ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) چیست؟

اینویزیلاین یکی از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است. برخلاف بریس‌های معمول یا نگه‌دارنده، ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین یک روش تقریباً نامرئی برای صاف کردن دندان‌ها است. در این روش پلاک‌های متحرک و شفافی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بطور اختصاصی برای قرار گرفتن روی دندان‌های شما طراحی شده‌اند. پلاک‌های نامرئی از پلاستیک شفاف و با درجه پزشکی ساخته شده‌اند. با ارتودنسی نامرئی نگرانی در مورد آنچه که می‌خورید ندارید زیرا به راحتی می‌توانید پلاک‌های خود را بردارید و از آنجایی که این پلاک‌ها تقریباً نامرئی هستند نیازی به پنهان کردن لبخند خود در طول درمان نخواهید داشت.

کاربرد


اینویزیلاین می‌تواند یک گزینه‌ی درمانی برای اصلاح موارد خفیف زیر استفاده شود:

شلوغی دندان‌ها: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که دندان‌ها فضای کافی برای بیرون آمدن از لثه ندارند. شلوغی دندان‌ها را اغلب می‌توان با باز کردن فک اصلاح کرد و بسیاری از اوقات کشیدن دندان قابل اجتناب خواهد بود.
فاصله: در صورتی که برخی از دندان‌هایتان افتاده باشند یا بین دندان‌ها فاصله وجود داشته باشد، ارتودنسی نامرئی می‌تواند به اصلاح آن کمک کند.
جلوزدگی: جلوزدگی دندان‌های جلو در بالا می‌تواند هم بر ظاهر و هم عملکرد دندان‌های شما تاثیر بگذارد زیرا دندان‌های پایین می‌توانند به سقف دهان فرو بروند.
اوربایت: مانند جلوزدگی دندان‌ها، اوربایت می‌تواند باعث شود که دندان‌های جلویی در پایین به سقف دهان فرو روند، اما دلیل آن این است که دندان‌های جلویی بالا روی دندان‌های جلویی پایین قرار می‌گیرند.
آندربایت: هنگامی که فک پایین جلوتر از فک بالا باشد، دندان‌های پایین جلوتر از دندان‌های بالا بسته شده و باعث مشکلات زیبایی و فیزیکی می‌شوند.
کراس بایت: در این وضعیت دندان‌های بالا داخل دندان‌های پایین قرار می‌گیرند. این مشکل در صورت عدم درمان می‌تواند باعث رشد غیر یکنواخت فک و ضربه یا ترک خوردن دندان شود.
اپن بایت: در صورتی که دچار اپن بایت باشید، ممکن است در جویدن غذا مشکل ایجاد شود زیرا دندان‌هایی جلویی بالا و پایین روی هم قرار نمی‌گیرند. این وضعیت می‌تواند منجر به بروز چندین عادت ناخواسته مانند فشار زبان شود.
عدم تطابق خطوط وسط دندان‌ها: دندان‌های خارج از مرکز بدین معنی هستند که خطوط بین دو دندان جلویی بالا و پایین تراز نمی‌باشند.

تفاوت ارتودنسی نامرئی با سیم‌کشی چیست؟


ردیف کننده‌های نامرئی از پلاستیک‌های شفاف ساخته شده‌اند و نه مانند سیم‌کشی از فلز. آن‌ها می‌توانند هنگام خوردن و آشامیدن و مسواک زدن دندان‌ها، به آسانی از دهان خارج شوند. اما براکت‌های فلزی و سیم‌های استفاده شده در سیم‌کشی‌ها تا زمانی که متخصص ارتودنسی آن‌ها را خارج نکند، در دهان شما باقی خواهد ماند.

مزایا


بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) عملاً نامرئی هستند. سبک زندگی شما هر چه که باشد، بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) برایتان مناسب خواهند بود زیرا موقعی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، هیچ کس متوجه وجودشان نخواهد شد.
بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) متحرکند. در اینجا، برخلاف بریس‌های ثابت در طول درمان می‌توانید بریس‌ها را برای خوردن یا نوشیدن هر چیزی که دوست دارید از دهان خارج کنید. همچنین می‌توانید جهت رعایت بهداشت دهان و دندان و حفظ بوی خوش دهانتان، بریس‌ها را از دهان خارج کنید و مثل همیشه دندان‌ها را مسواک بزنید و نخ بکشید.
هیچگونه براکت یا سیم فلزی وجود ندارد که باعث ناراحتی مخاط دهانتان شود، و این یکی از مزایای این تکنیک نسبت به استفاده از بریس‌های قدیمی است.
از آنجا که در مراجعات طول درمان نیاز به تنظیم هیچ فلز یا سیمی نیست، قاعدتاً زمان کوتاه‌تری را در مطب خواهید بود.
ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) به شما امکان می‌دهد تا قبل از شروع درمان، علاوه بر برنامه درمان، نتایج آن را نیز به صورت مجازی ببینید، که این باعث می‌شود پیشاپیش بدانید بعد از درمان‌ ظاهر دندان‌هایتان چگونه خواهد بود. یعنی، به جای تصور وضعیتی که دندان‌هایتان بعد از درمان خواهند داشت، می‌توانید نتیجه را عملاً ببینید.

 

مقالات مرتبط

درمان کیست لثه

اگر شما به بیماری لثه مبتلا باشید، ممکن است هنگامی‌که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، لثه‌های شما خونریزی کند و یا دهان شما بوی بدی

مطالعه »

پروتز ثابت دندان

اندام ساختگی، برسازه یا اندام مصنوعی ، سازه‌ای است که با بازسازی بخش‌هایی از بدن با روش برسازی یا اندام‌سازی یا اندام مصنوعی گفته می‌شود.

مطالعه »
تماس با ما