علت لکه دارشدن و زردی دندان چیست؟

 

آیا متوجه شده‌اید که دیگر دندان‌هایتان سفیدی سابق را ندارند؟ آیا حتی پس از مسواک زدن نیز همان لایه زرد رنگ روی دندان‌هایتان باقی مانده است؟ مراقبت از لبخند کاملاً طبیعی است، ولی دندان‌های زرد الزاماً یکی از نشانه‌های سلامت ضعیف دهانی نیست.هرچند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم و به طور صحیح می تواند تا حد زیادی علتهای خارج از کنترل را نیز رفع کند. عوامل زیادی در رنگ زرد دندان‌ها تأثیر دارد. برخی از این عوامل در حیطه کنترل شما قرار دارند ولی بعضی از آنها خیر. این مقاله را مطالعه کنید تا ببینید چه عواملی باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود

علت‌ها و دلایل


در بسیاری از افراد موارد زیر از اصلی­‌ترین علل بدرنگ شدن دندان­‌ها می­باشد:

سن

با افزایش سن و تجمع لکه‌ها با گذشت زمان ، دندان های ما دچار تغییر رنگ می‌شوند. به دلیل ساییدگی و همچنین خراب شدن نیز دندان‌های شما ممکن است تیره شوند. در حالی که نتیجه بلیچینگ دندان بر روی نوجوانان با شکوه است ، اما این روند نیاز به کمی مراقبت بیشتر برای افراد 30 سال به بالا دارد. افرادی که در دهه 50 سالگی خود قرار دارند و لکه های سرسختی روی دندان‌های خود ایجاد کرده اند ، در طی فرایند بلیچینگ دندان نیاز به مراقبت شدید دارند.

رژیم غذایی شما

نباید این مسئله باعث شگفتی شما شود که چیزهایی که شما در دهان خود می‌گذارید تأثیر مستقیمی بر رنگ دندان‌های شما خواهد داشت. اگر دندان‌هایتان لکه‌هایی زرد رنگ دارد، این امر می‌تواند ناشی از غذهایی همچون موارد زیر باشد:

چای و قهوه
کاری
سس گوجه
توت‌ها
سس سویا
سرکه بالزامیک
چغندر
غذاها و نوشیدنی‌های دیگری نیز وجود دارد که، هرچند به خودی خود باعث لکه شدن دندان‌ها نمی‌شود، ولی حاوی اسیدهایی است که مینای دندان شما را از بین می‌برد. این امر باعث کاهش “سفیدی” دندان‌های شما شده و همچنین آنها را بیشتر در معرض لکه شدن قرار می‌دهد. مراقب مواد غذایی زیر باشید:

نوشیدنی‌های گاز دار (نوشیدنی‌های رنگ دار که می‌تواند موجب لکه نیز شود)
مرکبات و آب مرکبات
نوشیدنی‌های ورزشی
غذاهای شیرین
شیرین کننده‌های مصنوعی
شراب سفید و بسیاری از سایر نوشیدنی‌های الکلی
شستن دهان با آب پس از مصرف این مواد خوراکی می‌تواند به کاهش آسیب این اسیدها به دندان‌های شما کمک کند

استعمال دخانیات

نیکوتین باعث تغییر رنگ دندان ها می شود و رسوبات قهوه ای روی دندان‌ها باقی می گذارد که به مرور زمان جمع می شوند و بسیار جذاب به نظر نمی رسند. افراد سیگاری می توانند از مراجعه به دندانپزشک خود برای بلیچینگ دندان های خود بهره مند شوند. با این حال ، این راه حل دائمی نیست ، زیرا افراد سیگاری اگر بخواهند لبخند براق خود را برگردانند ، باید سیگار را ترک کنند.

به هم زدن دندان و دندان قروچه کردن

به هم زدن دندان و دندان قروچه کردن نتیجه مستقیم استرس است که شامل به هم فشردن دندان و براکسیسم می شود. به هم فشردن دندان منجر به ایجاد ترک های بسیار ریزی در دندان می شود که منجر به تیرگی یا لکه دار شدن لبه های دندان می شود. برای کم تر کردن این لکه های دندانی می توان روش بلیچینگ دندان را انجام داد.

تروما و آسیب به دندان

هنگامی که فرد به زمین می خورد و دچار آسیب دیدگی می‌شود ، می تواند ترک‌های قابل توجهی در دندان خود ایجاد کند و منجر به رنگ گرفتن و ایجاد ظاهر آسیب دیده بر روی دندان شود. چنین افرادی می توانند برای حل این مشکل از روش بلیچینگ دندان استفاده کنند.

استفاده بیش از حد از برخی داروها و مواد شیمیایی

در زمانی که دندان‌ها در مرحله تشکیل و رشد قرار دارند، استفاده از داروی تتراسایکلین لکه های قهوه ای تیره و خاکستری روی دندان ها باقی می گذارد که از بین بردن آن دشوار است. برای کمتر کردن این لکه ها می توان از روش بلیچینگ دندان استفاده کرد.

طبیعت شفاف دندان‌ها

برخی از افراد به دلیل ویژگی ژنتیکی دندان شفاف دارند که تأثیر آن را در سنین بزرگسالی شخص نشان می دهد. دندان های مات بهتر به روش بلیچینگ دندان پاسخ می دهند در حالی که دندان های نازک تر به دلیل داشتن رنگدانه کمتر نسبت به دیگر دندان ها به عمل بلیچینگ دندان کمتر پاسخ می دهند. چنین شفافیت دندان بیشتر مستعد لکه دار شدن است و با روش بلیچینگ دندان قابل درمان نیست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس