la-braces-big1

اصطلاح لینگوال یا مخفی در ارتودنسی به سطح داخلی (زبانی یا کامی) دندان اشاره دارد. بریس‌های مورد استفاده در ارتودنسی لینگوال مانند بریس‌هایی که در ارتودنسی معمولی استفاده می‌شوند، نیستند، بلکه این بریس‌ها به سطح پشتی دندان‌ها می‌چسبند و در حالت عادی مخفی بوده و در داخل دهان دیده نمی‌شوند. در حالی که بریس‌های معمولی یا سنتی بر روی سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. وقتی که بریس‌ها بر روی سطح داخلی دندان‌ها قرار داشته باشند، از نظر ظاهری عملاً حالت مخفی داشته و امکان درمان ارتودنسی بدون ایجاد هیچ‌گونه اشکالی در زیبایی و وضعیت ظاهری چهره را فراهم می‌کند.

ساز و کار عملکرد ارتودنسی لینگوال


چون بریس ارتودنسی لینگوال پشت دندان‌ها (در سمت زبان و کام) و نه جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرد، جایگزین مناسبی برای افرادی به شمار می‌رود که می‌خواهند بدون جلب توجه و دیده شدن بریس‌ها دندان‌ها را مرتب کنند.
مرحله اول ارتودنسی لینگوال قالب گیری از دندان‌ها و ارسال قالب به لابراتوار است تا براکت دقیقاً متناسب با وضعیت دندان‌ها و اندازه فک بیمار ساخته شود. متخصص ارتودنسی پس از تهیه براکت بعد از حدود 6 هفته با استفاده از سیمان بریس‌ها را روی سطح داخلی دندان‌ها می‌چسباند.
در ارتودنسی لینگوال نیز مانند روش‌های قدیمی‌تر فشار ملایم اما مداومی بر دندان‌ها وارد می‌شود تا دندان‌ها به آهستگی به سمت موقعیت مناسب جابجا شوند.

انواع ارتودنسی لینگوال


انواع مختلفی از الاینرهای لینگوال وجود دارد که متخصص ارتودنسی می‌تواند بهترین نوع آن را متناسب با شرایط و نیازهای خاص شما به شما توصیه نماید. به طور کلی انواع مختلف بریس‌ها که متخصصین ما توصیه می‌کنند، عبارتند از:
بریس‌های مخفی اینکوگنیتو (Incognito) که به صورت سفارشی و از جنس طلا ساخته می‌شوند. این بریس‌ها با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز ساخته می‌شوند تا به بهترین و دقیق‌ترین شکل ممکن با اندازه دندان‌های شما مطابقت داشته باشد.
بریس‌های مخفی اس تی بی لایت (STB Light) که یک جایگزین ارزان قیمت‌تر برای بریس‌های اینکوگنیتو محسوب می‌شود، اما از نظر راحتی و کارآیی به همان خوبی می‌باشد.
بریس‌های مخفی فوراستندنت (Forestadent 2D) که به شکل بسیار صاف و با ضخامتی برابر با ۳/۱ تا ۶۵/۱ میلی‌متر ساخته می‌شوند. شکل کاملاً صاف این بریس‌ها همراه با لبه‌های گرد و سطوح صیقلی آنها باعث شده است که به گزینه شماره یک از نظر راحتی برای متقاضیان ارتودنسی لینگوال تبدیل شود.

مزایای ارتودنسی لینگوال


یک راه حل تحریک کننده به لحاظ زیبایی در ارتودنسی استفاده از براکت های لینگوال می باشد. این براکت ها بجای چسبیدن به سطوح بیرونی دندانها به گونه ای اختصاصی طرح ریزی شده اند تا به پشت دندانها چسبیده و موقع لبخند زدن دیده نشوند. در واقع کسی متوجه بودن این براکت ها پشت دندانهای شما نمی شود مگر اینکه به داخل دهان شما با دقت نگاه کند. علاوه بر این مزیت که عنوان شد، هیچ دلیل قانع کننده پزشکی و بالینی دیگری برای استفاده از براکت های لینگوال نسبت به براکت های معمول وجود ندارد.

معایب ارتودنسی لینگوال


نباید انتظار داشته باشید که دندانپزشک خانوادگی شما قادر به استفاده از این سیستم برای شما باشد. حتی متخصص ارتودنسی ها می بایست دوره ای تخصصی را پشت سر گذارند تا بتوانند با این روش بیماران خود را درمان کنند. هر متخصص ارتودنسی این انتخاب درمانی را مطرح نمی کند. قرارگیری براکت های لینگوال پشت دندانها ممکن است سبب ناراحتی جدی برای بیمار گردد. از سویی چسباندن این براکت ها می تواند چالشی جدی برای متخصص ارتودنسی باشد، زیرا لازم است بیمار تا حد امکان سر خود را رو به عقب نگهدارد تا درمانگر بتواند پروسه قرارگیری براکت ها را دقیق تر انجام دهد. متخصص ارتودنسی نیز باید بیشتر سر خود را در طی این عمل خم کند.
براکت های لینگوال نسبت به براکت های شیوه معمول بهم نزدیکتر قرار خواهند گرفت زیرا محیط داخلی قوس نسبت به محیط بیرونی آن کوچکتر می باشد. این امر سبب مشکل تر شدن استقرار براکت ها و تنظیمات جلسات آینده می گردد. به علاوه در ابتدا براکت های لینگوال نسبت به براکت های معمولی موجب ناراحتی بیشتری برای زبان بیمار می شوند. همچنین متخصص ارتودنسی ها به دلیل پروسه پیچیده و ملال آور روش لینگوال نسبت به براکت های سرامیکی که خود هزینه ای بالاتر نسبت به براکت های فلزی سنتی دارند مبلغ به وضوح بیشتری را از بیماران طلب می کنند.

افراد مناسب برای ارتودنسی مخفی چه کسانی هستند؟


افراد بزرگسال و نیز نوجوانان و جوانانی که می‌خواهند بدون آنکه کسی با دیدن آنها متوجه بریس‌های ارتودنسی در دهانشان شود، دندان‌های خود را صاف و مرتب کرده و لبخند زیبایی داشته باشند، می‌توانند کاندیداهای خوبی برای ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی مخفی  باشند. این روش بیشترین کارآیی را برای مواردی دارد که ناهنجاری‌ها و انحراف دندان‌ها بیشتر مربوط به دندان‌های جلویی باشد. به طور کلی برای استفاده از روش ارتودنسی لینگوال در نظر داشته باشید که:
•    اگر از وضعیت ظاهری دندان‌های خود احساس رضایت ندارید و در عین حال با استفاده از بریس‌های سنتی و سیم‌کشی دندان‌های خود هم مشکل دارید، بریس‌های لینگوال گزینه ایده‌آلی برای شما هستند.
•    اگر نگران آن هستید که برای درمان ارتودنسی باید حتماً از بریس‌های سنتی که در دهان شما کاملاً مشخص هستند استفاده کنید، ارتودنسی لینگوال برای شما انتخاب مناسبی خواهد بود.
•    اگر شما هم به واسطه شغل خود به طور مکرر با مخاطبان یا مشتریان زیادی سر و کار دارید و می‌خواهید تصویر حرفه‌ای و زیبا از چهره خود را حفظ کنید و در عین حال به دندان‌های مرتب و لبخند زیباتری دست پیدا کنید، بریس‌های لینگوال بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

مراقبت از بریس‌های لینگوال


همانند هر روش ارتودنسی دیگر، رعایت بهداشت دهان و دندان برای اطمینان از سلامت دندان‌ها و لثه و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها ضروری است. بهداشت مناسب دهان و دندان شامل موارد زیر می‌شود:

  • دو مرتبه در روز و هر بار حداقل به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.
  •  از مسواک نرم برای تمیز کردن لثه و دندان‌ها استفاده کنید.
  • هر روز از نخ دندان یا مسواک اینترپروگزیمال استفاده کنید (اگر بین دندان‌های شما فاصله وجود دارد) تا پلاک‌ها و باقیمانده غذاها بین دندان‌ها پاک شوند.
  • از دستگاه آبیاری دهان برای شستشوی باقیمانده غذاها اطراف براکت ها و دندان‌ها استفاده کنید.
  • برای تقویت دندان‌ها آنها را با محلول حاوی فلوراید بشورید.

هزینه ارتودنسی لینگوال


هزینه بریس‌های لینگوال بیشتر از بریس‌های سنتی است زیرا پشت دندان‌ها نصب شده و نصب آنها برای متخصص ارتودنسی دشوارتر بوده و نیاز با آموزش‌های حرفه‌ای دارد، تبحر و تجرب متخصص ارتودنسی عامل مهمی در هزینه ارتودنسی لینگوال است. در واقع، بسیاری از دندانپزشکان بریس‌های لینگوال را توصیه نمی‌کنند بنابراین از دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی در مورد مزایا، معایب و مناسب بودن ارتودنسی لینگوال برای خود سوال نمایید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس