ایمپلنت دندان چیست: هزینه، عوارض، مراحل و انواع

implant (1)

خوشبختانه امروزه ایمپلنت دندان ، روبرو شدن با مشکلات بی دندانی را بسیار آسان کرده است. از دست دادن یک یا چند دندان، مشکلی است که برای بسیاری از انسانها سخت و حتی غیرقابل تحمل است، اما به دلایل متعدد احتمال روبرو شدن با عارضه ی بی دندانی وجود دارد. مشکلی که تا چندی پیش راهی جز استفاده از دتدان های مصنوعی نداشت. این دندان ها به دلیل شکل ظاهری و مشکلات دیگری که داشت، رضایت مریض را جلب نمی کرد.    ایمپلنتولوژی حاصل آخرین تحقیقات و تکنولوژی های روز دنیا است. قرار دادن ایمپلنت دندان در فک، درمانی نه چندان سخت است که عارضه ای در بر ندارد. ایمپلنت دندانی همان نقش دندان های اصلی را تا پایان عمر برای بیمار ایفا می کند. از بین روش های مختلف جایگزینی ریشه دندان، ایمپلنت دندان جایگزینی کامل محسوب میشوند، چراکه هم ریشه و هم تاج دندان را شامل می شوند.

ايمپلنت (implant) دنداني چيست؟

 

ايمپلنت دنداني قطعه اي از فلز تيتانيوم است که اغلب به شکل ريشه دندان مي باشد و داخل استخوان فک قرار داده ميشود.ايمپلنت دنداني بعنوان پايه اي جهت قرار دادن پروتز روي آن استفاده مي شود و باز سازي تاج دندانهاي از دست رفته با استفاده از اين پايه ايمپلنت مقدور مي گردد.

انواع ایمپلنت

ایمپلنتهای دو مرحله ای

ایمپلنت در استخوان فک قرار میگیرد و لثه روی آن بخیه زده می شود. لذا بعد از جراحی، ایمپلنت داخل دهان مشاهده نمی گردد. در این حالت پایه زیر لثه قرار دارند تا تحت هیچ نوع فشاری قرار نگیرند. پس از 3 ماه جهت ایمپلنت های فک پایین و 6 ماه جهت فک بالا، لثه بطور محدود دوباره شکافته می شود. با قرار دادن قسمت برون فکی سر ایمپلنت از لثه خارج می شود و قابل رویت است. یک الی دو ماه جهت ترمیم دوباره لثه بدور قطعه ایمپلنتی که از لثه خارج شده است نیاز می باشد. در مرحله بعدی قالبگیری جهت ساخت روکش انجام می پذیرد. بطور خلاصه معمولا جهت فک پایین 5 ماه و جهت فک بالا 8 ماه طول می کشد تا بتوان از ایمپلنتها بعنوان یک دندان قالب گرفت. برای حفظ ظاهر بیمار معمولا در صورت نیاز یک پروتز موقت متحرک که شبها باید از دهان خارج شود به بیمار تحویل داده می شود.

ایمپلنتهای یک مرحله ای

ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرد و قسمتی از آن از لثه خارج است و لثه بدورش در همان مرحله اول جراحی بخیه زده می شود. در این روش درمانی امکان تحویل دادن یک پروتز متحرک موقت مشکل تر می شود و چون قسمت قابل رویت بوسیله پیچ به ایمپلنت متصل است،  احتمال شل شدن پیچ  وجود دارد. پس از 3 ماه جهت ایمپلنت های فک پایین و 6 ماه جهت فک بالا،‌  قالبگیری جهت ساخت روکش اصلی شروع می گردد. معمولا در صورت نیاز یک پروتز موقت  متحرک که شبها باید از دهان خارج شود به بیمار تحویل داده می شود.

ایمپلنتهایی که بلافاصله تحت فشار قرار می گیرند Immediate Load

ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرد و بلافاصله یک روکش موقت پلاستیکی (آکریلی) با رنگ دندان بر روی آن قرار می گیرد. اما هنوز اتصال آن به استخوان برقرار نگردیده و استخوان ترمیم نیافته است لذا این روکش ها جهت تامین زیبایی موقت بیمار و ترمیم زیباتر لثه ساخته می شود و تحمل فشار مضغی را ندارد. پس از 3 ماه جهت ایمپلنت های فک پایین و 6 ماه جهت فک بالا،بیمار نباید از غذاهای سخت استفاده نماید.

نحوه کاشت

روش سنتی ترمیم کامل دندان‌ها(شرایطی که فرد تمام دندان هایش را از دست داده است) شامل پیوند استخوان، تعداد هشت عدد ایمپلنت دندان یا بیشتر و 12 ماه طول دوره درمان است. این شرایط به این معنی است که بیمار اغلب برای مدت یک سال یا بیشتر بدون دندان خواهد بود یا مجبور است از دندان‌های مصنوعی موقت در طول این دوره استفاده کند. با استفاده از یک روش درمانی جدید برای کاشت دندان طبیعی (ایمپلنت به روش پانچ)، بیمار در طول یک جلسه مشکلات خود را مطرح کرده و دندانپزشک با استفاده از آزمایش هایی مانند CT Scan، رادیولوژی، قالب گیری، عکس برداری مشکلات را تشخیص می دهد و یک برنامه درمانی مناسب را برای بیمار تجویز می کند. سپس در یک روز کلیه ایمپلنت‌ها در محل قرار داده می‌شوند و پس از قالبگیری دندان مصنوعی بیمار ساخته شده و یا همان دندان مصنوعی قبل بر روی ایمپلنت‌ها پیچ و سفت می‌شوند. (این جلسه درمانی حتی می‌تواند در صورت نیاز شامل کشیدن دندان نیز باشد). بنابراین هنگامی که شما به مطب مراجعه کنید، ایمپلنت های دندان در همان روز در محل خود قرار می گیرند و شما می‌توانید پس از درمان به خانه برگشته و یک مجموعه دندان موقت داشته باشید که در عمل ظاهر، احساس و عملکرد آن شبیه دندان‌های طبیعی است. حسن این روش این است که می‌توان از تعداد کمتری ایمپلنت استفاده کرد که باعث کاهش قابل توجه هزینه ایمپلنت دندان درمان می‌گردد. همواره به خاطر داشته باشید که پس از مراحل ایمپلنت به روش پانچ نیاز به یک دوره ریکاوری وجود دارد. در این دوره لازم است بیمار از رژیم غذایی نرم برای چند هفته تا چند ماه استفاده کند و این کار را تا زمانی ادامه دهد که ایمپلنت ها بهبود پیدا کنند.

پس از تقبل هزینه اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت دندات به مدت تقریبی 3 ماه، هنگامی که لثه‌ها به طور کامل درمان شدند و ایمپلنت ها به استخوان فرد جوش خوردند، از دندان‌های جدید بیمار و دهان وی قالب گرفته می‌شود و بر اساس قالب تهیه شده مجموعه دندان‌های نهایی و دائمی بیمار ساخته می‌شود تا جایگزین دندان‌های موقت برای اصلاح طرح لبخند دندان گردد. انجام این کار به اطمینان از عمر طولانی مدت دندان‌ها کمک می‌کند و بیشترین پشتیبانی، زیبایی، و عملکرد را برای دندان‌های بیمار به همراه دارد. معمولا کاشت ایمپلنت به روش پانچ (Punch Technique) صورت می پذیرد، این روش جدیدترین روش کاشت دندان در یک روز می باشد که در این روش به وسیله یک پانچ، لثه به قطر ایمپلنت مورد نیاز  از روی استخوان برداشته می شود و پس از ایجاد حفره در استخوان، ایمپلنت در آن قرار می گیرد. مزیت این روش در آن است که به علت کم بودن آسیب وارده به استخوان و لثه و همچنین کنار نزدن لثه (که روش متداول قرار دادن ایمپلنت می باشد) تورم، خونریزی، کبودی و درد تقریبا وجود ندارد و نیاز به استفاده از بخیه پس از پایان کار نیست. قرار دادن هر ایمپلنت به طور معمول 15 دقیقه طول می کشد که از  فرآیند پر کردن دندان کمتر است.

پس از قراردادن ایمپلنت دندان در فک معمولا 2 ماه وقت نیاز است تا عمل هم جوشی با استخوان صورت پذیرد و عملا ایمپلنت جزئی از بدن شود. پس از 2 ماه درپوش روی ایمپلنت (Cover Screw) برداشته شده و اباتمنت (اتصال دهنده ایمپلنت به تاج آن) بر روی آن متصل می گردد که نقش دندان تراش خورده را بازی می کند و پس از آن مراحل قالبگیری و ساخت روکش دندان یک الی دو هفته  طول می کشد.  ایمپلنت فرو رونده در استخوان فک قرار داده شده و رایج‌ترین ایمپلنت دندان مورد استفاده برای فرایند دو مرحله‌ای ایمپلنت دندانی هستند. ایمپلنت فرو رونده که در درجه‌ی اول به عنوان جایگزین بریج یا دندان مصنوعی است، شامل انواع پیچی (رزوه‌دار)، استوانه‌ای (صاف) یا تیغه‌دار هستند.

در چه مواردی از ایمپلنت استفاده می شود؟

فاصله بین دندانهای جلو در اثر از دست رفتن یک دندان بطوری که دندانهای مجاور آن طبیعی باشند.

فاصله زیاد بین دندان ها در اثر از دست رفتن یک یا بیش از یک دندان بطوری که دندانهای مجاور آن طبیعی باشند.

زمانی که یک یا بیش از یک دندان از انتهای هر قوس دندانی از دست رفته باشد و تنها یک سمت، دندان طبیعی باشد.

زمانی که کلیه دندانهای یک یا هر دو فک از دست رفته باشد.

مزایا

ایمپلنت‌های دندانی راه‌حل قطعی دندان‌های ازدست‌رفته است.بااینکه روش‌های دیگری هم برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته وجود دارد،ایمپلنت‌های دندانی مزایای زیادی را نسبت به آن‌ها دارند اگر چه نباید از عوارض ایمپلنت نیز غافل بود. ایمپلنت دندان از تحلیل استخوان در ناحیه دندان‌های کشیده شده جلوگیری می‌کند و می‌تواند در تمام طول عمر باقی بماند و همانند دندان‌های طبیعی فشار را به‌طور مستقیم به استخوان منتقل می‌کنید.ایمپلنت دندان باعث سایش اضافی بر روی دندان‌های مجاور نمی‌شود.همچنین در برخی بیماران بهبود در سلامت عمومی دهانشان دیده‌شده و می‌توانید غذاهای سخت مانند آجیل و میوه‌ها را بخورند.

عوارض

عوارض ایمپلنت که طبیعی و قابل برگشت می باشد

بعد از جراحی ایمپلنت تغییراتی بروز می کند که موقتی بوده و طول درمان این تغییرات از سه هفته تا شش ماه می باشد. این عوارض ایمپلنت عبارتند از:

 • لق شدن مختصر دندان کنارایمپلنت (این امر بعد از سه هفته تا یک ماه به حالت طبیعی خود برمی گردد.)
 • درد که امری اجتناب ناپذیر است و بسته به سختی جراحی و خصوصیات افراد کم یا زیاد می باشد ولی در هر صورت بهترین راه کنترل درد استفاده از مسکن یک ساعت قبل از جراحی می باشد . ( دو عدد ژلوفن ۴۰۰ میلی گرم با هم ) معمولا درد فقط سه یا چهار روز اول بعد از کاشت دندان می باشد . در مورد ایمپلنت های بدون جراحی به دلیل باز نشدن لثه به میزان وسیع درد بسیار کمی وجود خواهد داشت که حتی نیاز به مسکن نیست .
 • تورم بعد از گذاشتن ایمپلنت در بعضی بیماران وجود دارد و در موارد جراحی پیوند استخوان احتمال کبودی نیز می رود که معمولا این عوارض ایمپلنت از روز بعد از کاشت ایمپلنت شروع می شود و پس از یک هفته بهبودی کامل می یابد.
 • در بعضی از موارد (مواردی که ارتفاع استخوان فک پایین بسیار کم می باشد) ممکن است گزگز و یا بی حسی گوشه ی لب مشاهده شود که امری عادی است و پس از گذشت زمان بهبود می یابد.
 • از جمله ی عوارض ایمپلنت که بعد از ۱۵ سال ظاهر می گردد در مورد تک ایمپلنت های مربوط به دندان های جلویی می باشد.
 • بدین شکل که پس از ۱۵ سال نوک دندان های طبیعی فک بالا یک تا دو میلیمتر پایینتر می آیند ولی نوک روکش های ایمپلنت سر جایشان می مانند بنابراین نیاز به ترمیم مجدد دارند.

مراقبت های بعد از جراحی ايمپلنت دندان

جراحي ايمپلنت دندان هم مانند هر جراحي پزشکي نياز به مراقبت دارد،موارد مهم را خلاصه بيان شده است:

1_بعد از رفع بي حسي دچار درد خواهيد شد،مسکن هاي تجويز شده دندانپزشکتان را مصرف کنيد.ديگر دارو هاي تجويز شده را هم به طور منظم مصرف کنيد.

2_بعد از جراحي بين 3 تا 4 ساعت مايعات و يا هر نوع خوراکي مصرف نشود.

3_تا زماني که بخيه در دهان شما است از استعمال دخانيات خودداري کنيد،به دليل اينکه حرارت و دود روند ترميم را مختل مي کند.

4_تا دو روز بعد از جراحي از انجام فعاليت هاي سنگين بدني خودداري کنيد.

5_بطور مرتب از دهانشويه تجويز شده توسط پزشکتان استفاده کنيد.

هزینه

انواع ایمپلنت و تنوع بالای آنها و تاثیر بزرگ آنها برروی قیمت کاشت دندان یکی از عوامل سردرگم کردن مراجعین شده است. علاوه بر انتخاب نوع ایمپلنت توسط بیمار بر اساس کشور سازنده و قیمت،بنابراین فاکتورهایی بیش از انتخاب بیمار در این موضوع دخیل است. هنگام انتخاب فاکتور های زیر در نظر گرفته می شود:

 • قیمت
 • پشتیبانی و کیفیت شرکت سازنده و خدمات پس از فروش
 • میزان استخوان در دسترس
 • میزان استحکام استخوان و زمان گذاشتن ایمپلنت.
 • اگر استخوان کافی برای گذاشتن ایمپلنت در دسترس نباشد می توان در شرایط خاص مقداری استخوان برگرفته از نقاط دیگر پیوند زد.
 • همچنین بر حسب میزان سختی استخوان انواع پیچ دار و بدون پیچ ایمپلنت انتخاب می شود.


تعرفه

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است