آنژیوپلاستی: اقدامات و نتایج

medref_370x250_angioplasty_stent
وقتي رگ ‌هاي قلب دچار گرفتگي مي ‌شوند، متخصصان قلب و عروق، دو راه پيش ‌رو دارند: اولين راه که قدمت بيشتري هم دارد، انجام عمل باي ‌پس قلب است. گزينه ديگر هم که در سال‌ هاي اخير وارد بازار پزشکي شده، آنژيوپلاستي است که طرفداران زيادي دارد،شايد به اين خاطر که در اين روش احتياج به عمل باز قلب از بين مي ‌رود.

آنژیوپلاستی:

آنژیوپلاستی بالونی روشی است که یک سرخرگ مسدود شده را از طریق فشار دادن پلاک به دیواره‌های سرخرگ، باز می‌کند. آنژیوپلاستی کرونری داخل مجرایی از طریق پوست (PTCA) نام دیگر آنژیوپلاستی می‌باشد. در روش انجام آنژیوپلاستی، از طریق وارد کردن یک کاتتر در یک سرخرگ (معمولا درکشاله‌ران) و عبور آن از آئورت به سمت قلب انجام می‌شود. وقتیکه این بالون به محل انسداد رسید، به منظور فشار دادن به پلاک و گشاد نمودن مجرای سرخرگ باد می‌شود. با بازکردن یک سرخرگ، آنژیوپلاستی بطور موثری درد آنژین را تسکین داده و میزان آسیب وارده به قلب را کاهش می‌دهد.

چگونه خود را برای آنژیوپلاستی آماده کنید:

پیش از برنامه ریزی برای آنژیوپلاستی، پزشک سوابق پزشکی شخص را مرور کرده و معاینات جسمی لازم را انجام می دهد.همچنین برای تعیین امکان درمان انسداد توسط آنژیوپلاستی،نوعی آزمایش تصویربرداری به نام آنژیوگرافی کرونری صورت می گیرد.این آزمایش به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا شریان های اصلی قلب دچار تنگی یا انسداد شده است یا نه.مایعی رنگی از طریق کاتتر-لوله ای طویل و باریک که از شریان کشاله ران وارد شده و به سمت شریان های قلب هدایت می شود- به شریان ها تزریق می شود. هنگامی که درون شریان با مایع رنگی پر می شود توسط اشعه ایکس و ویدئو قابل رویت می گردند،بنابراین پزشک می تواند محل انسداد شریان را مشاهده کند.اگر پزشک طی آنژیوگرام کرونر،انسدادی بیابد ممکن است تصمیم بگیرد که آنژیوپلاستی و استنت گذاری را بلافاصله پس از آنژیوگرافی-در حالی که قلب هنوز کاتتر دارد- انجام دهد.
بیمار قبل از آنژیوپلاستی دستورالعمل هایی راجع به خوردن و آشامیدن دریافت می کند.به طور معمول خوردن و آشامیدن باید از شب پیش از عمل متوقف شود.در صورتی که بیمار پیش از عمل نیز در بیمارستان بستری باشد آماده سازی او برای انجام عمل ممکن است متفاوت باشد.
آنژیوپلاستی چه از پیش تعیین شده باشد و چه به صورت اورژانس انجام گیرد،ابتدا نیاز به انجام یک سری آزمایشات روتین دارد که شامل تصویربرداری اشعه ایکس از قفسه سینه،الکتروکاردیوگرافی(ECG)و آزمایش خون است.

پس از انجام آزمون چه انتظاری باید داشت؟

بیمار معمولا از 6 تا 24 ساعت پس از آزمون استراحت مطلق می نماید.در این مدت،بیمار توسط پزشک وپرسنل بیمارستان تحت نظر قرار می گیرد و از نظر ایجاد عوارض بررسی می شود.در صورتی که محل پانکچر کشاله ران باشد،بایستی پا برای چندین ساعت به صورت صاف قرار گیرد و خم نگردد.
بیمار در صورت مشاهده علائم غیر عادی بایستی سریع به پزشک اطلاع دهد.این علائم شامل درد پا که در حال افزایش است،تب،کوتاه شدگی تنفس،تغییر رنگ دست یا پا که آبی می شود یا سرد می شود.وبروز مشکلات در اطراف محلی که آنژیوپلاستی صورت گرفته است،مثل خونریزی،تورم،درد یا بی حسی.
پس از ارجاع بیمار به خانه،وی بایستی دستوراتی را که پزشک می دهدرعایت نماید.برای مثال،بینار نبایستی در چندین روز اول بعد از آزمون جسمی بیش از 10 پوند را بردارد.باید مقدار زیادی مایعات به مدت دو روز بنوشد تا ماده حاجب را از بدن دفع نماید.معمولا 24 ساعت پس از آزمون بیمار می تواند دوش بگیرد،اما باید از استحمام به مدت چند روز خودداری نماید.
پزشک ممکن اشت آسپرین یا داروهای دیگر به منظور رقیق کردن خون تجویز نماید.این داروها از ایجاد لخته بر روی استنت جلوگیری می نمایند.همچنین پزشک پیشنهاد می دهد که برنامه ورزشی سبکی مثل پیاده روی را انجام دهد.
بیمار مطابق جدول زمانی تعیین شده ای به پزشک مراجعه می نمایدتاپزشک خون وی را آزمایش کرده تا اینکه اطمینان حاصل شود که آیا دوز تجویزی درست می باشد یا نه؟همچنین با انجام تست هایی نحوه جریان خون در شریان ترمیم شده را بررسی می نماید.
بيمار پس از دريافت يكسري دستورات دارويي، كنترل پرفيوژنبافتي و ضربان قلب به همراه فشارخون و دريافت آسپيرين و حتي در صورت لزوم استاتين‌ها براي كاهش ميزان چربي خون مرخص مي‌شود.

ورزش مناسب بعد از آنژیوپلاستی:

بهترين و كم‌هزينه‌ترين ورزش براي اين دسته از بيماران پياده‌روي و راه رفتن در استخر كم‌عمق، شنا، واليبال و كوهپيمايي است.

پس از انجام آنژیوپلاستی باید موارد زیر را انجام دهید

احتمالا پس از انجام عمل آنژیوپلاستی، باید یک روز در بیمارستان بستری شوید و عملکرد قلبتان کنترل شود.

مادامی که در بیمارستان هستید، معمولا پزشک داروی ضد انعقاد خون جهت پیشگیری از تشکیل لخته و داروهایی جهت آرام نمودن شریان ها و اسپاسم های کرونری- که ممکن است موجب حمله قلبی شوند- تجویزمی کند.

شما احتمالا می توانید پس از یک هفته از انجام آنژیوپلاستی، به کار و برنامه های عادی زندگی خود بپردازید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
Call Now Buttonتماس