آیا وقتی می خندید، احساس می کنید که بافت بزرگ لثه باعث می شود که دندان های بالایی شما چندان به چشم نیایند؟ آیا فکر می کنید وقتی لبخند می زنید، دندان بالایی شما در مقایسه با بافت لثه ای ای که نمایان می شود بیش از حد کوچک به نظر می رسد آیا توجه کرده اید به خاطر لب شکری بودن نمیتوان لبحند زد و یا اینکه تغییر رنگ لثه یا سیاه شدن لثه  شما آزار دهنده است؟ اگر جواب شما به این سوالات بلی است، بیماری ای دارید که عموما لبخند لثه ای یا لبخند لثه نما نامیده می شود. کوتاه بودن دندانها هنگام خنده اثر منفی بر زیبایی طرح لبخند شما دارد. خوشبختانه می توان با روش های درمانی مختلف از جمله جراحی لثه می توان اقدام به طرح لبخند زیبا کرد.

علت

علت لبخند لثه نما و لزوم  تقبل هزینه اصلاح طرح لبخند به شرح زیر می باشد:

 • نمایان شدن بیش از حد بافت لثه در فک بالایی و دیده شدن لثه هنگام خنده ناشی از رویش غیرنرمال دندان ها است. دندان هایی که بافت لثه بزرگی آنها را پوشانده است، کوچک به نظر می رسند، اگر چه در واقع طول مناسبی دارند.
 • عضله ای که حرکت لب بالایی شما را کنترل می کند ممکن است بیش از حد فعال باشد و باعث شود که لب بالایی شما بالاتر از حد نرمال قرار بگیرد و باعث نمایان شدن لثه هنگام خندیدن شود.
 • نحوه رشد و گسترش استخوان فک بالایی باعث بوجود آمدن لبخند لثه ای می شود. برای مثال، در صورتی که در بافت لثه شاهد بیرون زدگی بیش از حد فک بالایی باشید، در حین لبخند زدن، بخش زیادی از لثه شما نمایان می شود.

تشخیص

خط لبخند یا ناحیه زیبایی دندان هایی که در هنگام لبخند زدن نمایان می شوند، با عوامل مختلفی از قبیل موارد زیر تعیین می شود:

 • شکل و اندازه لب ها
 • عضلات صورت
 • شکل و اندازه دندان ها
 • بافت لثه

ظاهر خط لبخند بهینه کمترین بافت لثه ممکن را نشان می دهد. بافت لبخند نمایان در خط لبخند زیبا باید متعادل باشد، حتی باید با لب بالایی هماهنگی داشته باشد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد که بافت لثه بیش از حد یا لبخند لثه نما دارند، احساس می کنند که لبخند جذابی ندارند و بیشتر اوقات ترجیح می دهند اصلا لبخند نزنند.

با این حال، بسته به عواملی که باعث بوجود آمدن لبخند لثه ای می شوند، فرد ممکن است به بیماری های بوجود آورنده شدیدتری مبتلا باشد. برای مثال، در صورتی که لبخند لثه نمای شما ناشی از رشد و گسترش نامناسب دندان ها و فک باشد، ممکن است بر سلامت دهان و دندان شما در طولانی مدت اثر گذار است. در ادامه نحوه درمان و اصلاح طرح لبخند را با استفاده از عمل جراحی لثه شرح خواهیم داد.

درمان

Untitled

اگر فکر می کنید لبخند لثه نما دارید، برای تشخیص و درمان لبخند لثه ای به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید.تقریباً تمام گروه‌های سنی می‌توانند از یک درمان موفقیت آمیز برای مرتب کردن دندان و اصلاح لبحند لثه ای برخوردار شوند. اکثر افراد برای زیباتر ساختن چهره خود و بهره‌مندی از لبخندی جذاب به درمان ارتودنسی روی می‌آورند. دندان پزشک دهان، دندان و لثه های شما را معاینه می کند تا میزان کوتاه بودن دندان ها و دیده شدن لثه هنگام خنده و هر گونه دلیل احتمالی را تعیین کند، این معاینه شامل قالب گیری سنتی و یا دیجیتالی از دندان ها و لثه ها می شود. با تقبل هزینه اصلاح لبخند لثه ای برای معاینه دقیق استخوان فک و ریشه دندان ها ممکن است دندان پزشک تصویر برداری با اشعه ایکس صورت بگیرد. بسته به ماهیت بیماری مشخصی که دارید، روش درمان لبخند لثه ای می تواند یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • دندانپزشکی با لیزر  (در موارد خفیف که با خونریزی لثه کمتری همراه است )
 • بازسازی لب با جراحی
 • ارتودنسی به منظور قرار دادن دندان ها در وضعیت مناسب تر
 • فرم دادن بافت های لثه و استخوان به منظور اصلاح لبخند لثه ای و ایجاد طرح لثه زیباتر و سالم تر
 • تقبل هزینه جراحی لثه ، فک و صورت به منظور بازسازی استخوان

در جلسه مشاوره اولیه، در مورد اهداف و تمایلات شما برای داشتن زیبایی لبخند و هزینه اصلاح لبخند لثه ای صحبت می شود تا برنامه درمانی مناسبی برای شما ارائه گردد. پس از این جلسه، در صورت داشتن هر گونه سوال بیشتر می توانید مستقیما به مطب جراح لثه مراجعه کنید.

با تصویر برداری با اشعه ایکس می توان مشکل را تشخیص داد و یک برنامه درمان و اصلاح لبخند لثه ای را ارائه کرد. سپس، در مورد روش های درمانی مختلف مثل ارتودنسی دندان یا جراحی لثه یا ترکیبی از این دو با بیمار صحبت می شود. هر روش درمانی مزایا و معایب خود را دارد و جراح درمورد مزایا و عوارض جراحی لثه و ارتودنسی با شما صحبت می کند.

 • برای درمان لبخند لثه نما می توان جراحی لثه را برای افزایش طول تاج دندان انجام داد. این کار باعث بهبود لبخند لثه نما می شود.
 • لبخند لثه نمای اسکلتی که ناشی از بزرگ بودن فک های بالایی (هیپرپلازی عمودی فک بالا) را می توان با بازسازی فک بالا توسط جراحی ارتوگناتیک درمان کند.
 • در بعضی از موارد حفیف لبخند لثه ای اسکلتی، می توان با کمک ارتودنسی محل قرار گیری دندان ها را تغییر داد.

جراحی لثه

People teeth collage.

در طول جراحی زیبایی لثه، جهت درمان خنده لثه ای بافت لثه اضافی تغییر شکل پیدا می کند تا دندان های طبیعی بیشتر نمایان شوند که این مساله به شکل قابل توجهی باعث اصلاح طرح لبخند لثه ای می شود. در موارد مشخص، برای از بین بردن بافت لثه اضافی و با تقبل هزینه اصلاح طرح لبخند می توان از لیزر استفاده کرد. اغلب روش های جراحی لثه ساده هستند و فرد پس از عمل دردی کمی را احساس می کند یا اصلا دردی را احساس نمی کند. ممکن است بین 24 تا 48 ساعت پس از جراحی لثه، فرد در محل هایی که جراحی صورت گرفته احساس درد کند، اما برای تسکین هر گونه درد پزشک داروهای مسکن تجویز می کند. معمولا بیمار باید یک هفته پس از عمل برای تضمین روند بهبودی به دندان پزشک مراجعه کند. مزایای جراحی لثه و جراحی لبخند لثه ای عبارتند از:

 • لبخند زیبا: متناسب تر به نظر رسیدن دندان هایی که بافت لثه بیش از حد آنها را پوشانده است و اصلاح طرح لبخند لثه ای.
 • کاربردی/ زیبایی: به منظور برطرف کردن رشد بیش از حد لثه ای که در نتیجه مصرف داروهای تجویزی مشخص مثل داروهای ضد تشنج، داروهای پیوند عضو یا داروهای مخصوص فشار خون بالا شکل می گیرد.
 • سلامت استخوان و لثه دور دندان ها: تقبل هزینه جراحی زیبایی لثه ، به منظور کم کردن عمق پاکت های لثه ها و بدست آوردن سلامت پریودنتال می باشد. این روش ممکن همچنین نیازمند کار بر روی استخوان است.

خطرات احتمالی

با اینکه عوارض جراحی زیبایی لثه در حین و پس از آن در صورت انتخاب یک دندانپزشک زیبایی معتبر جهت انجام درمان بسیار کم می‌باشد، اما ممکن است مشکلاتی رخ دهد. خونریزی و تورم بیش از حد لثه‌ها و واکنش آلرژیک به بی‌حس‌کننده خطرات احتمالی این درمان می‌باشند.

هزینه و قیمت

به خاطر داشته باشید که بین قیمت جراحی لثه و میزان نمایان بودن لثه هنگام خندیدن رابطه کمی وجود دارد. در جلسه مشاوره اولیه رایگان در مورد دهان و هزینه جراحی لبخند لثه ای شما صحبت خواهد شد. هزینه جراحی لثه برای هر بیمار متفاوت است و حتی هر دندان پزشک هزینه متفاوتی را طلب می کند. با این حال، هزینه های اجتماعی و عاطفی لبخند لثه نمای شما بسیار بیشتر از قیمت اصلاح لبخندد لثه ای است. در مورد تحت پوشش بیمه بودن هزینه جراحی زیبایی لثه با موسسه بیمه خود تماس بگیرید.

لبخند لثه ای از لحاظ زیبایی ممکن است برای فرد مشکلاتی را ایجاد کند. نمایان بودن لثه هنگام خندیدن و کوتاه بودن دندان ها باعث می شود لبخند زیبایی نداشته باشید. این مشکل همانند مشکل شکاف لب یا شکاف کام با روش های درمانی از قبیل ارتودنسی، با لیزر، جراحی لبخند لثه ای و… می توان نسبت به رفع آن اقدام کرد. شکاف لب و کام عارضه‌ای مادرزادی است که در انواع و شدت‌های مختلف در نوزادان مشاهده می‌شود. شکاف لب یا لب‌شکری به حالتی گفته می‌شود که شکاف در اطراف لب بالا وجود داشته باشد. اما منظور از شکاف کام حالتی است که حفره‌ای در سقف دهان، موسوم به سخت‌کام یا نرم‌کام، مشاهده شود و دو طرف کام در زمان رشد جنین در رحم به هم متصل نشده باشد. متخصصین ارتودنسی با جراحی شکاف کام در زمینه اصلاح رشد صورت و دندان درآوردن کودکان دچار شکاف لب یا کام یا ناهنجاری‌های صورت و جمجمه از بدو تولد تا دوران بلوغ به یاری کودکان و خانواده‌شان می‌آیند. این گروه از متخصصین عملکرد و ریخت‌شناسی در حال تغییر صورت در اثر پیشرفت درمان و رشد را ارزیابی می‌نمایند.

فرنوم اتصال عضلانی طبیعی است که معمولاً بین دندان‌های جلویی (فک بالا یا پایین) دیده می‌شود و سمت داخلی لب را به لثه پیوند می‌دهد. چنانچه اتصال به لثه وجود نداشته باشد، به علاوه اتصال فرنوم بالا، یعنی نزدیکتر به سطح بایت، باشد و کناره لثه را بالا بکشد، موجب تحلیل رفتن لثه می‌شود. از این گذشته اگر فرنوم بیش از حد بزرگ باشد، از به هم نزدیک شدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند و فاصله بین دندانی  ایجاد می‌شود. در صورت مشاهده کشش یا با هم در تماس نبودن دندان‌ها به دلیل بزرگ بودن فرنوم (بند)، عمل جراحی بند لب موسوم به فرنکتومی برای آزاد کردن لثه از فرنوم انجام می‌شود. جراحی پیوند لثه نیز غالباً پس از فرنکتومی انجام می‌شود تا بافت لثوی کافی برای اتصال بند ایجاد شود. فرنکتومی عملی جراحی فرنوم است که معمولاً تحت بی‌حسی موضعی به منظور آزاد کردن نوار بافتی عضلانی متصل به لب، گونه یا کف دهان انجام می‌شود.

در حالی که بیماری لثه یک وضعیت جدی می‌باشد، اما تکنولوژی‌های دندانپزشکی برای درمان بیماری‌های لثه به سرعت در حال پیشرفت هستند و به شما کمک می‌کنند تا دندان‌های خود را حفظ نمایید. امروزه، با مراقبت برجسته توسط پریودنتیست‌های (متخصصین بیماری‌های لثه) بسیار ماهر و مجرب، جراحی لثه با لیزر روشی موثر را برای مراقبت از لثه به منظور جلوگیری از عواقب جدی بهداشتی و سلامتی ارائه می‌کند. در حقیقت، جراحی لثه با لیزر دندانپزشکی در صورتی که به موقع انجام شود می‌تواند به حفظ دندان‌های طبیعی شما کمک کند.

بیماری یا عفونت لثه التهابی است که بافت اطراف دندان‌ها که وظیفه نگه داشتن آنها را در دهان بر عهده دارد، تحت تاثیر قرار می‌دهد و در اکثر مواقع در نتیجه عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌گردد. عفونت و خون ریزی لثه شرایطی بسیار رایج در بین بیماران است و شدت آن در بین افراد متفاوت می‌باشد. این بیماری را با قرمز شدن و ایجاد ورم برای لثه‌ها که با خون ریزی ساده آنها در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن همراه است، می‌توان شناسایی کرد. عفونت و خون ریزی لثه‌ها متفاوت از بیماری پریودنتیت یا تخریب بافت لثه است، هر چند گاهی اوقات ممکن است افراد مختلف بطور هم زمان به هر دوی این بیماری‌ها مبتلا شوند.

مطالب مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس