لامینت(لمینت) یا ونیر دندان چیست؟

درصورتی‌که به فکر گذاشتن روکش زیبایی دندان خود هستید احتمالاً در تحقیقات خود با اصطلاحات مختلفی مانند پراسلین، ونیر(لامینیت)، کامپوزیت دندان و لومینیرز دندان، ونیر لومینیرز و ترمیم دندان مواجه شده‌اید. لامینیت دندان(گاهی اوقات ونیر چینی یا لامینت چینی دندان نامیده میشود ) لایه های باریکی از مواد هم رنگ دندان طبیعی هستند که برای پوشاندن سطح جلویی دندان به منظور بهبود ظاهر آن در طرح لبخند طراحی می شوند. این لایه ها به قسمت جلویی دندان ها می چسبند و رنگ، شکل، اندازه یا طول آنها را تغییر می دهند و همچنین میتوانید با سفید کردن دندان ها (بلیچینگ) زیبایی دندان های خود را دو چندان کنید. در صورتیکه بیمار تمایل به استفاده از روش های ارتودنسی دندان ، ازجمله ارتودنسی سریع برای بستن فاصله بین دندانها و یا کجی دندان ها نداشته باشد ، روش لامینت ، روش مناسبی خواهد بود .البته باید به این نکته نیز توجه داشت که تغذیه در ارتودنسی بسیار حائز اهمیت است و بطور معمول، برای کسب نتایج مورد نظر از درمان ارتودنسی چند ماه تا چند سال زمان لازم است. اما مدت زمان لازم برای ارتودنسی سریع بسیار کمتر است. ارتودنسی سریع، یک ارتودنسی واقعی نیست. بنابراین معایب ارتودنسی سریع نیز وجود دارد. برای بعضی از بیماران، اصلاح طرح لبخند لثه ای می‌تواند با سرعت بیشتری انجام شود و با یک یا چند درمان زیبایی، به طور موثری بهبود یابد. لبخند لثه‌ای مشکلی است که در آن خط لب بالایی به گونه‌ای است که مقدار بیشتر از حد نرمال از بافت لثه آشکار شده و در معرض دید قرار می‌گیرد. در برخی موارد تا انتهای ریشه دندان دیده شده و قسمت قابل توجهی از لثه در معرض نمایش قرار می‌گیرد. لبخند لثه نما تأثیر منفی بر زیبایی لبخند شما دارد زیرا در یک لبخند زیبا و سالم فقط دندان‌های سفید و مقدار بسیار کمی از لثه دیده می‌شوند. مقدار بافت لثه هر فرد به آناتومی شخصی وی بستگی دارد و بسیاری افراد نسبت به دیگران بافت لثه‌ای بیشتری دارند. زمانی که شما از ظاهر لبخند خود راضی نیستید و فکر می‌کنید که در هنگام خندیدن مقدار زیادی از لثه شما نمایان می‌شود و دارای خنده لثه ای هستید، می‌توانید آن را به روش‌های مختلف درمان کنید.

به جای استفاده از بریس برای حرکت دادن دندان‌ها و مرتب کردن آنها و رفع فاصله بین دندانها ، دندان‌پزشکان می‌توانند از ترکیب روش‌های باندینگ دندان، ونیرهای پرسلن و روکش‌های دندانی برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها استفاده کنند.

درمان معمولاً بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت. دندانپزشک از یک ژل سفید کننده با غلظت بسیار زیاد پراکسید استفاده می‌کند. پس از یک ساعت یا کمتر، ژل پیوند بین مولکول‌های لکه را از بین می‌برد و لبخندی بسیار درخشان‌تری ایجاد می‌شود. بسیاری از دندانپزشکان از لیزر یا چراغ‌های مخصوص جهت دستیابی به نتایج مطلوب در بلیچینگ دندان استفاده می‌کنند. نور پرتوان موجب فعال شدن ژل شده و به اکسیژن اجازه می‌دهد تا بطور کامل‌تری به دندان‌ها نفوذ پیدا کند. همچنین ممکن است دندانپزشک برای دستیابی به نتایج ماندگار ترکیب روش‌های در مطب و در خانه را پیشنهاد نماید.

لومینیرز پوسته ای بسیار نازک ساخته شده از پرسلن است که به دندان چسبانده می شود. از آنجا که لومینیرز بسیار نازک است، تقبل هزینه لومینیرز این امکان را فراهم می آورد که میزان تراش دندان برای اصلاح طرح لبخند کاهش پیدا کند. معمولا درد و ناراحتی این شیوه درمانی برای بیمار صفر و یا بسیار کم می باشد. استفاده از این روش درمانی معمولاً به ۲ تا ۳ جلسه ویزیت نزد دندانپزشک نیاز دارد.

مزایای لامینیت & LAMINATE

 • درمانی بسیار زیبا
 • نمای طبیعی
 • با دوام
 • سطح دندان کم تراشیده می شود

 

انواع لمینت دندان یا ونیر دندان از جنس چینی یا رزین کامپوزیت ساخته می شود. ونیرهای چینی نسبت به ونیرهای رزینی مقاومت بیشتری در برابر لکه دارند و ویژگی های بازتاب کننده نور دندان های طبیعی را بهتر تقلید می کنند. ونیرهای رزین باریک تر هستند و برای قرار دادن آنها سطح کمتری از دندان باید جدا شود. برای انتخاب نوع لامینت دندان مناسب برای خود با دندانپزشک مشورت کنید.

کاربردها

veneers

مشکلاتی که با لمینیت دندان (لمینت دندان) درمان می شوند عبارتست از:

 • دندان هایی که رنگ آنها تغییر پیدا کرده است که ناشی از عصب کشی، لکه های داروهایی مثل تتراسایکلین ، مصرف بیش از حد فلوئورید یا علت های دیگر یا وجود مواد پر کننده رزین که باعث تغییر رنگ دندان شده اند، از روش لمینت دندان زیبایی خود را باز میابند .
 • دندان هایی که پوسیده شده اند
 • دندان هایی که شکسته یا لب پر شده اند
 • دندان هایی که هم طراز یا مسطح نیستند یا شکل منظمی ندارند ( برای مثال، فرو رفتگی یا برآمدگی در آنها وجود دارد)
 • دندان هایی که بین آنها شکاف وجود دارد ( به منظور نزدیک کردن فاصله این دندان ها)

کامپوزیت ونیر&COMPOSITE VENEER

 • با کامپوزیت ونیر سطح دندان های بد رنگ پوشانده می شود.
 • می توان فاصله دندان ها را بدون ارتودنسی اصلاح کرد.
 • لبخندی زیباتر و دلنشین تر.

روش استفاده

برای قرار دادن لامینیت معمولا باید سه جلسه به دندان پزشکی بروید. جلسه اول جلسه مشاوره است و دو جلسه دیگر برای ساختن و قرار دادن ونیر دندان. فرآیند قرار دادن ونیر برای یک دندان یا چند دندان به صورت همزمان برای زیبایی خنده و اصلاح طرح لبخند قابل انجام است و در ادامه نحوه انجام آن توضیح داده می شود:

 • تشخیص و برنامه درمانی: اولین مرحله مشارکت فعال شما را می طلبند. نتایجی که می خواهید بدست بیاورید را برای دندان پزشک خود توضیح دهید. در طول این جلسه مشاوره، دندان پزشک دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شود که قرار دادن ونیر دندان برای شما امکان پذیر و مناسب است یا خیر و در مورد نحوه قرار دادن ونیر و عوارض کامپوزیت دندان با شما صحبت می کند. او همچنین در طول این جلسه از دهان و دندان های شما تصویر اشعه ایکس و قالب می گیرد.
 • آماده سازی: برای آماده سازی دندان برای قرار دادن انواع لمینت دندان بر روی آن، دندان پزشک تقریبا 2/1 میلی متر از مینای دندان را از سطح دندان جدا می کند که مقداری است که تقریبا برابر با ضخامت ونیری است که به سطح دندان اضافه می شود. قبل از کوچک کردن مینای دندن، دندان پزشک و شما در مورد استفاده از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه تصمیم می گیرید. سپس، دندان پزشک از دندان شما قالب می گیرد. این قالب به آزمایشگاه دندان ارسال می شود که انواع ونیردندان (چینی، سرامیکی و کامپوزیتی) را بسته به نظر شما و تجویز پزشک برای شما می سازد. برای هر دندان بدشکل، هزینه لمینیت دندان و ارتودنسی سرامیکی بیشتر می باشد. نتیجه ی ارتودنسی به مراقبت های ارتودنسی بعد از انجام و در حین انجام رابطه ی مستقیمی دارد.
 • باندینگ: قبل از اینکه ونیر دندان به صورت دائمی روی دندان های شما قرار بگیرد، دندان پزشک به صورت موقتی آن را روی دندان شما قرار می دهد تا رنگ و انطباق آن با دندان را بررسی کند. رنگ ونیر دندان را می توان با رنگ سیمان مورد استفاده تنظیم کرد. سپس، برای آماده سازی دندان برای قرار دادن لامینیت دندان، دندان شما تمیز، براق و برش داده می شود که باعث زبر شدن دندان به منظور انجام باندینگ قدرتمند بر روی دندان می شود. یک سیمان مخصوص بر روی ونیر استعمال می شود و سپس روی دندان قرار داده می شود. وقتی به خوبی روی دندان قرار داده شد، دندان پزشک یک پرتو نور مخصوص را روی ونیر دندان مورد استفاده قرار می دهد که مواد شیمایی سیمان را فعال سازی می کند و باعث می شود که سیمان به سرعت به عمل آید یا سفت شود. مراحل پایانی شامل جداسازی هر گونه سیمان اضافی، ارزیابی روی هم قرار گیری دندان ها و انجام هر گونه تنظیمات نهایی بر روی لمینیت دندان در صورت ضرورت می شود. دندان پزشک از شما می خواهد که چند هفته دیگر برای بررسی نحوه واکنش لثه ها به ونیر و بررسی مجدد نحوه قرار گیری ونیر بر روی دندان به دندان پزشکی مراجعه کنید.

مزایا

porcelain veneer

لامینیت دندان مزایای زیادی دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظاهری شبیه دندان طبیعی دارند.
 • بافت لثه، ونیر دندان چینی را به خوبی تحمل می کند
 • لمینیت دندان چینی در برابر لکه مقاوم هستند.
 • رنگ ونیر چینی را به گونه ای می توان انتخاب کرد که دندان های تیره تر، سفید تر به نظر برسند.
 • لامینیت برای تغییر رنگ و شکل دندان رویکرد محافظه کارانه ای را اتخاذ می کنند. ونیرها معمولا قبل از روکش دندان به شکل دهی گسترده نیاز ندارند، با این وجود جایگزین زیباتر و مستحکم تری هستند.

ماندگاری

با تقبل قیمت لمینت دندان ، لامینیت دندان عموما بین 5 تا 10 سال ماندگاری دارند. پس از این زمان، ونیرها باید تعویض شوند. ونیرهای دندان به مراقبت خاصی نیاز ندارند. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت منظم بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید.

با وجود این که ونیر دندان چینی در برابر لکه افتادن مقاوم هستند، دندان پزشک توصیه می کند با تقبل قیمت لمینت دندان از مصرف غذاها و نوشیدنی های بوجود آورنده لکه ای مثل قهوه، جای یا شراب قرمز خودداری کنید.

معایب و عوارض

مانند هر روش زیبایی مراجعه کنندگان با معایب و عوارض لامینت دندان به شرح زیر روبرو می باشند:

 • با توجه به اینکه مینای دندان جدا شده است، حساسیت دندان شما نسبت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم  بیشتر می‌شود و ممکن است با مصرف آنها تیر کشیدن دندان را نیز تجربه کنید.
 • دندان های دارای لامینیت دندان هنوز دچار پوسیدگی می شوند و احتمالا پوشش کامل دندان با یک روکش را ضروری می کند.
 • ونیر دندان برای افرادی که دندان های ناسالم دارند ( برای مثال، افرادی که دندان های پوسیده دارند یا بیماری لثوی فعال)، دندان های ضعیفی دارند (ناشی از پوسیدگی دندان، شکستگی و ترک دندان ، پر کردن دندان) یا افرادی که میزان مینای باقی مانده در سطح دندان آنها ناکافی است، مناسب نیست.
 • ونیرهای چینی برای افراد مبتلا دندان قروچه مناسب نیست، زیرا دندان قروچه رفته باعث شکستن یا لب پر شدن ونیرها می شود.

هزینه

هزینه و قیمت لامینت دندان به موقعیت جغرافیایی و گستردگی ناحیه تحت درمان بستگی دارد. بیمه عموما هزینه لامینت دندان را تقبل نمی کند. برای اطمینان حاصل پیدا کردن از این موضوع، با شرکت بیمه دندان پزشکی خود تماس بگیرید.

لامینیت دندان از لحاظ زیبایی به سفید کردن دندان فرد کمک می کند و سفید شدن دندان و زیبایی آن را به نمایش می گذارد. بعد از کار گذاشتن ونیر دندان، نیاز به مراقبت خاصی ندارد و میزان ماندگاری مناسبی دارند. دندانپزشک زیبایی با توجه به وضعیت و انتظارات شما از انواع لامینیت دندان که شامل سرامیکی، چینی و کامپوزیتی می باشد، بهترین را برایتان تجویز می کند و البته هزینه کامپوزیت دندان و انواع دیگر لامینیت متفاوت است.  هزینه سفید کردن دندان با توجه به نوع روش انتخابی ، مهارت پزشک و تعداد دندان ها متعیر است .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس