مزایا و معایب لمینت دندان: قیمت، ماندگاری و ظاهر لمینت

آیا از شکستگی، لب‌پریدگی، ترک، لک‌ شدید، تغییر رنگ یا بی‌نظمی دندان‌هایتان رنج می‌برید؟ در این صورت، لمینت دندان می‌توانند راه حل مناسبی برای شما باشند.

لمینت‌های دندان لایه‌های بسیار نازکی هستند که از آن‌ها برای پوشاندن سطح جلویی دندان‌ها استفاده می‌شود. اکثر لمینت‌های دندان از سرامیک همرنگ دندان ساخته شده‌اند. درمان با لمینت‌های دندان یک راه حل دندانپزشکی زیبایی پرطرفدار است که با بازسازی لبخندتان به شما اعتماد به نفس می‌بخشد. لمینت‌های دندان علاوه بر مزایای ذکر شده معایبی هم دارند که می‌بایست آن‌ها را هم در نظر بگیرید. در نظر گرفتن مزایا و معایب لمینت‌ها به شما کمک خواهد کرد تا تعیین کنید که آیا لمینت‌های دندان واقعاً بهترین گزینه برای بهبود لبخندتان هستند یا خیر.

لمینت دندان چیست؟


لمینت‌های دندان، پوسته‌هایی نازک از سرامیک هستند که به سطح جلویی دندان‌ شما چسبانده می‌شود. از آن‌ها عموماً برای پوشاندن بدرنگی‌ها، روشن کردن رنگ دندان‌ها و بهبود لبخند با یک ظاهر طبیعی استفاده می‌شود. لمینت‌ها گزینه زیبایی برای بازسازی لبخند هستند که نتایج چشمگیر و طولانی مدتی به همراه دارند. با این حال، نصب لمینت هم همانند هر فرایند درمانی دیگری علاوه بر مزایایش معایبی هم دارد. لمینت‌های سرامیکی انتخابی عالی برای تمام کسانی هستند که قصد بهبود لبخندشان را دارند.

درمان با لمینت دندان، در صورتیکه به درستی انجام شود، می‌تواند نتیجه‌ای بسیار زیبا و ظاهری کاملاً طبیعی داشته باشد. لمینت‌های دندان می‌توانند ساییدگی، لب‌پریدگی، چرخش، تغییر رنگ و شکستگی دندان‌ها را اصلاح کنند. عوامل بسیاری در تعیین مناسب بودن لمینت برای یک شخص دخیل هستند. مثلاً، یک بایت پایدار می‌تواند باعث موفقیت یا (عملاً) شکست یک لمینت شود. البته، در اینجا یک قاعده‌ی مهم را باید به خاطر دات و آن این است که: سلامت دندان‌های پشتی شما تعیین کننده سلامت دندان‌های جلویی‌تان است. دندانپزشک پیش از مطرح کردن لمینت به عنوان یک گزینه، می‌بایست ابتدا بایت شما را ارزیابی کند. همچنین می‌توان طرح و شکل لمینت‌ها را مطابق با تقارن و خصوصیات چهره اصلاح کرده و تغییر داد. طرح لمینت‌ها می‌تواند از ظریف تا درشت و خشن متغیر باشد. همچنین طرح آن‌ها می‌تواند لطیف و پرداخت شده یا طبیعی‌ باشد. افرادی که قصد استفاده از لمینت دندان را دارند ابتدا باید طرحی را انتخاب کنند که مناسب و مطابق با شخصیتشان است.

لمینت دندان یک راه عالی برای بهبود لبخند است. ظرف حدوداً دو هفته، لایه نازکی از سرامیک روی سطح جلویی و لبه دندان‌ها قرار می‌گیرد تا دندان‌های کوتاه را بلندتر، دندان‌های لب‌پریده یا شکسته را ترمیم یا رنگ دندان‌ها را اصلاح کند.  در ظرف دو جلسه می‌توان یک لبخند را کاملاً تغییر داد و اگر این کار با مهارت انجام شود لمینت‌های دندان می‌توانند مدتی بسیار طولانی دوام داشته باشند. اگر دندان‌ها نسبتاً صاف باشند تنها به تغییر یا برداشت مقدار بسیار ناچیزی از ساختار دندان نیاز بوده یا شاید هم هیچ نیازی به این کار نباشد. با این حال، در بسیاری از موارد برای حصول بهترین نتیجه ممکن به کاهش مقداری از ساختار دندان نیاز است. تنها نکته منفی آن است که این فرایند غیرقابل بازگشت خواهد بود. البته خوشبختانه، بسیار به ندرت پیش می‌آید که کسی بخواهد لمینت‌های دندان را برداشته و به ظاهر قبل از درمان خود بازگردد.

مزایای لمینت سرامیکی


مزایای لمینت سرامیکی

لمینت‌های سرامیکی در مقایسه با سایر مواد مشابه مزایای قابل توجهی دارند، از جمله:

شباهت خارق‌العاده به جنس دندان‌های طبیعی

سرامیک و مینای دندان هر دو سفید و نیمه شفاف هستند. بنابراین آن‌ها به طور مشابهی به نور واکنش نشان می‌دهند. هنگامی که نور متوسطی وارد هر دو می‌شود به لایه زیرین آن‌ها خورده و منعکس می‌شود. برای لایه سرامیکی، آن لایه زیرین سیمانی است که آن را به دندان می‌چسباند. در مورد مینای دندان هم، لایه زیرین لایه مایل به زرد عاج است. برای همین نتیجه کار یک لبخند کاملاً طبیعی خواهد بود.

یک راه مقرون‌به‌صرفه برای بهبود لبخند

اگر دندان‌های ترک خورده، شکسته، نامرتب یا تغییر رنگ یافته دارید درمان‌های دندانپزشکی مختلفی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها دندان‌هایتان را اصلاح کنید و اعتماد به نفس مطلوبتان را بازبیابید. اما بسیاری از این گزینه‌ها گران هستند، که همین لمینت دندان را به یک گزینه مقرون‌به‌صرفه‌ی عالی برای دندان‌های بدرنگ، ترک خورده، نامرتب یا بدشکل شما تبدیل می‌کند. لمینت‌های مقرون‌به‌صرفه تمامی این مشکلات دندان‌ها را پنهان کرده و به شما لبخندی طبیعی با دندان‌هایی بی‌نقص می‌دهد.

لمینت دندان از تاج دندان کم‌تهاجمی‌تر است

در درمان با لمینت، دندان‌های طبیعی تنها قدری تراشیده می‌شوند تا جایی برای نصب لمینت فراهم شود. اما برای نصب تاج دندان بخش بزرگی از دندان طبیعی تراشیده می‌شود. لمینت دندان بسیار کم‌تهاجمی‌تر بوده و نیازمند برداشتن بخش کوچکی از مینای دندان است. نسخه‌های بهبود یافته لمینت دندان مانند لومینیر اصلاً نیازی به تراشیدن دندان ندارند. لمینت‌های مقرون ‌به ‌صرفه نه تنها کمی تهاجمی‌تر هستند بلکه در مقایسه با تاج‌های دندان محکم‌تر به دندان می‌چسبند.

لمینت‌های دندان مقاومت بیشتری به لکه زدن دارند

لمینت‌های سرامیکی در مقایسه با درمان‌های دیگری مانند رزین‌های کامپوزیتی، مقاومت به لک بیشتری دارند. به علاوه، لمینت‌ها مستعد تغییر رنگ دائمی و لک‌های ناشی از نوشیدن چای، قهوه یا کشیدن سیگار نیستند.

ظاهر واقعی

ظاهر واقعی از مزایای لمینت سرامیکی

یکی از خصوصیات لمینت‌های سرامیکی که باعث محبوبیت آن‌ها شده است، خواص بصری آن‌ها است. سرامیک و مینای طبیعی دندان در بسیار از خواص ظاهری تشابه دارند. به همین دلیل، لمینت‌ سرامیکی طبیعی و واقعی به نظر می‌رسد.

دوام

در مقایسه با لمینت‌های پلاستیکی یا کامپوزیتی که تا هفت سال جواب می‌دهند، لمینت‌های سرامیکی نسبتاً بادوام‌تر هستند (تا 15 سال دوام دارند).

تنوع رنگ

تنوع رنگ ار مزایای لمینت سرامیکی

رنگ لمینت‌ سرامیکی را می‌توان طوری انتخاب کرد که بعد از نصب روی یک دندان تیره، آن دندان سفیدتر به نظر بیاید.

سهولت شکل‌دهی

شکل‌دهی مورد نیاز دندان‌ها برای نصب لمینت‌های سرامیکی بسیار کمتر از شکل‌دهی مورد نیاز برای تاج‌ها است. برای نصب لمینت‌های فوق نازک اغلب نیازی به شکل‌دهی دندان‌ها نیست.

بهبود ظاهر و بازیابی اعتماد به نفس

لمینت‌های سرامیکی می‌توانند به افرادی که از عیوب دندانی از جمله دندان‌های کج، بدرنگ یا بافاصله رنج می‌برند کمک کنند. لمینت‌ها خنده شخص را به طور چشمگیری عوض کرده، و در نتیجه، به بهبود اعتماد به نفس او کمک می‌کنند.

معایب لمینت‌های سرامیکی


معایب لمینت‌های سرامیکی

لمینت‌های سرامیکی اگرچه گزینه‌ای عالی برای بسیاری از افراد هستند با این حال معایبی دارند که باید در نظر گرفته شوند:

احتمال شکستن یا افتادن لمینت‌های سرامیکی وجود دارد

اگرچه لمینت‌های سرامیکی به طور خارق‌العاده‌ای محکم بوده و معمولاً سال‌ها دوام دارند اما آن‌ها هم دیر یا زود می‌شکنند یا از دندان جدا می‌شوند. اگر یک لمینت بیفتد، به احتمال زیاد دندانپزشک‌ زیبایی بتواند آن را دوباره به دندان بچسباند. اما وقتی یک لمینت بشکند، نمی‌توان آن را ترمیم کرد و باید برای نصب یک لمینت جدید وقت و هزینه صرف کرد. با این حال، می‌توان با مراقبت دقیق از لمینت‌ها و استفاده نکردن از آن‌ها برای باز کردن در بطری از شکستن یا افتادنشان جلوگیری کرد.

مصنوعی بودن

لمینت‌های سرامیکی، اگرچه ظاهری طبیعی دارند با این حال دندان‌های مصنوعی هستند، که این می‌تواند برای کسانی که به دنبال راه حل طبیعی‌تری برای مشکلات دندانی‌شان هستند مشکل‌ساز باشد.

فرایند استفاده از لمینت‌های سرامیکی برگشت‌پذیر نیست

پیش از نصب لمینت‌‌های سرامیکی ممکن است نیاز باشد که مقدار کمی از جلوی دندان برداشته شود. این اصلاح، ظاهر دندان طبیعی را تغییر می‌دهد. بنابراین دندان آماده شده برای نصب، بدون لمینت آن، ظاهر زیبایی نخواهد داشت.

فرایند نصب لمینت سرامیکی پرهزینه‌تر از لمینت‌ کامپوزیت دندان است

اگرچه میزان دقیق هزینه درمان بسته خواسته‌های شما از درمان متغیر است، اما درهرحال لمینت‌های سرامیکی از لمینت‌های کامپوزیت پرهزینه‌تر هستند.

ممکن است کاندیدای مناسبی برای درمان نباشید

اگر دندان‌های ناسالم (برای مثال، دندان‌های دارای پوسیدگی یا بیماری پریودنتال فعال) یا ضعیف (به دلیل پوسیدگی، شکستگی یا داشتن پرکردگی‌های بزرگ) دارید و یا مقدار مینای موجود روی سطح دندانتان کافی نیست یا از دندان قروچه رنج می‌برید، کاندیدای مناسبی برای این درمان نیستید.

افزایش حساسیت دندان

از آنجا که پیش از نصب لمینت مقدار کمی از مینای دندان طبیعی برداشته می‌شود، بعد از درمان امکان دارد که نسبت به سردی و گرمی نوشیدنی‌ها و غذاها حساس‌تر شوید. البته، این حالت از شخصی به دیگر متغیر بوده و همچنین می‌تواند کوتاه مدت باشد.

برای بسیاری از افراد، مزایای نصب لمینت‌های سرامیکی خیلی مهمتر از هرگونه عوارض ناخوشایند این فرایند هستند. لمینت‌های سرامیکی می‌توانند ظاهرتان را به طور چشمگیری تغییر داده، و تقریباً به طور قطع، احساس شما نسبت به خودتان را هم عوض می‌کنند. آن‌ها نتیجه بادوامی را برای شما فراهم می‌کنند که برای سال‌ها یک لبخند زیبا و طبیعی شما می‌دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس