درای ساکت (حفره خشک): درد شدید پس از کشیدن دندان و بوی بد دهان

درای ساکت (حفره خشک)

تعریف معمول برای درای ساکت (حفره خشک)، بروز درد خفیف حدود دو تا چهار روز پس از کشیدن دندان می‌باشد. درد درای سوکت اغلب با بوی بد دهان و طعم ناخوشایند در دهان همراه است. با بروز این درد، واضح است که درمان مناسب با مشکل روبه رو می‌شود. حفره خشک وضعیتی است که در آن التهاب استخوان فک (یا استخوان آلوئولار) پس از کشیدن دندان اتفاق می‌افتد. این وضعیت همچنین به “استتیس آلوئولار” شناخته می‌شود و یکی از عوارض بسیاری است که می‌تواند در اثر کشیدن دندان اتفاق بیفتد. وقوع درای ساکت نسبتا نادر است و در حدود 2٪ از موارد کشیدن دندان رخ می‌دهد. با این حال، زمانی که فرآیند شامل حذف دندان آسیاب سوم نهفته در فک پایین (دندان عقل پایین) باشد، این درصد به حداقل 20٪ افزایش می‌یابد

پس از کشیدن دندان میزان خاصی از درد و ناراحتی طبیعی است. با این حال، می‌توانید درد عادی را با یک مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک یا جراح دهان خود کنترل نمایید، و درد با زمان کاهش خواهد یافت. اگر در روزهای بعد از کشیدن دندان، دچار درد جدید یا بدتر شدن درد قبلی شدید، بلافاصله با دندانپزشک یا جراح دهان تماس بگیرید.

کلینیک دندانپزشکی سروش می‌تواند در این زمینه یاری رسان شما باشد. لطفا برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت از کادر تخصصی کلینیک دندانپزشکی سروش می‌توانید با ما از طریق شماره‌های 322981023228582232285810 تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث درای ساکت می‌شود؟


عوامل ایجاد درای ساکت (حفره خشک)

درای ساکت معمولا در اثر از بین رفتن جزیی یا کلی لخته خون در سوکت دندان پس از کشیدن دندان اتفاق می‌افتد. به طور معمول، پس از کشیدن دندان، لخته خون برای پوشش و محافظت از استخوان فک زیرین، به عنوان اولین گام در بهبودی تشکیل می‌شود. اگر لخته خون از بین برود یا تشکیل نشود، استخوان در معرض هوا قرار می‌گیرد و بهبودی به تعویق می‌افتد. به طور کلی حفره خشک نتیجه‌ای از عوامل باکتریایی، شیمیایی، مکانیکی و فیزیولوژیکی است. در زیر نمونه‌هایی برای هر کدام مطرح شده است:

  • باكتريایی: عفونت از پیش موجود مانند بيماري پريودنتال (يا پريودنتيت) كه قبل از کشیدن دندان در دهان وجود دارد، مي تواند مانع از ايجاد لخته خون شود. بعضی از باکتری‌های دهانی می‌توانند باعث تجزیه لخته خون شوند.
  • شیمیایی: نیکوتین مصرفی توسط سیگاری‌ها سبب کاهش جریان خون در دهان می‌شود. در نتیجه، لخته شدن خون ممکن است در محل کشیدن دندان با شکست مواجه شود.
  • مکانیکی: مکیدن از طریق نی، شستشوی شدید، تف کردن یا کشیده شدن بر روی سیگار موجب تخریب و از دست رفتن لخته خون می‌شود.
  • فیزیولوژیک: هورمون‌ها، استخوان فک متراکم و یا ذخیره خون ناکافی عوامل ایجاد کننده لخته خون هستند.

علائم و نشانه‌های حفره خشک چیست؟


علائم و نشانه‌های حفره خشک

یک علامت رایج سوکتی است که لخته خون را به صورت جزیی یا کلی از دست داده است. استخوان فک ممکن است در سوکت قابل مشاهده باشد و بافت‌های اطراف ممکن است به دلیل بهبودی ضعیف خاکستری به نظر برسند. علائم درای سوکت شامل درد مداوم می‌باشد که چند روز پس از کشیدن دندان وجود دارد. درد ممکن است به قسمت‌های دیگر سر مانند گوش‌ها و چشم‌ها در همان طرف صورت منتشر شود. بوی بد دهان و طعم بد نیز ممکن است به دلیل انباشت باقی مانده‌های مواد غذایی و باکتری‌ها در سوکت وجود داشته باشد.

عوامل خطر برای ایجاد حفره خشک چیست؟


قبل از کشیدن دندان، عوامل خطر برای ایجاد حفره خشک شامل سیگار کشیدن، وجود دندان عقل نهفته، زن بودن و داشتن سن بیش از 30 سال، می‌باشند. سیگار کشیدن به عبت وجود نیکوتین موجود در سیگار یک عامل خطر برای ایجاد حفره خشک خواهد بود . قرار گرفتن در معرض نیکوتین، ذخیره خون در دسترس برای بهبودی در سوکت را کاهش می‌دهد و می‌تواند از ایجاد لخته خون در محل کشیدن دندان جلوگیری کند. کشیدن دندان آسیاب سوم نهفته (دندان‌های عقل نهفته) می‌تواند آسیب زننده باشند زیرا ممکن است نیاز به برداشتن اندکی از بافت لثه اطراف و استخوان فک باشد یا ممکن است در طول عمل جراحی تحت تاثیر قرار بگیرند. اگرچه کشیدن دندان ضروری است، اسیب حاصل می‌تواند احتمال بروز حفره خشک را افزایش دهد. عفونت‌های قبلی مانند بیماری پریودنتال یا پریودنتیت در محل کشیدن می‌تواند فرد را مستعد درای سوکت کند. کشف شده است که زنان بیشتر از مردان دچار درای ساکت می‌شوند. این مسئله ممکن است به عوامل هورمونی مانند استفاده از قرص‌های ضد بارداری خوراکی یا تغییرات هورمونی طبیعی در طول دوره قاعدگی زن مربوط باشد. بیماران بالای 30 سال دندان آسیاب سوم نهفته دارند، در معرض خطر بالاتری برای ایجاد حفره خشک هستند. با بالا رفتن سن، استخوان فک متراکم‌تر و ذخیره خون در دسترس کمتر می‌شود. استخوان فک متراکم خطر ایجاد آسیب را افزایش می‌دهد و کمبود خون باعث کاهش شكل گیری لخته خون و بهبودی به موقع می‌شود.

درای ساکت چگونه تشخیص داده می‌شود؟


تشخیص حفره خشک

تشخیص درای سوکت بر اساس تاریخچه درمان دندانپزشکی، معاینه بالینی و علائم فردی می‌باشد. زمان بندی شروع علائم می‌تواند یک شاخص مناسب برای حفره خشک باشد. در طول بهبودی طبیعی، ناراحتی کشیدن دندان باید در طول زمان کاهش یابد. با این حال، اگر درد افزایش یابد، نشان می‌دهد که بهبودی با تاخیر مواجه شده است و ممکن است به دلیل حفره خشک باشد. به طور معمول، علائم حفره خشک دو تا چهار روز پس از کشیدن دندان ایجاد می‌شود. اکثر موارد درای ساکت در هفته اول پس از کشیدن دندان اتفاق می‌افتند.

درمان درای ساکت چیست؟


درمان درای سوکت بر کاهش علائم، به ویژه درد، تمرکز دارد. درمان درای ساکت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

شستشوی سوکت

شستشوی سوکت درمانی برای حفره خشک

شستشوی سوکت می‌تواند هر گونه بقایای مواد غذایی یا سایر آلودگی‌ها را که ممکن است به درد یا عفونت احتمالی منجر شوند، برطرف کند.

پانسمان با دارو

پانسمان با دارو جهت تسکین درد حفره خشک

دندانپزشک شما یا جراح دهان ممکن است سوکت را با ژل دارویی یا خمیر و پانسمان‌های دارویی ببندد. این کار می‌تواند تسکین درد نسبتا سریع را فراهم کند. شدت درد و سایر علائم شما تعیین می‌کنند که آیا نیاز به تعویض پانسمان دارید و چند روز یک بار انجام شود و یا آیا نیاز به درمان دیگری دارید یا خیر.

داروهای مسکن

داروهای مسکن جهت بهبود درد حفره خشک

از پزشک بپرسید کدام داروی مسکن برای وضعیت شما بهترین انتخاب می‌باشد. به احتمال زیاد به یک داروی تجویزی نیاز خواهید داشت.

شستشوی سوکت در خانه

شستشوی سوکت در خانه جهت بهبودی حفره خشک

هنگامی که پانسمان برداشته می‌شود، ممکن است لازم باشد که سوکت را در خانه بشویید تا بهبودی را تسریع کرده و بقایای موجود را برطرف کنید. به طور معمول، دستورالعمل‌هایی به همراه یک سرنگ پلاستیکی دارای نوک منحنی برای وارد کردن آب، آب نمک و یا دهانشویه تجویزی به داخل سوکت، دریافت خواهید کرد. به احتمال زیاد لازم است شستشو را تا زمانی ادامه دهید که هیچ گونه باقی مانده مواد غذایی در سوکت وجود نداشته باشد.

پس از شروع درمان، ممکن است سریعا کاهش درد را احساس کنید. درد و علائم دیگر رو به بهبودی خواهند رفت و احتمالا طی چند روز از بین خواهند رفت. با این حال، قرار ملاقات‌های برنامه ریزی شده برای تعویض پانسمان و مراقبت‌های دیگر را با دندانپزشک یا جراح دهان خود داشته باشید.

آیا درمان‌های خانگی برای درای ساکت وجود دارد؟


درمان خانگی برای درای سوکت معمولا شامل مدیریت موقت درد می‌باشد تا زمانی که بتوان به یک متخصص دندانپزشکی برای درمان مراجعه کرد. روش‌های ممکن برای کاهش درد شامل استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه برای کنترل درد، کمپرس سرد یا قرار دادن بسته یخ روی قسمت تحت تاثیر صورت (15 دقیقه قرار دادن و 15 دقیقه برداشتن)، شستشو با آب نمک برای حذف بقایای مواد غذایی و استفاده از روغن گل میخک (یک تا دو قطره روغن گل میخک را روی یک پنبه تمیز ریخته و به آرامی روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید). باز هم، این روش‌ها فقط برای تسکین درد موقت هستند. تاخیر در مراجعه به دندانپزشک یا جراح برای پیگیری می‌تواند درد و همچنین زمان بهبودی را طولانی کند.

میانگین زمان بهبودی برای حفره خشک چقدر است؟


میانگین زمان بهبودی هفت تا 10 روز است، زیرا این مدت مقدار زمان لازم برای رشد بافت‌های جدید و پوشش سوکت در معرض هوا می‌باشد.

میزان بهبودی حفره خشک چقدر است؟


میزان بهبودی خوب است زیرا اغلب عواقب طولانی مدتی وجود ندارد. هنگامی که بافت قادر به پوشاندن استخوان باشد، بهبودی به طور طبیعی رو به پیشرفت خواهد بود.

آیا می‌توان از درای سوکت پیشگیری کرد؟


پیشگیری از درای سوکت

پیشگیری از ایجاد درای سوکت ممکن است تحت تاثیر روش‌های استفاده شده توسط دندانپزشک یا جراحی باشد که کار کشیدن دندان را انجام می‌دهد. چنین روش‌های پیشگیرانه عبارتند از: (1) قرار دادن پانسمان با یا بدون آنتی بیوتیک در جراحی (به عنوان مثال تتراسایکلین) و / یا (2) قرار دادن بخیه‌هایی برای محافظت از لخته خون. این جزئیات را می‌توان قبل از این فرآیند با دندانپزشک یا جراح مورد بحث قرار داد تا تعیین کنید آیا این روش‌های پیشگیرانه توصیه می‌شودیا خیر. بعد از کشیدن دندان، باید از برخی از فعالیت‌های روزانه از قبیل سیگار کشیدن، نوشیدن با نی، تف کردن یا شستشوی شدید اجتناب شوند،. رژیم غذایی باید یک رژیم غذایی نرم باشد. ناحیه باید با شستشوی ملایم با یک محلول ضد باکتریایی مانند دهانشویه کلرهگزیدین (پریدکس)، تمیز نگه داشته شود. این دهانشویه ممکن است توسط جراح تجویز شود. مهم است که دستورالعمل‌های خاصی که توسط دندانپزشک یا جراح برای مراقبت از ناحیه کشیدن ارائه می‌شود را در خانه دنبال دنبال کنید. در نهایت، مطالعات اخیر نشان داده است که میزان بروز حفره خشک در زنان در صورت کشیدن دندان در طول دوره قاعدگی، به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. هنگامی که کشیدن دندان‌ها می‌تواند به صورت انتخابی برنامه ریزی شود، توصیه می‌شود این روش را در طول دوره قاعدگی انجام دهید. به این ترتیب، به علت تغییرات هورمونی مرتبط با چرخه قاعدگی، خطر درای سوکت می‌تواند از بین برود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس