تا چند سال بعد از کشیدن دندان می‌توان ایمپلنت کرد؟

ایمپلنتهای دندانی روش نوین و جدیدی نیستند و اولین بار در سال ۱۹۶۵ انجام شد. اما هیچ وقت به اندازه الان مورد استقبال عموم مردم واقع نشدند. این به این معناست که اکثر بیمارانی که در گذشته اصلا ایمپلنت دندانی نداشتند الان برای اینکار با دندانپزشک خودشان مشورت میکنند تا بهترین ایمپلنت را انتخاب کنند. حتی اگر سالهای سال از کشیدن دندانهای شما گذشته است و میخواهید در آن قسمت ایمپلنت داشته باشید هنوز هم شانس زیادی برای انجام آن دارید.

برای اینکه بتوانید جراحی ایمپلنت انجام دهید ربطی به زمان کشیدن دندان قبلی شما ندارد و بیشتر به سلامت دهان و دندانهای شما بستگی دارد. اما طول زمانی که یک شخص دندان نداشته است ممکن است روی کیفیت استخوانهای فک تاثیر گذاشته باشد. اگر توده استخوان کافی در آن قسمت وجود نداشته باشد جایی نیست که بتوانیم ایمپلنت را در آنجا محکم کنیم. بنابراین این روش موثر نیست اما این مورد هم نمیتواند شما را از داشتن ایمپلنت محروم کند. دندانپزشک یا (پریودنتیست، پروتزکار یا جراح دهان) میتوانند قبل از جراحی ایمپلنت یک گرافت استخوان در آن محل برای شما انجام دهند. بهترین راه برای اینکه بدانید آیا شما میتوانید ایمپلنت داشته باشید این است که یک جلسه مشاوره با دندانپزشک خود داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد کاندید بودن ایمپلنت چند سال بعد کشیدن دندان و رزرو وقت مشاوره در کلینیک دندانپزشکی سروش اصفهان با شماره های 03132280376 و 03136252573 تماس حاصل فرمایید.

 

مزایای ایمپلنت چیست؟ 


مزایای ایمپلنت چیست؟ایمپلننتهای دندانی به دلیل مزایایی که دارند رواج پیدا کرده‌اند که شامل:

  • ظاهر زیبا مانند دندان واقعی
  • بهبود کیفیت صحبت کردن
  • راحتی بیشتر
  • بهبود عزت نفس
  • سلامت دهان
  • دوام
  • غذا خوردن راحتتر
  • حس چشایی بهتر

 

اگر شما برای سالها از دندان مصنوعی یا بریج بعد از کشیدن دندان خود استفاده کرده‌اید متوجه خواهید شد که آنها با دوامتر، راحتتر و به لحاظ زیبایی باعث خشنودی شما خواهند شد.

اجزای ایمپلنت دندانی 


اجزای ایمپلنت دندانیایمپلنتهای دندانی از سه جز تشکیل میشوند پایه، اباتمنت و ترمیم که حالت و عملکرد دندان طبیعی را دنبال میکند. به لحاظ جراحی ایمپلنتها به استخوان فک زیر لثه متصل میشوند. ایمپلنتهای دندان به عنوان یک پلت فرم ثابت روی آن سوار میشود و سپس روکش ساخته شده روی آن قرار میگیرد.

پایه ایمپلنت

شبیه یک پیچ است این پایه در خط لثه در استخوان فک قرار میگیرد و به عنوان ریشه مثل دندانهای طبیعی عمل میکند. پایه ایمپلنت از مواد سازگار با طبیعت مثل تیتانیوم ساخته شده است و با استخوان جوش میخورد.

اباتمنت

این جز بعد از اینکه پایه ایمپلنت را گذاشتیم در قسمت بالای ایمپلنت گذاشته میشود و اتصال با پایه برقرار میشود تا هر نوع ترمیمی که در ذهن دارید روی آن قرار گیرد.

ترمیم دندان

این روکشهای دندان، بریجها ،دندانهای مصنوعی تمام قوسها را دارند تا زیبایی و عملکرد دندانهای طبیعی را داشته باشند.

  روشهای ترمیمی برای ایمپلنتها سالها بعد از کشیدن دندان


روشهای ترمیمی برای ایمپلنتها سالها بعد از کشیدن دندانوقتی که شما یک دندان را میکشید استخوان فک به مرور زمان پسروی میکند و در کمتر از یک سال اکثر توده استخوان فک در آن ناحیه از دست میرود. گاهی اوقات دندانهای اطراف حرکت میکنند و موجب یک ساختار دندانی ناهماهنگ میشود. اگر بیماری لثه یا سلامت دهان ضعیفی داشته باشید باید قبل از ایمپلنت آن مشکل را برطرف کنید.

جراحی گرافت استخوان

اگر شما قسمتهایی از فک خود را بعد از کشیدن دندان از دست داده‌اید ممکن است نیاز به گرافت استخوان داشته باشید تا بتوانید قبل از گذاشتن ایمپلنت استخوان آن قسمت را ترمیم کنید تا ایمپلنت به طرز صحیح برای شما جایگذاری شود. داشتن سطح استخوانی مناسب و همتراز با دیگر دندانها باعث میشود ایمپلنت زیباتری داشته باشید و خط لثه با سایر دندانها در یک تراز قرار گیرد.

روش ارتودنسی

با توجه به اینکه چه مدت صبر کردید تا بعد از کشیدن دندان ایمپلنت داشته باشید نیاز است که برخی از اشکال ارتودنسی را استفاده کنید. برخی از دندانها به طور طبیعی در طول زمان حرکت میکنند. اگر دندانی کشیده شده باشد دندان کناری حرکت میکند تا بتواند آن فاصله را پر کند. این فاصله بسته شده و نمیتوانیم ایمپلنت دندان داشته باشیم اینجاست که ارتودنسی به کمک ما می‌آید بریسها یا اینویزیلاین دوباره دندانها را همتراز میکنند و فاصله ای که توسط دندانهای دیگر بسته شده است را باز میکنند. اصلاح دندان جابه جا شده از طریق پلاستیک و سرامیک کار آسانی نیست و این پروسه ممکن است چند ماه طول بکشد. در طی این مدت پزشک شما تمام قسمتها را چک میکند تا اگر موردی بود قبل از مرحله ایمپلنت برطرف کند.

روشهای پیچیده‌تر

با تقویت استخوان فک اغلب امکان این وجود دارد که ایمپلنت را در آنجا قرار دهیم حتی اگر چندین سال از کشیدن دندان در آن ناحیه گذشته باشد. وضعیت و شرایط هر شخص خاص است و افراد ممکن است به درمانهای اضافه‎تری نیاز داشته باشند. در برخی موارد برای مثال اگر دندانی سالها از دست رفته باشد یا فرد سیگاری باشد و بیماری لثه داشته باشد و سلامت دهان و دندان ضعیفی داشته باشد روشهای دیگری نیاز است تا بتوانیم به بهترین نتیجه دست پیدا کنیم.

وقتی سوالاتی در مورد کیفیت و کمیت استخوانها وجود دارد سیستمهای تصویربرداری کامپیوتری مثل سی تی اسکنهای پرتو مخروطی که در روشهای معمول ایمپلنت استفاده میشوند بسیار کاربردی و ضروری هستند. اسکنهای پرتو مخروطی یک روش تصویربرداری دیجیتالی غیر تهاجمی هستند که به دنداپزشک کمک میکنند به طور دقیق ارتفاع عرض و شکل و بافت استخوان در فک را مشاهده کند. داشتن یک تصویر از استخوان موجود برای طرح درمان بسیار ضروری است و این کمک میکند استخوان تقویت شود و جای گذاری ایمپلنت قابل پیش بینی‌تر شود و از بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری میکند.

اگر بیماری لثه پریودنتال (بیماری لثه) یا تحلیل رفتگی مشخص شود قدم اول این است که بافت نرم از طریق گرافت لثه یا سایر روشها دوباره بازسازی شود. به دنبال این درمان ممکن است تقویت استخوان لثه انجام شود در برخی موارد یک گرافت بافت اتصالی پیشنهاد میشود تا از لحاظ ظاهری به لثه زیبایی بیشتری بدهد و پس از آن جراحی ایمپلنت انجام میشود وقتی که موارد پیچیده‌تر پیش می‌آیند تجربه بالینی و مهارت دندانپزشک نقش مهمی در روند درمانی بازی میکند. در برخی موارد ممکن است دندانپزشک شما را به متخصص دیگری ارجاع دهد تا برخی یا همه درمانها را برای شما انجام دهد.

سوالات متداول


آیا خطراتی هم وجود دارد؟

در جراحی همیشه خطر وجود دارد اما ایمپلنت دندانی هنوز یکی از ایمنترین جراحی‌هاست که میزان موفقیت آن بین ۹۵ تا ۹۸ درصد است.

خطرات ایمپلنت دندان شامل عفونت، واکنش به دارو، آسیب دیدن دندانهای دیگر یا ریشه دندان، آسیب دیدگی سینوس یا شکست ایمپلنت میشود.

چه مدت این پروسه طول میکشد؟

چون ایمپلنت دندان نیاز به جراحی و چندین جلسه مراجعه دارد زمان آن از چند ماه تا بیش از یک سال متفاوت است.

در طی جلسه اول دنداپزشک برنامه درمانی را که شامل تعداد جلسات و زمان مورد نیاز برای رسیدن  شما به لبخند مورد نظر میشود را ارزیابی میکند. در فواصل درمانی بیماران روند بهبودی را طی میکنند.

هزینه ایمپلنت چقدر است؟

در مورد جایگزینی دندان تقریبا شبیه به موارد دیگر وقتی موقع محاسبه هزینه میشود به این بستگی دارد که چقدر این پروسه طول میکشد. اما این سوال برای همه یک پاسخ ندارد. هزینه کلی بستگی به تعداد جلسات و اینکه چه تعداد ایمپلنت نیاز دارید کدام دندانپزشک یا جراح دهان را انتخاب میکنید و هزینه ترمیم و پروتز شما دارد اگر گرافت دندان نیاز داشته باشید تا مثلا استخوان فک را ترمیم کنید همه اینها روی هزینه موثر هستند.

مقالات مرتبط

تماس با ما