مراقبت بعد از لمینت دندان: تاثیر تغذیه و نحوه مسواک زدن بر لمینت

آیا لب پریدگی، ترک یا شکستگی و لکه‌هایی روی دندان‌هایتان دارید که اعتماد به نفس شما را از بین برده‌اند و احساس خوبی نسبت به دندان‌های خود ندارید؟ با لمینت می‌توانید به لبخند رویایی خود برسید. دندانپزشک نیازهای شما را هنگام معاینه دندانپزشکی و مشاوره اصلاح لبخند بررسی می‌کند تا تعیین کند که لمینت برای شما مناسب است یا خیر. لمینت سفارشی ظاهری بادوام و طبیعی به دندان‌های شما می‌دهد تا دندان‌های شما صاف، روشن و سفید به نظر برسد. کارهای زیبایی دندانپزشکی از جمله لمینت دندان غالباً سرمایه گذاری قابل توجهی را شامل می‌شود و ممکن است نیاز به نگهداری ویژه داشته باشد تا به بهترین شکل ممکن به نظر برسد.

چه کسانی مورد مناسبی برای لمنیت دندان هستند؟


نامزدهای ایده‌آل برای لمینت دندان کسانی هستند که می‌خواهند نسبت به ظاهر لبخندشان اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. اگر لب پریدگی، برجستگی ناهموار، ترک، لکه یا شکاف دارید، می‌توانید از این گزینه درمانی تقریبا فوری ارتودنسی بهره مند شوید. لمینت برای کسانی که دارای دندان و لثه سالم هستند و از بیماری لثه، دندان قروچه رنج نمی برند، توصیه می‌شود. هرگونه مشکل دندانی که در معاینه اولیه دندانپزشکی تشخیص داده می‌شود، باید قبل از انجام لمینت رفع شود.

دلایل نیاز به لمینت


دلایل نیاز به لمینتدلایل زیادی برای انتخاب روش لمینت وجود دارد. آنها روکش‌های ظریف پرسلین هستند که مستقیماً به جلوی دندان‌ها متصل می‌شوند. لمینت‌ها یک راه حل طولانی مدت برای ترمیم و بازیابی لبخند ارائه می‌دهند. لمینت‌ها همچنین یک لایه محافظتی اضافی برای هر کسی که دندان آسیب دیده دارد، ارائه می‌دهند. لمینت برای بیمارانی که دندان‌هایشان کج یا دارای فاصله است نیز ممکن است از روش موثری باشد.

دندانپزشکان از لمینت استفاده می‌کنند تا به بیمارانی که دندانهایشان دارای مشکلات مختلف ارتودنسی است برای تغییر طول، اندازه، رنگ یا شکل دندان کمک کنند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که آیا لمینت لک می‌شود یا خیر. پاسخ این است که کمی تغییر رنگ می‌تواند در لبه‌های لمینت ایجاد شود.

لمینت چگونه کار می‌کند؟


لمینت چگونه کار می‌کندهنگامی که زمان ملاقات می‌رسد، ابتدا دندانپزشک مقداری از مینای دندان طبیعی شما را بر می‌دارد تا جایی برای لمینت ایجاد کند. در مرحله بعدی، قالبگیری‌های دیجیتالی دندان‌ها انجام شده و با دستورالعمل‌های ساخت لمینت سفارشی برای آزمایشگاه فرستاده می‌شود. در حالی که منتظر آماده شدن ست دائمی خود هستید، مجموعه‌ای از لمینت‌های موقتی روی دندان‌هایتان قرار می‌گیرد که به طور معمول حدود دو هفته روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. هنگامی که لمینت‌های دائمی آماده شدند، شما برای برداشتن لمینت‌های موقت و چسباندن لمینت‌های دائمی به مطب دندانپزشکی باز خواهید گشت. در صورت لزوم تنظیمات جزئی انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود تا مطمئن شوید که لمینت‌ها راحت جایگزاری شده‌اند.

مزیت‌های لمینت


برخی از بزرگترین مزایای لمینت‌ها شامل موارد زیر است:

 • به انواع بیماران کمک می‌کند: لمینت‌ها چندین مشکل زیبایی مانند شکاف، لکه ها و تغییر رنگ و همچنین دندان های ترک خورده، لب پر شده یا شکسته را برطرف می‌کنند.
 • ظاهر طبیعی دارند: لمینت مانند مینای دندان سفید و شفاف است. این بدان معنی است که نور از آن منعکس می شود، بنابراین طبیعی به نظر می رسند.
 • دندان‌ها را سفید می‌کند: مینای دندان لک شده را می‌توان با سفید کردن دندان روشن کرد، اما باید به طور منظم انجام شود تا ظاهر سفید و روشن آن حفظ شود. با استفاده از لمینت، می‌توانید دندان‌های خود را روشن نگه دارید زیرا آنها بیشتر در برابر لک مقاوم هستند.
 • جایگزیتی برای مینای دندان آسیب دیده است: با یک رژیم غذایی با اسید بالا یا سفت مسواک زدن می‌توانید مینای باعث ساییده شدن مینای دندانتان شوید. مینای آسیب دیده بازگردانده نمی‌شود. با این حال، با لمینت می‌توانید آن را جایگزین کنید.
 • کمتر به تغییر شکل دندان نیاز دارید: برخلاف تاج‌ها، روکش‌ها به تغییر شکل آنچنانی دندان‌های طبیعی احتیاج ندارند، که باعث می‌شود دندان‌های شما در زیر محکم شود.

مراقبت بعد لمینت 


مراقبت از لمینت به آنها کمک می‌کند تا ظاهرشان به بهترین شکل حفظ شود.

مراقبت در منزل برای لمینت موقت

مراقبت در منزل برای لمینت موقتلمینت جدیدتان مبارک! هنگامی که قالب به آزمایشگاه ارسال می‌شود، دندانپزشکان لمینت موقت را روی دندان‌هایتان قرار می‌دهد. در آنجا، تکنسین‌ها می‌توانند لمینت‌های جدید و دائمی شما را بسازند. برای اطلاعات در مورد آنچه از لمینت‌های موقت خود انتظار دارید، موارد زیر را مطالعه کنید:

 • ساخت هر لمینت دائمی در آزمایشگاه حدود دو هفته طول می‌کشد. برای تغییر اندازه، شکل یا رنگ لمینت موقتی خود، لطفاً دندانپزشک را در جریان بگذارید. دندانپزشک می‌تواند هرگونه تغییر را به آزمایشگاه ارجاع دهد.
 • در فاصله‌ای که لمینت آماده می‌شود و روی دندان‌ها قرار می‌گیرد با ترمیم‌های موقتی سر کنید. این دندانهای جلویی بسیار زیبا به نظر می‌رسند اما فقط موقتی هستند و می‌توانند شکننده باشند. از مصرف غذاهای سفت یا بیش از حد چسبناک، مانند بادام زمینی سفت یا پوست سفت دانه ذرت بو داده، خودداری کنید. از جویدن یا گاز گرفتن با لمینت خودداری کنید و سعی کنید از عادت‌هایی که باعث آسیب رساندن یا از بین بردن لمینت موقت می‌شوند، مانند جویدن یخ، جویدن ناخنه‌ای انگشتان یا جویدن نوک مدادها، خودداری کنید.
 • ممکن است مقداری حساسیت به سرما یا گرما وجود داشته باشد. این عارضه برای برخی بیماران رخ می‌دهد زیرا بخشی از مینای دندان برداشته شده است. با این حال، به محض قرار دادن لمینت دائمی، حساسیت باید از بین برود.
 • ویزیت دوم، جایی که دندانپزشکان ترمیم لمینیت را انجام می‌دهند، معمولاً بیشتر از مراجعه اول طول می‌کشد. دندانپزشکان لمینت‌ها را در بالای یک رزین قرار می‌دهند، رزین را در معرض نور سفید قرار می‌دهند و اجازه می‌دهند تا سفت شود. تا زمانی که قرار ملاقات دوم را ترک می‌کنید، کل درمان شما انجام می‌شود.
 • اگر دندان‌ها جابجا شود، دندانپزشک موقعیت بایت شما را تغییر می‌دهد و باعث می‌شود احساس متفاوت و حتی ناآشنا شود. ممکن است چند روز طول بکشد تا بیماران به بایت جدید خود عادت کنند. با این حال، اگر با از بین رفتن بی‌حسی مشکلی در محل بایت خود مشاهده کردید، مانند ناهمواری، لطفاً ما را در جریان بگذارید.
 • همچنین ممکن است لثه متورم یا زخم شود. برای تسکین این مشکل، هر روز حداکثر سه بار با آب نمک دهان خود را بشویید. بیماران می‌توانند یک فنجان آب را با یک قاشق چای خوری نمک مخلوط کنند، سپس با دقت دهان را آبکشی و تف کنند.
 • برای تسکین ناراحتی داروی ضد درد مصرف کنید.
 • در طی چند روز اول، بیماران ممکن است برای صحبت کردن دچار مشکل شوند. با این حال، دهان شما به سرعت با تغییرات سازگار می‌شود و صحبت کردن شما به حالت طبیعی برمی‌گردد.
 • تنباکو، دودی یا جویده شده، می‌تواند به سرعت دندان‌های جدید شما را لکه دار کند. لطفا برای محافظت از ظاهر و سلامت دندانهایتان از این مصرف محصولات خودداری کنید.
 • علاوه بر تنباکو، مایعات تیره نیز می‌توانند باعث لک شدن لمینت موقت شوند. همچنین از مصرف نوشابه و غذاهای اسیدی که می توانند در روند پیوند اختلال ایجاد کنند، خودداری کنید. پس از مصرف کولا، توت، قهوه، و چای به منظور جلوگیری از لک شدن لمینت، دهان خود را با آب بشویید.
 • لمینت‌های موقت همیشه نمی‌توانند لکه‌های مخصوصاً تیره را بپوشانند، هرچند که باعث روشن و بهتر شدن ظاهر آنها می‌شوند.
 • اگر لمینت‌های موقتی لق شد یا افتاد، با دفتر ما تماس بگیرید.
 • با استفاده از مخلوط وازلین و پودری مانند آرد، جوش شیرین یا بکینگ پودر آن را به حالت اولیه برگردانید و یا به طور موقت بچسبانید. این مخلوط را روی لمینت قرار دهید، آن را در جای خود قرار دهید و سپس به آرامی فشار دهید. در صورتی که قادر به مراجعه و ملاقات با دندانپزشک نیستید ممکن است در داروخانه‌های محلی نیز چسب‌های موقت پیدا کنید.
 • برای کمک به کاهش پلاک و اطمینان از استحکام ترمیم، حتماً روتین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را دنبال کنید. دندانپزشکان همچنین توصیه می‌کنند هر روز به مدت 30 ثانیه از دهان شویه استفاده کنید.

مراقبت در منزل برای لمینت‌های دائمی

در اینجا لیست کارهایی که باید برای مراقبت از لمینت‌ در منزل انجام دهید و انجام ندهید وجود دارد:

 • خمیر دندان‌های معمولی می‌توانند برای کارهای زیبایی دندان خیلی ساینده باشند. از خمیردندان‌های بسیار ملایم استفاده کنید که لکه‌ها را بحای عمل سایشی فیزیکی با حل کردن پاک می‌کند.
 • از قرار دادن دندانهای خود در برابر ضربه‌های محکم یا اجسام سخت خودداری کنید. سوزن، ناخن یا منگنه را گاز نگیرید .از دندان قروچه پرهیز کنید. اگر شبها دندانهای خود را روی هم می‌سایید، توصیه می‌کنیم برای محافظت از دندان‌های خود محافظ شب تهیه کنید. در صورتی که ورزش‌های تماسی انجام می‌دهید، از محافظ دهان ورزشی مناسب استفاده کنید.
 • از نخ دندان استفاده کنید و با دقت دندانهایتان را مسواک بزنید. در حالی که پرسلین یا باندینگ در برابر پوسیدگی محفوظ است، اما اما بخشی از دندانهای شما که توسط مواد پوشانده نشده است هنوز مستعد پوسیدگی است. لمینت خود را تمیز نگهدارید تا از پوسیدگی جلوگیری کرده و سرمایه‌ شما به درستی حفظ شود.
 • به دفعات مصرف غذا و قرار گرفتن دندان‌ها در معرض باکتری دقت کنید. اگر دوست دارید میان وعده بخورید، پلاک‌های زیادی روی دندان‌ها ایجاد می‌شوند که باعث پوسیدگی بیشتر می‌شود. بهترین کاری که می‌توانید برای جلوگیری از پوسیدگی انجام دهید این است که غذا خوردن خود را به سه وعده در روز و شاید یک وعده میان وعده محدود کنید.

مراقبت حرفه‌ای

مراقبت حرفه‌ایبرخی از روش‌های نگهداری حرفه‌ای که به طور معمول روی دندان‌های طبیعی یا ترمیم‌های فلزی استفاده می‌شود، می‌تواند زیبایی تمام کارهای سرامیک یا کامپوزیت را از بین ببرد. مطمئن شوید که مطب دندانپزشکی شما این بایدها و نبایدها را می‌داند:

 • دستگاه‌های پولیش مانند Prophy Jet®، که اسپری قدرتمندی از بی‌کربنات سدیم را برای تمیز کردن دندان‌های شما ایجاد می‌کند، برای دندان‌های طبیعی بسیار مناسب است. با این وجود سطح پرسلین یا کامپوزیت را خشن کرده و باعث سهولت لک شدن آن می‌شود. هنگام تمام شدن قرار ملاقات بسیار خوب به نظر می‌رسد، اما در عرض چند هفته، بدتر شدن سریع در ظاهر را مشاهده خواهید کرد.
 • پولیش سنگی منظم، که به طور معمول توسط متخصصان بهداشت برای از بین بردن لایه پوسته پروتئین از دندان استفاده می‌شود، باعث ایجاد خراش در پیوند کامپوزیت می‌شود. حتی برای ونیرهای پرسلین بادوام، پوسته کامپوزیتی که ونیر را روی دندان نگه داشته و باعث خرابی زودرس آن می‌شود، خراشیده و از بین می‌برد. متخصصان بهداشت باید از عامل صیقل دهنده اکسید آلومینیوم خوب برای پولیش لمینت‌ها استفاده کنند.
 • درمان‌های فلوراید باید با دقت انجام شود. بسیاری از متخصصان بهداشت و دستیارهای دندانپزشکی و حتی برخی از دندانپزشکان تفاوت بین فلوراید اسیدی و خنثی را درک نمی کنند، تا آنجا که بر کار زیبایی تأثیر می گذارد. اسید موجود در فلوراید اسیدی، اسید هیدروفلوریک است که باعث خراش پرسلین و ذرات ریز شیشه در بسیاری از کامپوزیت‌ها می‌شود و در نتیجه آنها را بیشتر در معرض لک شدن قرار می‌دهد. حتی می‌تواند رنگ را از بعضی از تاج‌های پرسلین پاک کند! اگر بعد از انجام کارهای زیبایی دندان، درمان فلوراید دارید، مطمئن شوید که فلوراید استفاده شده یک فلوراید خنثی است. فلوراید خنثی خیلی قوی نیست و از لمینت شما محافظت می‌کند.
 • اسکالرهای اولتراسونیک، اگر در حاشیه کارهای پرسلین یا کامپوزیت استفاده شوند، می‌توانند حاشیه را تراش دهند و دندان را بیشتر در معرض پوسیدگی مکرر قرار دهند. اگر تاج پرسلین یا باندینگ ظاهری کدر داشته باشند یا لک شوند، یک دندانپزشک یا متخصص بهداشت که مخصوصاً در کارهای زیبایی آموزش دیده است می‌تواند درخشندگی را به لمینت‌ها بازگرداند. اکثرا پولیش اضافی (دو بار در سال) را برای حفظ حداکثر درخشندگی توصیه می‌کنند به ویژه در ناحیه پیوند بسیار مهم مهم بین دندان و روکش.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس