hazine

وقتی دندانپزشک تشخیص می‌دهد که شما یا کودکتان به سیم‌کشی دندان نیاز دارید، اغلب این به منزله شروع چندین جلسه ویزیت دندانپزشکی و تقبل هزینه‌های مربوط به آن است. با در نظر گرفتن طول دوره درمان ارتودنسی که به طور متوسط حدود 20 ماه طول می‌کشد، طبیعی است که آگاهی از هزینه‌های سیم‌کشی دندان برای شما اهمیت زیادی پیدا کند. سیم‌کشی دندان‌ها فقط یک راه برای زیباتر کردن طرح لبخند شما یا کودکتان نیست، بلکه در اغلب موارد این کار برای سلامتی دندان‌های شما یک ضرورت است. کجی و نامرتبی و یا هر گونه ناهنجاری در رشد دندان‌ها اغلب باعث می‌شود که شما در مراقبت از دندان‌ها و حفظ بهداشت دهان و دندان با مشکل مواجه شوید. وقتی که مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به راحتی امکان‌پذیر نباشد، به مرور زمان موجب خراب شدن دندان‌ها خواهد شد. موقعیت نادرست دندان‌ها نیز باعث می‌شود که سایش و فرسودگی آنها تشدید شود و آسیب‌های زیادی به آنها برسد.

ارتودنسی چیست؟


ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که مختص درمان ناهنجاری‌های مربوط به رشد فک و دندان‌ها می‌باشد. متخصص ارتودنسی، دندانپزشکی است که به منظور دستیابی به سطح بالاتری از مهارت‌های ارتودنسی، به صورت ویژه‌ای آموزش دیده است.

بریس‌ها چگونه باعث صاف شدن دندان‌ها می‌شوند؟


بریس‌ها از فشار دائمی و ملایم استفاده می‌کنند که در طول زمان دندان‌ها را به سمت موقعیت مناسب خود حرکت می‌دهد. بریس‌های شما در هر لحظه از درمان ارتودنسیتان در حال عمل هستند. دو جزء اصلی بریس‌های ثابت عبارتند از:

  • براکت‌هایی که روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند.
  • آرچ وایر اصلی که براکت‌ها را به هم متصل می‌کند.

براکت یک قطعه فلزی یا سرامیکی شکل گرفته است که روی هر دندان قرار می‌دهیم. آرچ وایر به شکل منحصر به فردی برای هماهنگی مناسب دندان‌های شما ایجاد شده است. سیم‌ها از بین براکت‌ها رد می‌شوند و از آنجایی که سیم‌ها تمایل به بازگشت به شکل اولیه خود را دارند، برای حرکت دادن دندان‌های شما فشاری اعمال می‌کنند. دندانتان را که روی استخوان فک خود قرار دارد، تصور کنید. با ایجاد فشار بر روی یک طرف از سمت آرچ وایر، استخوان سمت دیگر صاف می‌شود و به دندان اجازه می‌دهد تا به حرکت درآید. استخوان جدید در محلی که دندان از آن حرکت کرده است، قرار می‌گیرد. گاهی اوقات کش‌هایی (نوار لاستیکی) به بریس‌های شما متصل می‌شوتد که دقیقا فشار مناسب برای حرکت دندان‌ها را اعمال می‌کنند. به منظور ایجاد این نیرو به طور ثابت، لازم است کش‌ها به صورت تمام وقت استفاده شوند و هر روز تعویض گردند. پاسخ دندان‌ها به الاینرهای متحرک یکسان است، اما نیروها توسط خود تنظیم کننده‌ها اعمال می‌شوند که برای قرار دادن دندان‌ها در موقعیت پیش بینی شده خود ساخته شده‌اند و در هنگام استفاده، به آرامی آن‌ها را به این موقعیت هدایت می‌کنند. به این ترتیب هر الاینر دچار یک تغییر رو به افزایش کوچک می‌شود.

هزینه ارتودنسی دندان‌ها


تعیین هزینه دقیق درمان تا زمان مشاوره اولیه و تهیه برنامه‌ی درمانی ارتودنسی دندان امکان‌پذیر نخواهد بود. هزینه ارتودنسی دندان مقرون به صرفه بوده و بسته به پیچیدگی مشکل متغیر است بخصوص در صورتی که نیاز به کشیدن دندان یا جراحی باشد. بیماران مبتلا به مشکلات جدی معمولاً نسبت به موارد با پیچیدگی کمتر، نیاز به زمان اضافه جهت درمان دارند. از آنجایی که وضعیت هر شخصی متفاوت است، هر مورد بصورت مجزا ارزیابی می‌شود. در طول مشاوره، تخمین هزینه های ارتودنسی و توضیح درباره‌ی جزئیات آنها امکان‌پذیر است. در ادامه برخی از عوامل خاصی که در تعیین قیمت ارتودنسی تاثیرگذار هستند، ارائه شده است.

زمان شروع درمان

باید توجه داشت که بیمار هرچه زودتر برای مشاوره مراجعه کند (توصیه می‌شود که بیماران در ابتدای هفت سالگی به متخصص مراجعه کنند)، درمان آسان‌تر خواهد بود زیرا ارزیابی برنامه بر اساس چگونگی رشد بوده و هزینه ارتودنسی نیز کمتر می‌باشد. علاوه بر این، ارتودنسی بزرگسالان بسیار گران‌تر از ارتودنسی کودکان می‌باشد. از آنجایی که بزرگسالان نیاز به زمان بیشتری برای تطبیق با تغییرات دارند، مدت زمان درمان نیز در مقایسه با کودکان طولانی‌تر می‌باشد.

میزان مشکل

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که ارتودنسی به خودی خود باعث اصلاح لبخند می‌شود که صحیح نمی‌باشد. اغلب نیاز به چندین ماه یا حتی چندین سال برای کارهای آماده‌سازی می‌باشد تا دهان بیمار برای قرار گرفتن بریس‌ها آماده شود. ممکن است برخی افراد نیاز به کشیدن دندان یا جراحی جهت شروع فرایند پیش از اینکه براکت‌ها و سیم‌ها در دهان قرار گیرند، داشته باشند. سپس بعد از اینکه بریس‌ها برداشته شدند، بیمار همچنان نیاز به استفاده از نگهدارنده به مدت چند ماه خواهد داشت. میزان کاری که در رابطه با سیم‌ کشی دندان ها انجام می‌شود عامل اساسی در تعیین قیمت ارتودنسی می‌باشد.

طول مدت درمان

برخی افراد تنها به مدت شش ماه تا یک سال نیاز به استفاده از ارتودنسی دارند. دیگران نیز باید تا دو سال و نیم تحت درمان قرار بگیرند. مشخصاً هر چه مدت زمان استفاده از سیم‌ کشی دندان‌ها بیشتر باشد، هزینه‌ی درمان نیز افزایش می‌یابد. در نهایت هزینه پرداختی شما فقط برای براکت‌ها و سیم‌های فلزی نمی‌باشد،‌ بلکه هزینه مدت زمان درمان و تخصص ارتودنسی را نیز می‌پردازید.

تعداد دفعات مراجعه به متخصص

یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در هزینه مرتب کردن دندان با ارتودنسی تعداد دفعات مورد نیاز جهت مراجعه به متخصص ارتودنسی است. بریس‌های فلزی متداول نیاز به مراجعه بیشتری دارند زیرا به خودی خود تنظیم نمی‌شوند و نیاز به اصلاحات مکرری می‌باشد. بیماران باید برای هر جلسه ویزیت هزینه‌ای پرداخت کنند. ممکن است در صورتی که براکت‌ها شکسته شوند و نیاز به اصلاح داشته باشند نیاز به تغییرات و جلسات اضافه‌ای باشد. به علاوه، پزشکی که شما برای درمان خود انتخاب می نمایید و همچنین انجام عکسبرداری و تهیه قالب ها نیز بر هزینه ارتودنسی تاثیرگذار است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس