از بین بردن و بستن فاصله بین دندانها بدون ارتودنسی

h

بین دندان‌های بسیاری از افراد فاصله وجود دارد و این فاصله معمولا بین دندان‌های جلویی است. معمولاً بین دو دندان جلویی افراد فاصله وجود دارد. اگر شما به دلایل زیبایی دندان های نامرتب یا به این دلیل که در هنگام غذا خوردن خرده‌های غذا بین دندان‌هایتان باقی می‌ماند، بخواهید این فاصله را از بین ببرید ما به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین روش درمانی را برای از بین بردن بی نظمی دندان و بستن فاصله بین دندانهای خود انتخاب کرده و به کار ببرید. متناسب با وضعیت دندانی شما برای پر کردن فاصله بین دندان‌ها اغلب ونیرهای پورسلین یا روش لمینیت دندان و یا در برخی موارد باندینگ دندان توصیه می‌شود. همچنین در صورتیکه پوسیدگی دندان به قدری باشد که درمان های ترمیم دندان و عصب کشی برای دندان موثر نباشد ، گزینه آخر کشیدن دندان و تقبل قیمت ایمپلنت دندان برای کاشت دندان در فاصله ایجاد شده بین دندان ها میباشد .

 کلینیک دندانپزشکی سروش یکی از پیشرفته‌ترین و قابل اعتمادترین کلینک‌های دندانپزشکی است. ما علاوه بر خدمات دندانپزشکی عمومی و ترمیم دندان، خدمات دندانپزشکی زیبایی را هم برای بهبود ظاهر دندان‌ها و لثه ارائه می‌کنیم.

یکی از مشکلاتی که تیم دندانپزشکی ما برای حل آن آموزش دیده‌اند مشکلات مربوط به ارتودنسی دندانهای فاصله دار است. اجازه دهید تا کمی مشکلات مرتبط با دندان‌های فاصله دار و روش‌های درمانی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

برای کسب اطلاع از گزینه‌های درمانی برای دندان‌های فاصله دار و عوارض جدی دیگر با ما تماس حاصل فرمایید. همه اعضای تیم ما به شما کمک خواهند کرد تا لبخندی سالم و زیبا داشته باشید.

در واقع امروزه بيماران هم مي‌خواهند همان اصول و روش‌هايي را در درمان خود به کار بگيرند که باعث دستيابي سريع‌تر به نتيجه مورد نظرشان مي‌شود. روش‌هاي ارتودنسی سریع هم دقيقاً بر همين اساس ابداع و معرفي شده‌اند. ارتودنسي سريع به يک عمل دندانپزشکي مخصوص گفته مي‌شود که طي آن، دندان‌هاي قابل مشاهده در جلو دهان بيمار ابتدا آماده‌سازي شده و سپس با نصب روکش‌هايي از جنس پورسلاين بر روي سطح جلويي اين دندان‌ها، زيبايي ظاهري آنها بهبود داده مي‌شود.

اصطلاح ارتودنسی سریع در عمل به نوع خاصی از دندانپزشکی زیبایی اشاره دارد که در آن از ونیر لمینت  و یا روکش دندانبه منظور اصلاح مشکلات جزئی دندان‌ها از قبیل فاصله بین دندان‌ها ، کجی، نامرتبی و سایر نواقصی که نیازی به بهره‌گیری از درمان‌های ارتودنسی مرسوم ندارد، استفاده می‌شود. در واقع مشکلات شدید از قبیل کجی یا ناصافی خیلی زیاد دندان‌ها را نمی‌توان با ارتودنسی سریع درمان کرد و در این موارد فقط باید از روش‌های ارتودنسی مرسوم استفاده شود.

در طی دوران بارداری تغییرات بسیار زیادی در بدن شما اتفاق می‌افتد و بنابراین مراقبت از سلامت خود و فرزندتان اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. شما باید در طول این مدت همیشه مراقب سلامت روحی، ذهنی و جسمی خودتان باشید. شاید به خاطر همین مسأله است که خیلی از مادران باردار فکر می‌کنند که در دوران بارداری نباید هیچ تغییری حتی اقدامات درمانی مانند سیم‌کشی برای مرتب کردن دندان‌ها را نیز انجام دهند. اما باردار بودن لزوماً به معنی آن نیست که شما نمی‌توانید ارتودنسی در دوران بارداری انجام دهید.

علت وجود فاصله بین دندان‌ها چیست؟


فاصله بین دندان‌ها که به آن دیاستم هم گفته می‌شود ممکن است به دلایل مختلف بین هر یک از دو دندان اتفاق می افتد. درمان دندان‌های فاصله دار به شناخت علت به وجود آمدن این فاصله بستگی دارد. برخی دلایل به وجود آمدن فاصله بین دندان‌ ها عبارتند از:

  • عدم تطابق سایز دندان‌ها: زمانی که سایز دندان‌ها نسبت به استخوان فک کوچک باشد، بین دندان‌ها فاصله می‌افتد و نیاز به تقبل قیمت ارتودنسی دندان می باشد .
  • فرنوم لبیال بزرگ: فرنوم لبیال بزرگ باعث ایجاد فاصله بین دو دندان جلویی بالایی می‌شود. فرنوم لبیال بافتی است که از لب بالا تا لثه ادامه دارد و به‌طور طبیعی تا بالای دندان‌های جلویی آمده و متوقف می‌شود. در برخی موارد فرنوم لبیال به سمت پایین گسترش یافته و باعث ایجاد فاصله بین دو دندان جلویی می‌شود.
  • مکیدن انگشت شست: مکیدن انگشت شست می‌تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ های جلویی شود زیرا این عادت به دندان‌های جلویی فشار وارد کرده و آنها را به سمت جلو می‌کشد.
  • فشار زبان: فشار زبان یک اختلال در عمل بلع است و می‌تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود. با وجود این اختلال در هنگام بلع زبان به جای اینکه فشار را بر سقف دهان اعمال کند به دندان‌های جلویی فشار می‌آورد. این فشار منظم و مداوم باعث می‌شود که دندان‌های جلویی به سمت جلو هل داده شوند و به مرور زمان بین آنها فاصله ایجاد شود.
  • بیماری‌های لثه و افتادن دندان: بیماری‌های لثه باعث می‌شود که استخوان فک کوچک‌تر شده و دندان‌ها بیفتند. وقتی که دندان‌ها می افتد در جایی که دندان‌ها افتاده‌اند فاصله ایجاد شده و باعث جابجایی دندان‌ها و ایجاد فاصله بین آن‌ها  و نیاز به سیم کشی دندان می‌شود.

مسائل مرتبط با فاصله بین دندان‌ها


با وجود فاصله بین دندان‌ها زیبایی کلی لبخند شما تحت الشعاع قرار می‌گیرد. وجود فاصله بین دندان‌های جلویی یا دندان‌هایی که به راحتی قابل مشاهده است، می‌تواند باعث ناراحتی شما بشود. در این حالت شما لبخند، صحبت کردن یا خنده خود را محدود کرده که این امر می‌تواند بر تعاملات اجتماعی شما تأثیر منفی داشته باشد.

علاوه بر تغییر ظاهری لبخند شما، فاصله بین دندان‌ها می‌تواند باعث نامرتبی دندان‌ها شود. فاصله زیاد بین دندان‌ها می‌تواند باعث دندان قروچه شود زیرا دندان‌ها نمی‌توانند موقعیت مناسبی برای سکون پیدا کنند. به‌علاوه این موضوع می‌تواند به ‌مرور زمان باعث بروز اختلال مفصل گیجگاهی - فکی و آسیب دیدگی دندان‌ها شود.

روش‌های درمانی برای رفع فاصله بین دندان‌ها


در کلینیک دندانپزشکی سروش ما به شما کمک خواهیم کرد تا فاصله بین دندان‌های خود را بدون ارتودنسی یا با ارتودنسی دندان ترمیم کنید. ما گزینه‌های مختلف از جمله اصلاح طرح لبخند، ونیرها، باندینگ، ایمپلنت و بریج­های دندانی را برای رفع فاصله بین دندان‌ها به شما ارائه خواهیم کرد. عوامل متعددی در انتخاب روش درمانی رفع فاصله بین دندان‌ ها وجود دارد. میزان فاصله بین دندان‌ها را باید مد نظر قرار داد همچنین باید دید که فاصله بین دندان‌ها بین دو دندان مجاور بوده یا به دلیل از دست رفتن یک دندان این فاصله به وجود آمده است تا بدین وسیله چگونگی و مراحل انجام ارتودنسی مشخص گردد. نتایج مطلوب درمان نیز باید در نظر گرفته شود. زمان لازم برای درمان و سلامت عمومی دهان و دندان‌های اطراف دندان‌های فاصله دار نیز مواردی است که باید به آنها توجه شود.

باندینگ دندانی برای دندان‌هایی که فاصله بسیار کمی از هم دارند

در صورت وجود فاصله جزئی بین دندان‌ها که از نظر زیبایی طبیعی به نظر می‌رسد می‌توان از باندینگ دندان بجای اورتودنسی استفاده کرد. در باندینگ دندانی از رزین‌های همرنگ دندان برای ترمیم ساختار دندان و پر کردن فاصله بین دندان‌ها استفاده می‌شود. باندینگ از روش های مرتب كردن دندانها بدون ارتودنسي بوده ، مواد مورد استفاده در باندینگ مانند ساختار طبیعی دندان است. باندینگ دندان یک روش سریع کم تهاجمی برای مشکلات بین دندانی است. نقطه ضعف این روش این است که باندینگ دندان راه حلی پر دوام نیست و نیاز به تعویض دارد. همچنین ممکن است مواد مورد استفاده برای باندینگ دهان به مرور لکه­دار شوند.

ونیرهای پورسیلن

استفاده از ونیرهای پورسیلن نیز روش بسیار خوبی برای پر کردن فاصله‌های جزئی بین دندان‌ها است. ونیرهای پورسیلن لایه‌های نازک سرامیک دندانی هستند که جلوی سطح دندان قرار داده می‌شوند. این لایه‌ها مانند ماسک نواقص دندان را پوشانده و ظاهر کلی و سایز دندان را بهبود می‌دهند. ترکیبات ونیرهای پورسیلن دقیقاً مشابه ساختار دندان بوده و هیچ کس حتی از نزدیک متوجه وجود آنها روی دندان نمی‌شود.

ونیرهای پورسیلن اغلب برای پوشش فاصله بین دو دندان جلو وقتی که این فاصله خیلی زیاد نباشد مورد استفاده قرار می‌گیرند. ونیرها پر دوام تر از باندینگ های کامپوزیت هستند اگر چه فرایند به کارگزاری آنها تهاجمی‌تر از روش‌های باندینگ است زیر برای استفاده از آن باید مقداری از ساختار دندان تراشیده شود تا بتوان ونیر را روی سطح دندان محکم چسباند.

hh1

ایمپلنت برای رفع فاصله بین دندان­ها

ایمپلنت دندانی تعویض قسمت ریشه دندان است. ایمپلنت دندان یک روش پردوام برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته بوده که نیازی به استفاده تکیه گاهی از دندان‌های مجاور ندارد. انجام این روش چند مرحله دارد. ایمپلنت دندان در سوراخی که به وسیله دریل در استخوان فک ایجاد شده قرار داده می‌شود. سپس شما باید شش ماه صبر کنید تا محل آن بهبود یافته و مرحله دوم را شروع کنید. در مرحله دوم وقتی که ایمپلنت با استخوان فک یکپارچه شد تاج یا بریج روی ایمپلنت سوار می‌شود.

بریج های دندانی برای رفع فاصله بین دندان­ها

بریج دندان از ساختمان دندان‌های مجاور به عنوان انکر برای پل زدن روی فاصله دندانی استفاده می‌کند. دندان‌های مجاور که بریج به انها وصل می‌شود باید به اندازه کافی قوی باشند تا بتوانند به درستی کار کنند. در این روش بافت سالم دندان تراشیده می‌شود. برای دریافت نوبت و مشخص کردن روش رفع فاصله دندانی مناسب با وضعیت شما و هزینه بریج دندان با کلینیک دندانپزشکی سروش تماس بگیرید.

مراقبت‌های ارتودنسی برای فاصله‌های دندانی زیاد

درمان‌های ارتودنسی برای رفع فاصله‌های دندانی گزینه‌های ایده‌آلی هستند. استفاده از ارتودنسی نامرئی می‌تواند به مرتب کردن دندان‌های نامرتب کمک کرده و فاصله‌های بین دندان‌ها را از بین برده و روی هم افتادگی و عدم تقارن دندان‌ها را ترمیم نماید. رویکرد مناسب ارتودنسی متناسب با سن، میزان فاصله بین دندان‌ها و عوامل دیگر توسط ارتودنتیست شما مشخص می‌شود. اگر شما صرفاً می‌خواهید به خاطر وجود فاصله بین دندان‌ها از روش‌ها و مراحل ارتودنسی دندان استفاده کنید گزینه‌های زیر برای شما بهتر است:

  1. استفاده از بریس کامل برای دندان‌های بالا پایین
  2. بریس کامل برای دندان‌های بالایی
  3. بریس گذاری جزئی برای برخی از دندان‌های بالایی
  4. تجهیزات قابل برداشت مشابه نگهدارنده‌ها

h2

عمل جراحی برای رفع فاصله بین دندان‌ها

فرنکتومی: فرنوم لبیال بزرگ به کمک یک عمل جراحی کوچک که به آن فرنکتومی گفته می‌شود برداشته می‌شود. فاصله دندانی در کودکان پس از انجام عمل فرکتومی به خودی خود از بین می‌رود. در نوجوانان و بزرگسالان برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها پس از عمل فرنکتومی باید از روش‌های درمانی دیگر مانند بریس ها نیز استفاده کرد؛ ارتودنسی بزرگسالان یک روش مفید برای بستن این فاصله می باشد که در کلینیک ارتودنسی سروش صورت میگیرد.

چه روش درمانی برای برداشتن فاصله‌های دندانی برای من مناسب است؟

انتخاب روش مناسب برای از بین بردن فاصله دندانی بین دندان‌های شما به طبیعت و ماهیت مشکلات دندانی شما بستگی دارد. فواصل جزئی به کمک باندینگ دندانی و ونیرها از بین می‌روند در حالی که فاصله‌های دندانی که بر مرتب بودن کلی دندان‌ها تأثیر گذاشته باشد باید با روش‌ها و مراحل ارتودنسی ثابت یا متحرک اصلاح شود. هزینه ارتودنسی نیز با توجه به نوع مشکل بیمار و مقدار درمان مورد نیاز برای وی متفاوت است.تعرفه