جراحی لثه با لیزر و مزایای آن

جراحی لثه با لیزر

تنها راه برای کاهش، متوقف و یا حتی از بین بردن اثرات بیماری‌های لثه، زدودن باکتری‌ها، پلاک‌ها و رسوب‌ها از زیر لثه‌ها است. از بین بردن باکتری‌های بدی که باعث بیماری‌های دهان و دندان می‌شود، از چندین راه انجام می‌شود. روش معمول پاک‌سازی عمیق لثه که با جراحی لثه یا استخوان انجام می‌شود، یک روش مؤثر برای از بین بردن مقادیر زیادی از پلاک‌ها و رسوب‌ها است. روش مدرن‌تر روشی است با حداقل آسیب، این روش با نام «لیزر درمانی دهان و دندان» یا «لیزر درمانی لثه» نیز شناخته می‌شود.

جراحی لثه با لیزر چگونه انجام می‌شود؟


لیزر پالسی Nd:YAG برای انجام عمل جراحی زیبایی لثه به کار می‌رود. این دستگاه شامل اتم‌های نئودیمیوم (Nd) است که در کریستال گارنت ایتریم آلومینیوم توزیع شده است. زمانی که نئودیمیوم با تکانه‌های الکتریکی تحریک می‌شود، اشعه مادون قرمز با طول موج (رنگ) دقیق ۱۰۶۴ نانومتر منتشر می‌شود. اشعه لیزر از یک فیبر اپتیکی بسیار کوچک ارسال می‌شود و طول آن به اندازه ۳ برابر موی انسان است که دقیقاً در بافت مورد نظر تابانده می‌شود. رنگ نور از طریق سلول‌هایی مانند نور خورشید که از پنجره تابیده می‌شود بوده و پیگمنت‌های تیره باکتریایی که دلیل بروز بیماری پریودنتیت هستند را تبخیر می‌کند.

مزایای انجام عمل لیزر لثه


برای بسیار از بیماران مبتلا به بیماری‌های لثه، جرم‌گیری و درمان ریشه کافی نیست و برش‌های معمول و عمل‌های بخیه‌ای درمان‌های بیش از اندازه‌ای هستند. جراحی لثه به وسیله لیزر، روشی مدرن جهت حفظ دندان‌های مبتلا به بیماری‌های پیشرفته لثه برای افرادی است می‌خواهند دندان‌های خود را حفظ کنند و در عین حال تمایلی هم به انجام عمل‌های جراحی متداول ندارند. امروزه ما می‌توانیم دندان‌هایی که در گذشته باید کشیده می‌شدند را حفظ کنیم. برای بسیاری از بیماران، جراحی لثه با لیزر گزینه واقع‌بینانه‌ای با نتایج قابل ‌قبول است.

علاوه بر مزایای بالینی، جراحی لثه با لیزر درد، خونریزی، حساسیت ریشه بسیار کمتری داشته و تورم و طول مدت بستری شدن پس از عمل جراحی در آن حداقل است. ما می‌توانیم فقط در یک جلسه درمانی به تمام مزایای جراحی لثه دست یابیم و با لیزر درمانی درد جرم‌گیری را نیز از بین ببریم. این کار باعث شده تا انجام این عمل جراحی برای بیمارانی که از شکافته شدن و پوسته‌پوسته شدن لثه می‌ترسند روشی مناسب باشد.

یکی دیگر از مزایای جراحی لثه با لیزر، اثر ضد باکتریایی است که باعث ضدعفونی شدن پاکت‌های پریودنتال می‌شود. این لیزر مشخصاً پیگمنت‌های باکتریایی سیاه پاتوژنیک را مورد هدف قرار می‌دهد و این باکتری‌ها را به صورت ایمن تبخیر می‌کند زیرا سرعت بسیار زیاد پالس که یک به ده هزارم ثانیه است باعث سرد شدن ۹۹٫۸% از بافت‌ها در لحظه می‌شود.

چرا بیماران، لیزر را ترجیح می دهند؟


اگر قرارباشد، در محیط دهان، جراحی انجام شود مانند جراحی دندان عقل نهفته، پس از برش لثه با لیزر نیاز به بخیه زدن نیست.

• برخی از درمان‌ های دندانپزشکی با استفاده از لیزر نیاز به تزریق داروی بی‌حسی ندارد، بنابراین دیگر نیازی به تزریق ماده بی حسی دردناک نیست.

• در جراحی لثه با لیزر، خونریزی از لثه بسیار کاهش می‌یابد چون منبع انرژی ناشی از پرتو لیزر، سبب لخته شدن سریع تر خون در رگ‌های بریده شده می شود، بنابراین خونریزی خیلی سریع پایان می‌ یابد. به همین دلیل دیگر نیاز نیست پس از جراحی دهان، طعم بد خون را در دهانتان تحمل کنید.

• عفونت‌های دهان پس از استفاده از لیزر کاهش می‌یابد چون انرژی ناشی از نور لیزر، میکروب‌ها را از بین می‌برد و محیط دهان را استریل می‌کند. این خصوصیت از بروز تبخال، آفت و یا حتی عفونت زخم‌ها پس از جراحی و عفونت زیردست دندان جلوگیری می‌ کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس