ماندگاری بلیچینگ دندان: افزایش دوام سفیدی دندان بعد از بلیچینگ

بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها یک عمل دندانپزشکی زیبایی بسیار پر طرفدار و کاملاً ایمن است. بلیچینگ می‌تواند دندان‌های بیمار را به رنگ سفید و زنده تبدیل کند و سال‌ها تغییر رنگ ندهد. سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها نیز یک فرآیند نسبتاً ارزان است و این برای بیمارانی که به دنبال بهبود ظاهر لبخند خود هستند ارزش بسیار زیادی دارد. اما یک سوال باقی مانده است: ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟ پاسخ کوتاه این است که متفاوت است. پاسخ طولانی این است که فاکتورهای زیادی وجود دارد که می‌تواند ماندگاری بلیچینگ دندان‌ها را بالا ببرد. بنابراین این مقاله به بررسی دقیق برخی از این عوامل می‌پردازد و در پایان ایده‌ای را از آنچه واقعاً انتظار دارید ارائه می‌دهد.

چه کسی کاندیدای بلیچینگ دندان است؟ 


کاندیدای بلیچینگ دندان

تقریباً هرکسی که از ماده سفید کننده دندان استفاده می‌کند از آن سود می‌برد. بلیچینگ دندان کم تهاجمی‌ترین روش برای لبخند بهتر و خوشایندتر است. بلیچینگ رنگ دندان را روشن کرده و ظاهر کلی آن را بدون استفاده از مواد ترمیم کننده بهبود می‌بخشد. تقریباً هر کسی می‌تواند از بلیچینگ استفاده کند اما باید بدانید که تعداد جلسات درمانی در هر مورد منحصر به فرد متفاوت خواهد بود.

کسانی که از بلیچینگ دندان بیشترین بهره را می‌برند عبارتند از: مصرف کنندگان مشروبات الکلی، چای، و قهوه و همچنین مصرف کنندگان دخانیات و کسانی که لکه‌های ناشی از عادت‌های غذایی بر روی دندان‌های خود دارند. این لکه‌ها بیشتر زرد و گاهی زرد / قهوه ای به نظر می‌رسند. این لکه‌ها در خارجی ترین سطح دندان وجود دارند و و از بین بردن آن‌ها راحت‌تر انجام می‌شود. با این حال، افرادی که زیاد سیگار می‌کشند، یا به طور مکرر قهوه و چای می‌نوشند، کمتر به نتایج مطلوب می‌رسند مگر اینکه بخواهند ضمن تحمل روند سفید کردن، عادت‌های خود را نیز ترک کنند. اگر قطع استفاده از این مواد امری نیست که بتوانید به آن متعهد شوید، ژل ضد حساسیت می‌تواند پس از سفید شدن استفاده شود تا به عنوان یک درزگیر موقت جلوی منافذ دندان را بگیرد. با این وجود، هنوز خطر نفوذ مواد و باقی ماندن آن در دندان وجود دارد.

کسانی که دارای لکه‌های ذاتی بر روی دندان‌های خود هستند بیش از یک فرد معمولی به برنامه‌های دندانپزشکی احتیاج دارند. لکه‌های ذاتی آن لکه‌هایی هستند که در زیر سطح مینا قرار می‌گیرند. لکه‌های ذاتی خاکستری یا قهوه‌ای خاکستری به نظر می‌رسند و به برنامه‌های درمانی بیشتری نیاز دارند. زیرا ژل باید از منافذ مینا عبور کرده و به داخل عاج وارد شود. خاکستری سخت‌ترین رنگ برای پاک کردن از بافت دندان است. نتایج رضایت بخش حاصل از سفید کردن غیرقابل دسترسی نیست، اما به فداکاری و صبر بیشتری نیاز دارد.

چه کسی کاندیدای سفید شدن دندان در نظر گرفته نمی‌شود؟ 


سفید کردن برای افرادی که حساسیت مزمن، بیماری پریودنتال، سرطان دهان یا مینای دندان بیش از حد فرسوده و آسیب‌دیده دارند توصیه نمی‌شود. دندان‌هایی که شفاف به نظر می‌رسند ممکن است با هر یک از برنامه‌های بلیچینگ بدتر شوند و روند درمان باید با اطلاع قبلی قطع شود.

توصیه می‌شود که حفره‌ها درمان شوند و لثه‌ها قبل از هرگونه روش سفید کردن، سالم باشند.

رستوریشن‌های دندانی نه لکه‌دار و نه سفید می‌شوند 


رستوریشن‌های دندانی متناسب با رنگ دندان‌های شما در زمان انجام کار دندانپزشکی انتخاب می‌شوند. در نتیجه اگر قبل از کار دندانپزشکی، دندان‌های خود را به رنگ طبیعی سفید نکرده باشید، رستوریشن‌ها پس از بلیچینگ تیره‌تر از دندان‌های طبیعی شما خواهند بود. برای تغییر سایه تاج‌های دندانی، روکش‌ها و پر کننده‌ها هیچ راه حلی به غیر از جایگزینی رستوریشن وجود ندارد. دندان‌های طبیعی دارای منافذ و بی‌نظمی‌هایی هستند که می‌توانند حتی کمترین مقدار پلاک و باکتری را در خود جای دهند. بر خلاف مینا، رستوریشن‌های دندانی مانند فیلر، روکش و تاج‌ها لعاب‌دار یا صیقلی و گرد شده‌اند تا یک سطح صاف و شیشه‌ای ایجاد شود که از جمع شدن لکه‌ها روی آن جلوگیری شود.

بلیچینگ دندان محافظه‌کارانه و مقرون به صرفه ترین روش درمانی برای بهبود یا تقویت لبخند است. با این حال، بلیچینگ دائمی و بدون خطر نیست. بهتر است که برای مشاوره با دندانپزشک و بحث درمورد نگرانی‌های خود یک وقت مشاوره تنظیم کنید.

ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟


ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است

قبل از اینکه به جزئیات دقیق‌تر بپردازیم، لازم به ذکر است که هر نوع روش زیبایی سفید کردن دندان‌ها موقتی است. به عبارت دیگر، این یک راه حل دائمی نیست و در برخی از موارد، بیماران اگر بخواهند لبخند درخشان خود را حفظ کنند، باید برای درمان بیشتر دوباره به مطب پزشک برگردند.

این که بلیچینگ دندان چند بار باید انجام شود، به چندین فاکتور بستگی دارد. برخی از آن‌ها را می‌توانید کنترل کنید و برخی دیگر را نمی‌توانید.

نوع روش بلیچینگی که برای شما مفید است 

یکی از اصلی‌ترین عواملی که به سفید ماندن دندان‌های شما بعد از بلیچینگ دندان مربوط است، نوع روش درمانی شماست. از یک طرف، محص.لات سفیدکننده مختلفی برای شما وجود دارد. فقط باید وارد داروخانه یا فروشگاه محلی خود شوید تا تعداد زیادی از سفید کننده‌هایی را که برای خرید در دسترس شما قرار دارند، ببینید. این محصولات از خمیر دندان و ژل گرفته تا نوارها و قلم‌های سفید کننده در فروشگاه‌ها وجود دارند. به طور طبیعی، برخی از آن‌ها از برخی دیگر موثرتر خواهند بود. اما معمولا مقدار ماده سفیدکننده در آن‌ها کمتر است.

سپس، گزینه میانی، کیت‌های سفیدکننده دندان در منزل هستند که توسط دندانپزشک شما تهیه می‌شوند. به عنوان یک قاعده کلی، هزینه این محصولات بیشتر از محصولات DIY است که می‌توانید بصورت آنلاین سفارش دهید یا از فروشکاه خریداری کنید. دلیل این امر این است که تری‌های سفید کننده دندان مخصوص شما ساخته می‌شوند. از همه مهمتر، این محصولات می‌توانند حاوی مقادیر بیشتری ماده سفید کننده باشند. معمولاً تا 6٪ پراکسید هیدروژن یا 18٪ پراکسید کاربامید. این‌ها موادی هستند که لکه‌های دندان شما را از بین می‌برند.

در نهایت، در انتهای دیگر مقیاس، می‌توانید سفید کردن حرفه‌ای دندان‌های خود را که توسط دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی انجام می‌شود، انتخاب کنید. این روش معمولا گرانترین گزینه است که هزینه آن به طور متوسط ​​حدودا 800 دلار برای هر جلسه است. اما روشی است که احتمالاً ماندگاری آن طولانی خواهد بود. برخی تخمین‌ها حاکی از 6-12 ماه ماندگاری تاثیر این روش است، در حالی که برخی دیگر ماندگاری این روش را حتی تا 3 سال نیز پیش بینی کرده‌اند. اما یکی از دلایل اصلی این تخمین‌های متفاوت عامل بعدی است …

سبک زندگی شما 

سبک زندگی برای بلیچینگ مناسب دندان

بیایید بپذیریم ما همان چیزی هستیم که می‌خوریم و دندان‌های شما نیز تا حدی همینطور هستند!

غذاها و نوشیدنی‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث لک شدن دندان شود. شراب قرمز، قهوه و سس گوجه فرنگی از این موارد هستند. بنابراین اگر اسپاگتی دوست دارید و بدون کافئین نمی‌توانید از پس کارهای روزانه خود بربیایید، احتمالاً بلیچینگ دندان شما به اندازه کسی که از این غذاها اجتناب می‌کند دوام نخواهد داشت. در حالت ایده‌آل، یک رژیم غذایی حاوی سبزیجات و آب بهترین گزینه برای بیشتر شدن دوام دندان‌های سفید شده شما است، اما این کار عملی یا خیلی خوشایند نیست. در نتیجه، بدون توجه به اینکه چه مواد غذایی و نوشیدنی را دوست دارید، نمی‌توانبه سوال “ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟” پاسخ داد. به همین دلیل مدت 6 ماه تا 3 سال تخمین زده می‌شود.

یکی دیگر از عوامل مربوط به سبک زندگی سیگار کشیدن است. همانطور که سیگار کشیدن برای بدن شما مضر است، برای دندان‌ها نیز ضرر دارد. مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو طی چند ماه باعث ایجاد لکه‌های قهوه ای یا لکه‌های مایل به زرد می‌شود که می‌تواند به عمق مینای دندان نفوذ کند. با اینکه مسواک زدن، نخ دندان و شستشوی منظم و کامل می‌تواند به شما کمک کند، اما بعید است که پس از درمان بلیچینگ دندان، دندان‌های شما مانند کسی که غذای بدون رنگ می‌خورد و سیگار نمی‌کشد، سفید باقی بماند.

سن شما 

این یک واقعیت غم انگیز زندگی است. پیری همیشه زیبا نیست و دندان‌های ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با افزایش سن مینای دندان به طور طبیعی نازک می‌شود. این امر باعث بیشتر دیده شدن عاج داخلی زردرنگ دندان شده و دندان را به رنگ سفید مایل به زرد نشان می‌دهد. بنابراین، با اینکه بلیچینگ دندان می‌تواند دندان‌های هر فرد در هر سنی را سفید کند، اما همیشه همه چیز یکسان نیست. بنابراین در مواردی که اثر یک درمان بلیچینگ دندان ممکن است 18 ماه در یک فرد جوان ادامه داشته باشد، ممکن است همان روش در یک فرد مسن دوام زیادی نداشته باشد.

ترکیب ژنتیکی شما 

ترکیب ژنتیکی برای بلیچینگ مناسب دندان

آیا می‌دانید همه در ابتدا دندان‌های یکرنگی ندارند؟

در طی رشد ما، روندی که مینا و عاج زرد زیرین آن تشکیل می‌شود، اغلب مربوط به ترکیب ژنتیکی ما است. به همین دلیل است که به طور طبیعی برخی افراد نسبت به دیگران دندان‌های سفیدتری دارند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مانند آنتی بیوتیک تتراسایکلین، زمانی که در رحم مادرتان هستید و دندان‌هایتان به طور کامل شکل گرفته است، می‌تواند سفیدی دندان‌های شما را کاهش دهد. به همین ترتیب، میزان سفید شدن دندان‌ها و همچنین مدت زمان ماندگاری اثر بلیچینگ دندان از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

بنابراین اکنون که می‌دانید چه عواملی می‌توانند دوام سفیدی دندان بعد از یک درمان خاص بلیچینگ را تعیین کنند، فکر می‌کنید دوام سفیدی دندان شما پس از درمان چقدر خواهد بود؟

اگر سن شما زیر 30 سال است، به طور طبیعی دندان‌های سفیدی دارید، سیگاری نیستید و از بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌هایی که دندان‌های شما را لکه‌دار می‌کنند، پرهیز می‌کنید، بنابراین یک درمان حرفه‌ای بلیچینگ دندان تا 3 سال دوام می‌آورد. برعکس، اگر بزرگتر هستید، نوشابه می‌نوشید و سیگار می‌کشید، پس ممکن است ماندگاری این درمان فقط 6 ماه یا کمتر طول بکشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس