n

اقدامات اورژانسی دندان‌پزشکی ممکن است در هر زمانی لازم و ضروری شوند. افراد مختلف ممکن است به این خدمات در هنگام دوچرخه‌سواری، پیاده روی یا حتی در هنگام بازی کردن با بچه‌ها در زمین بازی نیاز پیدا کنند. شما احتمالاً می‌دانید که پایگاه‌های اورژانس آماده شده برای خدمات دندان پزشکی بهترین محل برای درمان مشکل شما نیستند. این پایگاه‌ها فقط از دارو برای بیحس کردن درد شما برای چند ساعت استفاده کرده و شما را به دندان‌پزشک متخصص معرفی می‌نمایند.

خوشبختانه، امروزه امکان استفاده از خدمات دندان‌پزشکی اورژانسی برای افراد فراهم شده است. این خدمات توسط افراد کاملاً باتجربه و متخصص در ارتباط با کلیه مراقبت‌های اورژانسی دندان‌پزشکی به صورت شبانه روزی به افراد آسیب دیده ارائه می‌شود. به این ترتیب نه تنها درد دندان بیمار از بین می‌رود، بلکه علاوه بر این درمان به صورتی کامل می‌شود که فرد بیمار تصور می‌کند هیچ اتفاقی برای وی روی نداده است. در نتیجه افراد مختلف می‌توانند با استفاده از این خدمات پس از گذشت چند ساعت فعالیت‌های عادی خود را دوباره شروع نمایند.

هر گونه مشکلات اورژانسی دندان مشابه آسیب‌های وارد شده به دندان‌ها یا لثه‌ها می‌توانند به صورت بالقوه خطرناک باشند و به هیچ وجه نباید مورد بی‌توجهی قرار گیرند. بی‌توجهی به این مشکلات می‌تواند ریسک ایجاد آسیب‌های دائمی و نیز نیاز به استفاده از روش‌های درمانی پیشرفته و پر هزینه را بطور مشخص افزایش دهد.

اگر درد و مشکلات ناگهانی دهان و دندان خود را نمی‌توانید به راحتی بر طرف کنید، لازم است برای کاهش خطرات ناشی از بروز این مشکلات هر چه سریعتر به کلینیک دندان‌پزشکی سروش مراجعه نمایید. به این ترتیب خدمات درمانی لازم برای رفع مشکلات ایجاد شده در سریع‌ترین زمان به شما ارائه خواهد شد. متخصصین دندانپزشکی و دستیاران فعال در کلینیک دندانپزشکی سروش همه روزه به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات اورژانس دندان پزشکی به شما عزیزان خواهند بود.

در صورت مواجه شدن با مشکلات اورژانسی در ارتباط با دندان‌ها چه باید کرد؟


درد دندان

درمان بیمار در این شرایط با تمیز کردن آرام دندان دچار درد شروع می‌شود. در این شرایط به منظور دهان شویه و خارج کردن مواد غذایی گیر افتاده در بین دندان‌ها می‌توان از آب نمک گرم استفاده کرد. در هیچ شرایطی نباید فرد بیمار از آسپیرین بر روی دندان یا لثه دچار درد استفاده نماید. همچنین در مواردی که فرد دچار ورم در ناحیه صورت خود شده باشد، لازم است بر روی ناحیه ملتهب کمپرس سرد قرار گیرد. برای تسکین موقت درد، معمولاً مصرف استامینوفن به بیمار توصیه می‌شود. در ادامه لازم است در اسرع وقت با متخصص دندان پزشکی ملاقات شود.

n1

ایجاد بریدگی در دهان یا گاز گرفتن زبان، لب یا داخل گونه

در این شرایط می‌توان از یخ بر روی نواحی دچار آسیب استفاده کرد. در مواردی که فرد دچار خون‌ریزی شده باشد، لازم است محل آسیب دیده با گاز استریل یا یک پارچه تمیز به آرامی فشار داده شود. در صورتی‌که خون ریزی با فشار دادن آن متوقف نشد یا با گذشت 15 دقیقه باز هم ادامه پیدا کرد، لازم است به مطب دندان‌پزشک برای استفاده از خدمات درمان اورژانسی مراجعه شود.

n3

شکستگی دندان

در این موارد لازم است دهان با آب گرم شستشو داده شود. در ادامه از کمپرس سرد بر روی صورت در محل آسیب دیده می‌توان استفاده کرد. معمولاً در این شرایط به بیمار توصیه می‌شود تکه‌های دندان شکسته خود را نگه داشته و بلافاصله به مطب دندانپزشک برای درمان اورژانسی مراجعه کند.

n4

افتادن دندان‌های ثابت

دندان افتاده را نگه دارید و مطمئن شوید تاج دندان و نه قسمت انتهایی ریشه را نگه‌داشته باشید. دندان خود را به آرامی تمیز کنید اما به مقدار زیاد آن را شستشو ندهید. در ادامه دندان افتاده را دوباره در حفره آن قرار دهید و با استفاده از یک تکه گاز استریل یا پارچه آن را در محل با فشار نگه دارید. در صورتی‌که امکان نگه‌داشتن دندان در محل وجود نداشت، دندان خود را در یک لیوان حاوی شیر یا آب قرار دهید. به خاطر اینکه در این شرایط زمان از اهمیت بسیار زیاد برخوردار است، بلافاصله با دندان پزشک خود ملاقات نمایید.

شکستگی احتمالی استخوان فک

در مواردی که احتمال شکستگی استخوان فک وجود دارد، دهان بیمار را با استفاده از یک حوله، کروات یا دستمال در حالت ثابت نگه داشته و بلافاصله به مرکز ارائه خدمات درمانی اورژانسی مراجعه کنید.

خون‌ریزی پس از افتادن دندان‌های شیری

یک تکه گاز استریل را لوله کرده و آن را بطور محکم بر روی محل دچار خون‌ریزی قرار دهید. از کودک بخواهید گاز استریل را برای مدت 15 دقیقه فشار دهد. در صورتی‌که با گذشت این زمان خون‌ریزی ادامه پیدا کرد، لازم است با دندان پزشک در این رابطه ملاقات شود.

زخم یا آفت دهان

امروزه داروهای مورد نیاز برای درمان آفت دهان بدون نسخه از طریق داروخانه‌ها در اختیار افراد قرار می‌گیرد. در صورتی که با مصرف این داروها مشکل بیمار ادامه پیدا کرد، لازم است در این رابطه با دندان پزشک ملاقات شود.

آبسه

آبسه یک مشکل جدی است که می‌تواند به بافت لثه و دندان‌های اطراف آن آسیب وارد کند. علاوه بر این همواره احتمال دارد در صورت درمان نشدن، عفونت آبسه در سایر نقاط بدن پخش شود. به خاطر احتمال ایجاد مشکلات جدی دهانی و عمومی برای فرد در نتیجه ایجاد آبسه، لازم است در صورت مواجه شدن با این مشکل در اسرع وقت با دندان پزشک ملاقات شود. به این ترتیب دندان پزشک می‌تواند درد شما را کاهش داده و چرک موجود در آبسه را تخلیه نماید. در این شرایط سعی کنید دهان خود را با آب نمک ولرم (یک دوم قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب) چند بار در روز شستشو دهید.

مشکلات اورژانسی پس از درمان‌های دندان پزشکی


شکستگی بریس و سیم‌های ارتودنسی

در صورتی‌که ذر براکت های ارتودنسی و سیم های آن دچار این مشکل شدید، قطعات شکسته را در صورت رها شدن آنها از دهان خارج کنید. در صورتی‌که این قطعات بطور کامل جدا نشده یا خارج کردن آنها برای شما دردناک بود، قسمت‌های دارای برآمدگی را با روغن، گلوله نخ، گاز استریل یا آدامس بپوشانید. به هیچ عنوان سعی نکنید سیم گیر افتاده در ناحیه لثه‌ها، گونه یا زبان را از دهان خود خارج نمایید و بلافاصله با دندان پزشک در این رابطه ملاقات کنید. در صورتی‌که شکستگی یا شل شدن ابزارهای دندان پزشکی باعث ایجاد ناراحتی برای شما نشده است، معمولاً نیازی به استفاده از خدمات درمانی اورژانسی برای آنها وجود ندارد.

n5

افتادن پر کردگی

به عنوان یک درمان موقت، یک تکه آدامس بدون شکر را در داخل حفره دندان وارد کنید یا از پانسمان‌های دندان‌پزشکی موجود در داروخانه‌ها به این منظور استفاده نمایید. توجه داشته باشید استفاده از آدامس حاوی شکر می‌توان باعث ایجاد درد دندان شود. در ادامه لازم است در اسرع وقت با دندان پزشک برای درمان ملاقات نمایید.

افتادن روکش دندان

در صورتی‌که روکش دندان شما افتاد، از دندان‌پزشک خود در نزدیک‌ترین زمان ممکن وقت گرفته و برای جلسه ملاقات با وی روکش دندان را همراه خود داشته باشید. در صورتی که امکان ملاقات فوری با دندان پزشک را ندارید و دندان شما دچار درد شده است، یک پارچه پنبه‌ای را به مقدار کمی روغن میخک آغشته کرده و بر روی نواحی دچار درد قرار دهید. به این منظور می‌توانید روغن میخک را از داروخانه یا برخی فروشگاه‌های مواد غذایی تهیه نمایید. در صورت امکان، روکش دندان را در محل قبلی خود قرار دهید. قبل از انجام این کار، سطح داخلی دندان را با پانسمان مخصوص دندان پزشکی، خمیر دندان یا سایر موارد مانند آن بپوشانید تا به این ترتیب بتوانید به باقی ماندن روکش در محل کمک کنید. توجه داشته باشید نباید به این منظور از چسب‌های قوی استفاده نمایید.

یادآوری- بهترین راه برای اجتناب از خدمات دندان‌پزشکی اورژانسی استفاده از معاینات منظم دندان‌پزشکی و تمیز کردن دندان‌ها به صورت حرفه ای است. به این ترتیب در صورتی که دندان‌پزشک در طول انجام معاینات خود با مشکلات خاص در ارتباط با وضعیت دهان و دندان شما مواجه شود، با استفاده از روش‌های درمانی مناسب می‌تواند قبل از اورژانسی شدن شرایط، مشکل را بر طرف کند. به بیان دیگر، هیچگاه نباید به قدری صبر کنید که مشکل شما اورژانسی شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس