تاثیر سیگار بر موفقیت یا شکست ایمپلنت دندان، طول عمر و دوام آن

جامعه دندانپزشکان و پزشکان سیگار کشیدن را یک عادت ناسالم می‌دانند. ولی آیا این به آن معناست که شما کاندید ایمپلنت درمانی نیستید؟ اگر سیگاری هستید،  می‌توانید از ایمپلنت دندانی استفاده کنید.  دندان فک بالا و پایین: بهبود اعتماد بنفس و تغذیه). هرچند، این عادت نامناسب شدیداً بر سلامت عمومی دهان و دندان شما تأثیر خواهد گذاشت و بنابراین بر احتمال موفقیت آمیز بودن ایمپلنت‌های دندانی نیز تأثیر گذار است. در خاطر داشته باشید، سیگار کشیدن با ابتلا به بیماری‌ها و عفونت‌هایی همچون بیماری لثه و پری ایمپلنتایتیس و همچنین عارضه‌هایی همچون از دست رفتن استخوان در فک، از دست رفتن بافت لثه و حتی بی دندانی شود. فارغ از این مسئله، در این مقاله سعی داریم نگاه دقیق‌تری به سیگار کشیدن و ایمپلنت‌های دندانی و گزینه‌های پیش روی شما بیاندازیم.

جامعه دندانپزشکان

 

 اگر شما نیز عادت به مصرف سیگار دارید و قصد دارید عمل کاشت دندان با ایمپلنت دندان فک بالا و پایین: بهبود اعتماد بنفس و تغذیه) را انجام دهید باید نکات مهمی را در این باره بدانید. کلینیک دندانپزشکی سروش می تواند در این زمینه یاری رسان شما باشد. لطفا برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت از کادر تخصصی کلینیک دندانپزشکی سروش با شماره تلفن‌های زیر تماس بگیرید:

03132298102

03132285822

03132285810

تماس بگیرید.

تأثیرات سیگار کشیدن بر دندان‌ها و حفره دهان 


 

تأثیرات سیگار کشیدن بر دندان‌ها و حفره دهان 

سیگار و تنباکو باعث لکه شدن دندان‌ها، بوی بد دهان و از بین رفتن حس چشایی می‌شود. به مرور زمان، سیگار کشیدن می‌تواند مانع از فعالیت سیستم ایمنی بدن شود، که عوارض جانبی نگران کننده بیشتری را ایجاد خواهد از جمله کاهش توانایی فرد برای ریکاوری پس از جراحی. به همین خاطر، سیگار کشیدن نیز یکی از اصلی‌ترین خطرات مرتبط با بیماری لثه یا مربوط به لثه است، که می‌تواند باعث التهاب اطراف دندان‌ها شود.  این حساسیت می‌تواند استخوان و سایر ساختار‌های مایتی را تحت تأثیر قرار دهد و در مراحل پیشرفته خود می‌تواند منجر به از دست رفتن دندان نیز شود. استفاده از تنباکو – مخصوصاً تنباکوهای بدون دود – خطر ابتلا به سرطان دهان و دندان  را نیز افزایش می‌دهد، که ممکن است بخاطر فراوانی عروق خونی و گره‌های لنفاوی در سر و گردن شما به سرعت تبدیل به گونه بدخیم و تهاجمی شود. در نهایت، تأثیرات سیگار کشیدن بر دندان‌ها می‌تواند باعث پوسیدگی دندان شود و خطر زیادی را متوجه دندان‌های مصنوعی یا ترمیمی کند. از آنجایی که تنباکو باعث تغییر رنگ دندان می‌شود، نتایج زیبایی این درمان همیشه ایده آل نخواهد بود – هم ازدید بیرونی و هم از دید درونی. علاوه بر این پسرفت لثه می‌تواند باعث ایجاد حاشیه‌های نابرابر روی تاج‌ها و سایر ترمیم‌ها شود.

ترک سیگار و دندانپزشک شما


 

ترک سیگار و دندانپزشک شما

متخصصین سلامت دهان و دندان نقش مهمی در ترک سیگار دارند و می‌تواند احتمال موفقیت آمیز بودن ترک شما را افزایش دهند. کیفیت‌ها و ویژگی‌های تیم مراقبت دندانی وزنه منحصر بفردی در مبارزه با این عادت بد به شمار می‌رود. این مزایا عبارتند از:

  • توانایی برای مصاحبه و پرسیدن سوالاتی درباره مصرف تنباکو
  • بازبینی سابقه‌های پزشکی در هر نوبت مراجعه
  • مهارت‌های آموزشی و انگیزشی
  • رابطه بر پایه اعتماد و تفاهم با بیماران
  • مراجعات منظم که فرصت مناسبی برای پیگیری و حمایت از بیمار است

بیمارانی دندانی برای سلامت دهان و دندان خود به دفعات بیشتری ویزیت می‌شوند تا برای مراجعه به پزشکان. بهره بردن از مزیت این ویزیت‌های منظم می‌تواند قدم مهمی در شروع و نظارت بر برنامه ترک سیگار بیمار باشد.

سیگار کشیدن چگونه بر ایمپلنت‌های دندانی تأثیر می‌گذارد؟


سیگار کشیدن چگونه بر ایمپلنت‌های دندانی تأثیر می‌گذارد؟

مطالعات نشان داده است که نیکوتین موجود در تنباکو جریان خون را کاهش می‌دهد. در مورد ایمپلنت‌های دندانی، عدم وجود گردش خون مناسب مسئله خوبی نیست زیرا شما به بیشترین میزان ممکن گردش  خون نیاز دارید تا فرآیند بهبودی سریع و مناسب پیش رود. همچنین، دود سیگاری که فرو می‌دهید ممکن است بافت‌های موجود در دهان شما را بسوزاند، به مرور زمان باعث ضخیم شدن لایه بالایی سلول‌های پوست شده و بافتی فیبری را در عوض استخوان بیشتر ایجاد می‌کند. سیگار ممکن است برای غدد بزاقی نیز مضر باشند، که منجر به خشکی دهان، عدم وجود مایعات به میزان کافی برای شستشوی باکتری‌ها شود، برخی دندانپزشک حتی از انجام درمان‌های ایمپلنت برای بیمارانی که شدیداً سیگاری هستند و برای مدتی طولانی سیگار می‌کشد از ایمپلنت استفاده نخواهند کرد. این موضوع تماماً به وضعیت لثه‌های شما و استخوان فک زیر آن بستگی دارد. گرافت استخوان می‌تواند حمایت بیشتری را فراهم نماید و احتمال موفقیت را افزایش دهد، ولی ترمیم تضمین شده نیست. کشیدن تنباو برای سلامت عمومی و همچنین سلامت دهان و دندان مضر است و می‌تواند باعث شود دیگر کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندانی نباشید.

آیا سیگارهای الکتریکی بی خطرتر از سیگارهای معمولی هستند؟


آیا سیگارهای الکتریکی بی خطرتر از سیگارهای معمولی هستند؟

سیگارهای الکتریکی با این عنوان تبلیغ می‌شوند که خطر سیگارهای سابق را ندارند، ولی آیا این موضوع در ارتباط با ایمپلنت‌های دندانی نیز صدق می‌کند؟ سیگارهای الکتریکی دارای یک محفظه کوچک هستند که در آن مایعی وجود دارد که با یک واحد گرم کننده کوچک آن مایع را تبخیر می‌کند. گس هیچ دودی به داخل دهان نمی‌رود، ولی بخاری که شما با دم خود به داخل بدن می‌فرستید هنوز مواد شیمیایی همچون نیکوتین و پروپیلن گلیکل را دارد (تا به بخاطر حسی همچون دود سیگار دهد). به همین خاطر احتمال اینکه سیگارهای الکتریکی برای موفقیت آمیز بودن ایمپلنت‌های دندانی شما تهدید کمتری از سیگار‌های معمولی داشته باشند بسیار کم است. سیگارهای الکتریکی هیچ مزیتی نسبت به سیگارهای معمولی ندارند. بهترین کار این است که اگر می‌خواهید بهترین نتیجه ممکن را با ایمپلنت‌های دندانی خود تجربه کنید اصلاً سیگار نکشید.

شکست ایمپلنت دندان در میان سیگاری‌ها


شکست ایمپلنت دندان در میان سیگاری‌ها

نرخ شکست ایمپلنت دندان برای غیر سیگاری‌ها بسیار کم و چیزی در حدود 1.4 درصد است. از طرف دیگر، نرخ شکست ایمپلنت دندان برای سیگاری‌ها 15.8 درصد است. یعنی به عبارت دیگر اگر سیگار می‌کشید 11 برابر بیشتر در معرض خطر شکست ایمپلنت دندان هستید. پس چگونه می‌توانید احتمال موفقیت آمیز بودن ایمپلنت دندان را افزایش دهد؟ بهترین راه این است که سیگار را ترک کنید.

 تأثیرات سیگار بر طول عمر ایمپلنت


تأثیرات سیگار بر طول عمر ایمپلنت

جدا از خطر فزاینده سیگارها، ممکن است سیگاری‌ها از ایمپلنت دندان استفاده کنند و برای مدت زمانی طولانی دوام بیاورد. توصیه‌هایی برای کمک به افزایش طول عمر ایمپلنت‌ها برای یکپارچگی استخوانی و سلامت فرد حیاتی است. یکپارچگی استخوانی به پروسه جوش خوردن استخوان فک با پیچ ایمپلنت تیتانیومی است، چیزی که روی آن دندان مصنوعی سرامیکی متصل می‌شود. چند هفته اول پس از جراحی بلاشک یکی از مهمترین زمان‌هاست، در این زمان یکپارچگی استخوانی آغاز می‌شود و استخوان شروع به جوش خوردن با ایمپلنت می‌کند. سیگار کشیدن در این دوره می‌تواند شدیداً احتمال عفونت و در نتیجه شکست ایمپلنت را افزایش دهد. پس از این زمان نیز ایمپلنت همچنان در معرض خطر فزاینده بخاطر سیگار کشیدن فرد است. از دست رفتن استخوان اطراف ایمپلنت‌های دندانی چیزی در حدود 0/16 میلیمتر در سال گزارش شده است، که اگرچه عدد کمی است ولی مقدار زیادی به شما می‌رود و ضمناً با گذشت چند سال مجموع این اعداد بسیار زیاد خواهد شد.

بیماران ایپملنت دندانی باید چه کاری بکنند اگر سیگار می‌کشند؟ 


بیماران ایپملنت دندانی باید چه کاری بکنند اگر سیگار می‌کشند

سیگار کشیدن الزاماً شما را از زمره کسانی که می‌توانند کاندید دریافت ایمپلنت دندان باشند خارج نمی‌کند. هرچه باشد، ایمپلنت‌ها هنوز هم بهترین سیستم تعویض دندان در بازار هستند. ولی اگر به شما توصیه شده که از ایمپلنت دندان استفاده کنید و شما سیگاری هستید، چند توصیه برای شما داریم تا تضمین شود که ایمپلنت دندان شما موفقیت آمیز باشد:

 همین الان سیگار را ترک کنید

همه می‌دانند که گفتن این حرف خیلی ساده‌تر از عمل کردن به آن است. ولی احتمالاً از چندین منبع مختلف شنیده‌اید که باید سیگار را ترک کنید. چه زمانی بهتر از الان، وقتی که می‌توانید سلامت عمومی خود را افزایش دهید و همچنین سلامت دهان و دندان خود را بهبود بخشید و لبخند زیبایتان را دوباره به دست آورید.

 برای یک هفته پیش و پس از عمل ایمپلنت دندان سیگار را ترک کنید

همه می‌دانند که حتی فکر ترک سیگار نیز می‌تواند باعث عصبی شدن کسانی شود که به سیگار کشیدن معتادند. آیا می‌توانید برای دو هفته سیگار نکشید – یک هفته پیش و پس از جراحی؟ اگر فکر می‌کنید که می‌توانید این گزینه جایگزین ترک سیگار را اداره کنید، با پزشکان خود در این مطب برای حمایت بیشتر صحبت کنید.

 عادت سیگار کشیدن خود را به نصف کاهش دهید

اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید سیگار را ترک کنید، حتی برای چند هفته، آیا می‌توانید حداقل مصرف آن را کم کنید؟ حتی اگر نصف مقداری که الان سیگار می‌کشید سیگار بکشید، می‌توانید جریان خون را در دهان خود بهبود ببخشید و احتمال موفقیت آمیز بودن ایمپلنت دندانی خود را افزایش دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس