ارتودنسی در دوران بارداری

در طی دوران بارداری تغییرات بسیار زیادی در بدن شما اتفاق می‌افتد و بنابراین مراقبت از سلامت خود و فرزندتان اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. شما باید در طول این مدت همیشه مراقب سلامت روحی، ذهنی و جسمی خودتان باشید. شاید به خاطر همین مسأله است که خیلی از مادران باردار فکر می‌کنند که در دوران بارداری نباید هیچ تغییری حتی اقدامات درمانی مانند سیم‌کشی برای مرتب کردن دندان‌ها را نیز انجام دهند. محدودیت ارتودنسی در بارداری درست نیست و باردار بودن لزوماً به معنی آن نیست که شما نمی‌توانید سیم‌کشی دندان انجام دهید.

آیا ارتودنسی در بارداری خطرناک است؟


داروها، غذاها و فعالیت‌های زیادی وجود دارند که زنان باردار باید از مصرف کردن و انجام دادن آن‌ها پرهیز کنند. خوشبختانه سیم‌کشی دندان‌های افراد بزرگسال خطر زیادی در طول دوران بارداری به همراه ندارد. اما نکات احتیاطی در این زمینه وجود دارد که قبل از شروع روند درمان باید مد نظر قرار گرفته شود. مادران باردار باید قبل از هر گونه درمان بر روی دندان‌های خود، با دندان‌پزشک و همچنین پزشک متخصص خود مشورت کنند. اما به طور کلی سیم کشی دندان و استفاده از بریس‌های ارتودنسی در طی بارداری، گزینه ایمن و بی‌خطری محسوب می‌شود.

آیا ارتودنسی را از قبل از باردار شدن شروع کرده‌اید؟


انجام درمان ارتودنسی و استفاده از براکت‌های فلزی، الاینرهای شفاف و یا ریتینرها در دوران بارداری کاملاً بی‌خطر و منطقی است. در صورتی که شما درمان ارتودنسی را قبل از باردار شدن شروع کرده‌اید و در حال حاضر دوره درمان شما ادامه دارد، حتماً خبر مسرت‌بخش باردار شدن خود را به متخصص ارتودنسی خود اطلاع بدهید تا هر گونه تنظیمات و اصلاحاتی که لازم است را انجام دهد.

واقعیت‌های مهم درباره ارتودنسی در بارداری:

دندان‌های خود را کاملاً تمیز و درخشان نگه دارید.
در مدتی که بریس‌های ارتودنسی بر روی دندان های شما قرار دارد، به طور منظم دندان‌ها را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
نوسانات مقدار هورمون‌ها در دوران بارداری ممکن است نوع پاسخ بدن شما به پلاک‌های دندانی و باکتری‌ها را تغییر بدهد. این تغییرات ممکن است باعث افزایش خطر بروز ژنژیویت و سایر بیماری‌های لثه در دوران بارداری شما شود.
در دوران بارداری سعی کنید چند جلسه بیشتر از معمول برای تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها و آگاهی از محدودیت های ارتودنسی در بارداری به دندانپزشک مراجعه کنید، چون این کار می‌تواند برای شما مفید باشد.

تکنیک‌های استفاده از بریس که برای بیماران باردار مناسب می‌باشد.


روش‌های درمان ارتودنسی در دوران بارداری لازم برای هر بیمار با توجه به نیازهای درمانی وی منحصر به فرد می‌باشد. به این ترتیب به منظور تامین نیازها و خواسته‌های هر بیمار، پزشک مجموعه‌ای از روش‌های درمان ارتودنسی را به بیماران خود پیشنهاد می‌دهد. هر چند تمام روش‌های ارتودنسی ممکن است برای استفاده بیماران باردار ایده آل نباشند، با این وجود تکنیک‌های مختلفی وجود دارند که از طریق آنها امکان صاف کردن ایمن و موثر دندان‌های فرد در طول دوره بارداری وجود دارد. این روش‌ها به شرح زیر هستند:

بریس‌های سنتی: در این روش از براکت‌ها و سیم‌های معمول برای وارد کردن فشار به دندان‌ها و تنظیم موقعیت آنها در دهان استفاده می‌شود. این فشار باعث می‌شود به تدریج دندان‌ها به سمت موقعیت مناسب حرکت کنند.

ارتودنسی نامرئی: در این روش از تنظیم کننده‌های پلاستیکی شفاف برای وارد کردن فشار لازم جهت حرکت دادن دندان‌ها استفاده می‌شود. این تنظیم کننده‌ها برای سایرین غیر قابل رویت هستند و امکان خارج کردن آنها از دهان در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن وجود دارد. این روش همچنین التهاب کمتری را برای بافت لثه در مقایسه با روش سنتی ایجاد می‌کند و به همین خاطر بطور خاص می‌تواند برای استفاده خانم‌های باردار مناسب باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتودنسی نامرئی بر روی لینک کلیک نمایید.

ارتودنسی با نگهدارنده و پلاک: در بعضی موارد، ممکن است مشکلات ارتودنسی بیمار محدود و در سطح حداقل باشد. در این شرایط احتمالاً استفاده از ارتودنسی نگهدارنده‌ها و پلاک‌های ارتودنسی برای ایجاد تغییرات لازم در نحوه قرارگیری دندان‌ها و بهبود وضعیت آنها بر روی یکدیگر کافی خواهد بود.

مقالات مرتبط

لامینت(لمینت) یا ونیر دندان چیست؟

درصورتی‌که به فکر گذاشتن روکش زیبایی دندان خود هستید احتمالاً در تحقیقات خود با اصطلاحات مختلفی مانند پراسلین، ونیر(لامینیت)، کامپوزیت دندان و لومینیرز دندان، ونیر لومینیرز و

مطالعه »
تماس با ما