مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل جهت کم کردن مدت زمان دوره نقاهت

دندان‌های-عقل

دندان‌های عقل، سومین و آخرین دندان آسیا در هر طرف دهان در فک بالا و پایین هستند. همچنین این دندان‌ها آخرین دندان‌هایی هستند که درمی‌آیند؛ این دندان‌ها معمولاً در اواخر دوران نوجوانی یا اوایل بیست سالگی فرد در خواهند آمد. دندان‌های عقل معمولاً بصورت جزیی درآمده یا بصورت کج رشد می‌کنند که این مسئله نیز می‌تواند منجر به فشردگی دردناک دندان‌ها و بیماری شود. از آنجایی دندان‌هایی که پیش از 20 سالگی کشیده شوند، ریشه‌های کمتری داشته و عوارض کمتری نیز دارند، اگر دندانپزشک به شما توصیه کرد که دندان‌های عقل خود را بکشید وحشت نکنید. پس از کشیدن این  دندان‌ها، قطعاً میزان عقلتان به همان اندازه سابق خواهد بود. در حقیقت، وقتی که این دندان‌های آسیای سوم شروع به تأثیر گذاری روی سلامت دهانی شما می‌کنند، کشیدن آنها هوشمندانه‌ترین تصمیمی است که می‌توانید بگیرید. بهتر است این کار را بدون بروز هیچ خطری انجام دهید و از تمام دستورالعمل‌های مراقبتی پس از کشیدن دندان پیروی کنید تا به خوبی التیامیابد و از بروز هرگونه عوارض ناخواسته جلوگیری شود.

جهت انجام مشاوره درباره جراحی دندان عقل و رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی سروش می‌توانید با شماره تلفن‌های زیر تماس بگیرید.
03132298102
03132285822
03132285810
03132280376

 چه مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان مهم هستند؟


دندانپزشکان هر ساله برای میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان کشیدن دندان عقل را انجام می‌دهند. گذشته از خونریزی موقت، ناراحتی، تورم و کبودی بعد از عمل، بیشتر بیماران به سرعت بهبود می‌یابند. با این حال، باید بدانید که حفره خشک دندان، یکی از شایع‌ترین عوارض جراحی است که می‌توان از آن پیشگیری کرد. حفره خشک دندان هنگام رخ می‌دهد که لخته خون تازه ایجاد شده درون حفره خالی دندان جدا یا حل شود، که استخوان و پایانه‌های عصبی زیر آن بدون پوشش می‌ماند. علاوه بر درد شدید، علائم دیگر حفره خشک بوی بدن دهان و مزه ناخوشایند در دهان، مشخص بودن استخوان داخل حفره دندان، تورم گره‌های لنفاوی در  ناحیه گردن و تب با درجه پایین است. برای پیشگیری از مشکلات محتمل پس از کشیدن دندان عقل، چند دستورالعمل التیام بخش برای بعد از کشیدن این دندان به شما توصیه می‌شود.

[vc_accordion disable_keyboard=”” style=”style1″][vc_accordion_tab title=”برای دو روز اول از کمپرس یخ استفاده کنید “]

استفاده از کمپرس یخ یا پارچه یخ روی گونه می‌تواند به کاهش تورم کمک کند. در 24 ساعت اول بعد از کشیدن دندان برای 15 الی 20 دقیقه به آرامی کمپرس یخ را روی گونه خود و محل کشیدن دندان قرار دهید. پس از گذشت 24 ساعت اول، گرما بهتر از کمپرس یخ در فروکش کردن تورم کمک خواهد کرد. پس برای 2 الی 3 روز بعدی، شاید بهتر باشد یک حوله را در آب داغ قرار دهید آب را بگیرید و سپس روی گونه خود قرار دهید.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید “]

صاف دراز کشیدن ممکن است  خونریزی را افزایش دهد. به همین خاطر از بالشت اضافی استفاده کنید تا سرتان را در حین خواب بالاتر از بدن قرار دهد.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”پس از گذشت 24 ساعت از کشیدن، از محلول آب نمک یا دهانشویه استفاده کنید “]

پس از 24 ساعت، دهان خود را به آرامی با یک دهانشویه گند زدا آبکشی کنید. در چرخاندن دهانشویه داخل دهان شدت به خرج ندهید، زیرا این کار می‌تواند باعث جدا شدن لخته خون در حفره خالی دندان شود و بهبودی را به تأخیر بیاندازد. همچنین محلول آب نمک می‌تواند درد و تورم را کاهش دهد. یک قاشق چای خوری از نمک را در 250 میلی لیتر آب گرم حل کنید و برای چند بار در روز به منظور تسکین علائم، محلول را داخل دهان بچرخانید.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”از غذاهای نرم مصرف کنید “]

بهتر است برای چند روز اول بعد از کشیدن دندان از غذای نرم یا آبکی مصرف کنید. پودینگ، ماست و سوپ‌های رقیق گزینه‌های مناسبی هستند که می‌توانید آنها را امتحان نمایید. در وهله اول از نوشیدنی‌های گرم پرهیز کنید زیرا این نوشیدنی‌ها می‌توانند باعث جدا شدن لخته خون شوند.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”از توصیه‌های پزشک پیروی کنید “]

اگر از شما خواسته شده آنتی بیوتیک مصرف کنید، سعی نمایید دوره آنتی بیوتیک را کامل کنید. اگرچه پزشک داروهایی را برای درد و تورم به شما تجویز خواهد کرد، ولی هرگونه خونریزی بیش از حد، درد شدید یا علائم عجیب را سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”با شدت دهانشویه را در دهان نچرخانید و همچنین با شدت تف نکنید “]

بعد از کشیدن دندان، در حفره خالی دندان یک لخته خون ایجاد می‌شود. این لخته‌ها به پروسه بهبودی کمک می‌کنند. برای 24 ساعت بعد از کشیدن دندان، به هیچ وجه نباید به بیرون تف کرد یا چیزی را در دهان چرخاند زیرا باعث جدا شدن لخته خون خواهد شد.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”از نی استفاده نکنید “]

بهترین کار این است که برای چند روز از نی استفاده نکنید زیرا حرکت مکش می‌تواند باعث شل شدن لخته خون شده و مانع از فرآیند بهبودی شود.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”در فعالیت‌های جسمانی شدید شرکت نکنید “]

فعالیت جسمانی ممکن است باعث افزایش خونریزی شود، به همین خاطر از انجام فعالیت جسمانی شدید تا چند روز خودداری کنید. استراحت کنید و به خودتان فشار نیاورید تا بدن بتواند خود را التیام بخشد.

[/vc_accordion_tab][/vc_accordion]

چه زمانی باید با دندانپزشک تماس گرفت؟


چه زمانی باید با دندانپزشک تماس گرفت؟

هرگونه درد و تورمی که دارید باید به مرور زمان بهبود یابد، ولی اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

  • تورمی که بجای بهتر شدن بدتر شود.
  • خونریزی بیش از حد که با فشار وارد کردن روی دندان هم فروکش نکند.
  • درد شدید و تپنده تا سه الی چهار روز پس از کشیدن دندان
  • تب زیاد که فروکش نکند.

چه یکی از دندان‌های عقل خود را کشیده باشید چه هر چهار تای آنها را، در خاطر داشته باشید که دندانپزشک می‌داند چطور شما را به سلامت از این فرآیند عبور دهد بدون بروز هیچگونه عوارضی، شما تنها باید از عقل خود برای شنیدن حرف‌های پزشک استفاده کنید.

چند دلیل برای خودداری از سیگار کشیدن پس از کشیدن دندان عقل


خودداری از سیگار کشیدن

[vc_accordion disable_keyboard=”” style=”style1″][vc_accordion_tab title=”سیگار کشیدن بعد از کشیدن دندان عقل خطر عفونت را بالا می‌برد “]

اگر بخواهید توصیه‌های پزشک را نادیده بگیرید و پیش و پس از کشیدن دندان عقل به سیگار کشیدن ادامه دهید، در نهایت به عفونت بدی دچار خواهید شد1 اگر در ناحیه کشیدن دندان دچار عفونت شوید، تب بالا یا تورم و دردی که تسکین نمی‌یابد را تجربه خواهید کرد. همچنین شاید از جای دندان کشیده شده عقل، مایعات سفید یا زرد رنگی خارج شود.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”سیگار کشیدن ترمیم زخم‌های محل کشیدن دندان را کُند می‌کند “]

وقتی دندان عقل کشیده می‌شود، حفره‌ای خالی از خود بجا می‌گذارد که زمانی دندان در آنجا مستقر بود. این زخم جای دندان باید التیام یابد. ولی اگر سیگار بکشید، باعث مختل شدن سرعت ترمیم زخم خواهید شد.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=” سیگار کشیدن بیش از حد می‌تواند باعث دردناک شدن حفره دندان شود “]

سیگاری‌ها درد بیشتری را نسبت به غیر سیگاری‌ها پس از کشیدن دندان عقل، در حفره آن دندان تجربه خواهند کرد. کسانی که زیاد سیگار می‌کشند، کسانی که 20 سیگار یا بیشتر می‌کشند، در معرض درد و رنج بیشتری هستند. این موضوع نیز مجدداً با پروسه ترمیم مرتبط است. برای ترمیم مناسب زخم، حفره خالی باید پس از کشیدن دندان با خون پر شود. این پروسه به شدت در غیرسیگاری‌ها مختل می‌شود که باعث احساس درد و ناراحتی بیشتر از حد معمول خواهد شد.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”شاید با سیگار کشیدن به لخته خون ایجاد شده آسیب برسانید “]

تا این جای کار دانسته‌اید که حفره‌ای که بعد  از کشیدن دندان خالی می‌ماند باید التیام یابد. و یکی از مراحل حیاتی در این پروسه تشکیل لخته خون در این فضاست. تشکیل شدن لخته باعث بند آمدن خونریزی می‌شود و بعد از بند آمدن خونریزی فرآیند بهبودی آغاز می‌گردد. پزشک از شما خواهد خواست تا پس از کشیدن دندان برای حدود 30 دقیقه یک گاز پانسمان را گاز بگیرید. باید این کار را تا وقتی که خونریزی بند بیاید و لخته تشکیل شود تکرار کنید. به محض تشکیل شده لخته، دندانپزشکان توصیه می‌کنند باید هر اقدام احتیاطی ممکن را در پیش بگیرید تا از جدا شدن لخته خون جلوگیری نمایید. این حرف به معنای آن است که نباید با شدت دهان را آبکشی کرد، نباید از نی استفاده کرد و همچنین نباید با شدت زیاد مسواک زد. علاوه بر این موارد، سیگار کشیدن یکی از خطراتی است که می‌تواند لخته خون را جدا کند. پس بهتر است از هرگونه سیگار کشیدن، چه تنباکو و چه ماریجوآنا بپرهیزید، تا وقتی که پروسه بهبودی کامل شود.

[/vc_accordion_tab][/vc_accordion]

بازگشت به وضعیت طبیعی


بازگشت به وضعیت طبیعی

اگر باید دندان خود را بکشید یا به تازگی آن را کشیده‌اید، حتماً از خودتان می‌پرسید مسیر بازگشت به وضعیت طبیعی سابق خودتان چگونه است. اتفاقی که می‌افتد به این قرار است:

صرف زمان برای ریکاوری

ممکن است چند هفته طول بکشد تا جای دندان کاملاً بعد از کشیدن دندان عقل التیام یابد. در چند روز اول، در گونه‌ها و دهان خود تورم خواهید داشت که به تدریج برطرف خواهد شد. فک نیز ممکن است تا حدود هفت الی ده روز پس از کشیدن دندان دردناک یا خشک باشد. درد و مزه ناخوشایند نیز در موارد زیادی دیده شده است. اگرچه این مورد نادر ولی برخی افراد متوجه می‌شوند که زبان، لب‌ها یا صورتشان اندکی بی حس است یا حس سوزن سوزن شدن دارد.

مسواک زدن دندان‌ها

برای 24 ساعت، در مسواک زدن سخت نگیرید و حتی اگر می‌توانید از مسواک زدن پرهیز کنید. پس از این زمان، به آرامی مسواک بزنید، مراقب باشید تا حفره خالی دندان را تحریک نکنید. تا وقتی که لخته خون کامل شکل بگیرد، تف کردن با شدت زیاد یا مکیدن نیز فکر خوبی نیست. همچنین می‌تواند حدود یک هفته پس از عمل همچون سابق مسواک بزنید.

کشیدن بخیه‌ها

ممکن است دندانپزشک بعد از کشیدن دندان جای آن را بخیه کند. برخی بخیه را باید کشید در حالیکه برخی از بخیه‌ها خود به خود جذب می‌شوند. شاید از شما خواسته شود تا حدود یک هفته پس از کشیدن دندان برای جلسه چکاپ به پزشک مراجعه کنید. هر بخیه‌ای که تا این زمان در دهان باقی مانده باشد کشیده خواهد شد.

رانندگی و کار

شاید بتوانید بلافاصله پس از اتمام فرآیند کشیدن دندان رانندگی کنید البته تنها به شرطی که از بی حسی موضعی برای کشیدن دندان استفاده شده باشد. ولی اگر بیهوشی عمومی بکار رفته باشد، باید برای 48 ساعت پس از جراحی از رانندگی کردن خودداری کنید. همچنین اکثر پزشکان توصیه می‌کنند چند روز از کار خود مرخصی بگیرید تا پس از کشیدن دندان دوباره به وضعیت سابق خود بازگردید. حتماً به یاد داشته باشید که از پزشک خود در مورد زمان مناسب برای از سر گرفتن کار و رانندگی سوال کنید.

این چند راه حل ساده خانگی را برای درمان درد دندان عقل امتحان کنید


 راه حل ساده خانگی

در ادامه چند راه حل ساده خانگی برای برطرف کردن درد کشیدن دندان عقل آورده شده است:

چرخاندن دهانشویه آب نمک در دهان

تحقیقات علمی ثابت کرده است آن چیزی که مادربزرگ‌ها همیشه می‌گفتند درست است – این که آب نمک به تسریع شدن التیام زخم کمک می‌کند و لثه را آرام می‌نماید.3 این راه حل، که ساده ترین راه حل است، باید درد کشیدن دندان عقل شما را تسکین دهد.

نحوه مصرف: یک قاشق چای خوری پر از نمک را داخل یک لیوان آب ولرم رو به گرم حل کنید و سپس آن را در دهان خود بچرخانید مخصوصاً در اطراف موضعی که دندان عقل قرار داشت. این حرکت چند بار در روز تکرار کنید.

استفاده از ادویه‌ها و گیاهان دارویی آرام بخش: زنجبیل، فلفل هندی، گلدنسال

می‌توانید یک خمیر دندان با زنجبیل یا فلفل هندی بسازید – یا ترکیبی از هر دو اگر به هر دو گیاه دسترسی دارد – با کمی آب و می‌توانید این خمیر را با یک تکه پنبه روی دندان‌های خود بمالید. این ادویه‌ها تند هستند و حرارتی که ایجاد می‌کنند، درد عمیق‌تر دندان را خنثی می‌کند.

از این خمیر روی لثه‌های خود نمالید زیرا این خمیر می‌تواند بافت حساس لثه را ملتهب کند. اگر خمیر خیلی تند است، می‌توانید دهان خود را با آب آبکشی نمایید.

نحوه مصرف: برخی از متخصصین گیاهان دارویی توصیه می‌کنند تا مقادیر مساوی از گلدنسال، صمغ مر و زردچوبه طبیعی را بسایید و پودر آنها را با هم مخلوط کنید. به این مخلوط، یک قطره روغن میخک اضافه کنید و خوب مخلوط  تا یک خمیر بدست آید. خمیر را بصورت موضعی استفاده کنید تا تسکین آنی حاصل شود.

از سبزیجات خنک برای نجات خود استفاده کنید: خیار، سیب زمینی، برگ کلم

وقتی که به برخی از این مواد گیاهی دسترسی ندارید، می‌توانید از سبد سبزیجات خود برای تسکین درد کمک بگیرید. یک خیار را کاملاً در فریزر سرد کنید (البته نگذارید یخ بزند)، آن را درآورده و قطعاتی از آن را به اندازه‌ای خرد کنید که داخل حفره دهان جا شود. همچنین می‌توانید از تفاله خیار استفاده کنید، آن را به خوبی سرد کنید و روی دندان بگذارید. سرما باعث تسکین فوری می‌شود و عصاره خیار نیز درد اطراف دندن را تسکین می‌کند. تأثیر مشابهی را می‌توان با استفاده از سیب زمینی خنک شده در یخچال بدست آورد. قطعه کوچکی از سیب زمینی را ببرید و آن را داخل دهان و روی دندان دردناک خود قرار دهید. یکی دیگر از راه حل‌های قدیمی این است: اندکی برگ  کلم  ساییده و سرد شده را داخل یک گاز استریل بپیچید و آن را روی دندان بگذارید. این کار باعث تسکین درد و کاهش تورم خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس