دندان شما را بی حس می کند. دندانی که روکش دندان بر روی آن قرار داده می شود برای فراهم کردن فضا برای روکش کردن دندان، در راستای سطح جویدنی دندان صاف و کوتاه می شود. میزان دندانی که باید تراشیده شود به نوع روکش مورد استفاده بستگی دارد. برای مثال، روکش دندان تمام فلزی باریک تر هستند و نسبت به روکش های تمام چینی یا چینی فلزی به از بین بردن ساختار کمتری از دندان نیاز دارد. از سوی دیگر، اگر بخش زیادی از دندان به دلیل پوسیدگی یا آسیب دیدگی از بین رفته باشد، برای محافظت از روکش، ماده پرکننده در داخل دندان قرار داده می شود.

پس از تغییر شکل دندان، قالبی از دندانی که روکش گذاری روی آن باید صورت بگیرد، گرفته می شود. قالب های از بالا و پایین دندانی که روکش گذاری روی آن صورت می گیرد، گرفته می شود. این کار به این منظور صورت می گیرد که اطمینان حاصل شود که روکش بر عمل جویدن تاثیر نمی گذارد.

قالب ها به آزمایشگاه های دندان فرستاده می شود تا در آنجا روکش ها ساخته شوند. روکش در عرض دو تا سه هفته به مطب دندان پزشک فرستاده می شود. در صورتی که روکش شما از جنس چینی باشد، دندان پزشک رنگی را انتخاب می کند که با رنگ دندان های مجاور بیشترین انطباق را داشته باشد. دندان پزشک یک روکش موقتی برای شما درست می کند تا درحین ساخته شدن روکش دائمی از دندانی که باید روکش گذاری شود محافظت شود. روکش های موقتی معمولا از جنس آکریلیک هستند و با استفاده از سیمان موقتی درجای خود نگه داشته می شوند.

جلسه دوم

درجلسه دوم، دندان پزشک روکش موقتی را جدا کرده و انطباق و رنگ روکش دائمی را بررسی می کند. در صورتی که همه چیز مناسب باشد، برای بی حس کردن دندان داروی بی حسی موضعی تزریق می شود و یک روکش دندان جدید و دائمی را برای همیشه قرار داده می شود.

دندانی که باید ترمیم شود، بی حس می شود تا در طول آماده سازی روکش بیمار دردی را احساس نکند. برای این کار، لیدوکائین یا یک داروی بی حسی موضعی دیگر به لثه ها تزریق می شود. پس از اتمام روکش کردن دندان و از بین رفتن اثر بی حسی، بیمار با روکش دندان خود کمی دچار حساسیت می شود یا در لثه های دور دندان احساس درد می کند. با این وجود، این درد خفیف است و خیلی طول نمی کشد.

در بارداری

در صورت امکان، بهترین کار این است که برای کاهش فشار بر روی مادر و نوزاد، روکش کردن دندان و عمل های این چنینی را پس از بارداری انجام دهید. با این حال، استفاده از روکش دندان اغلب نتیجه شکستگی ناگهانی یا موقعیت های اجتناب ناپذیر دیگر است و ترمیم دندان دراین شرایط باید فورا صورت بگیرد. مواد مورد استفاده برای روکش ها برای بارداری مشکلی بوجود نمی آورند و بی خطر هستند، بنابراین در هنگام ضرورت، می توان در طول بارداری عمل روکش کردن دندان را انجام داد، اما به خاطر داشته باشید که حتما دندان پزشک را در جریان وضعیت خود قرار دهید.

نگهداری و مراقبت

disases

روش و نحوه قرار دادن روکش دندان ابتدا با بی حس کردن دندان با بی حسی موضعی شروع می‌شود. در صورتی که دندان ترک خورده باشد یا عصب کشی روی آن صورت گرفته باشد، در ابتدا باید دندان پر شود تا برای قرار دادن روکش بر روی دندان مقدار کافی دندان ترمیم شده وجود داشته باشد. سپس دندان تراشیده می‌شود و فضای کافی برای قرار دادن روکش دندان ایجاد می شود، سپس یک قالب از دندان با یک اسکنر دیجیتالی یا ماده ای بتونه مانند گرفته می‌شود. سپس دندان پزشک با استفاده از راهنمای رنگ، رنگ دندان بیمار را تعیین می‌کند یا از دندان عکس می‌گیرد تا به تکنسین آزمایشگاه کمک کند تا روکش‌هایی را درست کنند که با قسمت باقی مانده دندان بیمار مطابقت داشته باشد. یک روکش دندان موقت که از جنس رزین یا آکریلیک با استفاده از قالب گیری یا استنت دندان اصلی ساخته می‌شود. دندانپزشک این روکش موقت را با سیمان موقتی به دندان می چسباند، تا وقتی که روکش دندان دائمی آماده شد، به راحتی بتواند آن را جدا کرد.

به دلیل این که روکش دندان موقتی صرفا تا زمان قرار داده شدن روکش دائمی روی دندان قرار داده شده اند، اغلب دندان پزشکان برای مراقبت از آن موارد زیر را توصیه می کنند:

 • نخوردن غذاهای چسبناک و جویدنی (برای مثال جویدن آدامس و کارامل) که این احتمال وجود دارد که به روکش بچسند یا آن را بکشند.
 • کمتر استفاده کردن از سمتی که روکش موقت در دهان است. عمل جویدن خود را به سمت دیگر دهان منتقل دهید.
 • از جویدن غذاهای سفت مثل سبزیجات خام که باعث تغییر محل یا شکستن روکش می شوند، خودداری کنید.
 • سعی کنید در حین تمیز کردن دندان، نخ دندان را به آرامی در بین دندان ها عبور دهید. اگر نخ دندان را مطابق معمول به سرعت بکشید، ممکن است روکش دندان موقتی از روی دندان بیفتد.

مزایا و فواید

دندان پزشک روکش را برای موارد زیر توصیه می کند:

 • جایگزینی پرشدگی بزرگ در جایی که دندان کافی باقی نمانده باشد
 • محافظت از یک دندان ضعیف در برابر شکسته شدن
 • ترمیم یک دندان شکسته
 • وصل کردن یک بریج
 • پوشاندن یک ایمپلنت
 • پوشاندن دندانی که شکل یا رنگ مناسبی ندارد
 • پوشاندن دندانی که عصب کشی شده است

دوام و عمر

با وجود این که با تقبل هزینه بریج و روکش ، روکش دندان و بریج ها می توانند دائمی باشند، گاهی اوقات شل می شوند یا می افتند. مهم ترین کاری که برای تضمین ماندگاری روکش یا بریج دندان می توانید انجام دهید حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان است. بریج زمانی می افتد که دندان یا استخوانی که آن را نگه داشته است بر اثر یک بیماری دندان دچار آسیب دیدگی شود. با روزی دو بار مسواک زدن دندان ها با خمیردندان فلوئورید و نخ دندان کشیدن روزانه دندان ها و لثه های خود را سالم نگه دارید. همچنین، برای افزایش عمر بریج دندان و معاینه و پاکسازی های حرفه ای به صورت منظم به دندان پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی و معایب

 • ناراحتی یا حساسیت: دندان هایی که جدیدا روکش شده اند، پس از، از بین رفتن تاثیرداروی بی حس کننده ممکن است دچار حساسیت شوند. در صورتی که دندان روکش کرده باشد و هنوز عصبی در آن وجود داشته باشد، نسبت به غذاهای گرم و سرد حساسیت نشان می دهد. دندان پزشک توصیه می کند که دندان های خود را با خمیر دندانی مسواک بزنید که مخصوصا دندان های حساس است. درد یا حساسیتی که در طول جویدن غذا احساس می کنید معمولا نشان دهنده این است که بیش از حد بالا قرار گرفته است. اگر مشکل این باشد، به دندان پزشک مراجعه کنید تا به راحتی آن را برطرف کند.
 • لب پر شدگی: روکش هایی که از جنس چینی هستند ممکن است دچار لب پریدگی شوند. درصورتی که لب پریدگی کوچک باشد، یک رزین کامپوزیت برای ترمیم روکش دندان مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که لب پریدگی زیاد باشد، باید روکش را عوض کرد.
 • شل شدن: گاهی اوقات سیمان مخصوص دندان پزشکی از زیر روکش دندان شسته می شود. این کار هم باعث میشود که روکش شل شود، و هم باعث می شود که باکتری در این دندان نفوذ کند و قسمت باقی مانده دندان را دچار پوسیدگی کند. در صورتی که روکش دندان شما شل به نظر می رسد، با مطب دندان پزشکی تماس بگیرید.
 • افتادن: گاهی اوقات روکش دندان می افتند. این اتفاق معمولا ناشی از درست جا نیفتادن یا کمبود سیمان مخصوص دندان پزشکی است. در صورت بروز این اتفاق، فورا با مطلب دندان پزشک تماس بگیرید. دندان پزشک دستورالعمل های مخصوصی را در زمینه مراقبت از دندان و روکش آن تا زمان مراجعه ارائه می کند. دندان پزشک می تواند روکش را با سیمان مخصوص دندان پزشکی دوباره به محل خود بر گرداند، در صورتی که این مساله امکان پذیر نباشد، یک روکش جدید باید ساخته شود.

درمان‌های ارتودنسی و  کاشت دندان و روکش دندان به زیباسازی لبخند کمک می‌کنند و گاهی لازم است از هر سه روش بر روی برخی بیماران به منظور اصلاح مشکلات دندانی و رسیدن به لبخند زیبا استفاده شود. ممکن است کاشت دندان پس از ارتودنسی انجام شود و یا در حین درمان ارتودنسی از مینی اسکروها به منظور جابه‌جا کردن دندان‌ها و ایجاد فضای مناسب برای کاشت پروتز دندانی استفاده کنند، که در این حالت خود جراحی کاشت در آخرین ماه‌های ارتودنسی انجام می‌شود. همچنین در بعضی موارد بر اساس تشخیص، متخصص ارتودنسی ممکن است از مینی اسکرو یا مینی ایمپلنت برای بستن فاصله بین دندان ها استفاده کند که در این حالت دیگر بیمار نیاز به ایمپلنت‌های دندانی نخواهد داشت. همچنین دندان روکش شده به شرط سلامت دندان و پروتز  و وجود  روکش دندان قبل از ارتودنسی منعی برای درمان ارتودنسی ندارد . البته اگر دندانی دارید که نیاز به روکش دارد بهتر است تا حد امکان با موافقت متخصص پروتز به بعد از ارتودنسی مؤکول گردد زیرا در خلال ارتودنسی دندانها جابجا می شوند و بهتر است روکش دندان قبل از ارتودنسی انجام نشود.

دندان‌پزشک پس از معاینه دندان‌ها، لثه‌ها و ساختار استخوانی نگه‌دارنده تعیین می‌کند که آیا متقاضی مناسبی برای بلیچینگ دندان با لیزر به شمار می‌روید یا خیر. چنانچه تصمیم بگیرید که دندان‌ها را در مطب توسط دندان‌پزشک سفید کنید، مراحل زیر انجام می‌شود:
-در مرحله آماده‌سازی لب‌ها و لثه‌ها پوشانده می‌شود تا فقط دندان‌ها مشخص باشد و در معرض نور لیزر قرار بگیرد.
-ژل سفیدکننده قوی روی دندان‌ها زده می‌شود.
-نور لیزر به مدت 15 دقیقه روی دندان‌ها تابانده می‌شود تا ژل نفوذ بهتری داشته باشد و دندان‌ها را سفید کند.
-فرایند استفاده از ژل و تابش نور دو بار دیگر تکرار می‌شود.

هزینه و قیمت

هزینه بریج دندان و قیمت روکش دندان به عوامل مختلفی از قبیل نیازمندی های فنی درمان، میزان تخصص دندان پزشک، میزان تخصص دندان سازهای حرفه ای، نوع روکش دندان مورد استفاده بستگی دارد.

روکش دندان یک روش ترمیمی می باشد با تقبل قیمت روکش دندان علاوه بر زیبایی، کابردهایی مانند حفاظت از دندان و... را نیز دارد. روکش دندان معمولا برای کودکان استفاده نمی شود. در بارداری تنها در صورت وجود ضرورت و امکان نداشتن به تعویق انداختن روکش کردن دندان از آن استفاده می شود.تعرفه

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است