بهترین دکتر دندانپزشک

Family-Dentistry

تردیدی وجود ندارد که افرادی که از خدمات دندانپزشکی استفاده می کنند باید با ابزارها و روش های مورد استفاده توسط یک دندانپزشک زیبایی یا سایر ارائه دهندگان خدمات حرفه ای دندان آشنا باشند، اما دندان پزشکی پیچیده تر از تعدادی ابزار و روشهای درمانی است که در دانشکده پزشکی به دانشجویان این رشته آموزش داده می شود. در واقع یک دندانپزشک خوب نه تنها باید از دانش و تجربه کافی برای انجام وظایف حرفه ای خود برخوردار باشد، بهترین دندانپزشک کودکان علاوه بر این باید از برخی ویژگی های ذاتی نیز برخوردار باشد یا این ویژگی ها را در خود پرورش دهد.

ویژگی ها و خصوصیات یک دندانپزشک خوب

 • اولین ویژگی بهترین دکتر دندانپزشک  می بایست داشتن احساس خوب در هنگام کمک به سایر افراد باشد. در واقع مسئولیت اصلی یک دندانپزشک خوب، کمک به افراد در راستای حفاظت از دندان ها و تسکین درد و مشکلاتی است که بیماری ها و ناهنجاری های دهان می توانند به همراه داشته باشند. بهترین دکتر دندان پزشک نه تنها نباید به دریافت پول در نتیجه خدمات ارائه شده مثل ارتودنسی ثابت، ایمپلنت دندان و کاشت دندان و ... فکر کند، بلکه می بایست تمرکز اصلی خود را بر کمک به دیگران قرار دهد. توانایی ایجاد احساس خوب با کمک به دیگران به این دلیل برای فردی که می خواهد بهترین دندانپزشک شود مهم است که اگر این افراد تنها به دنبال کسب درآمد باشند، نه تنها یک دندانپزشک موفق نخواهند شد، بلکه احتمالاً نمی توانند بیماران واقعی را پیدا کره و پول مورد نظر خود را به دست آورند.
 • دومین ویژگی یک دکتر دندانپزشک زیبایی خوب اعتماد به نفس و رفتاری است که برای بیمار اطمینان بخش باشد. در حقیقت بسیاری از بیماران در هنگام استفاده از خدمات دندانپزشکی احساس ناراحتی می کنند و در بعضی موارد نسبت به مراجعه به مطب دکتر دندانپزشک اطفال ترس زیادی در وجود خود احساس می نمایند. این ناراحتی یا ترس معمولاً در نتیجه این حقیقت ایجاد می شود که افراد بطور طبیعی نسبت به روش های درمانی مورد استفاده در دهان خود احساس خوبی ندارند و احتمالاً این شرایط به خاطر اعتقاد نادرستی است که مطابق آن در حوزه دندانپزشکی تخصص کمتری در مقایسه با سایر رشته های پزشکی دارد (این اعتقاد به خرافات موجود در این حوزه ارتباط دارد که بر اساس تجربیات بشر در طول هزاران سال ایجاد شده اما دیگر درست نمی باشد). به هر حال، یک دکتر دندانپزشک کودکان دارای اعتماد به نفس و رفتار اطمینان بخش معمولاً می تواند ترس افراد بیمار را در این رابطه کاهش داده و احساس راحتی و آرامش بیشتری برای آنها در مطب خود ایجاد نماید.
 • سومین ویژگی بهترین دندانپزشک زیبایی مربوط به برخورداری از مهارت های مناسب چند گانه می باشد. به این ترتیب یک دندانپزشک نه تنها باید بیمار خود را در طول درمان در حالت راحت نگه داشته ، بلکه علاوه بر این باید مشکلات دهان و دندان احتمالی و در صورت لزوم بهداشت ارتودنسی را برای فرد توضیح دهد. به این ترتیب دندانپزشک باید درباره روش های درمانی مورد استفاده برای اصلاح این مشکلات به بیمار توضیح داده و به وی آموزش های لازم را درباره تکنیک های قابل استفاده توسط افراد برای پیشگیری از ایجاد مشکلات سیم کشی دندان را ارائه نماید. اگرچه بریس های فلزی معمول پرکاربردترین و قابل‌توجه‌ترین بریس های ارتودنسی بشمار می‌روند، ولی بااین‌حال هزینه آن‌ها نسبت به روش‌های دیگر پایین‌تر است. هزینه‌ی این نوع ارتودنسی به تعداد دفعات ویزیت و مراقبت‌های آن و نیز پوشش بیمه‌ی شما بستگی خواهد داشت.
 • چهارمین ویژگی یک دندانپزشک زیبایی خوب می بایست تمایل و توانایی فرد برای دنبال کردن یک روش اصولی باشد. دندانپزشک خوب باید مجموعه ای از روش های خاص برای حفاظت و یا ترمیم دندان ها را دنبال کند. در این حالت هر گونه انحراف از مجموعه اصول، می تواند بیمار را در معرض خطر قرار دهد مانند دندان درد بارداری و ارتودنسی در بارداری احتمال طرح دعوی قضایی بر علیه دندانپزشک را افزایش دهد.
 • پنجمین ویژگی یک دکتر متخصص دندانپزشک زیبایی خوب باید انجام دقیق وظایف کاری و توانایی توجه به جزئیات باشد. در این حالت لازم است دندانپزشک مشکلات بسیار کوچک که احتمال نادیده گرفتن آنها توسط یک فرد عادی به سادگی وجود دارد را مورد توجه قرار داده و با نحوه اصلاح هر یک از مشکلات احتمالی ایجاد شده آشنا باشد.
 • ششمین و آخرین ویژگی یک دکتر دندانپزشک خوب می بایست وجود احساس مناسب درباره همکاری و همچنین سرعت مناسب در انجام فعالیت ها باشد. این شرایط یکی از مهمترین ویژگی های کیفی مورد نظر برای دندانپزشکان است، زیرا یک دندان پزشک باید همواره حرکت های بسیار دقیق برای اصلاح و یا ترمیم بافت های آسیب دیده دندان انجام دهد و یک لغزش ساده در انجام این فعالیت ها می تواند آسیب دائمی برای دهان یا دندان های یک بیمار به همراه داشته باشد.

چگونه می توان یک دندانپزشک خوب را انتخاب کرد

نشانه های مثبت مورد نیاز برای یک دندانپزشک خوب به شرح زیر است:

دندانپزشک خوب باید به سلامت بیماران خود علاقه مند باشد. در حقیقت دندان پزشکان و متخصصان جراحی فک باید رویکرد پیش گیری را برای بیماران خود دنبال کنند و به دنبال درمان موقت مشکل نباشند. در این حالت استفاده از عکس رادیولوژی و بررسی کامل دندان می تواند برای بیمار مفید باشد، مگر اینکه عکس های رادیولوژی قبلی مناسب در این رابطه از معاینات قبلی در دسترس باشد.

معاینه کامل دندان شامل بررسی وضعیت دندان ها، لثه ها، زبان، لب ها، داخل گونه، سقف دهان، و پوست صورت و گردن به همراه معاینه گردن در ارتباط با غدد لنفاوی و بزرگ شدن غده تیروئید است. در این حالت برای افراد بزرگسال از یک ابزار مخصوص برای معاینه فاصله بین لثه ها و دندان ها برای شناسایی شکاف های بزرگ غیر عادی استفاده می شود. سپس پزشک ممکن است برای از بین بردن فاصله دندانها، به شما ارتودنسی دندانهای فاصله دار را توصیه نماید. علاوه بر این یک دکتر دندانپزشک خوب یافته های حاصل از معاینات انجام شده را به نحو مناسب مکتوب می نماید. 

انجام معاینات منظم توسط دندانپزشک می تواند به شناسایی به موقع مشکلات دهان و دندان کمک کند. تمیز کردن منظم دندان ها، ارزیابی وضعیت گاز گرفتن دندان ها در کنار یکدیگر، معاینات مربوط به بیماری پریودنتال و فلوراید درمانی اغلب می تواند از وقوع هزینه های ترمیم گران قیمت(هزینه ارتودنسی دندان) پیش گیری نماید. در این حالت تعداد دفعات ملاقات با دندانپزشک (برای حذف موارد پوسیدگی و عکس برداری رادیولوژی از دندان ها) با توجه به ارزیابی های انجام شده، به مدت زمان تشکیل پوسیدگی بر روی دندان ها، تعداد دندان های درگیر شده، شرایط لثه ها، و سایر مشکلات خاص دهان و دندان بستگی دارد. هنگامی که روش درمانی فعلی بر روی دندان ها کامل شد، بیمار باید از یک برنامه زمان بندی مناسب استفاده کرده و از زمان ملاقات بعدی با دکتر دندانپزشک مطلع گردد.

خدمات دندان پزشکی با کیفیت معمولاً برای مدت طولانی دوام و ماندگاری دارد، در حالی که خدمات دندانپزشکی بی کیفیت ممکن است  پس از گذشت چند سال از بین برود. توجه داشته باشید که هزینه خدمات دندان پزشکی و هزینه ارتودنسی بهترین معیار برای قضاوت درباره کیفیت نیست، بلکه باید به زمان صرف شده توسط دندانپزشک برای انجام فعالیت توجه شود. برای انجام این فعالیت ها لازم است بجز توجه به تعرفه دندانپزشکی وقت و زمان زیادی را به جزئیات معطوف کرد.

قبل از شروع درمان، باید درک مناسبی از سطح خدمات مورد نیاز و نتایج مورد انتظار آن وجود داشته باشد. در این حالت باید روش های درمانی مختلف مورد توجه قرار گیرد، زیرا همیشه ممکن است بیش از یک روش برای رسیدن به اهداف مورد نظر وجود داشته باشد. برای مثال، درمان ریشه دنداناستفاده از یک پل متحرک، پل ثابت، یا ایمپلنت دندان همگی می توانند روش های قابل قبول برای جایگزین کردن دندان های از بین رفته باشد. که با تقبل هزینه ایمپلنت، پل ثابت و ... میتواند به زیبایی دندان های خود بیافزایید. به هر حال هر یک از این انتخاب های درمانی می توانند مزایا، معایب و هزینه های خاص خود را داشته باشند.

نشانه های منفی قابل توجه برای یک دندانپزشک به شرح زیر هستند:

همواره مراقب تبلیغات خیره کننده باشید، زیرا این تبلیغات می تواند نشانه ای از تاکید بر ارائه خدمات به صورت انبوه به جای کیفیت خدمات ارائه شده باشد. هنگامی که هزینه های استفاده از هر خدمات درمانی به نسبت پایین است، تعداد خدمات ارائه شده برای بیمار ممکن است بیش از حد لازم باشد و به این ترتیب هزینه کلی خدمات افزایش پیدا کند.

دندانپزشکانی که بر انجام روش های دندانپزشکی زیبایی مثل طرح لبخند و کامل شدن درمان فقط در طول یک جلسه تاکید می کنند، ممکن است دارای توجه کافی در ارتباط با اصلاح طرح لبخند و سودمندی خدمات درمانی خود در بلند مدت نباشند و به همین خاطر لازم است با توجه خاص از خدمات این دندان پزشکان استفاده شود.

استفاده منظم از تزریق داروهای مسکن داخل رگ نیز یکی از علائم نامناسب در ارتباط با فعالیت دندانپزشکان است، زیرا این شرایط نیز می تواند فرد را در معرض خطرات غیر ضروری قرار دهد. هر چند مواد بی حسی را حتی می توان در کلینیک دندانپزشکی اطفال برای کودکان نیز استفاده کرد، اما این مواد می تواند برای افرادی که دچار اختلالات تشنج یا سایر شرایط مربوط به آن باشند، خطرناک باشد. به این ترتیب در اکثر موارد لازم است از این مواد در شرایط ضروری استفاده شود.

بخش کوچکی از دندان پزشکان ممکن است برای بیماران خود از خدمات دندان پزشکی غیر علمی استفاده کنند. به این ترتیب لازم است شما از خدمات دندان پزشکانی که دارای شرایط زیر هستند، اجتناب کنید:

 • دندان پزشکانی که ویتامین یا سایر مکمل های غذایی به بیماران خود می فروشند
 • افرادی که بطور خودکار به بیماران خود جایگزینی پر کردن دندان یا کشیدن دندان هایی که قبلاً عصب کشی(درمان ریشه دندان)شده اند را پیشنهاد می نمایند .

عصب‌کشی عملی است که به‌ منظور حفظ یک دندان دچار عفونت انجام می‌شود. در این روش، مغز آسیب‌دیده یا عفونی دندان خارج‌ شده، عفونت ریشه‌کن و کانال‌های خالی پر می‌شوند. درمان اولیه برای درمان پوسیدگی دندان و منبع عفونت مغز دندان ضروری است. همچنین باید بررسی شود که آیا می‌توان ساختار تخریب‌شده‌ی دندان را بازسازی کرد؟ اگر شکستگی دندان به مغز آن رسیده و یا عفونت با بیماری‌های لثه همراه باشد، حفظ دندان در صورت امکان بسیار مشکل خواهد بود. اگر روت کانال‌ تراپی یا عصب‌کشی به ‌خوبی انجام نشود، عفونت منتشر شده و دندان باید کشیده شود.

 • استفاده از خدمات افراد متخصص در درمان سر درد، کمر درد، درد مایوفیشال، یا مشکلات فک پایین برای درمان مشکلات دندان
 • افرادی که بیان می کنند فلوریداسیون خطرناک است
 • خود را به عنوان یک دندان پزشک کل نگر یا بیولوژیک معرفی می کنند
 • ادعای تشخیص پوسیدگی ایجاد شده به خاطر مسائل عصبی در حفره ایجاد شده در نتیجه استئونکروز را دارند (NICO)
 • افرادی که از دندان پزشکی فراتر رفته و مسمومیت به فلزات سنگین یا سایر بیماری های غیر از دهان، لثه ها، دندان ها، و سایر بافت های مربوط به آن را عامل مشکلات بیمار می دانند.


تعرفه

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است