جراحی و کشیدن دندان عقل و مراقبت‌های پس از آن

چهار دندان عقل موجود در دهان، سومین دندان مولار در دندان‌های دائمی (دندان‌های بزرگسالان) هستند. این دندان‌ها آخرین دندان‌هایی هستند که در فک وجود دارند. در بسیاری از افراد، دندان عقل دیده نمی‌شود و دندان زیر لثه قرار دارد، زیرا این دندان‌ها در زیر بافت لثه نهفته هستند (به طور طبیعی از داخل لثه بیرون نمی‌آیند). کشیدن دندان عقل یک عمل جراحی دهانی نسبتاً متداول است. البته درآوردن دندان عقل قبل از اینکه این دندان از لثه بیرون بیاید شامل عمل جراحی است که عملی فرای یک دندان کشیدن ساده است.

کشیدن دندان عقل و عمل جراحی آن


پزشک،جراحی دندان عقل نهفته را با برداشتن بافت لثه که روی ناحیه اطراف دندان عقل مورد نظر را پوشانده است شروع می‌کند. اگر دندان عقل مورد نظر، نهفته باشد یک شکاف در بافت لثه ایجاد می‌شود تا بتوان به دندان دسترسی پیدا کرد. بافت لثه به وسیله ابزار جراحی کنار کشیده می‌شود تا بتوان دندان را دید. اتفاق خوبی که ممکن است بیفتد این است که دندان عقل نهفته به طور کامل یا جزئی در استخوان قرار گرفته باشد. اگر استخوان روی دندان عقل را پوشانده باشد، از یک دریل با سرعت بالا برای برداشتن پوشش استخوانی دندان عقل نهفته استفاده می‌شود. اگر دندان عقل در آمده باشد، دندانپزشک بافت همبند را در اطراف آن شل می‌کند. زمانی که دندان عقل نهفته دیده شد، با ابزار مختلف جراحی دندان به آرامی لق می‌شود تا از بافت همبند و حفره خود خارج شود، در صورت لزوم دندانپزشک دندان را شکسته و خرد می‌کند و سپس آن را می‌کشد. دندانپزشک این کار را به این دلیل انجام می‌دهد که ممکن است دندان در حال درآمدن و کشیده شدن در محل خود در لثه بشکند. زمانی که دندان عقل لق شد یا به طور کامل قطعه‌قطعه شد، دندانپزشک آن را می‌کشد.

مراقبت‌های پس از کشیدن


پس از کشیدن دندان عقل خود احتمالاً برای یک یا دو روز احساس درد خواهید داشت. در صورتی که کشیدن دندان عقل شما بسیار دشوار باشد، دهان شما ممکن است تا یک هفته یا بیشتر دردناک شود. در صورت نیاز می‌توانید داروهای مسکن بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن را مصرف کنید. در طول ۲۴ ساعت اول پس از کشیدن دندان عقل خود، دهانتان را بسیار به آرامی بشوئید. شستشوی شدید می‌تواند انعقاد خون را که به روند التیام شما کمک می‌کند، مختل سازد. بعد از غذا خوردن، برای راندن ذرات غذا از آن قسمت، دهان خود را به آرامی شستشو دهید.بعد از کشیدن دندان عقل باید دندان‌های خود را به‌طور معمول و به بهترین وجه ممکن مسواک کنید. اما برای چند روز اول، مسواک خود را دور از زخم در حال التیام حرکت دهید.

چه کسی نباید دندان عقلش را بکشد؟


افرادی که با دندان‌های عقل خود دچار مشکل نمی‌شوند، لازم نیست که در مورد جراحی برای حذف آنها فکر کنند. برای مثال اگر دندان‌های شما به خوبی در آمده‌اند و هیچگاه باعث ایجاد مشکل برایتان نشوند، می‌توانید مابقی زندگی خود را بدون کشیدن آنها سر کنید.

همچنین مواردی از برخی افراد وجود دارد که یک یا چند دندان عقل خود را از دست داده‌اند. اگر شما چنین شرایطی دارید، می‌توانید خود را خوش شانس بدانید. شما هرگز نباید در مورد تحت فشار قرار گرفتن دندان‌هایتان یا نیاز به کشیدنشان نگران باشید.

مقالات مرتبط

تماس با ما