چرا لثه هاي من موقع مسواك زدن خونريزي مي كند ؟

خونريزي لثه نتيجه التهاب آنها مي باشد. اين مسئله را مي توان با يك جرم گيري نزد دندانپزشك برطرف كرد اما ممكن است دال بر وجود بيماري لثه نيز باشد . يك ارزيابي ومعاينه كامل دهاني جهت تشخيص آن مورد نياز است .

آيا نياز به تعويض پركردگي هاي نقره اي هستند ؟آيا آنها خطرناكند؟

هيچ مدرك مستندي مبني براينكه اين پركردگي ها خطر ناكند وجود ندارد. وقتي آنها دچار ريختگي مي شوند بايد جايگزين شوندو وقتي قرار است تعويض شوند شما مي توانيد نوع ماده ترميمي كه مي خواهيد داشته باشيد را انتخاب كنيد .

 ايمپلنتهاي دنداني چيستند ؟

ايمپلنتهاي دنداني پيچ هاي كوچك طراحي شده جهت جايگزيني ريشه يك دندان هستند وخصوصيات فيزيكي وعمل جويدن را دربيماراني كه تعدادي يا تمامي دندانهاي خود را ازدست داده اند بازسازي مي كنند. ايمپلنتها را مي توان هم در فك بالا وهم در فك پائين جهت ساپورت قطعات پروتزي نظير دندانهاي مصنوعي بكار برد .با جوش خوردن آنهادرفك مي توانند رستوريشن هايي پديد آورند كه از جايگزيني يك دندان منفرد تا فريم دندانهاي كل فك يا دست دندانهايي متكي بر ايمپلنت (اوردنچر) را شامل مي شوند. جنس ايمپلنت ها ازتيتانيوم است كه هم قوي بوده وهم سازگاري بيولوژيكي دارد.

آيا شما كانديد مناسبي براي ايمپلنت دنداني هستند ؟

بيماران بايد جهت تعيين اينكه آيا جايگذاري ايمپلنت هيچ ريسكي براي سلامتي آنهاايجادنميكند . تحت يك ارزيابي پزشكي قرار گيرند وديگر اينكه بايد وجود هر فاكتوري كه ميتواند بر ظرفيت ترميم استخوانها يا بافتهاي نرم مرتبط باآنها تأثير بگذارد شناسايي شوند .

چه كسي مي تواندسرويس ايمپلنت را دريافت كند ؟

بيماراني كه از نظر پزشكي برا ي انجام يك جراحي دهاني مناسبند.

چه كسي بايد برايش با احتياط درمان ايمپلنت را انجام داد؟

بيماراني كه مشكلات پزشكي دارند به گونه اي كه ممكن است با روند ترميم استخوانها يا بافتهاي نرمشان تداخل ايجاد كند. (بيماريهاي بافت همبند ،بيماراني كه تحت استروئيد تراپي قرار دارند ،عفونتهاي استخواني ،بيماران سيگاري ) دراين بيماران بايد دندانپزشكتان منافع وريسك درمان ايمپلنت را دقيقاًمورد ارزيابي قرار دهد .

آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندان پزشک را مطلع سازیم ؟

دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید

آیا مسواک زدن می تواند خطر ابتلا به سکته قلبی و بیماری های قلبی را کاهش دهد؟

رعایت بهداشت دهان و دندان که مسواک زدن مهمترین آن است نقش مهمی در گردش خون ایفا می کند و بروز ناراحتی های قلبی – عروقی و سکته قلبی را کاهش می دهد

آیا داروهای ضد انقعاد خون که در بیماران قلبی مصرف می شوند می توانند سبب بروز مشکلات پس از درمان های دندانپزشکی شوند ؟

برخی از این بیماران که دارای مشکلات پزشکی دیگر نیز هستند با افزایش خطر خونریزی طولانی مدت بعد از درمان دندانپزشکی مواجه می شوند که لازم است قبل از درمان به دندانپزشک خود اطلاع دهند. همچنین از قطع خوسرانه داروهای ضد انعقاد پرهیز شود و قبل از قطع دارو با پزشک خود مشاوره نمایند.

چه دلایلی سبب حساسیت دندان به گرما و سرما می‌شود؟

عقب رفتگی لثه و نمایان شدن ریشه دندان‌ها، بعد از سفید کردن دندان، بعد از درمان پرکردگی‌های وسیع، بعد از درمان ریشه، استفاده از مواد غذایی با اسیدیته بالا و … سبب حساسیت دندان می‌شود. در صورت بروز هرچه سریعتر با دندانپزشک تماس بگیرید.

پریودنتیت چیست؟

یک مرحله پیشرفته از بیماری لثه است که سطح داخلی لثه از روی استخوان و دندان جدا شده و تشکیل یک پاکت دندان داده است و آلوئولار استخوانی صدمه دیده است.

علت بوی بد دهان چیست و چه درمانی باید برای آن انجام داد؟

این بیماری بدلایل زیادی ایجاد می‌شود. بهداشت بد دهان، التهاب لثه، بوی مواد غذایی، پوسیدگی دندان، ناراحشی گوارش و سینوس و بیماری‌های سیتمیک می‌تواند عامل این مشکل باشند. همیشه توجه داشته باشید که با بهداشت خوب بسیاری از مشکلات شما برطرف می‌شود. بسته به علت این بوی نامطبوع دندانپزشک می‌تواند شما را در کنترل و رفع و یا ارجاع به سایر متخصصین مربوطه یاری نماید.

علی رغم استفاده از مسواک و نخ دندان و دهان شویه متأسفانه تعدادی پوسیدگی در دهان موجود می‌باشد چاره کار چیست؟

احتمالاً اول باید تکنیک استفاده درست از موارد بهداشتی را دوباره بررسی کنید. باید مصرف غذاهای مصرفی و نوشیدنی‌های با قند بالا را کاهش دهید.

 تا چه مدتی والدین در انجام مسواک زدن به کودکان یاری برسانند؟

عده‌ای از دندانپزشکان معتقدند تا زمانی که کودک بتواند اسم و یا فامیل خود را بنوسید باید به او کمک کرد. گروه دیگر اعتقاد دارند این بستر به شناخت توانایی کودک توسط والدین خودش است. البته مطالعات اخیر سن 6 تا 8 سالگی را زمان مناسبی می‌داند امور بهداشتی خود را کنترل نماید. توجه داشته باشید جهت کنترل بهتر استفاده از فلوراید تراپی با نظر دندانپزشک راهکار خوبی در این دوران است.

آیا پوسیدگی در زیر براکت و لوازم ارتودنسی در دهان ممکن است ایجاد شود؟ در این صورت باید چه کرد؟

استفاده از سیم‌ها و براکت در دهان در دوره درمانی ارتودنسی دندانها را مستعدتر به پوسیدگی می‌نماید. باید با دقت و حوصله خیلی بیشتری نسبت به تمیز نمودن دندانها خصوصاً در مجاورت لوازم توسط مسواک زدن دقیق، استفاده از لوازم کمک بهداشتی شامل بررسی‌های مخصوصی، شستشوی دهان شویه‌های حاوی فلوراید، دستگاه واترپیک و سایر لوازم استفاده نمود. اصولاً بعد از اتمام درمان می‌شود نسبت به ترمیم اقدام نمود اما در شرایطی بهتر به تشخیص پزشکان باید هرچه سریعتر نسبت به درمان و حذف پوسیدگی اقدام نمائید.

چه عواملی باعث زردی رنگ دندان می‌شود؟

استفاده زیاد از مواد غذایی رنگدانه دار، نوشیدنی مثل کوکا و قهوه و چای، سیگار می‌تواند عامل زردی پلاک‌های دندان و جرم‌های پای دندان شما شوند.

یکی دیگر از عوامل در سنین بالا نازک شدن مینا و نمایان شدن عاج در دندان است. اگر قصد سفیدی دندان‌هایتان را دارید حتماً با دندانپزشک مشورت نمائید.

چرا بعد از پر کردن دندانهایم نسبت به سرما و گرما حساسند و این موضوع تا کی ادامه خواهد داشت؟

هرچه پرکردگی دندان شما وسیع تر باشد این حساسیت مضاعف‌تر خواهد بود. توجه داشته باشید این مشکل به دلیل تفاوت انتقال حرارتی مواد مصرفی و مجاورت آنها به عصب دندان و …. ایجاد می‌شود. به صورت معمول 12-8 هفته احتمال ادامه این درد وجود خواهد داشت.

آیا هر دندانپزشکی می تواند بازسازی وطراحی لبخند را انجام دهد؟

صادقانه باید گفت که بیمارباید دندانپزشکی را انتخاب کند که به خوبی در انجام این درمان تجربه داشته باشد. برای لبخند ودرمان ایمپلنت های دندانی بسیار مهم است که دندانپزشک با تجربه ای را انتخاب کنید تا نتایج حاصله به اندازه ای که می توانند خوب شوند. از دندانپزشک خود عکسهای بیمارانش را بخواهید تا شما را دراین راه کمک کند .

من برای رفتن نزد دندانپزشک اضطراب دارم ، ولی نمی دانم در این مورد چه می توانم انجام دهم؟

اضطراب در مورد درمان های دندانپزشکی غیر معمول نیست. افراد در هر سنی آن را تجربه می کنند. بیماران مسن تر ممکن است کمتر قادر باشند بر استرس خود غلبه کنند که ممکن است این امر به دلیل وضعیت های خاص جسمی آنان باشد . شما باید احساساتتان را با دندانپزشک و پرسنل مطب در میان بگذارید . اجازه دهید آنها بدانند که شما مضطرب هستید تا درمان شما را مطابق با وضعیت روحی شما به انجام برسانند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما