مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان جهت حفظ اثر بخشی آن و سفیدی دندان

مراقبت های بعد از بلچینگ دندان

در صورتی که تمایل به بلیچینگ دندان دارید دو گزینه پیش رو دارید : بلیچینگ در در مطب دندان‌پزشک یا بلیچینگ در منزل. در هر دو مورد از مواد سفیدکننده حاوی پراکسید استفاده می‌شود. موادی که برای بلیچینگ در منزل استفاده می‌شوند حاوی 3 تا 20 درصد پراکسید (کاربامید یا پراکسید هیدروژن) هستند. مواد بلیچینگ در مطب حاوی 15 تا 43 درصد پراکسید هستند. به طور کلی هرچه بیشتر یک محلول قوی‌تر را برای دندان استفاده کنید، دندان‌ها سفیدتر می‌شوند. البته هرچه درصد پراکسید در محلول سفیدکننده بیشتر باشد، باید برای مدت زمان کوتاه‌تری جهت سفیدسازی دندان استفاده شود. استفاده طولانی از ژل باعث از دست دادن آب دندان شده و حساسیت دندان افزایش پیدا می‌کند. بلیچینگ در منزل یا مطب هرکدام دارای معایب و مزایایی می‌باشد. پیش از استفاده از مواد سفیدکننده در منزل، با دندان‌پزشک مشورت نمایید. نتایج رضایت‌بخش در همه افراد مشاهده نمی‌شود.  بلیچینگ باعث سفید شدن روکش سرامیکی یا کامپوزیت‌های به رنگ دندان نمی‌شود. با رعایت مراقبت‌های لازم بعد از انجام بلیچینگ می‌توان اثر این روش را ماندگارتر کرد.

اگر شما نیز قصد دارید نسبت به سفید کردن و بلیچینگ دندان‌هایتان اقدام کنید باید نکات مهمی را در این باره بدانید. کلینیک دندانپزشکی سروش می‌تواند در این زمینه یاری‌رسان شما باشد. لطفاً برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت از کادر تخصصی کلینیک دندانپزشکی سروش با شماره تلفن‌های زیر تماس حاصل فرمائید.
031-32298102
32285822

اقدامات قبل و بعد از بلیچینگ دندان 


 اقدامات قبل و بعد از بلیچینگ دندان

تنها کاری که باید پیش از سفید کردن دندان انجام دهید مسواک زدن دندان‌ها می‌باشد. می‌توانید پیش از بلیچینگ از مقداری بوم لب استفاده کنید زیرا که لب‌ها کمی پس از درمان خشک می‌شوند. پیش از درمان نیازی به جرم‌گیری دندان نمی‌باشد ولی توصیه می‌شود که هر 6 تا 12 ماه به طور منظم برای معاینه به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

اقداماتی که در مطب دندان‌پزشک انجام می‌شوند 

 • اطلاعات مربوط به درمان و یک فرم جهت مطالعه و امضا به شما داده می‌شود که نشان‌دهنده رضایت شما از قبول روند درمان می‌باشد.
 • دندان‌پزشک همه موارد را برای شما توضیح داده و به تمام سؤالات شما در مورد درمان پاسخ می‌دهد.
 • دندان‌پزشک رترکتور گونه را در محل قرار داده و دندان‌ها را معاینه می‌کند تا از سلامت دندان‌ها اطمینان حاصل کند.
 • دندان‌پزشک از ژل سفیدکننده استفاده می‌کند و نور لیزر را فعال می‌کند. اولین جلسه درمان 12 تا 15 دقیقه زمان می‌برد.
 • پس از پایان اولین جلسه درمان، لایه جدیدی از ژل سفیدکننده استفاده شود و دومین جلسه درمان که 15 دقیقه زمان می‌برد آغاز می‌شود.
 • مرحله چهارم یک بار دیگر تکرار می‌شود تا جلسه سوم درمانی تکمیل شود.
 • دندان‌پزشک رترکتور گونه را برداشته و سپس شما می‌توانید نتیجه درمان را مشاهده کنید.

مراقبت‌های 24 ساعت اول بعد از بلیچینگ

برای مدت زمان 24 ساعت پس از درمان موارد زیر بایستی رعایت شوند:

 • از مصرف نوشیدنی‌هایی مانند چای، قهوه و آب‌میوه که می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های سیاه شوند خودداری کنید.
 • از مصرف غذاهایی که باعث ایجاد لکه‌های تیره می‌شوند مانند بلونز، سس سویا، گوشت قرمز، شکلات و تمامی میوه‌ها به غیر از موز خوداری کنید.
 • از مصرف همه مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که بر روی پیراهن سفید لکه بر جای می‌گذارند خودداری کنید.
 • از سیگار کشیدن برای 24 ساعت خودداری کنید. سیگار باعث ایجاد لکه بر روی دندان‌ها می‌شود.
 • مصرف سیگار الکترونیکی به میزان متوسط ایرادی ندارد.
 • تا زمان 24 ساعت از مصرف خمیردندان‌های رنگی (قرمز و آبی) یا دهانشویه خودداری کنید.

در 24 ساعت اول از چه مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی می‌توان استفاده نمود؟ 


در 24 ساعت اول از چه مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی می‌توان استفاده نمود

 بیشترین سوالی که پس از درمان مطرح می‌شود در مورد مواد و غذایی و نوشیدنی‌هایی است که در 24 ساعت اول می‌توان مصرف نمود. در اینجا لیستی از این نوشیدنی‌ها و مواد غذایی آورده می‌شود که برای مصرف پس از درمان بسیار مناسب هستند:

غذاها 

 • مرغ بدون پوست / بوقلمون (بدون چربی)
 • ماهی سفید
 • برنج سفید
 • پاستای سفید
 • پنیر سفید
 • گل کلم
 • پیاز سفید
 • سفیده تخم مرغ
 • سیب‌زمینی پوست کنده پخته شده به صورت دلخواه
 • برنج کریسپی (مناسب برای صبحانه)
 • موز
 • ماست سفید کم‌چرب

نوشیدنی‌ها 

 • آب بدون گاز یا گازدار
 • آب تونیک / سودا
 • لیموی سفید
 • شیر بدون چربی
 • آب نارگیل

مراقبت از دندان‌های سفید شده 


مراقبت از دندان‌های سفید شده

 پس از سفید کردن دندان‌ها، می‌توانید با اعتماد به نفس کامل و با رضایت از درمان، لبخند بزنید. ولی تأثیر بلیچینگ تا زمانی ادامه دارد که به اندازه کافی از دندان‌های خود مراقبت کنید. برای این که تأثیر درمان تا سال‌ها ادامه داشته باشد بایستی به هیچ عنوان در مراقبت از دندان‌های خود کوتاهی نکنید. معمولاً بلیچینگ دندان می‌تواند حداقل برای دو سال ماندگار باشد و چنانچه از دندان‌های خود مراقبت کافی به عمل بیاورید بیشتر از دو سال نیز ماندگاری دارد. ولی چنانچه با عادت‌های بهداشتی نادرست باعث تغییر رنگ مجدد دندان‌های خود شوید، نتیجه بلیچینگ دندان از بین خواهد رفت. در واقع شما بایستی نسبت به مراقبت از دندان‌های خود پس از بلیچینگ درست مانند رعایت بهداشت دهان و دندان خود بسیار حساس باشید. در اینجا چند نکته در مورد مراقبت‌های پس از بلیچینگ شرح داده خواند شد که بایستی جهت حفظ نتایج درمان رعایت شوند.

دندان‌های خود را به طور منظم مسواک بزنید

اولین قدم برای حفظ ماندگاری بلیچینگ دندان، مسواک زدن می‌باشد. بنابراین صبح‌ها پس از برخاستن از خواب و شب‌ها پیش از خوابیدن و همچنین پس از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید. مواد غذایی خصوصاً شراب و نوشیدنی‌هایی که حاوی کافئین هستند می‌توانند باعث ایجاد لکه روی دندان‌ها شوند.

از خمیردندان‌های سفیدکننده استفاده کنید

این خمیردندان‌ها دارای مواد سفیدکننده هستند که می‌توانند به اکسیده شدن لکه روی دندان کمک کنند. غلظت این مواد سفیدکننده کم می‌باشد ولی با این وجود در از بین بردن لکه دندان‌ها و ماندگاری اثر بلیچینگ مؤثر هستند.

کاهش مصرف نوشیدنی‌های الکلی و عدم استعمال دخانیات

مصرف مداوم نوشیدنی‌های الکلی و استعمال زیاد دخانیات می‌تواند تأثیر بلیچینگ دندان را کاهش دهد. بسیاری از نوشیدنی‌های الکلی مانند شراب حاوی تانن‌هایی هستند که باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شوند. نیکوتین موجود در دخانیات نیز همین تأثیر را دارد. چنانچه قادر به توقف استفاده از دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی نیستید، حداقل در مصرف آن‌ها میانه‌روی کنید یا مصرف آن‌ها را کاهش دهید.

برای مصرف نوشیدنی از نی استفاده کنید

چنانچه نوشیدنی‌های گازدار یا چای سرد مصرف می‌کنید، بایستی از نی استفاده کنید. کافئین موجود در این نوشیدنی‌ها و همچنین تانن موجود در چای باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شوند. استفاده از نی می‌تواند تماس این مواد با دندان را کاهش دهد.

از رژ لب ضد لک استفاده کنید

بانوان بایستی پس از بلیچینگ دندان، به جای رژ لب عادی از رژ لب‌های ضد لک استفاده کنند. بعضی از رژ لب‌ها به دندان می‌چسبند و مواد موجود در این رژ لب‌ها باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند. استفاده از رژ لب‌های ضد لک نه تنها از تغییر رنگ دندان جلوگیری می‌کند بلکه نیاز به آرایش مجدد را نیز برطرف می‌کنند.

بلیچینگ دندان یک روش کم‌هزینه نمی‌باشد و بایستی به عنوان یک سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود. بنابراین بایستی در محافظت از این سرمایه دقت لازم را به عمل بیاورید تا تأثیر درمان ماندگار باشد.

سؤالات متداول 


 سؤالات متداول

محصولات سفیدکننده دندان بر لکه‌های با رنگ‌های مختلف چه تأثیری دارند؟

درمان با بلیچینگ روی دندان‌هایی که رنگ آن‌ها مایل به زرد باشد به خوبی اثر می‌کند؛ روی دندان‌های متمایل به قهوه‌ای کمتر جواب می‌دهد و امکان دارد روی لکه‌های خاکستری یا بنفش تأثیر نداشته باشد. از بین بردن لکه‌های آبی متمایل به خاکستری که در اثر تتراسایکلین ایجاد شده باشند، دشوار می‌باشد و امکان دارد به بیش از 6 ماه درمان خانگی یا جلسات مداوم بلیچینگ برای سفید شدن نیاز داشته باشند. دندان‌های که دارای لکه‌های تیره می‌باشند به روش‌های دیگر سفید کردن مانند ونیر، باندینگ و روکش دندان بهتر جواب می‌دهند . دندان‌پزشک بهترین گزینه درمانی را نسبت به وضعیت دندان‌های هر شخص انتخاب می‌کند. در مورد تمامی این روش‌ها، میزان سفید شدن دندان‌ها با توجه به به وضعیت دندان‌ها، نوع لکه‌ها، غلظت ماده سفیدکننده و زمان استفاده از بلیچینگ از فردی تا فرد دیگر متفاوت است.

پس از بلیچینگ به چه اقدامات پس از درمان نیاز است؟

پس از انجام بلیچینگ در مطب دندان‌پزشک، باید پس از چند روز به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا او لثه‌های شما را بررسی کند. در صورت انجام بلیچینگ در منزل تحت نظر دندان‌پزشک، بایستی در حدود یک هفته پس از درمان (و مجدداً چند هفته بعد) به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا دندان‌ها و لثه‌های شما بررسی شوند.

بلیچینگ دندان چه زمانی باید تکرار شود؟

سفید کردن دندان‌ها اثر دائمی ندارد. افرادی که از مواد غذایی و نوشدنی‌هایی استفاده می‌کنند که باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شوند، در کمتر از یک ماه شاهد از بین رفتن اثر بلیچینگ خواهند بود. در مقابل، اثر بلیچینگ در افرادی که از این مواد غذایی استفاده نمی‌کنند قبل از نیاز به بلیچینگ مجدد، تا یک سال و حتی بیشتر نیز ماندگار خواهد بود.

آیا سفید کردن دندان عوارضی هم به دنبال دارد؟

دو عارضه جانبی که بیشتر ایجاد می‌شوند شامل افزایش موقتی حساسیت دندان و التهاب خفیف بافت نرم دهان خصوصاً لثه‌ها می‌باشند. حساسیت دندان معمولاً در مراحل اولیه بلیچینگ ایجاد می‌شود. التهاب بافت نیز بیشتر در اثر نصب و جایگذاری نادرست‌تری (tray) دهانی ایجاد می‌شود. هر دوی این عوارص جانبی معمولاً موقتی هستند و پس از 1 تا 3 روز توقف یا پایان درمان از بین می‌روند.

اگر بعد از انجام بلیچینگ دچار حساسیت دندانی شده‌ام چه باید بکنم؟
 • تری دهانی بایستی برای مدت زمان کمتری استفاده شود (برای مثال دو جلسه 30 دقیقه‌ای در مقابل دو جلسه 60 دقیقه‌ای)
 • از سفید کردن دندان‌های خود برای دو تا چند روز خودداری کنید تا دندان‌هایتان به روند بلیچینگ عادت کند.
 • از دندان‌پزشک یا داروساز خواهش کنید تا محصولات حاوی فلوراید برایتان تجویز کنند تا به رمینرالیزه شدن (جایگزینی مواد معدنی) دندان کمک شود. این محصولات را در تری قرار داده و قبل و بعد از استفاده از مواد سفیدکننده به مدت 4 دقیقه استفاده کنید.
 • دندان‌های خود را با استفاده از خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس مسواک بزنید. این خمیردندان‌ها حاوی نیترات پتاسیم هستند که به تسکین پایانه‌های عصبی دندان کمک می‌کنند.
آیا سفیدکننده دندان به مینای دندان آسیب می‌زند؟

تحقیقات نشان می‌دهند که محصولات حاوی 10 درصد کاربامید پراکسید بر سختی یا مواد معدنی سطح مینای دندان تأثیر ندارند (یا تأثیر کمی دارند).

آیا بلیچینگ دندان به دندان‌های پر شده آسیب می‌زند؟

بیش از 10 سال استفاده از محصـولات سفـیدکننده دندان حاوی 10 درصد کاربامـید پراکسـید نشـان داده است که هیچ گونه آسیبی به پُر کردگی‌های دندان وارد نمی‌شود. نکته قابل توجه اینکه مواردی مانند پرکردگی‌های به رنگ دندان، روکش، باندینگ، ونیر و بریج سفید نمی‌شوند. در نتیجه با انجام بلیچینگ، هرگونه ترمیم دندانی بایستی مطابق با رنگ جدید دندان‌ها جایگزین شود.

آیا بلیچینگ به عصب دندان آسیب وارد می‌کند؟

طبق مطالعات انجام شده، عصب دندان در اثر استفاده از مواد سفیدکننده دچار آسیب‌دیدگی نمی‌شود. یک تحقیق نشان داده است که بعد از 4 سال و یا هفت سال پیگیری درمانی، هیچ یک از افراد پس از بلیچینگ دندان نیازی به عصب‌کشی دندان نداشته‌اند.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."تعرفه

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است