ونیر سرامیکی بهتر است یا ونیر کامپوزیتی؟ مقایسه مزایا و معایب

ونیر یکی از ساده ترین ترمیم های دهانی است که در درجه اول برای اهداف زیبایی دندان استفاده می شود. ونیرها ترمیم های بسیار نازکی بوده که به سطح جلوی دندان ها متصل می‌شوند تا نقص های سطح دندان ها پوشش داده و شکل و اندازه آنها را مجددا بازگردانند. همچنین، از ونیرها برای سفیدتر نشان دادن دندان ها یا پوشاندن لکه روی دندان استفاده می شود.

ونیرها دو نوع هستند، ونیرهای سرامیکی و ونیرهای کامپوزیتی. ونیرهای سرامیکی از سرامیک های دندانسازی ساخته شده اند، که ماده ای است که به طور برجسته برای ساخت ترمیم های دندانی استفاده می شود. از رزین کامپوزیتی برای ساخت ونیر نیز استفاده می گردد، زیرا می توان آن را مطابق با ظاهر دقیق دندان های طبیعی از نظر رنگ، بافت و کانتور سفارشی کرد. در اینجا نحوه مقایسه هر دو روش ترمیم بیان شده است:

ونیر دندان چه کاری انجام می‌دهد؟ 


ونیر دندان لایه ای از مواد است که روی سطح جلوی دندان شما قرار می گیرد. این ماده برای طوری طراحی شده است تا ظاهر دندان یا دندان های شما را بهبود بخشد تا بتوانید با اطمینان لبخند بزنید.

می توان از ونیر برای تغییر رنگ دندان، موقعیت دندان یا اندازه و شکل دندان نیز استفاده کرد. از ونیرها برای تقویت دندان هایی استفاده می شود که شرایط زیر را داشته باشند:

  • ترک خوردگی داشته باشد
  • کج شده باشد
  • لکه داشته باشد
  • بین دندان ها فاصله باشد
  • لپ پریدگی یا خوردشدگی داشته باشد

به عنوان مثال، دندان های شما ممکن است به طور طبیعی کج درآمده باشد و یا پس از وارد آمدن آسیب یا ضربه شکلش تغییر کرده باشد. ونیر بهترین روش درمانی برای ایجاد ظاهری زیباتر برای دندان ها و نیز لبخندتان می باشد.

انواع مختلف ونیر دندان کدامند؟


دو نوع اصلی ونیر، نوع سرامیکی و نوع کامپوزیتی می باشد. انتخاب بهترین ونیر برای شما دشوار است، بنابراین به ادامه مقاله مراجعه کرده تا تفاوت بین ونیرهای سرامیکی و کامپوزیتی را برایتان شرح دهیم.

ونیرهای سرامیکی 

ونیرهای سرامیکی دندان

این نوع از ونیر، بسیار ظریف بوده و برروی دندان هاعالی به نظر می رسد و ظاهر زیبایش را برروی دندان هایتان تا مدت زمان طولانی حفظ خواهد کرد.

بهترین روش برای توصیف ونیر سرامیکی این بوده که مانند یک ناخن مصنوعی بسیار نازک است، ولی همانند ناخن سفت و سخت می باشد. از نظر شکل و ظاهر، شیشه ای است و در کنار سایر دندان های شما کاملاً طبیعی به نظر می رسد.

هر ونیر برای تأمین نیازهای فردی بیمار ایجاد شده است. ونیرهای سرامیکی در آزمایشگاه ساخته می شوند و سپس روی دندان ها قرار می گیرند. با استفاده از رزین کامپوزیتی، دندان پزشک رزین را روی هر دندان لایه بندی می کند. برای انجام پروسه ونیر سرامیکی اغلب به دو جلسه درمانی جداگانه نیاز می شود. در اولین جلسه، دندان پزشک مقدار کمی از مینای دندان را از بین می برد که این کار باعث ایجاد فضا برای قرار دادن ونیر می گردد.

سپس دندان پزشک دندان های مورد نظر را نشانه گذاری می کند. دندان پزشک همچنین رنگ طبیعی دندان شما را تعیین می کند. سپس این اطلاعات به آزمایشگاه ارسال می شود. آزمایشگاه از این مشخصات بدست آمده برای ساخت ونیرهای مخصوص‌تان استفاده می کند. برای بعضی از افراد ونیرهای موقتی قرار می گیرد تا که ونیرهای دائمی آنها آماده شود.

وقتی ونیرهای دائمی آماده شدند، دندان پزشک ونیرهای موقتی را برمی دارد. برای اطمینان از تناسب کامل، ونیرهای جدید تحت معاینه قرار می گیرند. سپس دندان پزشک ونیر جدید را برروی دندان شما قرار می دهد.

سپس ونیرها برای مدت حدود 60 ثانیه زیر نور خاصی قرار می گیرند. این کار به دندان پزشک اطمینان می دهد که ونیرها کاملاً به دندان ها چسبیده اند. در صورت وجود مواد اضافی، دندان پزشک آن را با ابزار خاصی برمی دارد.

ونیرهای کامپوزیتی

ونیرهای کامپوزیتی

ونیرهای کامپوزیتی مشابه پرکننده هایی به رنگ دندان می باشند. بافت ونیرهای کامپوزیتی بیشتر شبیه پلاستیک بوده و قابل مقایسه با مواد شیشه مانند ونیرهای سرامیکی نمی باشد. این روکش ها از یک رزین کامپوزیتی ساخته شده اند که دندان پزشکان آنها را مستقیماً به دندان شما می چسبانند.

دندان پزشکان ونیرهای کامپوزیتی را با استفاده از رزین کامپوزیتی تقویت شده سرامیکی می سازند که بسیار خوب و کارآمد بنظر می رسد. ونیرهای کامپوزیتی دارای جلای بیشتری بوده، سطح درخشندگی بهتری دارند و ماندگاری بالاتری نسبت به کامپوزیت استاندارد که در بسیاری از اعمال دندان پزشکی استفاده می شود، خواهند داشت.

در بیشتر موارد قبل از اتصال ونیر کامپوزیتی، هیچ حفره یا سوراخکاری روی سطح دندان پیاده نخواهد شد. با این حال، اگر قبل تر دندان یا دندان ها بخاطر پوسیدگی پر شده باشند و حال نیاز به جایگزینی داشته باشند، نیاز به حذف کردن آن ها خواهد بود. برای این کار، ژل به دندان زده شده و دندان شسته می شود. این ژل سطح دندان را برای چسباندن ونیر آماده می کند. چسب دندان روی دندان زده می شود و با یک نور آبی تنظیم می گردد. سپس رزین کامپوزیتی به دندان زده شده و به طور مناسب تراشیده می شود. کامپوزیت با نور آبی تنظیم می شود و سپس برای هم ترازی بیشتر با دندان تراشیده شده و جلا می یابد.

ونیر سرامیکی بهتر است یا ونیر کامپوزیتی؟ 


ونیر سرامیکی بهتر است یا ونیر کامپوزیتی

روش ساخت 

ساخت و تکمیل ونیرهای کامپوزیتی نسبتاً کمتر زمان می برد زیرا معمولا در همان ویزیت اول با دندان پزشک می توان آنها را در خود مطب ساخت و برروی دندان ها اتصال داد. این رزین با رنگ دندان های مجاور مطابقت داده می شود، روی دندان قرار می گیرد و با استفاده از روش نورپخت سخت می گردد و صیقل داده می شود تا طبیعی ترین شکل را به آن ببخشد. مدت زمان این پروسه کمی طول می کشد تا تکمیل گردد. از طرف دیگر، ونیرهای سرامیکی به یک مرحله آماده سازی نیاز دارند تا یک لایه نازک از مینای دندان برداشته شود و دندان ها نشانه گذاری گردد. در ویزیت بعدی، ونیر با استفاده از چسب های دندانی به دندان ها اتصال داده می شود.

دوام 

در حالت ایده آل، با مراقبت بهینه از دهان و دندان، روکش های سرامیکی بدون هیچ مشکلی 10 سال به بالا دوام می آورند. این امر به دلیل طبیعت بسیار بادوام سرامیک دندانی است. از طرفی ونیرهای کامپوزیتی بین 4 تا 8 سال دوام دارند. اگرچه خود کامپوزیت از دوام بالایی برخوردار است، اما به دلیل مقاومت کمتر نسبت به نوع سرامیکی، با گذشت زمان راحت تر دچار خردشدگی می شود. با این حال در صورت آسیب دیدگی به راحتی قابل ترمیم هستند.

ظاهر و زیبایی 

ونیر سرامیکی میزان شفافیت بالایی را ارائه داده که به آن اجازه می دهد تا با ظاهر دقیق دندان های طبیعی مطابقت داشته باشد. ونیرهای سرامیکی همچنین در برابر لک افتادن مقاوم هستند، به این معنی که برای چندین سال هنوز هم مانند روز اول به نظر می رسند. از طرف دیگر اگرچه ونیرهای کامپوزیتی کاملاً طبیعی به نظر می رسند، اما به سطح ونیرهای سرامیکی نمی‌رسند و مانند دندان های طبیعی لک می شوند.

هزینه 

هزینه ونیرهای سرامیکی کمی بیشتر از ونیرهای کامپوزیتی است زیرا فرآیند زمانی، منابع و تخصص بیشتری را می طلبد. همچنین، دندان پزشک مجبور به تهیه روکش ساخته شده توسط یک آزمایشگاه دندانسازی می باشد که شامل هزینه های ساخت می گردد. ونیرهای کامپوزیتی به دلیل ساده بودن هزینه کمتری داشته و برای تکمیل آنها زمان بسیار کمی لازم است. با توجه به هزینه های درمان و طول عمر  ونیرها، هزینه کردن برای ونیرهای کامپوزیتی و سرامیکی کم و بیش در هر دو روش یکسان تمام خواهد شد.

توصیه‌هایی برای بهبودی


ممکن است مدتی بعد از انجام پروسه، دندان هایتان حساس شود. این احساس با سازگار شدن دندان ها به مرور زمان برطرف می گردد. دندان ها ممکن است بخاطر وجود ونیر، ضخیم تر بوده یا در صورت چسبندگی لبه های دندان، بلندتر شده باشند. دندان پزشکان به شما توصیه می کنند در این مدت، تا زمانی که به دندان های جدید خود عادت نکرده اید، هنگام غذا خوردن بیشتر مراقبت کنید. همچنین بعد از انجام پروسه ونیر مشکلی از بابت مسواک زدن نبوده و می توانید از نخ دندان نیز استفاده کنید.

به طور کلی، دستورالعمل های پس از روش درمانی ونیر شامل مراقبت از دهان و دندان با کیفیت معمول است. دندان های خود را دو بار در روز و به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. توجه ویژه‌ای به محل تلاقی ونیرها با لثه داشته باشید. باکتری ها می توانند در این ناحیه به راحتی به دام افتاده و باعث ایجاد پلاک و حفره شوند.

حدأقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. دندان پزشک شما ممکن است خمیر دندان فلورایدی تجویز شده یا که محلول فلوراید را توصیه کند. سالی دو بار برای تمیز نگه داشتن تخصصی دندان های خود به دندان پزشک مراجعه کنید.

در بیشترین روش های درمانی ونیر، دندان پزشکان برای محافظت ونیرهای قرار گرفته برروی دندان ها از دندان قروچه‌های مخرب شبانه و جلوگیری ازساییدگی دندان ها، استفاده از نایت گارد را توصیه می کنند. این کار برای جلوگیری از خرد شدن و شکستگی کامپوزیت مهم می باشد.

آیا ونیرها باعث ایجاد درد می‌شوند؟ 


بسیاری از دندان پزشکان نوعی بی حسی را برای مرحله اول فرآیند درمانی ونیر اعمال می کنند. هنگامی که از بی حسی استفاده شد، نباید در طول پروسه دردی را احساس کنید. اکثر بیمارانی که اتصال دو تا چهار ونیر دندانی دارند، بعد از پروسه درمانی، درد بسیار کم و یا حتی بسیار ناچیزی را تجربه خواهند کرد.

بیمارانی که اتصال هشت ونیر یا بیشتر را دارند، ممکن است در لثه ها و شاید فک احساس درد داشته باشند. این درد معمولاً خفیف بوده و با داروهای بدون نسخه نیز رفع می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس