بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت: مقایسه مزایا، هزینه و ماندگاری

برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته، می‌توانید از بریج دندان بهره‌مند شوید یا می‌توانید به ایمپلنت‌های دندانی اعتماد کنید. علاوه بر این، اگر دندان شما خیلی آسیب دیده است، می‌توانید آن را با تاج دندان ترمیم کنید یا می‌توانید دندان را کشیده و ایمپلنت کنید.

در گذشته وقتی ایمپلنت وجود نداشت، تصمیم‌گیری راحت‌تر بود. امروزه ایمپلنت‌های دندانی گزینه‌ای بسیار کارآمد و قابل اطمینان ارائه می‌دهند. اما راه حل نهایی به بودجه بیمار، اهداف، انتخاب سبک زندگی و محدودیت زمانی بستگی دارد. با این حال، ممکن است بخواهید مزایا و معایب هر دو روش را قبل از تصمیم‌گیری نهایی با دندانپزشک مورد بررسی قرار دهید.

بریج دندان 


بریج دندان یکی از پرطرفدارترین راه حل‌ها برای دندان‌های از دست رفته است. از چندین تاج نصب شده (بسته به تعداد دندان‌های از دست رفته) تشکیل شده است، که در فضای ایجاد شده توسط دندانهای از دست رفته قرار می‌گیرد و توسط دندان‌های موجود در دو طرف پشتیبانی می‌شود. این یک گزینه عالی است زیرا قوی و قابل اعتماد است، اما بیشتر به دلیل شباهت و حس نزدیک به دندان‌های طبیعی است.

بریج‌های دندانی از اوایل قرن گذشته وجود داشته‌اند و قبل از معرفی ایمپلنت‌های دندانی، گزینه اصلی برای دندان‌های از دست رفته بودند. اگرچه توسط ایمپلنت‌های دندانی به عنوان منتخب‌ترین گزینه برای جایگزینی دندان، جایگزین شده است، اما امروزه از پل‌های دندانی بسیار استفاده می‌شود.

بریج‌های دندان چگونه ساخته می‌شوند؟ 

برای شروع، قبل از طراحی، بریج‌های دندان نیاز به دندان‌های ثابت و سالم موجود در هر دو طرف دارند. طراحی بریج دندان شما به عنوان روش اول نیاز به اسکن یا قالب‌گیری دهان دارد. نتایج یک مدل را نشان می‌دهد که برای ساخت بریج استفاده می‌شود. این در نهایت به این معنی است که بریج‌ها به صورت سفارشی ساخته شده‌اند و فقط توسط شما قابل استفاده هستند.

با این حال، برای نصب تاج، باید تغییراتی در دندان سالم مجاور در دو طرف فضا ایجاد شود، و این همچنان بزرگترین عیب بریج‌های دندانی است. دندانهای اطراف دوباره شکل گرفته و سپس با برداشتن دندانهای آسیب دیده کانتور می‌شوند تا فضای کافی برای قرارگیری تاج شما بر روی باقیمانده ته دندان وجود داشته باشد. تغییرات در دندان سالم منجر به از دست دادن بافت سالم دندان می‌شود که باعث ضعیف شدن دندان و کاهش طول عمر آن می‌شود. پل دندانی که روی فضا نصب می‌شود معمولاً از طلا، آلیاژهای پرسلین یا ترکیبی از مواد دیگر تشکیل شده است و می‌تواند حدود 5 تا 15 سال دوام داشته باشد و در صورت پایداری و اگر بهداشت دهان و دندان حفظ شود، ممکن است دوامش طولانی‌تر باشد.

مزایای بریج دندان 

مزایای بریج دندان

بریج‌های دندان دارای مزایایی به شرح زیر است:

 • بسیار ساده می‌توانید به آن عادت کنید زیرا مانند دندان‌های واقعی به نظر می‌رسند و احساس می‌شوند.
 • کوچک، سبک وزن هستند و هنگام جویدن راحت هستند.
 • به حفظ فرم طبیعی صورت کمک می‌کنند.
 • حرکت و جابجایی دندان‌های مجاور را کنترل می‌کنند.
 • توانایی گفتاری و تغذیه‌ای شما را افزایش می‌دهند.
 • هرگونه تراز توسط دندان‌های از دست رفته شما را اصلاح می‌کنند و نیروی طبیعی بایت را تقسیم و متعادل می‌کنند.
 • رعایت بهداشت باعث اطمینان از دوام کاربرد می‌شود.
 • برای اتمام ترمیم بریج تنها به 2 تا 3 قرار ملاقات نیاز است.

معایت بریج‌های دندان 

یک عیب عمده بریج دندان آسیب دیدگی دندان‌های مجاور در فرآیند تغییر شکل و کانتورینگ به منظور جا دادن تاج است. بخاطر داشته باشید که اگر مشکلی در دندان‌های اباتمنت وجود داشته باشد، می‌تواند روی روند کامل بریج دندان به صورت جدی تأثیر بگذارد. در صورت وجود بیماری یا عفونت لثه در هر دو دندان نگهدارنده، مانند حفره یا بیماری لثه، کل بریج از از دست می‌رود.

علاوه بر این، بریج‌های دندان قدیمی هستند. این باعث وارد آمدن فشار بیشتر روی اباتمنت‌ها یا دندان‌های نگهدارنده می‌شود و نیروی اضافی می‌تواند منجر به فشار روی دندان‌های مجاور شود.

همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از عیب‌های بریج‌های دندان، آمده‌سازی دندان‌های نگهدارنده است. مطالعات نشان داده است که آماده سازی این دندان‌ها در نهایت منجر به درمان ریشه دندان در آینده می‌شود، به خصوص اگر دندان‌های اصلی باشند. این به این دلیل است که عمل‌های کاهش و تغییر شکل روی این دندان‌ها انجام می‌شود. این عمل باعث التهاب عصب می‌شود که در نهایت منجر به درد یا حساسیت می‌شود و یک عارضه جانبی است که در 1 تا 3٪ موارد بریج دندان ایجاد می‌شود.

این عارضه جانبی را می‌توان با استفاده از فرآیند آزمایشگاهی با حداقل تهاجم برای آماده‌سازی دندان‌ها، به جای روش طبیعی کاهش داد، در نتیجه تاج‌های محکم ایجاد می‌شوند و مقدار گرمای تولید شده در طول فرآیند را محدود می‌کند.

ایمپلنت دندان 


ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان به چندین مرحله از درمان نیاز دارد که در یک بازه زمانی حدود شش تا نه ماهه انجام می‌شود. ابتدا ایمپلنت‌های دندانی با جراحی در فک زیر ناحیه دندان از دست رفته قرار می‌گیرند. پس از جراحی، دهان برای بهبودی به چندین ماه زمان نیاز دارد. در این دوره، بافت‌های استخوانی باید در فرآیندی به نام فرآیند پیوند استخوانی به ایمپلنت‌های دندانی پیوند داده شوند.

پس از انجام فرآیند پیوند استخوانی، مرحله دوم درمان برنامه‌ریزی می‌شود. در طی این روش، لثه‌ها باز شده و پست‌های اباتمنت به ایمپلنت‌ها متصل می‌شوند. به دنبال این مرحله از درمان، دوباره لثه‌ها برای بهبودی نیاز به زمان دارند.

مرحله نهایی درمان ایمپلنت دندان شامل قرار دادن بریج دندان است. از یک ترکیب دندانی خاص برای اتصال بریج دندان به پست‌های اباتمنت استفاده می‌شود. این بریج دندان را محکم می‌کند تا ظاهر آنها مانند دندان‌های طبیعی شود.

معایب و مزایای ایمپلنت

معایب و مزایای ایمپلنت

بارزترین معایب بریج‌ با ساپورت ایمپلنت مدت زمانی ست که برای اتمام مراحل درمان لازم است و همچنین هزینه این روش چند مرحله‌ای است. با این وجود، علی رغم این معایب، بسیاری از بیماران هاریسنبرگ ما متوجه می‌شوند که نکات مثبت بریج‌ با ساپورت ایمپلنت بیش از موارد منفی است.

بریج‌ با ساپورت ایمپلنت به هیچ گونه تغییری در دندان‌های طبیعی نیاز ندارد. علاوه بر این، ایمپلنت‌های دندانی بریج را ایمن نگه می‌دارند تا مانند دندان‌های طبیعی احساس شوند و کار کنند و مراقبت از آن نیز به همین آسانی باشد. ایمپلنت‌های دندانی حتی به عنوان ریشه دندان مصنوعی عمل می‌کنند که باعث تحریک فک می‌شود تا از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری کند.

تصمیم‌گیری بین ایمپلنت و بریج 


تصمیم‌گیری بین ایمپلنت و بریج

شما همیشه باید پس از مشورت با دندانپزشک خود تصمیم بگیرید. دندانپزشک شما را در مورد راه حلهای مختلف، مزایا و معایب هر یک، تفاوت هزینه‌ها و هرگونه خطرات و عوارض احتمالی مطلع می‌کند.

مهمترین عواملی که باید در نظر گرفت شامل موارد زیر است:

هزینه 

هزینه ایمپلنت دندان در بیشتر مواقع در مقایسه با بریج دندان بیشتر است؛ این امر به ویژه اگر شکاف دارای 2 یا 3 دندان از دست رفته باشد صدق می‌کند، در این صورت شما برای بازیابی آن به بیش از یک ایمپلنت نیاز دارید.

علاوه بر این، ایمپلنت‌های دندانی ممکن است به روشهای کمکی (مانند لیفت سینوس یا پیوند استخوان) برای افزایش مقدار استخوان پشتیبانی کننده از ایمپلنت ها نیاز داشته باشند؛ این روش‌ها به هزینه نهایی اضافه می‌شود.

زمان اتمام 

یک عمل بریج دندان می‌تواند در دو جلسه تکمیل شود؛ ایمپلنت‌های دندانی پس از عمل جراحی به مدت بیشتری (3 تا 6 ماه) برای جوش خوردن با استخوان نیاز دارند.

با این وجود، در برخی شرایط، می‌توان بلافاصله پس از کشیدن دندان، ایمپلنت را قرار داد، اما حتی در این شرایط، بسیاری از پزشکان ترجیح می‌دهند ترمیم‌های موقت را برای مدت زمان مشخص انجام دهند.

زیبایی‌گرایی 

از نظر زیبایی‌گرایی چطور؟ همیشه یک پاسخ ساده وجود ندارد؛ به طور معمول، ایمپلنت‌های دندانی نتایج دلپذیری را ارائه می‌دهند، اما یک بریج درست سرامیکی ساخته شده نیز می‌تواند از زیبایی بالایی برخوردار باشد.

مواردی وجود دارد که دندانپزشک زیبایی ممکن است بریج پرسلین را به کاشت ترجیح دهد زیرا این امر می‌تواند کنترل بیشتری در از بین بردن شکاف‌های کوچک بین دندان‌ها در اختیار دندانپزشک قرار دهد که در صورت استفاده از ایمپلنت دندان ممکن است جذابیتی نداشته باشد.

محافظت از دندان‌های مجاور 

در اینجا، ایمپلنت‌های دندانی یک مزیت بزرگ دارند زیرا با جلوگیری از نیازی به آماده‌سازی دندان‌های مجاور، بافت طبیعی دندان را حفظ می‌کنند. علاوه بر این، ایمپلنت‌های دندانی پشتیبانی مستقیمی از تاج و بریج‌ها ایجاد می‌کنند، بنابراین هیچ فشار دیگری برای دندان‌ها ایجاد نمی‌کند.

از طرف دیگر، بریج‌های دندان برای انجام عملکرد ساپورت به دندان‌های طبیعی متکی هستند. پس از آماده‌سازی، دندان‌های طبیعی در زیر بریج باقی می‌مانند؛ از این رو ساختار باقی مانده دندان همچنان در معرض پوسیدگی و بیماری‌های لثه قرار دارد.

نگهداری 

نگهداری ایمپلنت راحت‌تر است. ایمپلنت‌ها می‌توانند به صورت جداگانه جای دندان‌ها را بگیرند، بدون اینکه روی دندان‌های دیگر تأثیر بگذارد، و ب مراقبت خانگی منظم را موفق‌تر می‌کنند. شما می‌توانید مثل دندان طبیعی خود به طور موثر در اطراف ایمپلنت را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

بریج‌های دندان حداقل سه تاج را بهم متصل می‌کنند تا فضای دندان از دست رفته را پر کنند. این طرح هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان چالش‌هایی ایجاد می‌کند بنابراین لازم است دستورالعمل‌های اضافی بهداشت دهان و دندان را انجام دهید.

دوام 

ایمپلنت دندان، اگر به درستی انجام شود، به ندرت به جایگزینی نیاز دارد. ایمپلنت  دندان از فلز قوی (تیتانیوم) ساخته شده و در برابر پوسیدگی و مشکلات لثه بسیار مقاوم است.

از طرف دیگر، عمر متوسط ​​یک بریج دندان تقریباً 10 سال است.

چه زمانی بریج دندان می‌تواند راه حل بهتری باشد؟


 • در صورتی که از قبل در هر دو طرف دندان از دست رفته تاج دارید، قرار دادن بریج 3 واحدی ممکن است ترجیح داده شود زیرا از هرگونه جراحی جلوگیری می‌کند و نتیجه این است که سه دندان همه با هم مطابقت دارند.
 • در صورتی که دندان‌های مجاور پرشدگی زیاد یا آسیب ساختاری زیادی داشته و در آینده به تاج نیاز دارند.
 • در صورتی که سیگاری هستید، بیماری پریودنتال درمان نشده یا نقص بزرگ استخوانی داشته باشید.
 • در صورتی که بودجه لازم برای کاشت ایمپلنت را ندارید، یا نمی‌ توانید برای ترمیم ایمپلنت به کلینیک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس