پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان چگونه انجام می‌شود؟

ایمپلنت دندان انقلابی در دندانپزشکی مدرن ایجاد کرده است. آن‌ها روشی موثر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته به دلیل پوسیدگی شدید دندان، عفونت، بیماری لثه یا ضربه را ارائه می‌دهند. بسیاری از افراد از مزایای ایمپلنت دندان آگاه هستند، اما یک وجه از این روش که معمولاً شناخته نشده است، نیاز به پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان است.

پیوند استخوان دندان روشی است که برای افزایش مقدار استخوان در قسمتی از فک که استخوان آن از بین رفته است یا در صورت نیاز به حمایت اضافی انجام می‌شود. استخوان ممکن است از جای دیگر بدن گرفته شده و با جراحی به استخوان موجود در فک جوش داده شود. گاهی اوقات، از مواد استخوان مصنوعی استفاده می‌شود. در صورت انجام اقدامات بعدی، مانند ایمپلنت دندان، اگر از دست دادن استخوان بر سلامت لثه‌ها و دندان‌های اطراف تأثیر می‌گذارد، گاهی به پیوند استخوان دندان نیاز است. برای دانستن در مورد نحوه کار پیوند استخوان دندان، نحوه انجام عمل و نتیجه‌ای که می توانید از این روش دریافت کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

چرا به پیوند استخوان نیاز دارم؟


چرا به پیوند استخوان نیاز داریم؟

پیوند استخوان یک روش معمول برای تثبیت بافت استخوانی در فک است. در طی جراحی ایمپلنت‌های دندانی، یک سوراخ کوچک در استخوان فک بیمار ایجاد می‌شود تا ایمپلنت را نگه دارد، این یک پست تیتانیوم کوچک است که دندان مصنوعی را در جای خود نگه می‌دارد. برای انجام این کار، استخوان‌های فک باید به اندازه کافی پهن و پایدار باشند تا بتوانند آن را نگه دارند و با پست جوش بخورد.

پیوند استخوان معمولاً هنگامی توصیه می‌شود که بیمار از ناحیه فک دچار آسیب دیدگی شده باشد یا پوسیدگی گسترده دندان داشته باشد. در این موارد، ممکن است بافت استخوانی به دلیل آتروفی یا زوال از بین رفته باشد. اگر استخوان فک شما خراب شده است یا به اندازه کافی قوی نیست، فشار وارد شده بر روی فک ناشی از جویدن مکرر می‌تواند به ایمپلنت دندان آسیب برساند و خطر شکست ایمپلنت دندان را افزایش دهد.

وقتی دندانپزشک تشخیص داد که بافت استخوانی کافی برای حمایت از ایمپلنت‌های دندانی وجود ندارد، پیوند استخوان را توصیه می‌کند. در پیوند استخوان از تکه‌های استخوان بدن شما به همراه تکه‌های مرده استخوان فک جسد انسانی برای افزودن توده استخوان به فک استفاده می‌شود. بعضی از بیماران بسته به شدت آسیب به فک طبیعی ممکن است کاندید پیوند استخوان مصنوعی نیز باشند.

روش پیوند استخوان


روش پیوند استخوان

پیوند استخوان برای کاشت دندان یک روش معمول است که می‌تواند در جراحی به صورت سرپایی انجام شود.

قبل از جراحی، بیهوشی یا آرام بخش تزریق داخل وریدی برای جلوگیری از هرگونه ناراحتی انجام می‌شود. دندانپزشک ناحیه را تمیز می‌کند، سپس از طریق بافت لثه برشی ایجاد می‌کند تا ناحیه‌ای که به پیوند استخوان نیاز دارد را مشخص کند.

اگر از بدن خود استخوان دریافت می‌کنید، دندانپزشک برش دوم را برای برداشتن بافت سالم استخوان ایجاد می‌کند.

سپس بافت استخوانی سالم یا ترکیبی از بافت استخوان بین دو قسمت استخوان قرار می‌گیرد که باید جوش داده شود.

دندانپزشک ممکن است نیاز به انجام برخی ترمیم‌های اضافی در بافت اطراف داشته باشد؛ سپس محل برش را می بندد.

زمان ترمیم ممکن است چندین هفته طول بکشد تا استخوان فک برای قرار دادن ایمپلنت های دندانی بازسازی شود. پس از قرار دادن ایمپلنت‌ها قبل از اتصال پایه و تاج، به چندین هفته دیگر برای بهبودی احتیاج دارید.

انواع پیوند استخوان


انواع پیوند استخوان

کاشت سوکت 

شایعترین پیوند استخوان برای کاشت دندان پیوند سوکت است. هدف از این نوع پیوند محافظت از استخوان آلوئولار و جلوگیری از خراب شدن آن است. این روش استخوان جدید را مستقیماً در سوکت جایی که دندان برداشته شده قرار می‌دهد و یک پایه محکم برای کاشت دندان ایجاد می‌کند. همچنین با بهبودی ناحیه سوکت را تثبیت می‌کند. معمولاً پس از اینکه استخوان با بافت استخوانی اطراف آن پیوند خورد، می‌توان از کاشت دندان در مدت 4 تا 6 ماه استفاده کرد.

بازسازی استخوان با بلوک‌های پیوند استخوان (پیوند استخوان عمودی) 

وقتی در اثر تصادف یا ضربه دیگر صدمه بزرگی به فک وارد شده باشد، ممکن است فک نقایص زیادی داشته باشد. در این حالت، دندانپزشک شما یک استخوان بزرگ از پشت فک گرفته و آن را با پیچ‌های تیتانیوم در جای خود نگه می‌دارد تا زمانی که با بافت استخوانی اطراف آن پیوند بخورد. پس از بهبودی این استخوان و لثه و بافت، می‌توان ایمپلنت‌های دندانی را وارد آن کرد.

بازسازی افقی استخوان 

گاهی اوقات فک بیمار به حدی پهن نیست که بتواند ایمپلنت‌های دندانی را در خود نگه دارد. در این حالت معمولاً از استخوان انسان برای افزایش عرض فک استفاده می‌شود و ادامه کار را امکان پذیر می‌کند.

جراحی سینوس لیفت

فک بالا معمولاً آنقدر پایدار نیست که بتواند کاشت دندان را به تنهایی نگه دارد. در صورت نیاز به کاشت در فک بالا، معمولاً استفاده از استخوان‌های اسب برای ساختن پایه مناسب برای کاشت دندان انجام می‌شود. استخوان‌های یک اسب به دلیل شباهت بسیار زیاد به استخوان انسان و همچنین حل نشدن آن به سرعت استخوان های انسان مورد استفاده قرار می‌گیرند. استخوان‌ها پشتیبانی بیشتری از حفره سینوس ایجاد می‌کنند و رشد استخوان در ناحیه سینوس را تقویت می‌کنند. بهبود این جراحی قبل از کاشت دندان ممکن است به دلیل آناتومی حساس حفره سینوس تا 4 ماه طول بکشد.

دستورالعمل‌های مراقبت و بهبودی از پیوند دندان


دستورالعمل‌های مراقبت و بهبودی از پیوند دندان

 • تمام داروها را طبق تجویز مصرف کنید. توصیه می‌شود قبل از بین رفتن بیهوشی،1 قرص مسکن استفاده کنید. اگر آنتی بیوتیک برای شما تجویز شده است، حتماً دارو را طبق دستورالعمل مصرف کنید تا تمام شود.
 • اگر واکنش غیرمعمولی به داروها دارید، با دفتر ما تماس بگیرید.
 • پیوند استخوان از بسیاری از ذرات ریز ساخته شده است. اگر در چند روز اول دانه‌های ریز در دهان خود را حس کردید، نگران نشوید. برای به حداقل رساندن مقدار گرانول جدا شده لطفا موارد زیر را بخاطر بسپارید:
 • 3 تا 5 روز اول به شدت تف نکنید و دهانتان را شستشو ندهید.
 • با انگشتان یا زبان خود به قسمت پیوند زده شده فشار وارد نکنید.
 • لب خود را به عقب نکشید تا به بخیه‌ها نگاه کنید زیرا باعث آسیب می‌شود.
 • اگر ایمپلنت‌های فوقانی نزدیک سینوس شما قرار داده شده باشد یا اگر عمل جراحی سینوس انجام شده باشد، ممکن است برای مدت چند روز ردپای خون از بینی شما پیدا شود. اگر خونریزی شدید بینی یا خونریزی ادامه داشت، لطفاً سریعاً با مطب دندانپزشک تماس بگیرید.
 • در صورت انجام عمل جراحی سینوس به مدت 14 روز از فین کردن بینی خودداری کنید و در صورت تجویز از داروی ضد احتقان بینی استفاده کنید.
 • اگر دندان موقت روی ایمپلنت شما گذاشته شده است، تا زمانی که ایمپلنت کاملاً بهبود نیابد، روی این دندان گاز نگیرید و آن را نجوید. عدم رعایت این کار باعث عدم موفقیت در کاشت ایمپلنت می‌شود.
 • مقداری خونریزی در 24 ساعت اول پس از جراحی طبیعی است. خونریزی فعال وجود دارد، یک پد گاز مرطوب یا کیسه چای مرطوب را روی آن قرار دهید و به مدت 20 دقیقه به طور مداوم گاز بگیرید. در صورت نیاز این کار را تکرار کنید. تجربه آثار خون در بزاق تا یک هفته طبیعی است. توجه داشته باشید در صورت ادامه خونریزی فعال، بلافاصله با دفتر ما تماس بگیرید.
 • شرایط طبیعی پس از جراحی شامل کمی احساس درد، حساسیت به لمس، سفتی عضلات، کبودی صورت و یا تورم است.
 • برای 48 ساعت اول پس از اتمام عمل، کیسه یخ را به مدت 20 دقیقه در کنار محل جراحی قرار دهید. بعد از 48 ساعت، یخ را با حرارت گرم و مرطوب جایگزین کنید. اوج تورم در 3 روز بعد از عمل قبل از فروکش کردن رخ می‌دهد.
 • اگر بخیه زده شود، 10 روز پس از عمل جراحی حل می‌شود و خود به خود از بین می‌رود. لطفا از تماس غیرضروری با بخیه‌ها تا زمان حل شدن خودداری کنید.
 • دندان‌های خود را خیلی ملایم مسواک بزنید، مراقب باشید تا قبل از بهبودی از مسواک زدن نواحی جراحی جلوگیری کنید. شما می‌توانید به آرامی با یک محلول شستشوی دهان یا آب نمک گرم دهانتان را شستشو دهید.
 • مایعات مغذی بنوشید و غذاهای جامد نرم مانند سوپ، ماست، بستنی، ژله، سیب زمینی له شده، پودینگ، ماهی ریش ریش شده و غیره بخورید، تا حداقل 3 روز پس از جراحی. وقتی دهان شما قادر به تحمل غذای جامد باشد، می‌توانید به رژیم غذایی عادی خود برگردید. همه متفاوت هستند و تحمل شما استحکام شما را تعیین می‌کند.
 • بی حسی ممکن است پس از عمل شما تا 24 ساعت ادامه داشته باشد. اگر بی حسی شما بیش از 24 ساعت طول کشید با مطب دندانپزشکی تماس بگیرید.
 • حداقل تا 21 روز پس از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید. سیگار کشیدن روند بهبودی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 • اگر از داروهای ضد بارداری استفاده می‌کنید، لطفاً دندانپزشک را مطلع کنید زیرا ممکن است تداخل ایجاد کند.

سوالات متداول 


چرا از دست دادن دندان باعث از دست رفتن استخوان می‌شود؟

به نوعی از استخوان که به طور معمول دچار مشکل می‌شود، استخوان آلوئولار گفته می‌شود.

استخوان آلوئولار وظیفه پشتیبانی و نگهداری دندان‌های شما را دارد. اگر دندان وجود نداشته باشد، استخوان آلوئولار به دلیل کمبود کار شروع به تحلیل رفتن می‌کند.

علاوه بر این، استخوان فک هر بار که می‌جوید، جوش خورده و تقویت می‌شود. از دست دادن استخوان آلوئولار می‌تواند به سرعت منجر به از بین رفتن استخوان فک نیز شود.

به یاد داشته باشید، ایمپلنت‌های دندانی برای کار کردن به استخوان‌سازی متکی هستند یعنی ایمپلنت باید پیوند با استخوان داشته باشد تا یک پایه ثابت برای تاج ایجاد کند. اگر استخوانی برای کار وجود نداشته باشد، قرار دادن ایمپلنت غیرممکن می‌شود.

آیا همه قبل از کاشت دندان به پیوند استخوان نیاز دارند؟

نه! البته، تنها راه شناختن اینکه آیا به پیوند استخوان نیاز دارید، تعیین وقت مشاوره است. در طول مشاوره، خواهید فهمید که آیا به یکی از آنها نیاز دارید یا خیر و در صورت وجود، چه نوع پیوند استخوان مورد نیاز است.

آیا پیوند استخوان دردناک است؟ 

اصلا! پیوند استخوان یک روش سرپایی است و به بیماران به طور معمول در کل مراحل آرام‌بخش داده می‌شود. با بهبودی پیوند، نباید هیچ دردی را احساس کنید و مطمئناً، وقتی پیوند انجام شود، برای کاشت دندان خود آماده خواهید بود. پیوند استخوان به سادگی اولین اقدامی است که اکثر افراد قبل از آمادگی برای لذت بردن از دندان جدید جایگزین خود، باید انجام دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس