هزینه ایمپلنت دندان: نکات مهم برای تعیین قیمت کاشت دندان

در صورت نیاز به جایگزینی دندان، ایمپلنت‌های دندانی یک راه‌حل قابل اعتماد و مطمئن هستند. ایمپلنت‌های به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ده‌ها سال دوام دارند و به همان صورتی که دندان طبیعی کار می‌کند، عمل می‌کنند. انجام کاشت ایمپلنت دندانی یک درمان ویژه و تا حدی تهاجمی است که نیاز به چندین جلسه دارد، اما دندان‌پزشکان اغلب آن‌ها را به این دلیل توصیه می‌کنند که بسیار بادوام هستند و بیشترین احساس شبیه به دندان‌های واقعی را دارند. اگر قصد کاشت ایمپلنت دندانی دارید، ممکن است این سؤال برایتان مطرح شده باشد که هزینه ساخت آن‌ها چقدر است. در اینجا همه مواردی که باید در مورد کاشت دندان بدانید، از جمله نحوه تخمین هزینه کلی آن، ارائه شده است.

ایمپلنت دندان چیست؟


ایمپلنت دندان چیست

کاشت دندان یک راه‌حل طولانی مدت برای جایگزینی دندان از دست رفته است. اگر دندان خود را از دست داده‌اید و یا دندان آسیب دیده‌ای دارید که باید جایگزین شود، دندان‌پزشک ممکن است ایمپلنت دندان را توصیه کند. ایمپلنت‌های دندانی با یک روش جراحی، در زیر لثه قرار می‌گیرند تا به استخوان فک متصل شوند. ساختار آن‌ها بسیار شبیه به پیچ است و از نظر ساختاری بسیار مناسب هستند. سپس تاج‌ها یا روکش‌هایی که درست شبیه به شکل و ساختار دندان هستند، به ایمپلنت متصل می‌شوند. در صورت فقدان چند دندان، می‌توان از پل‌ها دندانی نیز متصل به ایمپلنت استفاده کرد. برای قرار دادن یک پل، از یک یا دو ایمپلنت به عنوان پایه (انکوریج) استفاده می‌شود تا یک ردیف از چندین تاج حاصل شود. برای مراحل نصب و نگهداری ایمپلنت‌های دندانی، به چندین مراجعه به مطب دندانپزشکی نیاز است، اما وقتی این کاشت ها کاملاً با دندان و فک شما ادغام شوند، اغلب برای یک عمر دوام خواهند داشت.

چه انتظاری می‌تواند از روند کاشت ایمپلنت‌های دندانی داشته باشم؟


برای کاشت ایمپلنت دندان، بیش از یک بار مراجعه به دندانپزشکی نیاز خواهد داشت – در واقع ممکن است چندین ماه طول بکشد تا ایمپلنت به طور کامل نصب و جوش خورده شود. در وهله‌ی اول، میزان مراقبت‌ها و مراحل مورد نیاز برای کاشت دندان، یکی از دلایل گران بودن این روش است. اولین قدم برای کاشت ایمپلنت مشاوره است. دندان‌پزشک ارزیابی بر روی دهان و فک شما انجام می‌دهد و از دهان شما اسکن یا قالب‌گیری انجام می‌شود که می‌توان با استفاده از آن‌ها، مدل کاشت و روکش دندان را به دست آورد.

مرحله بعدی جراحی ایمپلنت است که در آن دندان‌پزشک با استفاده از یک مته، ایمپلنت را در فک شما قرار می‌دهد. برای انجام این روش درمانی، به شما آرام بخش و داروهای مسکنی داده می‌شود. هنگامی که ایمپلنت شروع به جوش خوردن در فک شما کرد، شما نوبت مراجعه‌ی دیگری خواهید داشت که دندان‌پزشک می‌تواند یک پایه (اباتمنت) و روکش را روی کاشت قرار دهد. بسته به اینکه فک شما تا چه حدی ایمپلنت را پذیرفته است، ممکن است به مراجعات بعدی دندانپزشکی نیاز داشته باشید تا دندان‌پزشک بتواند روند بهبودی‌تان را بررسی کند.

ایمپلنت دندان چه مزایایی دارد؟


ایمپلنت دندان در صورت از دست دادن دندان، یا آسیب دیدن دندان تا حدی که نیاز به کشیدن آن باشد، فواید زیادی را به همراه دارد. درحالی‌که گزینه‌های دیگری، مانند پروتزهای دندان مصنوعی، برای جایگزینی دندان وجود دارد، ایمپلنت ارزش بیشتری برای صرف هزینه‌های شما دارد. اگرچه کاشت دندان پرهزینه است، اما بیشتر از هر گزینه دیگری شبیه دندان واقعی شما خواهد بود. برخی از مزایای کاشت دندان عبارت‌اند از:

  • آن‌ها بسیار بادوام هستند. بسیاری از افراد یک بار ایمپلنت دندان انجام می‌دهند و هرگز نیازی به تعویض آن ندارند، یا فقط پس از گذشت چندین دهه به تعویض آن‌ها نیاز خواهند داشت. ساختار ایمپلنت‌ها به گونه‌ای است که می‌توانند با فک شما ادغام شده و مانند یک دندان معمولی عمل کنند. این بدان معناست که آن‌ها با گذشت زمان فرسوده نخواهند شد.
  • ایمپلنت دندان قابل تنظیم است، بنابراین می‌توانند شبیه دندان‌های واقعی‌تان باشند. هنگام طراحی روکش یا تاج‌ها، دندان‌پزشک می‌تواند از دهان و فک شما اسکن سه بعدی بگیرد و یک مدل و الگو از دندان‌ها ایجاد کند که متناسب با ساختار دندان‌های شما باشد. پرداخت کاری دندان نیز می‌تواند به گونه‌ای باشد که با بقیه دهان شما کاملاً آمیخته شود.
  • ایمپلنت‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا حد ممکن با دندان‌ها، لثه‌ها و فک شما سازگار هستند و تحریک را به حداقل می‌رسانند. فناوری جدید جراحی هدایت شده به دندان‌پزشکان کمک می‌کند تا هنگام قرار دادن ایمپلنت دقت بیشتری داشته باشند، بنابراین می‌تواند خیلی سریع با بقیه‌ی اجزای دهان و صورت آمیخته شود. اگرچه بعد از جراحی اولیه‌ی ایمپلنت یک دوره تنظیم انجام خواهد شد، اما درنهایت به گونه‌ای احساس می‌شود که شبیه یک دندان طبیعی است.

هزینه کاشت دندان چقدر است؟


هزینه کاشت دندان چقدر است

هزینه کاشت ایمپلنت دندان بسته به عوامل مختلفی ممکن است متفاوت باشد. وقتی هزینه‌ایمپلنت خود را پرداخت می‌کنید، باید هزینه روکش و پایه‌ی آن (اباتمنت، قطعه‌ای که روکش دندان را روی ایمپلنت متصل می‌کند) را نیز پرداخت کنید. اگر به بیش از یک ایمپلنت نیاز داشته باشید، هزینه آن به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد و اگر به جای گذاشتن دندان مصنوعی کامل، تصمیم بگیرید که کل دهان را ایمپلنت بکارید، درنهایت می‌بایست هزینه‌ی بسیار بیشتری را صرف کنید. به خاطر داشته باشید که این فقط هزینه‌ی خود ایمپلنت است – و لازم است هزینه‌های لازم برای کشیدن دندان، ویزیت‌های نگهداری و عکس رادیولوژی را که ممکن است دندان‌پزشک برایتان انجام داده باشد، در نظر بگیرید.

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود هزینه کاشت دندان بسیار متفاوت باشد. برخی از عواملی که بر هزینه کاشت دندان تأثیر می‌گذارد عبارت‌اند از:

نوع روکش دندانی که قرار است استفاده کنید 

نوع روکش دندانی که قرار است استفاده کنید

گزینه مختلف زیادی برای روکش دندان شما موجود می‌باشد و هزینه آن‌ها بسته به دوام و همچنین طبیعی بودن آن‌ها متفاوت است. به عنوان مثال، هزینه روکش زیرکونیا به طور کلی بیشتر از روکش پروسلینی است زیرا از دوام بالاتری برخوردار است و احتمال تحریک لثه با آن کمتر است. اگر نگران هزینه‌ایمپلنت دندان خود هستید، از پزشک خود در مورد انواع مختلف روکشی که ممکن است برایتان به صرفه‌تر باشد، سؤال کنید.

موقعیت مکانی شما 

 تعجب‌برانگیز است، اما باید بدانید که جایی که زندگی می‌کنید در واقع می‌تواند در هزینه‌ی درمان شما تأثیرگذار است. اگر در یک شهر بزرگ یا یک منطقه دیگر با هزینه‌های زندگی بالا زندگی می‌کنید، درنهایت هزینه بیشتری نسبت به شخصی که در یک شهر کوچک با هزینه زندگی پایین زندگی می‌کند، پرداخت می‌کنید.

سطح تجربه دندان‌پزشک شما  

سطح تجربه دندان‌پزشک شما

در بسیاری از موارد، دندانپزشکی که مدت طولانی در این کار بوده است و تجربه‌ی بیشتری دارد، به دلیل تخصص خود، نرخ بالاتری را دریافت می‌کند. اگر دندان‌پزشک شما متخصص ایمپلنت باشد، باید انتظار داشته باشید که نرخ او کمی بیشتر خواهد بود.

پیچیدگی و دشواری در درمان شما  

 روند کاشت برخی از ایمپلنت‌های دندانی بسیار پیچیده‌تر از بقیه است. به عنوان مثال، برخی از افراد قبل از اینکه بتوانند کاشت را انجام دهند، نیاز به کشیدن دندان دارند که این امر به هزینه‌این درمان می‌افزاید. اگر ساختار فک غیرمعمولی دارید، این امر می‌تواند نصب کاشت شما را دشوارتر کند و بنابراین هزینه روند کار شما را بیشتر می‌کند.

مشاوره برای برآورد هزینه ‌ایمپلنت دندان 

مشاوره برای برآورد هزینه‌ایمپلنت دندان

هنگامی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارید، اولین قدم، مشاوره با یک متخصص کاشت دندان است. در طی این مشاوره، پزشک متخصص عوامل مختلفی را در نظر می‌گیرد تا تعیین کند که آیا ایمپلنت دندان گزینه مناسبی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته‌ی شما است یا خیر. به عنوان مثال، لثه شما باید در وضعیت خوبی باشد و شما باید عاری از هر گونه مشکل یا بیماری که می‌تواند در روند جوش خوردن و بهبودی لثه اختلال ایجاد کند، باشید.

اگرچه برخی از مطب‌های دندانپزشکی ممکن است هزینه‌ای برای مشاوره دریافت کنند و از طرفی، برخی کلینیک‌های دیگر، مشاوره رایگان ارائه می‌دهند. این مشاوره‌یک مشاوره‌ی مفصل است که بخشی مهم در کمک به شما در تصمیم‌گیری در مورد مناسب بودن ایمپلنت‌های دندانی می‌باشد. این جلسه شامل ارزیابی قبل از درمان و برآورد هزینه‌ی ایمپلنت دندان شما می‌باشد.

هزینه عکس‌برداری رادیولوژی برای ایمپلنت دندانی  

اگر تصمیم دارید ایمپلنت دندان بکارید، قدم بعدی شما انجام عکس‌برداری رادیولوژی (با اشعه ایکس) از دندان است. متخصص ایمپلنت شما از این تصاویر برای تعیین محل دقیق قرار دادن ایمپلنت‌ها استفاده می‌کند. با عکس‌برداری رادیولوژی اطلاعات بیشتری در مورد سلامت استخوان فک و دندان‌های در مجاورت محل کاشت ایمپلنت شما فراهم می‌شود. در برخی موارد، متخصصان کاشت دندان ممکن است از اسکن‌های تصویربرداری دیگری مانند سی‌تی‌اسکن استفاده کنند تا اطلاعات دقیق‌تری در مورد دندان‌ها، استخوان فک و سایر ساختارهای دندانی شما به دست آورند.

هزینه عکس‌برداری رادیولوژی با اشعه‌ی ایکس و سایر اسکن‌های تصویربرداری، مانند سی‌تی‌اسکن، بسته به نوع اسکن تصویربرداری که انجام داده‌اید و تعداد اسکن‌های مورد نیاز شما متغیر است.

هزینه‌ی کشیدن دندان 

در برخی موارد، متخصصان کاشت دندان قبل از قرار دادن ایمپلنت نیاز به کشیدن دندان دارند. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد شما یک دندان به شدت آسیب دیده یا پوسیده را برداشته و با ایمپلنت دندان جایگزین کنید. در صورت نیاز به انجام هرگونه کشیدن دندان، این هزینه به طور کلی به هزینه کاشت دندان شما اضافه می‌کند. هزینه کشیدن دندان به محل قرارگیری دندان و کشیدن آن بستگی دارد. کشیدن دندان با روش ساده و غیر جراحی هزینه کمتری نسبت به کشیدن دندان با روش جراحی دارد که پیچیده تر است. کشیدن دندان به روش جراحی شامل بی‌حسی است و معمولاً مدت زمان بیشتری طول می‌کشد که این امر به هزینه آن می‌افزاید.

هزینه پیوند استخوان برای کاشت دندان 

یکی از عواملی که باید افرادی که کاندیداهای مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان هستند داشته باشند، سلامت کافی استخوان فک است. این کمک می‌کند که ایمپلنت‌های دندانی شما به خوبی و پا پشتیبانی کافی، محکم در فک باقی بمانند. اگر متخصص کاشت دندان شما متوجه شد که استخوان فک کافی ندارید، باید پیوند استخوان انجام دهید. این روش شامل برداشتن تکه‌های استخوان از قسمت دیگری از بدن یا از منبع دیگر و قرار دادن آن‌ها در استخوان فک شما است.

هزینه پیوند استخوان بسته به محل استخوان و میزان نیاز شما بسیار متغیر است. پیوندهای استخوانی که مصنوعی هستند و یا از منابع دیگر گرفته شده‌اند گران‌تر هستند. پیوندهایی که از بدن شما گرفته می‌شود به طور قابل توجهی هزینه‌ی بیشتری دارند، زیرا برای انجام این کار باید تحت عمل جراحی قرار بگیرید.

هزینه مواد کاشت دندان 

ایمپلنت دندان معمولاً از جنس تیتانیوم یا زیرکونیا ساخته می‌شود. این مواد می‌توانند از نظر قیمت متفاوت باشند. بسته به موادی که برای کاشت دندان خود تهیه می‌کنید، هزینه ممکن است برای هر کاشت متفاوت باشد.

هزینه اباتمنت و روکش  

هزینه اباتمنت و روکش

وقتی ایمپلنت دندان انجام می‌دهید، فقط هزینه‌ی خود کاشت نیست که باید پرداخت کنید. به هر ایمپلنت یک پایه و تاج نیز اضافه می‌شود. بسته به نوع ایمپلنتی که می‌خواهید انجام دهید، این عمل ممکن است پس از بهبود استخوان فک انجام شود. اگر بتوانید در یک روز ایمپلنت دندان انجام دهید، مجبور نیستید چندین هفته صبر کنید تا استخوان فکتان بهبودی یابد.

اباتمنت ها می‌توانند متغیر باشند و این هزینه‌ها بسته به مواد روکش دندان شما، محل قرارگیری آن‌ها در داخل دهان شما و تعداد ایمپلنت مورد نیاز شما متفاوت هستند.

ایمپلنت دندان تک دندانی  

هنگامی که فقط به یک دندان نیاز دارید، می‌توانید تنها یک ایمپلنت تک دندانی دریافت کنید. اگر به دنبال تخمین هزینه‌ای برای کاشت تک دندانی هستید، این امر به هزینه هر قسمت از جمله ایمپلنت، اباتمنت و روکش همراه با عوامل دیگر بستگی دارد، از جمله اینکه آیا شما به کشیدن دندان یا پیوند استخوان نیاز دارید یا خیر.

ایمپلنت‌های چند دندان 

برای کاشت ایمپلنت‌های چند دندانی چه انتظاری می‌توانید از هزینه‌ی آن داشته باشید؟ این به تعداد ایمپلنت شما و نوع ایمپلنت شما بستگی دارد، از جمله ایمپلنت‌های دندانی All on 4، ایمپلنت‌های دندانی All on 6 یا ایمپلنت‌های کامل دهان. ایمپلنت‌های دندانی All on 4 و All on 6 در مقایسه با روش‌های کاشت سنتی برای جایگزینی سریع و راحت چندین دندان از دست رفته استفاده می‌شود. ایمپلنت‌های دندانی کامل دهانی به عنوان پروتزهای دندان مصنوعی بر پایه‌ی ایمپلنت برای کسانی که تمام یا بیشتر دندان‌هایشان از بین رفته است استفاده می‌شوند.

هزینه جایگزینی چندین دندان با ایمپلنت‌های دندانی All on 4 یا ایمپلنت‌های دندانی All on 6 برای هر مورد متفاوت است. هزینه کاشت دندان‌های کامل دهان چقدر است؟ این ایمپلنت‌ها که جایگزین تمام دندان‌های موجود در دهان شما می‌شوند، ممکن است بیشتر از همه هزینه داشته باشند.

ایمپلنت ارزان یا گران؟


چرا هزینه کاشت دندان این‌قدر بالا است؟ هزینه‌ای که در پایان پرداخت می‌کنید بسته به میزان تجربه دندان‌پزشک یا جراح شما ممکن است متفاوت باشد. مراجعه به جراح دندانپزشکی که تجربه بسیار کمی در زمینه ایمپلنت دندان دارد معمولاً هزینه کمتری را به همراه دارد اما خطر بروز عوارض یا سایر مشکلات بیشتر خواهد بود. مراجعه به یک متخصص ایمپلنت دندان که سال‌ها تجربه و آموزش تخصصی در این روش دارد، معمولاً هزینه بیشتری را در پی دارد اما در عوض خیالتان راحت‌تر است. هنگامی که به یک متخصص با تجربه کاشت دندان مراجعه می‌کنید، خطر بروز عوارض یا مشکلات دیگر بسیار کمتر خواهد بود.

مقالات مرتبط

سرطان دهان و دندان

سرطان دهان زمانی ایجاد می‌شود که تومور (غده) در آستر دهان رشد کند. این تومور می‌تواند در سطح زبان، داخل گونه ها، سقف دهان (کام)

مطالعه »

بهترین دکتر دندانپزشک

تردیدی وجود ندارد که افرادی که از خدمات دندانپزشکی استفاده می کنند باید با ابزارها و روش های مورد استفاده توسط یک دندانپزشک زیبایی یا

مطالعه »
تماس با ما