مراقبت های پس از کاشت مو

راهنمای عمل پس از کاشت مو

زمانی که اثر داروی بی حسی موضعی در کلینیک کاشت مو، پس از حدود 3 تا 4 ساعت بعد از عمل جراحی کاشت مو شما، از بین می رود، با کمی درد و ناراحتی مواجه خواهید شد. ممکن است تورم جزئی یا درد در ناحیه ی پوست سرتان داشته باشید، اما داروهای مسکن مانند paracetamol می توانند کمک کننده باشند.

هر گونه ورم یا کبودی در اطراف خط رویش مو، پس از چند روز کاهش می یابد. بهتر است برای چند روز از کار مرخصی بگیرید و استراحت کنید تا اجازه دهید این تورم و کبودی برطرف شود.

اگر حین عمل کاشت مو از بانداژ بر روی پوست سرتان استفاده شده باشد، بعدا برداشته می شود؛ هر چند، بسیاری از جراحان ترجیح می دهند که هیچ پوششی بر روی ناحیه ی تحت درمان قرار نگیرد.

پس از کاشت مو پوست سرتان صورتی رنگ خواهد شد و و احساس خارش و سفتی در این ناحیه خواهید داشت، اما این موضوع در کاشت مو کاملا طبیعی است. قسمت هایی از پوست سرتان که موهای دهنده در آن کاشته شده اند، خشک و سفت می شوند یا در آن، دلمه های کوچکی شکل می گیرند که چند روز بعد جدا خواهند شد.

اتفاق دیگری که در فرایند کاشت مو با آن روبرو خواهید شد، این است که جداشدن این پوسته های خشک و دلمه ها، به دنبال رشد موهای تازه کاشته شده روی می دهد. این مو می ریزد، اما نگران نباشید؛ این یک واکنش طبیعی به کاشت مو است که با عنوان “شوک حرارتی” شناخته می شود.

شوک حرارتی زمانی در کلینیک کاشت مو اتفاق می افتد که به فولیکول مو گرمای شدید برسد، که باعث تخریب آن فولیکول می شود. با این حال سلول های بنیادی که کاشته شده اند، تحت تآثیر قرار نمی گیرند؛ بنابراین موی جدید، رشد خواهد کرد. اتفاقی که در کاشت مو می افتد این است که بعضی از فولیکول ها و گرافت های کاشته شده، می ریزند اما سلول های بنیادی باقی خواهند ماند و باعث رشد فولیکول های جدید مو می شوند.

موی کاشته شده در فرایند کاشت مو، شروع به تولید موی جدید می کند که بعد از این از سیکل طبیعی رشد و ریزش مو تبعیت می کند. این حالت پس از سه ماه یا بیشتر ایجاد می شود.

مراقبت های پس از عمل

در مورد مواردی چون شست و شو و شامپو زدن به سر، مصرف آنتی بیوتیک و مراجعه به کلینیک کاشت مو برای کشیدن بخیه ها (در صورت وجود) به شما توصیه هایی ارائه خواهد شد. این توصیه ها شامل چه مواردی خواهد بود؟

ممکن است پس از کاشت مو جراحتان فرمی شامل مجموعه ای از دستورالعمل ها به شما ارائه دهد که باید حتما به آن ها عمل کنید. این دستورالعمل ها همه یا برخی از موارد زیر را شامل می شود:

 • پس از عمل کاشت مو، باید کسی همراهتان باشد که شما را به منزل برساند، چون قبل از عمل، به شما داروی آرام بخش داده می شود که به شما کمک می کند تا حین عمل آرامش داشته باشید. اثر این آرام بخش، زمان می برد تا کاملا از بین برود و در این زمان باید از رانندگی و یا انجام کارهای پیچیده و خطرناک خودداری کرد. اگر در عمل کاشت مو شما از میکرو گرافت (شامل یک یا دو تار مو) استفاده شده باشد، بعد از عمل، دور تا دور سر شما با بانداژی، شبیه به عمامه بسته می شود. این بانداژ باید به مدت یک روز روی سرتان باشد و باید تمیز و خشک بماند. در اغلب عمل های کاشت مو از بانداژ استفاده نمی شود، اما همه ی انواع عمل، شامل بخیه می شوند. این بخیه ها ممکن است از نوع قابل جذب باشند و در غیر این صورت، باید پس از دو هفته برای کشیدن آن ها به کلینیک کاشت مو مراجعه کنید.
 • شب اول بعد از عمل کاشت مو را به حالت نیمه نشسته بخوابید و از دو بالش استفاده کنید تا سرتان را بالا بیاورد. این کار را به مدت سه روز پس از عمل انجام دهید. به قسمت های شامل گرافت های جدید، دست نزنید. ممکن است کمی احساس خارش یا درد داشته باشید اما بسیار مهم است که این نواحی را لمس نکنید. اگر این نواحی را مالش دهید یا بخارانید، گرافت ها، قبل از این که شانس تولید موی جدید را داشته باشند، می ریزند.
 • از نوشیدن الکل در مدت 48 ساعت پس از عمل، خودداری کنید. اگر سیگاری هستید، تا یک ماه بعد از عمل نباید سیگار بکشید. سیگار کشیدن باعث قطع جریان خون به فولیکول های مو، که برای رشد آن حیاتی است، می شود. حتی بهتر است که سیگار را کاملا ترک کنید.
 • ممکن است به شما لوسیونی به صورت اسپری داده شود تا در منزل از آن استفاده کنید. این لوسیون شامل “عامل رشد” است، که برای تحریک رشد موی جدید طراحی شده است. این لوسیون را در قسمت هایی که گرافت ها کاشته شده اند، اسپری کنید و این کار را تا پایان یافتن محلول ادامه دهید. باید این کار را هر 30 دقیقه، در روز اول بعد از عمل انجام دهید.
 • حدود 2 روز بعد از عمل می توانید موهایتان را بشویید و شامپو بزنید. این کار باعث می شود پوست های مرده جدا شوند و مهم تر این که، دلمه هایی که اطراف گرافت ها شکل گرفته اند، جدا می شوند. این کار از آسیب فولیکول ها توسط دلمه ها و توقف رشد آن ها جلوگیری می کند. شست و شو باید در هفته ی اول بعد از عمل، هر روز تکرار شود. از یک شامپوی متعادل برای ناحیه ی دهنده ی مو و و ناحیه ی کاشت شده، استفاده کنید. بهتر است چند روز اول، موهایتان را با دست بشویید و پس از آن مانند همیشه از دوش استفاده کنید. ناحیه ی دهنده ی مو (حاشیه ی دور تا دور سر، دقیقا بالای گوش ها) باید تمیز نگه داشته شود تا از ایجاد پوسته هایی که باعث ایجاد جای زخم می شود، جلوگیری شود.
 • می توانید از کمپرس یخ برای کاهش ورم یا خونریزی در طول هفته ی اول کاشت مو استفاده کنید، اما آن را بر روی ناحیه ای که گرافت ها کاشته شده اند، قرار ندهید؛ بلکه آن را بر روی پیشانی و یا پشت سرتان قرار دهید.
 • اگر ورزش یا تمرین خاصی انجام می دهید، به مدت یک هفته پس از عمل کاشت مو، از انجام آن خودداری کنید. سعی کنید به جلو خم نشوید و در بینی تان به شدت ندمید.
 • کلینیک کاشت مو به شما آنتی بیوتیک هایی به شکل کرم ارائه می دهد. این کرم باید به هر جای زخم دو بار در روز برای مدت یک هفته پس از عمل، مالیده شود. این کرم از ایجاد هر نوع عفونت جلوگیری می کند.
 • اگر بخیه هایتان جذبی نیستند، پس از 14 روز باید برای کشیدن آن ها مراجعه کنید.
 • تا زمانی که پوست سرتان هنوز صورتی رنگ و متورم است از قرار گرفتن در معرض نور خورشید جلوگیری کنید. اگر مجبورید زیر نور آفتاب از خانه خارج شوید، از کلاه استفاده کنید.
 • چنانچه هر نوع درد شدید، خونریزی و یا عفونت دارید، سریعا با جراحتان تماس بگیرید. معمولا حدود 3 تا 4 ماه طول می کشد تا موی جدید رشد کند، با این حال گاهی اوقات کاشت مو می تواند تا بیش از 6 ماه هم طول بکشد. باید در این مورد صبور باشید و به گرافت های جدید مو اجازه دهید تا رشدشان را شروع کنند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
Call Now Buttonتماس