ایمپلنت دیجیتال: کاشت دندان بدون برش و جراحی با ایمپلنت دیجیتال

امروزه، بیشتر دندان‌پزشکان ایمپلنت دندان را در کنار خدمات یا درمان‌های خود ارائه می‌دهند. به دلیل مزایای طولانی مدتی که ایمپلنت‌های دندانی دارند، این درمان به عنوان بهترین روش در بین گزینه‌های جایگزینی دندان‌ها تلقی می‌شود. ایمپلنت‌های دیجیتال امکان قرار دادن دقیق‌تر ایمپلنت را فراهم می‌کنند. تفاوت اصلی در این است که ایمپلنت‌های دیجیتالی از پیشرفت‌های مدرنی در تصویربرداری و محاسبات برای ساده‌تر کردن روند کاشت دندان استفاده می‌کنند، بنابراین سریع‌تر انجام می‌شود، به مراجعات کمتری نیاز دارند و حتی دقیق‌تر نیز هستند. ایمپلنت واقعی، یک ریشه تیتانیومی دندان است مشابه آنچه در روش‌های دیگر استفاده می‌شود.

ایمپلنت دندانی دیجیتال چیست؟


در سال‌های گذشته، درمان‌های دندانپزشکی تحولات زیادی داشته است که یکی از برجسته‌ترین شاخه‌های این صنعت کاشت و ایمپلنت دندان می‌باشد. امروزه، داشتن یک ردیف دندان کامل با کمک ایمپلنت‌های دندانی که به تدریج جایگزین روکش‌های سنتی تاج دندان می‌شوند، حاصل می‌شود.

ایمپلنت دندان نسبت به سایر روش‌های ترمیم دندان مزایای بیشتری دارد، اما به دلیل تکنولوژی به کار رفته در این آن‌ها، گران‌تر نیز هستند. با این وجود، همه چیز خیلی سریع در حال پیشرفت است و به زودی گزینه‌های دیگری با هزینه‌های ارزان‌تر می‌بایست برای کسانی که می‌خواهند لبخندی زیبا و کامل داشته باشند، ارائه شود.

ایمپلنت دندان، باید توسط دندان‌پزشکان بسیار ماهر و باتجربه انجام شود تا از قرارگیری دقیق و ایمن آن‌ها در دهان اطمینان داشته باشید. در حالی که ثابت شده است که میزان موفقیت ایمپلنت دندان 98٪ است، اما گاهی این احتمال وجود دارد که ایمپلنت‌ها در موقعیت‌های اشتباهی قرار بگیرند. در نهایت این خطا می‌تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات که نباید رخ دهد شود.

اگرچه در روش ایمپلنت دیجیتال دندان، فناوری دیجیتال نقش تعیین کننده‌ای دارد. با استفاده از یک فناوری ایمپلنت به کمک رایانه، بسیاری از عوامل خطر در مورد ایمپلنت‌های دندانی از بین می‌رود.

همان‌طور که تصور می‌رود، فناوری به کار رفته در ایمپلنت‌های دیجیتالی، امکان قرار دادن دقیق پروتز دندانی کاملاً طبیعی را فراهم می‌کند؛ بنابراین کار عاقلانه این است که هزینه‌ی مان را صرف انجام ایمپلنت دندانی دیجیتالی کنیم.

مزایای ایمپلنت‌های دیجیتال دندانی


ایمپلنت‌های دندانی تا به امروز تکامل زیادی پیدا کرده‌اند و احتمالاً این سیر پیشرفت همچنان ادامه خواهد داشت، اما تا زمانی که فناوری جدید کشف و یا اختراع نشود، آنچه اکنون در زمینه کاشت دیجیتال در دست داریم، به اندازه کافی نشان می‌دهد که این یک روش راحت و بدون درد برای بازیابی ظاهر خوب دندان‌ها و عملکرد کل دهان می‌باشد. بیشتر بیماران، هنگامی که به آن‌ها توضیح داده می‌شود که به ایمپلنت دندان و گزینه‌های درمانی مربوطه نیاز دارند، دلیل هزینه‌های بالای این نوع ایمپلنت‌ها، بیشتر به سمت همان ایمپلنت‌های سنتی می‌روند. با این وجود، ایمپلنت دیجیتال، چیزی بیش از یک روش ترمیم دندان گران قیمت و مدرن است، اما تا این لحظه دقیق‌ترین روش موجود بوده است.

این‌ها مزایای تئوریکی سیستم ایمپلنت دیجیتال دندان است. اگر می‌خواهید بدانید که این سیستم چگونه می‌تواند روش کاشت ایمپلنت دندان شما را بهبود ببخشد، باید به صورت حضوری با یک دندان‌پزشک متخصص ایمپلنت صحبت کنید.

مزایای کلی سایر ایمپلنت‌های دندان 

شایان ذکر است که در تکنیک ایمپلنت دیجیتال دندان، همچنان می‌توانید از تمام مزایای کاشت سنتی دندان بهره‌مند شوید. این مزایا شامل موارد زیر می‌باشند:

  • ظاهر طبیعی دندان
  • عملکرد طبیعی دندان
  • نیاز مراقبت خاصی ندارد
  • تحریک فک برای حفظ ساختار صورت
  • می‌تواند برای یک عمر دوام داشته باشد (مطالعات کلینیکی عملکرد بالای 30 سال ایمپلنت دندان را ثابت می‌کنند)

دندان‌پزشکان هیچ یک از این مزایا را در روش ایمپلنت دیجیتال دندان نادیده نمی‌گیرند. البته این تکنیک خود با مزایای متعدد دیگری نیز همراه است.

برنامه‌ریزی دقیق برای کاشت ایمپلنت

برنامه‌ریزی دقیق برای کاشت ایمپلنت

یکی از بزرگ‌ترین مزایای انجام ایمپلنت دیجیتال دندان نسبت به روش سنتی ایمپلنت این است که در آن، برنامه‌ریزی‌های دقیقی برای قرار دادن ایمپلنت انجام می‌گیرد. در نتیجه، از این تکنیک حتی در موارد پیچیده‌تری که نمی‌توان از ایمپلنت معمولی استفاده کرد، استفاده می‌شود.

مدت زمان ریکاوری و خطر کمتر

به طور متداول، هنگامی که در مورد کاشت دندان صحبت می‌شود، هم در مورد فرایند عمل جراحی و هم در مورد دوره بهبودی بعد از آن صحبت می‌کنیم. معمولاً در طب این عمل، لثه برای قرار دادن ایمپلنت در داخل استخوان فک باز خواهد شد. پس از نگه داشته شدن ایمپلنت در محل خود، لثه‌ها بخیه زده می‌شوند و مدتی طول می‌کشد تا بهبودی یابد، ضمن اینکه ریشه‌ی ایمپلنت تیتانیومی با ساختار استخوان ادغام و پیوند خورده می‌شود. برای بهبودی کامل بعد از این عمل، معمولاً قبل از قرار دادن تاج مصنوعی بر روی ایمپلنت، باید مدتی صبر کرد.

در حالی که در روش ایمپلنت دیجیتال دندان، سیستم کامپیوتری از یک روش جراحی سوراخ کلیدی (keyhole surgery) استفاده می‌کند، در این حالت از روش پیشرفته و بروز، فقط یک سوراخ کوچک از طریق لثه به داخل استخوان فک ایجاد می‌شود؛ بنابراین با انجام روش ایمپلنت دیجیتال دندانی نیازی به برش لثه برای دسترسی به استخوان فک نیست. جراحی با این روش، جزئی است. این بدان معناست که در بسیاری از مواقع نیازی به بخیه وجود ندارد و در نتیجه مدت زمان دوره‌ی ریکاوری بسیار کاهش می‌یابد. از این جهت که هیچ عمل جراحی گسترده‌ای انجام نمی‌شود، این روش به روشی بدون خطر تبدیل شده است.

علاوه بر این، کامپیوتری بودن این روش به این معنی است که سوراخ حفر شده برای قرار دادن ایمپلنت کاملاً در جای مناسبی قرار گرفته است تا ایمپلنت‌ها بتوانند داخل آن جای شوند. در نهایت این بدان معناست که در طی مرحله‌ی بحرانی ” پیوند استخوانی” (جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک)، هیچ شانسی (با شانس بسیار کمی) برای تکان خوردن ایمپلنت وجود نخواهد داشت و این امر باعث می‌شود که کل فرآیند بدون خطر طی شود.

روند جراحی کوتاه‌تر 

روند جراحی کوتاه‌تر

یکی از بهترین مزایای ایمپلنت‌های دیجیتال دندان این است که مدت زمان انجام این روش طولانی نیست. در حالی که عمل جراحی سنتی کاشت دندان برای دو ایمپلنت می‌تواند 130 دقیقه یا بیشتر طول بکشد، این مرحله‌ی پیش ساخت جراحی با روش دیجیتال، به دندان‌پزشکان اجازه می‌دهد تا تمام جزئیات را از قبل انجام دهند و انجام این عمل را بهینه کنند. در نتیجه، عمل ایمپلنت دندان شما ممکن است به مدت 15 دقیقه طول بکشد تا دو ایمپلنت کاشته شود.

روش جراحی راحت‌تر 

روش جراحی راحت‌تربسیاری از مردم نگران این هستند که عمل ایمپلنت دندان بسیار دردناک است، اما با روش‌های بی‌حسی و آرام بخشی امروزی، هیچ گونه درد و ناراحتی در طی عمل احساس نمی‌شود؛ و با استفاده از روش ایمپلنت دیجیتال دندان دندان‌پزشکان می‌توانند ناراحتی را حتی به میزان بیشتری کاهش دهند. در این روش نیازی به برش و همچنین بخیه نیست. همچنین روش مرحله‌ی پیش ساخت جراحی به پزشک این امکان را می‌دهد تا در این عمل حداقل آسیب و ناراحتی در لثه و فک ایجاد شود؛ و اگر هنوز نگران درد و ناراحتی ناشی از این روش هستید، دندان‌پزشک شما می‌تواند روش‌های آرام بخشی را برای شما ارائه دهد که به آرامش بیشتر شما در حین این عمل کمک می‌کند.

دوام و ماندگاری 

هنگامی که گزینه‌های دیگری را برای ترمیم دندان‌ها، مانند پروتز دندان مصنوعی یا پل و بریج دندان را انتخاب می‌کنید، مجبور خواهید بود پس از مدت زمان معینی آن‌ها را تعویض کنید؛ اما در مورد کاشت و ایمپلنت دندان، اگر به درستی از آن مراقبت کنید، می‌توانید برای یک عمر آن را داشته باشید و از مزایای آن لذت ببرید؛ بنابراین کاشت دندان یک سرمایه گذاری یک‌باره و درعین‌حال مقرون به صرفه است. برای بهره بردن از ترمیم دندان‌های خود برای یک عمر، بهتر است روی هزینه‌ی ایمپلنت دیجیتال سرمایه گذاری کنید!

چرا عمل جراحی ایمپلنت دیجیتال راحت‌تر است؟


عمل جراحی ایمپلنت دیجیتال دندان، بدون برش و بدون بخیه انجام می‌شود، بنابراین بافت حساس لثه شما کمتر آسیب می‌بیند. همچنین مدت زمان انجام این روش کوتاه‌تر است، بنابراین وقت کمتری را در یونیت دندانپزشکی خواهید گذراند که این امر می‌تواند آن را حتی برای افراد مبتلا به اضطراب دندانپزشکی، بسیار ساده‌تر کند.

برای انجام عمل ایمپلنت دیجیتال دندان، چند جلسه درمان لازم است؟


برای انجام عمل ایمپلنت دیجیتال دندان، چند جلسه درمان لازم است

برای انجام عمل ایمپلنت دیجیتال دندان فقط به سه جلسه درمان نیاز است، در مقایسه با هفت جلسه درمانی برای روش‌های سنتی کاشت دندان. این تعداد از جلسات شامل جلسات پیگیری معمول برای بررسی سلامت ایمپلنت نیست.

چه زمانی ایمپلنت دندان من آماده خواهد شد؟


با روش ایمپلنت دیجیتال دندان، بسیاری از افراد می‌توانند در همان روز کاشت ایمپلنت خود یک ترمیم موقت دریافت کنند. پس می‌توانید از همان جلسه‌ی اول، دندان‌های کاملی داشته باشید و هیچ جای خالی در دهانتان دیده نمی‌شود. متوسط ​​زمان برای ترمیم موقت 5 تا 7 روز است، در مقایسه با 123 روز برای روش‌های سنتی ایمپلنت.

ترمیم نهایی ممکن است بعد از پایان روند بهبودی و جوش خوردن استخوان بر روی ایمپلنت قرار گیرد که به طور معمول 3 تا 6 ماه پس از قرار دادن ایمپلنت دندان انجام می‌شود.

آیا من کاندیدای مناسبی برای انجام ایمپلنت دیجیتال دندان هستم؟


بیشتر افراد بزرگ‌سالی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند کاندیداهای خوبی برای ایمپلنت دندان هستند. می‌توانید از پزشک خود سؤال کنید که آیا برای انجام این جراحی به قدر کافی سالم هستید یا خیر و برای اطمینان می‌توانید با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

از چه فناوری‌های تصویربرداری در روش ایمپلنت دیجیتال دندان استفاده می‌شود؟


از چه فناوری‌های تصویربرداری در روش ایمپلنت دیجیتال دندان استفاده می‌شود؟

دندان‌پزشکان از سه فناوری تصویربرداری برای طراحی مدل سه‌بعدی دندان‌های شما برای برنامه‌ریزی روند درمان استفاده می‌کنند. از عکس‌برداری رادیولوژی پانوراما، سی‌تی‌اسکن و اسکن دیجیتال از دندان‌های شما استفاده می‌شود تا مدلی را به شما ارائه دهد که کاملاً نمایانگر دندان و فک شما باشد.

چگونه از ایمپلنت‌های دندانی خود مراقبت کنیم؟


حفظ و نگهداری ایمپلنت دندان دقیقاً مانند مراقبت از دندان‌های طبیعی‌تان می‌باشد. فقط کافی ست مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و مرتباً به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

ایمپلنت دندان تا چه مدت دوام خواهد داشت؟


دندان‌پزشکان اغلب می‌گویند که ایمپلنت‌های دندانی برای یک عمر دوام خواهد داشت. مطالعات نشان می‌دهد که اکثر ایمپلنت‌های دندانی 20 سال پس از کاشته شدن، هنوز در محل خود باقی می‌مانند. برخی از افراد 50 سال است که ایمپلنت‌های دندانی خود را همچنان دارند، بدون هیچ‌گونه نشانه‌ای از کهنگی و فرسودگی ناشی از باقی بودنِ طولانی آن‌ها در دهان.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس