ارتودنسی نامرئی، ثابت و متحرک دندان: مراحل و هزینه

برای رفع مشکلات جابه‌جایی دندان‌ها، بازآموزی عضله‌ها و تأثیر بر رشد فک‌ها تجهیزات ارتودنسی متعدد بی‌شماری، به صورت ارتودنسی ثابت و پلاک متحرک ارتودنسی به کار برده می‌شود که فشار ملایمی را به دندان‌ها و فک‌ها وارد می‌کند. شدت و گستردگی مشکل تعیین کننده این نکته است که کدام یک از رویکردهای ارتودنسی دندان بهترین نتیجه را برای ردیف کردن دندان های کج و اصلاح طرح لبخند به دست خواهد داد. اما هزینه ارتودنسی نامرئی و قیمت ارتودنسی ثابت چقدر است؟ مدت ارتودنسی و هزینه اصلاح طرح لبخند دندان به دندان پزشک، نوع بیمه درمانی، وضعیت بهداشتی دندان و میزان اصلاح بستگی دارد. هر چند برای داشتن لبخند زیبا به درمان پیچیده تری نیاز باشد قیمت اصلاح طرح لبخند و هزینه درمان نیز افزایش می یابد.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی دندان یکی از شاخه‌های دندانپزشکی است که به اصلاح فک‌ها و دندان‌های نامرتب و به ردیف کردن دندان ها می‌پردازد. نامرتبی و شلوغی دندان ها یک مشکل رایج است که می تواند دندان ها را در سطوح مختلف تحت تاثیر قرار دهد. شدت شلوغی و نامرتبی دندان ها به فاکتورهای متعدد بستگی دارد. معمولاً، شلوغی و به هم ریختگی دندانها به خاطر اختلاف در اندازه فک ها و اندازه دندان ها ایجاد می شود. دندان های بزرگتر هنگامی که در فک های به نسبت کوچک رشد می کنند، به منظور ایجاد فضای کافی برای رشد خود دچار ازدحام و شلوغی می شوند. تمیز نگه داشتن دندان‌های کج و دندان‌هایی که به شیوه‌ای نامناسب با یکدیگر جفت شده‌اند دشوارتر است و احتمال از دست دادن دندان به دلیل پوسیدگی و بیماری‌های اطراف دندان بیشتر است. به علاوه وارد شدن فشار بیشتر به عضله‌های جونده موجب سر درد، سندرم TMJ و درد گردن، شانه، کمر و پشت بدن می‌شود. کجی دندان‌ های و قرار گرفتن آن‌ها در محل نامناسب از زیبایی چهره می‌کاهد. بهداشت بهتر دهان و دندان، چهره‌ای جذاب‌تر، طرح لبخند زیبا و عمر بیشتر دندان‌ها و حتی مادام‌العمر بودن‌شان از مزایای درمان ارتودنسی به شمار می‌رود که همچنین بعد از درمان به مراقبت های ارتودنسی  نیاز دارد و باید مواردی از قبیل تغذیه در ارتودنسی، تمیزی و دیگر موارد را باید اهمیت داد. درمان ارتودنسی به طور خاص یک درمان خطرناک نیست، اما مانند هر مداخله درمانی دیگری که بر روی بدن شما انجام می‌شود، ارتودنسی هم با برخی خطرات و عوارض جزئی همراه است.اگر قصد انجام درمان ارتودنسی برای کودک خود  را دارید و یا در حال بررسی روش‌های ارتودنسی موجود برای خودتان به عنوان یک بزرگسال  هستید، این نکته بسیار مهم است که اطلاعات کافی داشته باشید تا قبل از آنکه تصمیم خود را بگیرید بتوانید خطرات و عوارض ارتودنسی ثابت را در مقابل مزایای آن بسنجید. ارتودنسی سریع یکی از راهکارهای نوین ارتودنسی است که در مقایسه با سیم کشی دندان معمول قدیمی دستیابی به اهداف یکسان را در زمان بسیار کمتر ممکن می‌سازد. ارتودنسی سریع در میان بزرگسالان به محبوبیت زیادی دست یافته است، چرا که به کمک این روش می‌توان دندان‌ها را نه طی چندین سال بلکه فقط ظرف چند ماه مرتب نمود. اگرچه زيبايي و جذابيت بيشتر مي‌تواند دليلي قابل قبول و شايد وادار کننده ما به انجام ارتودنسی در بزرگسالان باشد، اما مسلماً بهداشت دهان و دندان و سلامت جسمي دليل بسيار مهم‌تري براي انجام اين کار است. شايد شما هم در کودکي نياز به ارتودنسي داشته‌ايد، اما به هر دليلي فرصت اين کار براي شما فراهم نبوده است و حالا که به سن بزرگسالي رسيده‌ايد هنوز هم از بعضي مشکلات که با استفاده از ارتودنسي قابل درمان است، رنج مي‌بريد. شايد هم در کودکي نيازي به ارتودنسي نداشته‌ايد، اما حالا که سن شما بيشتر شده، مشکل دندان‌هاي شما و دندان های فاصله دار هم شديدتر شده است. در برخي افراد، دندان‌ها به مرور زمان جابه‌جايي بيشتري دارند و ممکن است روند طبيعي رشد استخوان‌هاي فک نيز باعث شديدتر شدن ناهنجاري فک و دندان‌هاي شما شود.

ضرورت انجام

فقط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می‌تواند تعیین کند که آیا انجام ارتودنسی بزرگسالان و ارتودنسی کودکان مفید هست یا خیر. متخصص بر پایه ابزار تشخیصی، شامل شرح حال کامل پزشکی و پرونده دندانپزشکی فرد، معاینه بالینی، قالب گرفتن از دندان‌ها و عکس‌ها و رادیوگرافی‌های مخصوص ـ تصمیم نهایی خود در مورد سودمند بودن ارتودنسی را اتخاذ می‌کند و برنامه درمانی مناسب با شرایط بیمار را طرح‌ریزی می‌کند. در صورت مواجهه با هر یک از موارد زیر، شما نیز می‌توانید برای ارتودنسی یا سیم کشی دندان در بزرگسالان و سیم کشی دندان کودکان اقدام کنید:

 • اُوربایت: یا هم‌پوشانی عمودی دندان‌های پیشین بالا و پایین: در هنگام بسته بودن فک‌ها یا پیش آمدن دندان بالا روی لب پایین ـ در این حالت دندان‌های پیشین بالا بسیار جلوتر از دندان‌های پایین قرار دارند. عوامل زیادی در تعیین هزینه ارتودنسی فک بالا و درمان اوربایت نقش دارند. عواملی مانند شدت جلو بودن دندان‌ها، میزان تجربه و مهارت متخصص ارتودنسی شما، نوع درمان، مدت زمان درمان و پوشش بیمه‌ی درمانی در هزینه‌ی درمان موثر هستند.
 • آندربایت: (حالت معکوس اُوربایت) یا بزرگ‌تر بودن فک پایین از فک بالا در این حالت و دندان‌های پایین بسیار جلوتر از دندان‌های بالا قرار می‌گیرند یا این که دندان‌های بالا بیش از اندازه عقب هستند.
 • کراس بایت یا عقب بودن یک یا تمام دندان‌های فک بالا نسبت به دندان‌های فک پایین: در این حالت هنگام جویدن، دندان‌های بالا با اندک فاصله طبیعی خود روی لبه دندان‌های پایین قرار نمی‌گیرند.
 • بایت باز یا فاصله بین دندان‌های فک بالا و پایین هنگام بسته بودن دهان: در این حالت بعلت فاصله بین دندانها هنگام بستن دهان دندان‌های عقب کاملاً روی هم قرار می‌گیرند اما بین سطح دندان‌های بالا و یا کنار فضایی وجود دارد.
 • ناهمانگی خط وسط دندان‌ها: در این حالت مرکز دندان‌های پیشین بالا بر مرکز دندان‌های پیشین پایین منطبق نیست، البته درمان ارتودنسی دندان به خوبی می تواند این مشکلات را حل کند.
 • وجود فضا در بین دندان ها: فضاها یا فاصله‌ بین دندان ها در نتیجه از دست دادن دندان‌ها یا پر نشدن دهان توسط دندان‌ها.
 • نامرتب بودن دندان‌ها (کراودینگ): وقتی تعداد دندان‌ها بیش از آن باشد که بتوانند بر روی ریج دندانی جای بگیرند و نیاز به رفع فاصله بین دندان‌ها باشد  .

سن مناسب

از درمان ارتودنسی دندان در کودکان خُردسال با اصطلاح ارتودنسی پیشگیری یاد می‌شود. مداخله گاهی بسیار زود از سن 6 یا 7 سالگی(سن ارتودنسی) شروع می‌شود، چون در این سن، دندان‌ها و فک‌ همچنان در حال رشداند و بنابراین بهتر می‌توان عارضه‌هایی چون نامرتبی دندان‌ها را با سیم کشی دندان اصلاح نمود. پیش از درآمدن دندان‌های دائمی، می‌توان کاری کرد تا آنها در موقعیتی بهتر لثه را بشکافند و از آن بیرون بزنند. برای مثال، قوس دندانی معمولاً به اندازه کافی بزرگ نیست تا تمام دندان‌ها را دربربگیرد؛ مداخله زودهنگام در سن ارتودنسی مناسب  از این نکته بهره می‌گیرد که فک کودک همچنان در حال رشد است و با استفاده از وسیله‌ای به نام بسط دهنده‌ی کام، قوس دندانی فوقانی کودک را بزرگ‌تر می‌کند. در ارتودنسی پیشگیری زمانی که قوس به اندازه مناسب برسد، احتمال این که دندان‌های دائمی در موقعیت بهتری دربیایند نیز بالاتر می‌رود. درمان‌های بیشتر و مراقبت های ارتودنسی معمولاً در سنین بالاتر مورد نیاز خواهد بود، اما بدون شک گستردگی و طول درمان کوتاه‌تری خواهد داشت. برای آگاهی از مناسب ترین سن ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

شایان ذکر است که کودکانی که ارتودنسی دندان پیشگیری برایشان انجام می‌شود عموماً مجبور خواهند بود تا در آینده از بریس یا دیگر وسایل انواع ارتودنسی استفاده کنند؛ اگرچه به لطف این درمان زودهنگام، درمان آتی ساده‌تر و کوتاه‌تر خواهد شد. از ارتودنسی پیشگیری معمولاً به عنوان درمان دو مرحله‌ای یاد می‌شود.

یکی از سوالاتی که ذهن خانم‌های مشتاق ارتودنسی را مشغول می‌کند، در این باره است که ارتودنسی و بارداری چه اثر متقابلی بر روی هم دارند. به عبارتی آیا در طی ارتودنسی می‌توان باردار شد و طی بارداری می‌توان ارتودنسی کرد یا نه! به طور خلاصه ارتودنسی در بارداری هیچ اثر منفی مستقیم یا معکوسی روی هم ندارند. یعنی نه بارداری مستقیما به ارتودنسی صدمه می‌زند و نه ارتودنسی خطری برای بارداری محسوب می‌شود.

انواع

وقتی به اصل مطلب می‌رسید، در واقع با دو گونه اصلی ارتودنسی ثابت دندان و ارتودنسی متحرک، که انواع ارتودنسی دندان هستند مواجه می‌شوید. به احتمال زیاد تصورتان بر این خواهد بود که بریس‌های موقتی (گونه‌ای که به راحتی درآورده می‌شود) بهتر از انواع ارتودنسی ثابت هستند؛ اما بهتر است بدانید که هر دو نوع ارتودنسی با پلاک ثابت و ارتودنسی با پلاک متحرک مزایا و معایب مختص به خود را دارند. تکنولوژی دندانپزشکی بریس‌های دندانی جالبی را برایمان به ارمغان آورده است؛ گونه‌های متعدد ارتودنسی فلزی تا ارتودنسی سرامیکی، بریس های همرنگ دندان تا بریس های شفاف ارتودنسی؛ دیگر دوره‌ی ترسیدن نوجوانان از ارتودنسی و تمسخر هم‌سن و سال‌های‌شان به پایان رسیده است. می‌توان به جرأت گفت که بسیاری از نوجوانان مشتاق ارتودنسی کردن هستند چون بریس در دهان داشتن به منزله حق عبور آنان از دوران خردسالی قلمداد می‌شود. که با تقبل هزینه ارتودنسی ثابت میتوان دندان هایی صاف و مرتب داشت.در ادامه انواع گوناگون بریس را بررسی می‌کنیم. همچنین ارتودنسی مخفی یک نوع از ارتونسی ها می باشد که در ادامه به بحث آن می پردازیم.

فلزی

1

ارتودنسی و بریس های فلزی دندان بیشترین رواج را دارند و تمام متخصصین ارتودنسی می‌توانند بریس های فلزی دندان را در اختیار مراجعین خود قرار دهند که از براکت‌های چسبیده به هر دندان تشکیل می‌شود.

سرامیکی

2

اتودنسی سرامیکی به اندازه گونه فلزی مشخص نیست و تا حدی همرنگ دندان می شود به دلیل شفاف بودن براکت ارتودنسی در آن، اما اندکی گران‌تر و ضعیف‌تر است. در مجموع باید گفت که اتودنسی دندان سرامیکی ظاهری عالی و شبیه به ارتودنسی نامرئی دارد.

پشت دندانی

3

ارتودنسی پشت دندانی همان‌گونه که از نامش برمی‌آید به پشت دندان متصل می‌شود و بنابراین هنگام لبخند زدن جلب توجه نمی‌کند. هزینه درمان ارتودنسی دندان در این نوع ارتودنسی بیشتر از ارتودنسی فلزی متعارف است، هرچند امتیازهای آن به خوبی این تفاوت را توجیه می‌کند.

نامرئی

4

ارتودنسی نامرئی واقعاً نامرئی است! صفحه‌های تنظیم کننده به صورت قالب ساخته شده‌اند و می‌توان آنها را برای شستن بریس و مسواک زدن دندان‌ها و نخ دندان کشیدن به راحتی از دهان خارج کرد. در یک کلام می‌توان گفت که ارتودنسی نامرئی در مقایسه با دیگر بریس‌ها حکم کادیلاک را در میان دیگر ماشین‌ها دارد، پس در انتخاب آن شک نکنید البته به شرطی که توان پرداخت سنگین هزینه ارتودنسی نامرئی را داشته باشید! ارتودنسی نامرئی دندان در مجموع طرفداران بیشتری دارد، چون می‌توان بدون در نظر گرفتن قیمت ارتودنسی نامرئی ، دندان‌ها را منظم و ردیف کرد بدون آن که تمام اطرافیان از این موضوع باخبر شوند. بریس­های نامرئی مزایای متعددی دارند. اینویزیلاین‌ها دندان‌ها را بدون درد و اضطراب جابجا می‌کنند. بریس های ارتودنسی نامرئی علاوه بر راحت بودن، به سختی در دهان دیده می‌شوند و در هنگام غذا خوردن یا نوشیدن می‌توان آن‌ها را درآورد. با تقبل هزینه ارتودنسی نامرئی ، بریس‌های نامرئی برای هر سنی مناسب بوده و بسیار جذاب‌تر و بهتر از بریس‌های سرامیکی یابریس‌های فلزی قدیمی هستند. وسایل مورد استفاده در ارتودنسی دندان به خودی خود نمی‌توانند باعث ایجاد آسیب و عوارض ارتودنسی نامرئی شوند، اما تمیز کردن ضعیف ارتودنسی نامرئی دندان  و استفاده زیاد از مواد غذایی شیرین و نوشیدنی‌ها می‌تواند آسیب جدی به دندان‌ها وارد کند. به همین خاطر لازم است دندان‌ها و لوازم ارتودنسی به کار رفته در دهان با دقت زیاد و بطور منظم تمیز شوند، تا عوارض ارتودنسی ثابت برای دندان نها به وجود نیاید.

ارتودنسی دیمون

5

مزیت ارتودنسی دیمون بر بریس‌های متعارف و سنتی این است که نیازی به کش ندارد و در عوض براکت لغزش سیم کشی دندانها را ممکن می‌سازد. در نتیجه بدون شک اتودنسی دندان دیمون راحتی بیشتری را به ارمغان می‌آورد.

براکت هوشمند

6

براکت‌های هوشمند جدیدترین دستاورد تکتولوژی در زمینه سیم کشی دندان به شمار می‌روند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا به مثابه سیستم بریسی عمل کنند که اطلاعات و اقدامات ضروری برای کاهش زمان کلی ارتودنسی را در اختیار قرار دهند.

براکت با درب‌های خود بازشونده

7

بریس با درب‌های خود بازشونده نیازی به کش‌های مزاحم ندارد. این بریس برخوردار از تکنولوژی پیشرفته نتایج سریعی را به دست می‌دهد بی آن که لازم باشد هر هفته به متخصص ارتودنسی دندان مراجعه نمود.

شفاف

8

این نوع ارتودنسی ثابت دندان با توجه به شفاف بودن به رنگ طبیعی دندان‌ها درمی‌آید و بنابراین دیده نمی‌شود.

اگر بیمار یکی از غذاهای سختی را که توصیه شده باید در خلال ارتودنسی از آنها اجتناب کند، بخورد می تواند باعث کنده شدن براکت یا بند  یا شکستن سیم ارتودنسی گردد. تخمین اولیه ما از کل طول درمان ارتودنسی شما بدون در نظر گرفتن شکستن دستگاهها می باشد. جدا شدن و شکستن براکت ها یا بندها باعث طولانی شدن درمان می گردد پس توصیه میشود در این دوران غذاهای مفید در ارتودنسی میل نمایید . اگر بند یا براکت هنوز به وایر ارتودنسی وصل است به حال خود باقی گذارید اما هدگیر یا الاستیک به آن وصل نکنید. اگر داخل دهان شما را همچنان آزار می دهد، می توانید با موم ارتودنسی روی آن را بپوشانید. در صورتیکه براکت یا بند شکسته کاملا” از دندان جدا شده است آن را نزد خود نگهداشته و برای نوبت تعیین شده همراه خود بیاورید.
چنانچه ظرف چند روز آینده نوبت ارتودنسی ندارید لطفا” برای تنظیم یک وقت اورژانس تماس بگیرید. اگر هم نوبت نزدیکی دارید ضروری است که پیش از مراجعه باز تماس بگیرید تا ما از داشتن وقت اضافه متناسب با مورد اورژانس شما اطلاع حاصل کنیم.

مراحل

مراحل ارتودنسی دندان در ادامه ذکر شده است، هر کدام از این مراحل ارتودنسی دندان شامل چندین اقدام دندان پزشک می باشد که به طور کامل در این مقاله شرح داده شده است.

 1. رادیوگرافی و قالب‌گیری
 • معمولاً عکس رادیوگرافی پانورامیک دهان (عکس تمام دندان‌ها) و عکس هر یک از دندان‌ها به صورت جداگانه لازم است.
 • ممکن است از چهره، دندان‌ها و دهان نیز عکس گرفته شود، بنابراین روز عکسبرداری به ظاهر خود برسید! این عکس‌ها بخشی از پرونده دائمی شما خواهند بود!
 • متخصص ارتودنسی خوب دندان قالب‌هایی را از دندان‌های بالا و سپس پایین تهیه می‌کند. حین قالب گرفتن احساس می‌کنید که دهان‌تان با ماده بتونه مانند پر شده است، اما کافی است فقط 30 ثانیه طاقت بیاورید؛ به علاوه طعم گچ قالب‌گیری را می‌توانید خودتان تعیین کنید. عمل قالب‌گیری بسیار ساده و کوتاه است، اگر به راحتی دچار حالت تهوع می‌شوید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و از راه بینی نفس بکشید.
 1. اقدامات اولیه
 • متخصص ارتودنسی دندان پس از بررسی تصاویر رادیوگرافی و قالب‌ها، برنامه درمانی مناسب را طرح‌ریزی می‌کند.
 • چنانچه فضای بین دندان‌های خاص بسیار کم باشد، احتمالاً باید پیش از ادامه روند ارتودنسی، جداکننده‌های فلزی یا پلاستیکی بین دندان‌های‌تان قرار داده شود.
 • شاید لازم باشد تعدادی از دندان‌های‌تان را بکشید. در برخی موارد در طول روند درمان، و نه در آغاز آن، این کار ضرورت می‌یابد.
 • باید دندان‌های‌تان کاملاً تمیز شوند.
 • اگر دندان‌های‌تان حساس است، دست کم به مدت دو هفته از خمیردندان سنسوداین یا خمیردندان‌های مشابه استفاده کنید تا حساسیت برطرف شود.
 • هر گونه مشکل اطراف دندانی باید پیش از گذاشتن بریس درمان شود؛ حفره‌های پوسیدگی پر شود و مواردی از این دست.
 • در صورت ضرورت عمل جراحی فک، این عمل باید پیش از گذاشتن بریس انجام شود؛ هر چند گاهی اوقات پس از ارتودنسی دندان صورت می‌گیرد. زمان عمل بسته به شرایط هر بیمار با بیمار دیگر تفاوت می‌کند.  در مواردی که هزینه این جراحی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی نباشد، هزینه جراحی ارتودنسی می‌تواند زیاد باشد. در این شرایط به غیر از درمان‌های ارتودنسی مورد نیاز، سایر عوامل همچون شدت مشکلات فک و نوع جراحی مورد نیاز می‌توانند بر قیمت سیم کشی دندان تاثیر داشته باشند. موقعیت جغرافیایی درمان، بیمارستان انتخاب شده و عوارض احتمالی پس از جراحی همگی می‌توانند بر قیمت ارتودنسی موثر باشند.معمولاً، عمل جراحی اصلاح فک یک روش درمانی (و نه یک روش زیبایی) در نظر گرفته می‌شود و در ادامه می‌تواند از بسیاری مشکلات گران‌تر و شدیدتر در ارتباط با وضعیت دهان و دندان پیشگیری نماید. به همین دلیل، برخی از موسسات بیمه حداقل بخشی از هزینه های ارتودنسی دندان را پوشش می‌دهند. به هر حال هر یک از شرکت‌های بیمه دارای سیاست‌های خاص خود بوده و به همین خاطر ممکن است پوشش درمانی آن‌ها نسبت به درمان‌های مختلف با یکدیگر تفاوت داشته باشد.
 1. قرار دادن بریس
 • متخصص ارتودنسی دندان یا دستیار دندانپزشک دندان‌ها را خشک می‌کند و آنها را با اسید مخصوص سفید کننده‌ای می‌شوید که مزه‌ی ناخوشایندی شبیه به چسب دارد؛ سعی کنید این اسید را روی زبان‌تان نگه ندارید. این ماده سطح دندان‌ها را برای پیوند یافتن با "سیمان" نگه دارنده ارتودنسی آماده می‌کند.
 • براکت‌ها روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند و سپس به سرعت، نور پلاسما با شدت بالا روی سطح براکت تابانده می‌شود تا پیوند شکل بگیرد.
 • سیم (سیم قوسی) از میان تمام براکت‌ها به گونه‌ای می‌گذرد که به گونه فشار نیاورد. اگر احساس کردید که سیم ارتودنسی دندان درون گونه‌تان فرو می‌رود به ارتودنتیست بگویید تا سیم را کوتاه کند.
 • کش‌های کوچکی (قطعه‌های مسدود کننده حلقه‌های دایره‌ای شکل) روی براکت‌ها قرار داده می‌شود تا آنها را روی سیم نگه دارد و حس فشار ایجاد کند. البته در صورت استفاده از مراحل ارتودنسی دیمون نیازی به کش نیست.
 1. تنظیم ماهانه ارتودنسی دندان
 • بریس را باید هر 4 تا 6 هفته یک‌بارتنظیم کرد. در این مراجعه‌های هفتگی در مدت زمان ارتودنسی که بیست دقیقه بیشتر وقت نمی‌گیرد، متخصص ارتودنسی دندان کش‌های قبلی (قطعه‌های مسدود کننده) و گاهی سیم را نیز درمی‌آورد. ممکن است این کار کمی دردناک باشد که علت آن بیش از هر چیز فشار روی دندان‌ها است.
 • پس از تنظیم، دندان‌ها تا چند ساعت یا چند روز درد خواهد کرد. در طول مدت ارتودنسی، غذای نرم میل کنید و مواظب خودتان باشید. تا زمان سر رسیدن مراجعه بعدی، درد دندان‌های‌تان کاملاً فروکش خواهد کرد.
 1. درآوردن بریس
 • درآوردن بریس ساده‌تر و سریع‌تر از آنچه که فکر می‌کنید انجام می‌شود. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی دندان هنگامی که زمان درآوردن بریس فرا برسد، قوس روی پشت بریس‌ها را با سیم‌چین مخصوص می‌برد و به این ترتیب پیوند متصل کننده بین براکت و دندان از بین می‌رود. این حرکت به رغم صدای بلندش، دردی را پدید نمی‌آورد.
 • تمام براکت‌ها از روی دندان‌ها کنده می‌شوند و لایه‌ای از پلاستیک پیوندی را روی دندان به جا می‌گذارند. سپس دندانپزشک با استفاده از یک وسیله دستی با سرعت بالا پلاستیک را از روی دندان‌ها پاک می‌کند و تمام محل‌های برداشتن پلاستیک را با مینا پوشش می‌دهد و در نهایت پولیش می‌کند.
 1. پلاک!

ماه‌ها یا سال‌های متوالی صرف کرده اید و هزینه مرتب کردن دندان هنگفتی را پرداخته اید، رنج و دردسر را به جان خریده‌اید تا دندان‌هایی صاف و مرتب داشته باشید و به تازگی از تحمل آن در دهان راحت شده‌اید. اما در واقع این پایان کار نیست چون باید پلاک بگذارید تا دندان‌ها در موقعیت جدیدشان باقی بمانند. استفاده از پلاک ارتودنسی مطابق دستور متخصص ارتودنسی دندان، همچنین استفاده از پلاک ارتودنسی کودکان به ویژه ظرف یک سال نخست پس از درآوردن بریس، اهمیت زیای دارد، چون حدوداً 9 ماه طول می‌کشد تا رباط‌های (لیگامان‌های) اطراف دندان موقعیت جدیدشان را به خاطر بسپارند. اگر از پلاک متحرک بعد از ارتودنسی خود به طور منظم استفاده نکنید، دندان‌های‌تان جابه‌جا خواهد شد. بسیاری از افراد در ارتودنسی کودکان پس از گذشت یک سال تنها شب‌ها، آن هم چند شب در هفته، از پلاک استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که لبخند جدید زیبایشان‌ را از دست نخواهند داد.

طول دوره درمان

9

در پاسخ به این سوال که ارتودنسی چقدر طول می کشد متخصص ارتودنسی کودکان با توجه به منحصر به فرد بودن هر دهان و شدت نامرتبی دندان‌ها، نمی‌تواند بازه زمانی مشخصی را برای درمان ارتودنسی دندان تعیین کند . عامل‌های متعددی، از جمله میزان نامرتبی دندان ها ، سن، سلامت دندان‌ها و روش ارتودنسی خاص انتخاب شده، بر طول دوره درمان تأثیر می‌گذارد. بااین وجود، درمان متداول معمولاً بین 12 تا 36 ماه زمان می‌برد.

مزایا

 • نتایج ارتودنسی و تأثیر بر چهره: اصلاح ناهماهنگی و روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها غالباً لبخندی زیباتر و جذاب‌تر را به ارمغان می‌آورد که بدون شک تأثیر بسزایی در افزایش اعتماد به نفس فرد دارد.
 • پیشگیری از پوسیدگی: ارتودنسی دندان سلامت بیشتر دهان را نیز به دنبال دارد. تمیز کردن دندان‌های کج، پیش آمده، روی هم افتاده یا نامرتب بسیار دشوارتر از مسواک زدن دندان‌هایی صاف و ردیف است. از آنجایی که دندان‌ها خوب تمیز نمی‌شود، پلاک ایجاد می‌شود و در نتیجه فرد به بیماری لثه، پوسیدگی دندان مبتلا می‌شود و حتی دندان خود را از دست می‌دهد. درمان ارتودنسی دندان این عارضه‌ها را اصلاح می‌کند تا راحت‌تر بتوان دندان‌ها را مسواک زد.
 • پیشگیری از مشکلات ناشی از تراز نبودن دندان‌ها: روی هم نیامدن دندان‌ها می‌تواند در حرکت‌های مربوط به جویدن و صحبت کردن اختلال ایجاد کند و باعث فرسایش غیرطبیعی مینای دندان شود که به نوبه خود انجام درمان‌های زیبایی تجدید کننده پرهزینه‌ای مانند روکش یا اصلاح تاج دندان را ضروری می‌سازد. از این گذشته فک بالا و یا فک پایین نیز دچار مشکل می‌شود. درمان ارتودنسی بهنگام  توسط متخصص ارتودنسی کودکان احتمال بروز این مشکلات را کاهش می‌دهد.

بسیاری از مردم  دندان‌هایی نامرتب دارند. در برخی موارد، دندان‌های صاف و مرتب با افزایش سن نامرتب و کج می‌شوند زیرا ساختار دهان تغییر کرده یا به دلیل افتادن دندان‌ها، دندان‌های مجاور حرکت می‌کنند. این مشکلات ممکن است تأثیر منفی در بهداشت دهان و دندان و زیبایی لبخند داشته باشند. دندانپزشکی زیبایی به بسیاری از افراد کمک می‌کند با تقبل هزینه سیم کشی دندان ، تا ظاهر لبخند خود را اصلاح کنند. برای بسیاری از مردم، دندان‌های مرتب و صاف علاوه بر زیبایی ظاهری از نظر سلامتی نیز از اهمیت برخوردار است. صاف کردن دندان‌ها با روش‌های مختلف دندانپزشکی زیبایی قابل حصول است. همه به بریس‌های سیمی یا استفاده از هدگیر برای دست‌یابی به یک لبخند زیبا نیاز ندارند.  در برخی موارد فقط یک دندان نسبت به بقیه دندان‌ها نامرتب است و در برخی موارد دیگر دندان‌ها روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. در بسیاری از موارد دندان نیش که بسیار جلوتر از دندان‌های دیگر قرار گرفته است درمان می‌شود. ما می‌توانیم به سادگی از روکش‌های دندانی برای مرتب كردن دندان بدون ارتودنسي استفاده کنیم. حتی اگر دندان شما عقب‌تر از دندان‌های دیگر قرار گرفته باشد یا اگر فقط یک دندان نامرتب داشته باشد این روش یک راه سریع و ساده برای ترمیم آنها است. بسیاری از بیماران در زمان کودکی عادت داشته‌اند که شست خود را بمکند و در نتیجه دندان‌های آنها به سمت جلو کشیده شده است. ونیرها نیز می‌توانند برای کاهش بیرون‌زدگی این دندان‌ها به کار برده شوند. کشیدن نخ دندان بین دندان‌های ارتودنسی شده به نظر کار غیرممکنی می‌آید اما شما باید حداقل یک مرتبه در روز نخ دندان بکشید. با استفاده از نخ‌های مخصوص مثل نخ دندان این کار را انجام دهید. اگر نمی‌دانید که این کار را چگونه باید انجام داد نحوه نخ دندان کشیدنن ارتودنسی زا از دندانپزشک زیبایی خود آموزش ببینید .

هزینه ارتودنسی

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است و معمولاً بر اساس پیچیدگی درمان و مواد استفاده شده در طول درمان تعیین می‌شود. کلینیک‌های گوناگون هزینه ارتودنسی ثابت دندان را به شیوه‌های مختلفی دریافت می‌کنند و سعی می‌شود به فراخور شرایط مادی هر بیمار، قیمت ارتودنسی دندان به گونه‌ای اقساط شود که در اتمام  طول دوره درمان، مبلغ مورد نظر به طور کامل پرداخت شده باشد. چنانچه در نظر دارید ارتودنسی دندان انجام دهید، بهتر است پیش از شروع درمان با متخصص ارتودنسی در مورد قیمت ارتودنسی دندان صحبت کنید. برخلاف خرید یک اتومبیل، پاسخی قطعی در مورد هر بیمار برای این سوال که "قیمت ارتودنسی دندان چقدر است؟" وجود ندارد.  روش درمانی و مراحل ارتودنسی برای هر فرد منحصر به خود اوست و متغیرهای زیادی در کل هزینه سیم کشی دندان شما تاثیر گذار خواهند بود. در ادامه اطلاعاتی را به شما ارائه خواهیم داد که می تواند به شما در این زمینه کمک کند. البته بهترین راه برای کسب اطمینان در زمینه تعرفه ارتودنسی ، مشاوره با متخصص ارتودنسی می باشد.

هزینه ارتودنسی دندان بستگی به میزان مشکل و نوع ارتودنسی دندان دارد. در صورتیکه درمان‌های مرحله اول با پلاک‌های متحرک انجام شود هزینه سیم کشی دندان و قیمت سیم کشی دندان کمتر خواهد بود، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده قیمت پلاک متحرک ارتودنسی متفاوت خواهد بود.

انجام درمان ارتودنسی متحرک دندان دندان فقط جنبه زیبایی ندارد، بلکه با این شیوه دندان های مرتب شده و  احتمال پوسیدگی و خراب شدن دندان های شما در آینده کمتر خواهد بود.ارتودنسی را می توان از سنین کم در کودک آغاز نمود تا مراحل بعدی درمان در سنین بزرگسالای زمانی کمتری را نیاز داشته باشد. انواع مختلفی از ارتودنسی ها شامل ارتودنسی نامرئی کودکان، ثابت و ارتودنسی متحرک وجود دارد که شما با مشورت با دندان پزشک و در نظر گرفتن هزینه و  مراحل ارتودنسی متحرک و ثابت  می توانید بهترین درمان را داشته باشید. هزینه استفاده از ارتودنسی متحرک شامل ابزارهای مورد استفاده، تمام جلسات ملاقات با پزشک معالج (شامل جلسات ملاقات اورژانسی)، جلسات ملاقات پس از درمان، هزینه ارتودنسی متحرک ، و نیز هزینه تهیه بسته‌های مراقبت از بهداشت دهان است. برای این که دندان‌هایی بی‌نقص داشته باشید، درمان سیم کشی دندان در چند مرحله انجام می‌شود. پس از برداشتن بریس، مرحله نگهدارنده با انواع ارتودنسی متحرک شروع می‌شود که حدود ۲۴ ماه طول می‌کشد. نتیجه نهایی انواع ارتودنسی به استفاده از پلاک نگه‌دارنده یا ریتینر بستگی دارد. بنابراین اگر می‌خواهید نتیجه ماه‌ها درمان ارتودنسی به باد نرود و دندان‌هایی صاف و مرتب داشته باشید، توصیه‌های متخصص ارتوندسی درباره استفاده از ارتودنسی متحرک دندان را جدی بگیرید. حتماً قبل از مسواک زدن نگه‌دارنده را از دهان خارج کنید و پلاک را نیز قبل از دوباره گذاشتن در دهان مسواک بزنید.

همانند انواع دیگر روش‌های درمانی ارتودنسی، هزینه ارتودنسی نامرئی بستگی به پیچیدگی و طول درمان دارد. به عنوان یک قاعده‌ی کلی، هزینه‌ی این روش قابل مقایسه با بریس‌های ثابت مرسوم است. با این حال تنها متخصص مربوطه بطور دقیق می‌تواند هزینه‌ی آن را تعیین نماید. با توجه به اینکه این پلاک ها در ایران ساخته نمی شوند، هزینه های ارتودنسی به دلیل هزینه های لابراتوری معمولی بالاتر بوده و حدود 8 الی 14 میلیون بر اساس شدت ناهنجاری و تعداد پلاک متفاوت خواهد بود.تعرفه