رژیم غذایی بعد از جراحی دندان عقل: اسموتی، ماهی و پنیر کاتیج

تغذیه مناسب بعد از جراحی

دندان‌های عقل به دندان آسیاب سوم نیز شناخته می‌شوند. این دندان‌ها در انتهای لثه‌ها رشد می‌کنند و به طور معمول آخرین دندان‌هایی هستند که بیرون می‌آیند. اکثر افراد دارای چهار دندان عقل هستند، هر یک در گوشه‌ای از دهان رشد می‌کند. از آنجا که فضای کمی در انتهای دهان وجود دارد، دندان‌های عقل ممکن است در زوایای غیر طبیعی رشد کنند یا فقط به صورت جزیی بیرون بیایند. این دندان‌ها، به دندان‌های عقل نهفته مشهورند.

دندان‌های عقل نهفته می‌توانند باعث ایجاد انواع مشکلات شوند. ممکن است دچار عفونت شوند، به دندان‌های مجاور آسیب برسانند، باعث ایجاد شلوغی شوند یا شروع به پوسیدگی کنند زیرا تمیز کردن آن‌ها دشوار است. اغلب افراد دندان‌های عقل خود می‌کشند تا این مشکلات را برطرف کنند. با این حال، نیازی نیست که دندان عقل کشیده شود، مگر اینکه مشکلی ایجاد کند.

پس از اینکه دندان‌های عقل خود را کشیدید، بسیار مهم است اطمینان حاصل کنید که تغذیه مناسبی را دریافت می‌کنید. یک رژیم غذایی مغذی خطر عوارض را به حداقل می‌رساند، به کاهش تورم کمک می‌کند، مواد مغذی را تامین می‌کند و به روند بهبودی زخم کمک می‌نماید. غذاهایی که بعد از جراحی می‌خورید باید نرم و به راحتی قابل جویدن باشند. همچنین باید سرشار از ویتامین، مواد معدنی، انرژی و پروتئین باشند تا به درمان زخم کمک کنند. در اینجا 15 غذای نرمی که باید بعد از کشیدن دندان عقل بخورید، معرفی شده است.

سوپ‌های مخلوط شده


 سوپ‌های مخلوط شده

پس از کشیدن دندان‌های عقل، خوردن سوپ مخلوط شده مانند سوپ گوجه فرنگی یا کدو تنبل فوق العاده است. خوردن آن‌ها راحت است و حاوی اجزایی نیستند که بتواند ناحیه جراحی را تحریک کند. علاوه بر این، سوپ‌ها به طور کلی غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. این ترکیب کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که نیازهای تغذیه‌ای روزانه را در زمانی که نمی‌توانید بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات را مصرف کنید، برآورده کرده‌اید.

سوپ‌های مخلوط شده همچنین می‌توانند آب بدن شما را حفظ کنند، که پس از جراحی بسیار مهم است. عاقلانه است که اطمینان حاصل کنید که سوپ شما ولرم یا سرد باشد، زیرا سوپ‌های داغ باعث تحریک زخم می‌شوند. همچنین، اطمینان حاصل کنید که سوپ‌های بر پایه سبزیجات تا حد امکان لطیف باشند تا از خوردن تکه‌های بزرگ اجتناب شود.

شوربا


 شوربا

شورباها نیز مثل سوپ‌ها، یک منبع عالی برای تامین مواد مغذی پس از عمل جراحی دندان هستند. این غذا نه تنها خوشمزه است، بلکه انواع مختلفی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را نیز شامل می‌شود. علاوه بر این، اگر در مصرف آب کافی مشکل دارید، شورباها یک راه عالی برای هیدراته ماندن هستند. شوربا با قلم نوعی شوربا است که به دلیل مزایای سلامتی اش بسیار توصیه می‌شود. این غذا یک منبع مغذی است که با جوشاندن استخوان‌های حیوانی و بافت همبند تهیه می‌شود. اگر چه مطالعات مستقیمی در مورد تاثیرات سلامتی شوربای قلم وجود ندارد، مطالعات بر روی اجزای این شوربا نشان می‌دهد که ممکن است مزایای ضد التهابی داشته باشد. برای جلوگیری از تحریک زخم اطمینان حاصل کنید که شوربا ولرم یا سرد باشد.

ماست یونانی


 ماست یونانی

ماست یونانی یک غذای سالم با پروتئین بالا است که بعد از جراحی دندان می‌توانید از آن لذت ببرید. این ماست دارای یک بافت صاف و خامه‌ای است که کاملا تسکین دهنده است و می‌تواند به بی حسی دهان کمک کند. ماست یونانی غنی از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی مانند کلسیم و روی می‌باشد.

مواد غذایی با پروتئین بالا ممکن است به روند بهبودی کمک کنند. در واقع، مطالعات متعددی، رژیم غذایی کم پروتئین را به فرآیند بهبودی کندتر مرتبط کرده اند. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که مصرف کافی روی می‌تواند موجب تسریع در بهبودی زخم شود. با این حال، اگر وضعیت روی بدن شما در حال حاضر خوب است، مصرف روی بیشتر ممکن است هیچ مزایایی نداشته باشد. گفتنی است، خوردن بسیاری از غذاهای غنی از روی، مانند استیک و گوشت‌های دیگر، پس از جراحی دندان دشوار است، بنابراین ماست یونانی می‌تواند یک جایگزین عالی باشد.

پوره سیب زمینی


 پوره سیب زمینی

سیب زمینی یک گیاه ریشه‌ای همه کاره است که می‌تواند به شیوه‌های بسیاری آماده شود. به طور خاص، پوره سیب زمینی می‌تواند پس از کشیدن دندان عقل، یک غذای راحت باشد. پوره غنی از کالری و مواد مغذی است که هر دو برای بازیابی مهم هستند.

از ان جا که افراد پس از جراحی، نیاز به انرژی کمی بیشتری دارند، این غذا مناسب است. پوره سیب زمینی به شما اجازه می‌دهد که با خوردن تنها مقدار کمی از این غذا، مواد مغذی و انرژی زیادی را به دست آورید، که در صورت مشکل در خوردن غذای کافی فوق العاده خواهد بود. فقط اطمینان حاصل کنید که پوره سیب زمینی شما ولرم و یا سرد باشد، زیرا غذاهای گرم ممکن است زخم را تحریک کنند.

املت تخم مرغ


املت تخم مرغ

تخم مرغ جز بهترین غذاهایی است بعد از کشیدن دندان‌های عقل توصیه می‌شود. تخم مرغ منبع پروتئینی بسیار خوب و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. هنگامی که صحبت از خرید تخم مرغ به میان می‌آید، سعی کنید انواع پاستوریزه و یا غنی از امگا 3 را پیدا کنید. این تخم مرغ‌ها چربی‌های امگا 3 بیشتری دارند که ممکن است به بهبود زخم کمک کند. تخم مرغ به صورت املت در مقایسه با سایر انواع تخم مرغ، راحت‌تر قابل جویدن و قورت دادن است.

سس سیب


 سس سیب

سیب سفت و ترد است، در نتیجه پس از کشیدن دندان‌های عقل، مناسب نخواهد بود. خوشبختانه، خوردن سس سیب یکی از راه‌های افزایش مصرف میوه است، در حالی که از تحریک زخم اجتناب می‌شود. با این حال، معمولا از سیب خرد شده تهیه می‌شود که به طور معمول بدون پوست و هسته است که محتوای تغذیه‌ای آن را کاهش می‌دهد. به این دلیل که پوست سیب حاوی بسیاری از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر می‌باشد.

با این وجود، یک سیب بدون پوست منبع خوبی از ویتامین‌هایی مانند ویتامین C است. این ویتامین می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند که به نوبه خود می‌تواند به روند بهبود زخم کمک نماید.

پوره موز


پوره موز

موز یکی از محبوب‌ترین میوه‌ها در جهان است. بافت نرم آن باعث جویدن و بلعیدن راحت پس از جراحی دندان می‌شوند. به علاوه موز فوق العاده مغذی است و انواع مختلفی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند پتاسیم، ویتامین  B6، منگنز و فولات را تامین می‌کند. پوره موز (موز له شده) می‌تواند بافت آن را حتی نرم‌تر کند تا خطر ناراحتی را کاهش دهد.

بستنی موزی


 بستنی موزی

افراد اغلب توصیه می‌کنند که پس از جراحی دندان عقل بستنی بخورید، اما این یک انتخاب مغذی نیست. در حالی که سردی آن ممکن است تأثیر تسکین دهنده بر روی زخم داشته باشد، بستنی به طور معمول قند زیادی دارد، و بسیار ناسالم است. بستنی موزی یک جایگزین خانگی سالم و خوشمزه برای بستنی معمولی است.

چگونه بستنی موزی تهیه کنیم

مواد لازم

  • 3-4 عدد موز
  • مخلوط با شیر

دستور العمل

  • موزها را برای 3-4 ساعت یا یک شب در فریزر بگذارید.
  • موز‌های یخ زده را تکه تکه برش دهید.
  • موزهای یخ زده را در مخلوط كن ریخته و کمی شیر به آن اضافه كنید. اگر شما دچار عدم تحمل لاکتوز یا گیاهخوار هستید، می‌توانید به جای آن از شیر بادام استفاده کنید.
  • مخلوط را ترکیب کنید تا غلیظ و صاف شود و از آن لذت ببرید

آووکادو


 آووکادو

آووکادو یک میوه منحصر به فرد است. در حالی که اکثر میوه‌ها سرشار از کربوهیدرات هستند، آوکادو دارای کربوهیدرات کم، اما دارای چربی‌های سالم فراوان است. بافت نرم و خامه‌ای آن باعث می‌شود که خوردن آن در طول بهبودی پس از کشیدن دندان عقل خود بسیار مناسب باشد. آووکادو بسیار مغذی و منبع غنی از ویتامین  K، ویتامین C و پتاسیم است.

جالب توجه است، یک مطالعه حیوانی نشان داد که آووکادو ممکن است روند بهبود زخم را تسریع کند. اگر چه این تحقیق نشان نمی‌دهد که آیا آووکادو بهبودی زخم در انسان‌ها را سرعت می‌بخشد، یافته‌ها امیدوار کننده است. در حالیکه خوردن آووکادو معمولا آسان است، مصرف آووکادوی خرد شده یا له شده می‌تواند در طی بهبودی شما راحت‌تر باشد.

اسموتی


 اسموتی

اسموتی یک راه عالی برای افزایش مواد مغذی در هنگام دشواری در خوردن غذاهای جامد می‌باشد. خوردن اسمتی راحت است و بسیار متنوع می‌باشند، زیرا می‌توانید مواد تشکیل دهنده در اسموتی‌ها را به گونه‌ای تغییر دهید که با ذائقه شما متناسب باشد و اهداف تغذیه‌ای شما را برآورده کند. به عنوان مثال، اسموتی با ماست یونانی یا یک قاشق پودر پروتئین می‌توانند میزان مصرف پروتئین شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهند، که برای فرآیند بازیابی مهم است. مطالعات نشان داده اند که مصرف کم پروتئین ممکن است روند بهبودی را مختل کند.

سعی کنید بعضی از میوه‌ها و سبزیجات را در حین انتخاب پروتئین به مخلوط کن اضافه کنید.

حمص (خوراکی لبنانی)


 حمص (خوراکی لبنانی)

حمص یک غذاهای مشترک خاورمیانه ای است که در سراسر جهان محبوب شده است. این غذا منبع عالی چربی‌های سالم، ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین است. و  باعث می‌شود که حمص غذایی عالی برای فردی باشد که به تازگی دندان عقل خود را کشیده است. شما می‌توانید حمص را با ترکیب نخود، روغن زیتون، طحینه (ارده)، لیمو و سیر در یک غذاساز تهیه کنید. همچنین می‌توانید حمص نیمه آماده را از اکثر سوپرمارکت‌ها خریداری کنید.

متأسفانه شما قادر به لذت بردن از حمص همراه با چیپس یا نان پیتا نخواهید بود زیرا بافت ترد آن‌ها ممکن است به زخم آسیب برساند. با این حال، حمص به تنهایی هم خوشمزه است.

پنیر محلی


 پنیر محلی

پنیر محلی کم کالری و سرشار ویتامین‌ها و مواد معدنی است. این پنیر نرم و خامه‌ای است، که باعث می‌شود زمانی که در حال بهبودی از جراحی دندان عقل هستید، به راحتی قابل جویدن و بلعیدن باشد. علاوه بر این، پنیر محلی حاوی پروتئین است که می‌تواند به بهبود زخم کمک کند. پنیر محلی همچنین رژیم غذایی شما را تکمیل می‌کند. سعی کنید آن را به املت یا به اسموتی‌های خود اضافه کنید.

 شوربای جو فوری 


 شوربای جو فوری

جو از جمله غذاهای سالم در دنیا است. جو سیر کننده، و منبع خوبی از فیبر و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشد. جو دوسر بافت کمی ترد و چسبناک دارد، بنابراین بهتر است قبل از مصرف آن، حداقل سه روز پس از کشیدن دندان عقل صبر کنید.

همچنین بهتر است از جو دوسر فوری از جمله جوپرک استفاده کنید، زیرا کمتر از انواع دیگر نیاز به جویدن دارد. برای جلوگیری از تحریک، اطمینان حاصل کنید که جو قبل از خوردن خنک شده است.

پوره کدو تنبل


 پوره کدو تنبل

کدو تنبل یک سبزیجات پاییزی محبوب است که پس از کشیدن دندان عقل، غذای مناسبی می‌باشد. بافت نرم و له شده اش جویدن و بلعیدن آن بدون ایجاد تحریک آسان می‌کند. علاوه بر این، کدو تنبل حاوی ویتامین  A، C  و E و همچنین مواد معدنی مانند پتاسیم است. این ویتامین‌ها ممکن است به ارتقای سیستم ایمنی کمک کنند، که به نوبه خود می‌تواند به بهبود عملکرد بدن پس از کشیدن دندان عقل کمک کند. با این حال، مطمئن شوید که کدو تنبل خنک شده باشد تا زخم شما را تحریک نکند.

سالمون


 سالمون

ماهی سالمون یکی از سالم‌ترین ماهی‌هایی است که می‌توانید بخورید. همچنین بعد از جراحی دندان، خوردن آن آسان و راحت است، زیرا نرم می‌باشد و جویدن آن دردسری ندارد. ماهی سالمون منبع غنی از پروتئین و چربی‌های سالم مانند اسیدهای چرب امگا 3 است. این چربی‌ها می‌توانند با کاهش التهاب، به بهبود زخم کمک کنند، به خصوص اگر در حال حاضر سطح اسید چرب امگا 3 پایینی داشته باشید. اگرچه التهاب برای روند التیام زخم ضروری است، التهاب بیش از حد که زمان زیادی طول بکشد می‌تواند مانع از بهبودی شود.

غذاهایی که باید اجتناب شود


انواع مختلفی از غذاها می‌توانند زخم‌های دهان شما را در حین بهبودی بعد از جراحی تحریک کنند. در اینجا برخی از غذاهایی که باید پس از کشیدن دندان عقل از آن‌ها اجتناب شود، مطرح شده اند.

  • غذاهای تند: ممکن است باعث درد و سوزش شود.
  • غذاهای ترد و خشک: مواد غذایی مانند چیپس و کوکی‌ها ممکن است در ناحیه زخم قرار بگیرند و بهبودی را دچار اختلال کنند.
  • بیشتر دانه‌ها و غلات: این مواد نیز می‌توانند در زخم قرار گرفته و بهبودی را با مشکل مواجه کنند.
  • مواد غذایی جویدنی: می‌توانند خطر گاز گرفتن گونه، لب‌ها و زبانتان را بخصوص بلافاصله پس از جراحی که دهان بی حس است، افزایش دهد.

همچنین لازم است از استفاده از نی در هنگام بهبودی پس از کشیدن دندان عقل، اجتناب شود. نی باعث ایجاد مکش در دهان می‌شود که خطر ایجاد سوکت خشک را افزایش می‌دهد. سوکت خشک وضعیت دردناکی است که در آن لخته‌ای که از ناحیه کشیدن دندان محافظت می‌کند، جا به جا می‌شود. در نتیجه، استخوان‌ها و اعصاب زیر آن در معرض هوا قرار می‌گیرند که موجب درد و تاخیر در بهبودی می‌شود.

حرف نهایی


اگر به تازگی دندان عقل خود را کشیده‌اید، مهم است که غذاهای غنی از مواد مغذی و دارای بافت نرم را انتخاب کنید. غذاهای سالم و نرم، نه تنها از روند بهبودی حمایت می‌کنند، بلکه باعث جلوگیری از ناراحتی می‌شوند. غذاهای عالی برای خوردن پس از کشیدن دندان عقل، شامل اسموتی، سوپ و شوربا، ماست یونانی، پوره سیب زمینی، املت، پوره سیب، موز، بستنی موزی، پنیر محلی، شوربای جو فوری، پوره کدو تنبل و ماهی سالمون است. اگر دندان عقل خود را زود کشیده‌اید، بهتر است قفسه آشپزخانه خود را با این غذاهای خوشمزه پر کنید تا مطمئن شوید که بعد از جراحی، تغذیه مناسب و رضایت بخش خواهید داشت.تعرفه

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است